Akustik gitarda bare basmak

Merhaba arkadaşlar tabiri caizse gitar çalarken ellerim acı çekiyor.Tel yüksekliğini alçalttım.Ama pek fayda etmedi.8.perdede bare basmak işkence(hatta 1.de de)Ne yapmalıyım sizce?Daddario tel bulunmakta(ince mi 0.9).Yardımcı olursanız acı çekmekten kurtulacağım ;)

Sorunun gitarla alakası olduğunu zannetmiyorum. Tamamen senin basma stilin ile alakalıdır böyle durumlar genelde. Gitarda yeniysen çok doğaldır bu. Bi çok insanın parmakları bare pozisyonuna çok ters bir kas ve kemik yapısına sahip oluyor (en azından benim etrafımdakiler :D) zamanla uğraştıkça kaslar ve kemikler o pozisyona yatkınlaşıyor... 2. bir sebep de yine gitara yeni başlayanlarda olur. Perdelere basarken gerekenden çok daha fazla kuvvet uygulanır (ki bu notalara tam basma amacı ile yapılır ama sorun aslında sert basamamaktan değil tam yerine basamamaktan kaynaklanır :) ) bu yüzden parmaklar acır uç deriler soyulur kesilir vs....

Ha gitarında sorun varsa yukardakileri boşa yazdım ona ne yapılır bilemem...

Kolay gelsin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bare konusunda yeni değilim(5 yıldır çalıyorum).Gitarla alakası var bu durumun.Bu sorunu halletmek için gitarda ne yapılabilir?Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim

Akustik/klasik gitarların perde demirlerininin yüzeyi elektrolara nazaran klavyeye daha yakın oluyor. garip kaçacak bir öneri olabilir ama; jumbo fret'lerden taktırın, bence işe yarayacaktır. Tabi ki acemi biri her halükârda bare basmakta zorlanacaktır!

• Konu Sahibi Konu Sahibi
GIRNATA demiş ki:
Akustik/klasik gitarların perde demirlerininin yüzeyi elektrolara nazaran klavyeye daha yakın oluyor. garip kaçacak bir öneri olabilir ama; jumbo fret'lerden taktırın, bence işe yarayacaktır. Tabi ki acemi biri her halükârda bare basmakta zorlanacaktır!

Dostum acemilikle ilgisi olmadığını daha kaç kez söyleyecem?

Senin yüksek kişiliğine karşı konuşmadım dostum, kişisel algılama lütfen! Hemen de ateşlenme adamım :p Genel olarak konuştum. Bu başlığı seneler sonra bile okuyacak insanlar olacak; onlara sesleniyordum. Yoksa sana acemi diyen yok! Akustik gitarın perde demirlerindendir bare basamaman ki zaten yukarıda belirtmişim bu fikrimi. (allah allah, bir anda gerildim :? ) neyse keyfimize bakalım ;)

GIRNATA demiş ki:
Senin yüksek kişiliğine karşı konuşmadım dostum, kişisel algılama lütfen! Hemen de ateşlenme adamım :p Genel olarak konuştum. Bu başlığı seneler sonra bile okuyacak insanlar olacak; onlara sesleniyordum. Yoksa sana acemi diyen yok! Akustik gitarın perde demirlerindendir bare basamaman ki zaten yukarıda belirtmişim bu fikrimi. (allah allah, bir anda gerildim :? ) neyse keyfimize bakalım ;)

Sayın GIRNATA seni gerdiysem özür dilerim.Öle acemi falan yazınca cinlendim bir an :roll: Ya dediğin şey mantıklı ama o kadar freti değiştirmek baya masraflı olur gibime geliyor.Elektro teli taksam ya da sap ayarını gözden geçirtsem nasıl olur?

0.9 luk ince bir takım aslında alışmak lazım sen 0.10 hatta 0.11 filan dene daha rahat edersen öyle çalarsın.
Not:Tel takımını değiştirince sap ayarı yapman gerekebilir.İmkanın varsa önce bu telleri kullanan bir arkadaşında dene.

akustik gitarlardan pek anlamam ama çaldığım bi kaç akusitk gitarda fiyatı yüksek olanlarda bare basmak dahil olmak üzere klavyesi oldukça rahattı
burda acemilikle alakası yok 5 senedir çalıyom gitarıda yeni aldım diye bas bas bağırmışsın ama 5 senedir gitar çalan adama bare basamadığın gitarı niye aldın diye sormazlarmı yaa?

zelzele demiş ki:
akustik gitarlardan pek anlamam ama çaldığım bi kaç akusitk gitarda fiyatı yüksek olanlarda bare basmak dahil olmak üzere klavyesi oldukça rahattı
burda acemilikle alakası yok 5 senedir çalıyom gitarıda yeni aldım diye bas bas bağırmışsın ama 5 senedir gitar çalan adama bare basamadığın gitarı niye aldın diye sormazlarmı yaa?

Abi bare basmasına basıyorum da biraz zorluyo beni.Gitarı ilk denediğimde bu kadar zorlanmamıştım.

o zaman yapabileceğin 3 seçenek var

1 bulabileceğin en ince telleri alacaksın
2 telleri yakınlaştıracaksın (aşırısı cızırtı yapacaktır)
3 akordunu kalınlaştıracaksın

evet pek parlak çözümler değil ama aklıma başkada bi seçenek gelmiyor

fretleri törpület falan dicem ama doğuracağı sonuçlar olumlumu olur olumsuzmu bilemem tabi işin içine sap ayarı falanda giriyo sanırım

Sağol zelzele.Belki telleri değiştiririm.Elektro teli takacam bakalım nasıl olacak.Olmazsa da bişe kaybetmem.Telleri aynen elektroma takarım.Zaten eskimişlerdi :D

o zaman elektro gitar tellerinin kalınlarından almalısın.

ölçüleriden emin değilim şu anda kafadan sallıyorum ama 0,9 elektronun kalın mi si 44 falan ama 0,9 akustik telin kalın mi si 54 yada 56 dı arada çok fark var
bu konuyu araştır elektro telini ona göre al

Geri