Fotoğrafcılık

myv, senin yazdıkların sanki daha çok teknolojiye sitem gibi olmuş. ;) O ayrı bir tartışma konusudur tabi. Fotoğrafçılık elbette sanat, ama _KehaneTEmre_ nin de yazdığı gibi bir araç olduğu ve nitelikli olduğu sürece sanattır. Nitelikli ya da araç olması neye göre kime göre tartışması çıkıyor tabi burada ;) Ama zaten sanat da görecelidir, icra edenin elinden çıkmadır, asla objektif yoruma açık olamaz.

Öğrenciyken elime Zenit'ten Pentax'a Sony'den Nikon'a kadar geniş yelpazede makinalar geçti :) Tabi o aralar muhabirlik yaptığımdan dolayı o makinaların hakkını veremedim ;) Kimse şaheser fotoğraflar beklemiyordu sadece adamların yüzü net çıksın yeter deniyordu. Sonra kamerayı elime alınca onu daha çok sevdiğimi düşünmüştüm. Ama fotoğrafçılık da hep içimde kaldı. Son dönemlerde dijital makinalara merak saldım, ki dijital makinaların çok keyif verdiğini düşünüyorum. Yani fotoğrafçılıkla ilgili kişiler için artık hem uygun fiyatları hem de kompakt yapıları sayesinde herkes kendince bir şeyler denemiş oluyor.

Uzun zamandır almayı planladığım yarı-profesyonel makina için yeterli parayı biriktirebildim sonunda ;) 3 ay önce Canon Powershot A620 aldım. Oldukça fazla araştırma yaptım. SLR makinalar oldukça pahalı ve fazla profesyoneller. Ancak bu makinalarla yapılan işlere bakarsanız, antipati duyanların fikirleri değişebilir diyorum ;) Reklam fotoğrafçılığında da sık sık kullanılan makro çekimlere bayılıyorum ben.

Bir de yukarıda bahsedilen Photoshop benzeri grafik programlarının işi yapaylaştırdığını düşünen arkadaşlara şunu söylemek isterim. Fotoğrafın ham çekilmiş hali elbette en makbulüdür. Ancak bu tip grafik programlarının kullanılma amacı farklıdır. Örneğin afiş tasarımı yapacak bir kişi fotoğrafı ham olarak kullanmaz zaten, estetik durmayacaktır çünkü. Üzerinde gölgelendirme yapar, filterlar kullanır, rötuşlarını yapar, rengini kendi tasarımına uyarlar falan. O ayrı bir iş konusudur. Kendi fotoğrafını photoshopta düzeltip orjinali oymuş gibi gösterenlerden bahsetmiyorum tabi ;)

Çekimlerimden bir kaç tanesi için
http://www.pbase.com/gamzenamik/walk_the_line inceleyebilirsiniz. (Sanatsal kaygı içermez :) )
Ayrıca pbase sitesini de incelemenizi tavsiye ederim. Çok güzel bir site bir sürü makina hakkında bilgi aldım oradan.

xanaphia demiş ki:
resim ve fotograf sanatsal olarak birbirinden oldukca farklıdır.Tam tersine nesne olarak aynı konular islenebilir ama teknik olarak birbirinden cok farklı iki sanat dalıdır.Örnek vermissiniz-fotorealizm-evet akımsal olarak bazı ortaklıkları oldugu dogrudur.Ancak Minet orneginde bahsedilen benzerlige katılmak ya da katılmamak kisisel bir tercihtir.Belki ben Minet'nin yaptıgı resimleri cektigi fotograflara tercih ederim.Belki Minet bence iyi fotograf cekemiyor yaptıgı resimleri daha cok seviyorum.Ve bu yuzden de bana aynı hazzı vermez ve aynı seyi ifade etmez.Bu yuzden fotograf resimle aynı sey degildir.
Bilirsiniz ki resim sadece fotorealizm akımından ibaret degildir.Evet bu akım fotografa benzer,fotograf gibidir ancak Jackson Pollock'u dusunun bir,Modigliani'yi dusunun sizce fotograf gibi midir?Benzer mi fotografa ya da fotografik herhangi bir oge bulmanız mumkun mudur bu adamların eserlerinde?
Ve evet hiç bir fotografcı fotografına resim denmesinden pek hoslanmaz.fotograf cekilir,resim cizilir.
İste resim ve fotograf arasındaki bir kac kucuk fark...

Evet bencede eylem olarak fotoğraf çekmek ve resim çizmek farklı şeyler.Sanat olarak aynı şeyler diyorum çünkü sonuç olarak 2 boyutlu görsel sanat ve aynı konu ele alındıgında ifadede aynı olur.Belki ressamın fırça darbeleri sana farklı bir haz veriyor ama ben sanatsal ifadeden bahsettim.Fotorealizim resmin tek akımıdır da demedim.Fotorealizm ile fotoğrafcılık arasındaki yakınlığa dikkat çekmek istedim.

Biraz basit bir örnek olcak ama.Bak aşşağıdaki linkteki eskizi ben yaptım ve fotoğrafını çektim :) fotoğrafına baktığımdada aynı şeyi ifade ediyor bana , çizimin kendisine baktıgımdada aynı şeyi ifade ediyor.

http://img101.imageshack.us/img101/7057/dsci00179iw.jpg

İkinci olarak burda herkes kendi fikirlerini sunuyor.Fotoğraf resimden farklıdır ! veya Fotoğraf ile resim arasında bir fark yoktur! Cinsi genellemeler yapmıyoruz:)

Farkettiysen bence farklıdır , bence aynıdır , ben katılmıyorum tarzı bilgi alışverişi yapmak amacımız...

bu arada forumda kültür sanat forumundaki yazar sayısının artması beni sevindirdi :)

Futurist fotoğraflar sanatsal mı değilmi bilmiyorum ama değişik çalışmalar var beyendim ilgimi çekti birkaçı :)

Bir de yukarıda bahsedilen Photoshop benzeri grafik programlarının işi yapaylaştırdığını düşünen arkadaşlara şunu söylemek isterim. Fotoğrafın ham çekilmiş hali elbette en makbulüdür. Ancak bu tip grafik programlarının kullanılma amacı farklıdır. Örneğin afiş tasarımı yapacak bir kişi fotoğrafı ham olarak kullanmaz zaten, estetik durmayacaktır çünkü. Üzerinde gölgelendirme yapar, filterlar kullanır, rötuşlarını yapar, rengini kendi tasarımına uyarlar falan. O ayrı bir iş konusudur. Kendi fotoğrafını photoshopta düzeltip orjinali oymuş gibi gösterenlerden bahsetmiyorum tabi

bu yazınlada benim açıklamadıgım birşeyleri açıklamışsın iyi olmuş :) Evet vesikalık resime photoshop vs. kullanmak iyidir demiyorum(z) Herhangi bir tasarım yaparken ihtiyacın oluyo ve çok faydası oluyor :)

fotoğraf sanatını iki ayrı kategoride değerlendirmek sadece benim görüşüm değil ki.birçok fotoğraf sanatçısı bunu söyler.sana göre gereksiz olmayan şeyler bir başkası için gerekli olabilir.geçen sene ölen en büyük fotoğraf sanatçılarından birisi(ismini şu an hatırlayamayacağım)bile manuel ve dijital ayrımı yapıyordu.hatta fotoğrafı bir sanat olarak görüp görmemek hakkında çok sağlam fikirleri vardı.o gazete sayfasını bulabilirsem buraya yazacağım.

Aslında söylemek istediğim şeyi "futurist" bir noktadan yakalamış. Evet benim teknoloji ile alıp veremediğim şeyler var. Teknoloji ile derken bütünüyle teknoloji karşıtı biri değilim. Fakat günümüzde teknolojik gelişimlerin insanlar üzerinde yaratığı olumsuzluğa vurgu yapmak istemiştim ben. Bu olumsuzluklar insanları her konuda olduğu gibi sanatta da etkilemektedir.
Sanatsal olan bir çok şeyin üzerinde teknoloji imzası vardır günümüzde. Bu da sanatın içeriğini boşaltıyor. Hala ısrarla söylüyorum bu düşündüklerimin temelinde sanatın toplumsal yönü yatıyor. Sanırım fikirsel olarak ayrı düşmemizin temel nedeni de bu. Ben sürekli bu yönde bir arayış içerisinde olduğum için bu şekilde düşünmem normal. Ve doğru olan da bu "bence".

_KehaneTEmre_

Photoshop hakkındaki bilgim ustayım diyecek kadar olmasa da, ne işe yaradığını bilyorum. Bu söylediklerini biraz ukalalık oarak algıladım. Sonuçta bir tartışma ortamında böyle bir söyleme hiç gerek yok.

Bir önceki yazında zaten amacımızı söylemişsin :

"Farkettiysen bence farklıdır , bence aynıdır , ben katılmıyorum tarzı bilgi alışverişi yapmak amacımız... "

myv demiş ki:
_KehaneTEmre_

Photoshop hakkındaki bilgim ustayım diyecek kadar olmasa da, ne işe yaradığını bilyorum. Bu söylediklerini biraz ukalalık oarak algıladım. Sonuçta bir tartışma ortamında böyle bir söyleme hiç gerek yok.

Bir önceki yazında zaten amacımızı söylemişsin :

"Farkettiysen bence farklıdır , bence aynıdır , ben katılmıyorum tarzı bilgi alışverişi yapmak amacımız... "

Aman dostum yanlış anlama olmuş.Sen photoshop bilmessin gibi birşey ne söyledim , nede ima etmek değildi amacım.Yani kullanmayı bilince güzel işler çıkıyor ortaya demek istemiştim.Sen bilmiyorsun ondan photoshop a karşısın demedim :) Hatta eminim benden daha iyi kullanıyorsundur.;)

_KehaneTEmre_ demiş ki:
xanaphia demiş ki:
resim ve fotograf sanatsal olarak birbirinden oldukca farklıdır.Tam tersine nesne olarak aynı konular islenebilir ama teknik olarak birbirinden cok farklı iki sanat dalıdır.Örnek vermissiniz-fotorealizm-evet akımsal olarak bazı ortaklıkları oldugu dogrudur.Ancak Minet orneginde bahsedilen benzerlige katılmak ya da katılmamak kisisel bir tercihtir.Belki ben Minet'nin yaptıgı resimleri cektigi fotograflara tercih ederim.Belki Minet bence iyi fotograf cekemiyor yaptıgı resimleri daha cok seviyorum.Ve bu yuzden de bana aynı hazzı vermez ve aynı seyi ifade etmez.Bu yuzden fotograf resimle aynı sey degildir.
Bilirsiniz ki resim sadece fotorealizm akımından ibaret degildir.Evet bu akım fotografa benzer,fotograf gibidir ancak Jackson Pollock'u dusunun bir,Modigliani'yi dusunun sizce fotograf gibi midir?Benzer mi fotografa ya da fotografik herhangi bir oge bulmanız mumkun mudur bu adamların eserlerinde?
Ve evet hiç bir fotografcı fotografına resim denmesinden pek hoslanmaz.fotograf cekilir,resim cizilir.
İste resim ve fotograf arasındaki bir kac kucuk fark...

Evet bencede eylem olarak fotoğraf çekmek ve resim çizmek farklı şeyler.Sanat olarak aynı şeyler diyorum çünkü sonuç olarak 2 boyutlu görsel sanat ve aynı konu ele alındıgında ifadede aynı olur.Belki ressamın fırça darbeleri sana farklı bir haz veriyor ama ben sanatsal ifadeden bahsettim.Fotorealizim resmin tek akımıdır da demedim.Fotorealizm ile fotoğrafcılık arasındaki yakınlığa dikkat çekmek istedim.

Biraz basit bir örnek olcak ama.Bak aşşağıdaki linkteki eskizi ben yaptım ve fotoğrafını çektim :) fotoğrafına baktığımdada aynı şeyi ifade ediyor bana , çizimin kendisine baktıgımdada aynı şeyi ifade ediyor.

http://img101.imageshack.us/img101/7057/dsci00179iw.jpg

İkinci olarak burda herkes kendi fikirlerini sunuyor.Fotoğraf resimden farklıdır ! veya Fotoğraf ile resim arasında bir fark yoktur! Cinsi genellemeler yapmıyoruz:)

Farkettiysen bence farklıdır , bence aynıdır , ben katılmıyorum tarzı bilgi alışverişi yapmak amacımız...

bu arada forumda kültür sanat forumundaki yazar sayısının artması beni sevindirdi :)

sanat olarak aynı seyler diyorsan yanlıs anlasılırsın;sanat da bir eylemdir.Evet 2 boyutludur ikisi de ama ifade dersen yine yanlıs anlasılırsın ifadeler farklı da olabilir.Zaten sanatsai ifadeden bahsedersen ikisi birbirinden daha da farklılasır cunku ikisi de ayrı birer sanat dalıdır dolayısıyla ifade farlılıkları olagandır.Fotorealizmin resmin tek akımı oldugunu soylediginden de bahsetmedim.Ornek olarak onu vermıssın ama bu dusuncenin dogrulanması için diger akımların da dusunulmesi gerektiginden bahsettim.Linke de bakınca aklıma "mimesis" geldi.Bence bunu da dusununce resim ve fotograf arasındaki fark daha da artıyor.Ama dikkat edersen burada "BENCE" diyorum.GENELLEME YAPMIYORUM.Fikir alısverisi evet benim de yaptıgım bu zaten.Gercek dogruların benim fikirlerim oldugu gibi bir cumle yazdıgımı da hatırlamıyorum.Bunu sana kabullendirmeye calısmıyorum.Bunlar benim fikirlerim ki boyle bir konuda zaten ortada olan kesin cıkarımlar yapılamaz,kurallar konulamz.Benim fikrim-senin fikrin...
Sanırım yanlıs anlamısız birbirimizi...

_KehaneTEmre_

Bu seferde çok mütevazı olmuşsun. :) şaka bir yana gerçekten bilmesem bile karşı olurdum. Çünkü bu şeyi zorla öğrenmek zorunda kaldım. Ve çok da iyi öğrenemedim.

Ama hala anlatamadım sanırım ben derdimi. Kısa yoldan şöyle diyeyim : "teknoloji çok da iyi bir şey değildir. Çünkü insanı yapaylaştırır, yalnızlaştırır ve bir süre sonra sosyalliğini öldürür." Bunun için ben teknolojinin insan hayatına bu kadar sokulmasına karşı duruyorum. Yani sanatın ta en dibine kadar giren bir teknolojinin olmasını istemiyorum. Bırakalım sanat doğal kalsın.
Belki şimdi biraz daha anlaşılır olmuşumdur.

myv demiş ki:
_KehaneTEmre_

Bu seferde çok mütevazı olmuşsun. :) şaka bir yana gerçekten bilmesem bile karşı olurdum. Çünkü bu şeyi zorla öğrenmek zorunda kaldım. Ve çok da iyi öğrenemedim.

Ama hala anlatamadım sanırım ben derdimi. Kısa yoldan şöyle diyeyim : "teknoloji çok da iyi bir şey değildir. Çünkü insanı yapaylaştırır, yalnızlaştırır ve bir süre sonra sosyalliğini öldürür." Bunun için ben teknolojinin insan hayatına bu kadar sokulmasına karşı duruyorum. Yani sanatın ta en dibine kadar giren bir teknolojinin olmasını istemiyorum. Bırakalım sanat doğal kalsın.
Belki şimdi biraz daha anlaşılır olmuşumdur.

Anladım bunu kastettigini baştan beri de , işte ben katılmıyorum.:) Teknolojiyi zaten insanlar yaratıp , geliştiriyor.Teknoloji de doğanın bir parçası.Neden kullanmayalım ki diye düşünüyorum.Zaten fotoğraf çekmek teknolojik bir iş değilmi sonuçda.Teknolojik bir işi dahada gelişmiş gereçler kullanarak yapmakda sakınca görmüyorum.Teknolojiye karşı olan bir birey ' in fotoğrafcılığa karşı olması gereklidir zaten:)

Belki garip gelicek ama ; teknolojiden tamamen yoksun saf doğal olsun benim sanatım diyen birisi mağara duvarlarına ormanda gördüğü objeleri nesneleri canlıları vs. otla sopayla çizmekten öteye nasıl gidebilir :roll:

Düşündümde bu tartışma burda bitmeyecek.Sen diyeceksinki tamam teknolojiyi kullan ama abartma , bende yukardakilere benzer şeyleri tekrar söyleyeceğim.:) ...

Bence de uzar gibi bu konu. O zaman hemen yeni bir konuya değineyim. :)

_KehaneTEmre_ demiş ki:
Teknoloji de doğanın bir parçası.Neden kullanmayalım ki diye düşünüyorum.

Bunda da hemfikir değilim seninle. Teknoloji, doğanın -dolayısıyla doğallığın- çok uzağındadır. Daha önce söylemek istediğim şeylerden biri de buydu.
Sonradan yapılan, geliştirilen bir şey doğal olamaz.
Evet, teknolojiyi katiyen kullanmamak gerekir diye bir yaklaşımım yok. Fakat kullanırken de belli bir boyuta kadar kullanmak gerekir. Tabii ki fotoğrafçılık da teknolojinin kullanılmasını gerektiren bir sanattır. Fakat dibine kadar teknolojinin kullanılması hem fotoğrafçılık hem de birey/toplum açısından hiç de olumlu değildir.

İnsan hayatında bu kadar kolaylığın olması, insanın bilgiye iki tık ile ulaşması, yorulmayı ve çaba sarf etmeyi unutması pek umut verici bir şey değildir. Son zamanlarda yaşanan - 90'lardan bu yana hızla artan bir şekilde- teknolojik gelişmeler, artık öylesine boyutlara ulaştı ki, pek iç açıcı bir şey değil. Kaç kişi var ki bir bilgiye ulaşmak için internetin dışında bir yol seçen?! Belki bazılarımız öyle değil, ama bir çok kişi (ve sayı hızla artmakta) internetin dışında bir yol seçmiyor. Neden? Çünkü kolay ve hızlı. Bu da insanları hazıra alıştıran bir durum. İşte teknolojinin asıl yüzünü gösteren durum budur. Böyle bir durumda insanlar nasıl sosyalliğini koruyabilir ki?

Asıl konumuz -fotoğrafçılık- için de geçerli bu durum. Zaten teknolojinin kullanımını her konu için aynı şekilde değerlendirmemiz mümkündür.

Öyle bir fotoğraf çekmelisin ki bu fotoğraf sürekliliğini koruyabilsin. Ama sıradan bir fotoğraf bile bilgisayar sayesinde öylesine bir değişikliğe uğruyor ki, karşı olduğum nokta bu.(bu durumu şu şekilde kabul ederim, "ulan adam bilgisayardan anlıyormuş valla" derim. :) )
Ama, doğal hali ile seviyorum fotoğrafı, fotoğrafçılığı. :)

myv demiş ki:
Bence de uzar gibi bu konu. O zaman hemen yeni bir konuya değineyim. :)

_KehaneTEmre_ demiş ki:
Teknoloji de doğanın bir parçası.Neden kullanmayalım ki diye düşünüyorum.

Bunda da hemfikir değilim seninle. Teknoloji, doğanın -dolayısıyla doğallığın- çok uzağındadır. Daha önce söylemek istediğim şeylerden biri de buydu.
Sonradan yapılan, geliştirilen bir şey doğal olamaz.
Evet, teknolojiyi katiyen kullanmamak gerekir diye bir yaklaşımım yok. Fakat kullanırken de belli bir boyuta kadar kullanmak gerekir. Tabii ki fotoğrafçılık da teknolojinin kullanılmasını gerektiren bir sanattır. Fakat dibine kadar teknolojinin kullanılması hem fotoğrafçılık hem de birey/toplum açısından hiç de olumlu değildir.

İnsan hayatında bu kadar kolaylığın olması, insanın bilgiye iki tık ile ulaşması, yorulmayı ve çaba sarf etmeyi unutması pek umut verici bir şey değildir. Son zamanlarda yaşanan - 90'lardan bu yana hızla artan bir şekilde- teknolojik gelişmeler, artık öylesine boyutlara ulaştı ki, pek iç açıcı bir şey değil. Kaç kişi var ki bir bilgiye ulaşmak için internetin dışında bir yol seçen?! Belki bazılarımız öyle değil, ama bir çok kişi (ve sayı hızla artmakta) internetin dışında bir yol seçmiyor. Neden? Çünkü kolay ve hızlı. Bu da insanları hazıra alıştıran bir durum. İşte teknolojinin asıl yüzünü gösteren durum budur. Böyle bir durumda insanlar nasıl sosyalliğini koruyabilir ki?

Nedenlerini yazmışsın ama benim için hiç tatmin edici olmadı :)

Neden kullanırken belli bir boyuta kadar kullanmak gerek? Neden Toplum açısından olumlu değildir , olumsuzlukları nedir ? hazıra konmak mı ? hazıra konmanın nesi var ? eğer her istediğimiz şeye kolay hızlı ve hazıra konabileceksek bunun neresi kötü ?

İnsan hayatında bu kadar kolaylığın olması, insanın bilgiye iki tık ile ulaşması, yorulmayı ve çaba sarf etmeyi unutması pek umut verici bir şey değildir.

Neden umut verici birşey değil ? Kolaylık olmasının ne sakıncası var ? Tembelleşiriz diyebilirsin ama herşeye kolaylıkla ulaşırsak çalışkan olmamız içinde bir sebep olmaz.

Son zamanlarda yaşanan - 90'lardan bu yana hızla artan bir şekilde- teknolojik gelişmeler, artık öylesine boyutlara ulaştı ki, pek iç açıcı bir şey değil. Kaç kişi var ki bir bilgiye ulaşmak için internetin dışında bir yol seçen?! Belki bazılarımız öyle değil, ama bir çok kişi (ve sayı hızla artmakta) internetin dışında bir yol seçmiyor. Neden? Çünkü kolay ve hızlı. Bu da insanları hazıra alıştıran bir durum. İşte teknolojinin asıl yüzünü gösteren durum budur. Böyle bir durumda insanlar nasıl sosyalliğini koruyabilir ki?

Neden koruyamasın sosyalliğini 15-30 dk photoshopla uğraşınca anti sosyal mi oluruz :) Neden yeniliklere kapınız kapalı ? Neden son zamanlarda yaşanan - 90'lardan bu yana hızla artan bir şekilde- teknolojik gelişmeler, artık öylesine boyutlara ulaştı ki, pek iç açıcı bir şey değil. Neden iç açıcı değil ?

Hepsinin nedeni hazıra konmamız tembel olmamız mı? Herşeye hazıra konabilceksek tembel olmamızın ne zararı var?Birşeye kolay yolu ile ulaşabilirken neden çalışıp kasıp zor yoluyla ulaşıyım ? Sağ elimle sol kulagımı tutmak gibi resmen.

Öyle bir fotoğraf çekmelisin ki bu fotoğraf sürekliliğini koruyabilsin. Ama sıradan bir fotoğraf bile bilgisayar sayesinde öylesine bir değişikliğe uğruyor ki, karşı olduğum nokta bu.

Tamam Bilgisayar sayesinde sürekliliğini korusun buna neden karşısın ? "Ben gidip uğraşıp emek verip çekiyorum , adam orda 15 dakkada photoshopla iki hamlede neler yapıyor " mu diye düşünüyorsun ? Otur sende yap niye sağ elinle sol kulağını tutuyorsun ki ? Sende photoshopla yap kim bilir bakarsın belki eskisinden daha yaratıcı şeyler çıkar ortaya...

Daha geniş yelpazeli düşünmelisiniz bence...

Tamam Bilgisayar sayesinde sürekliliğini korusun buna neden karşısın ? "Ben gidip uğraşıp emek verip çekiyorum , adam orda 15 dakkada photoshopla iki hamlede neler yapıyor " mu diye düşünüyorsun ? Otur sende yap niye sağ elinle sol kulağını tutuyorsun ki ? Sende photoshopla yap kim bilir bakarsın belki eskisinden daha yaratıcı şeyler çıkar ortaya...

Fotoğraf sanatı, elindeki "makine" ile olanı daha farklı gösterme sanatıdır. Eğer çektiğin fotoğraf üzerinde bilgisayarla oynarsan, onun adı fotoğraf değil, "grafik" olur. ;)

anarchist_hippy'e katılıyorum. Onun adı fotoğraf olmaz.

>>>>>>"_KehaneTEmre_"nin sorusu;<<<<<<
1) Neden kullanırken belli bir boyuta kadar kullanmak gerek? Neden Toplum açısından olumlu değildir , olumsuzlukları nedir ? Hazıra konmak mı ? Hazıra konmanın nesi var ? Eğer her istediğimiz şeye kolay hızlı ve hazıra konabileceksek bunun neresi kötü?

Fotoğraf makinası da bir teknolojik alettir. Yani ister istemez teknolojiyi kullanmış oluyoruz. Ama kullanma boyutumuzu daha da ilerletmemek gerekir. Nedenini daha önce de yazdım. Teknoloji insanları kolaylığa, tembelliğe alıştırır. Zamanla üretimini sıfırlaştırır. Üretmeyen insan, yok olmaya yüz tutmuş demektir. İnsan doğası gereği üreten bir varlıktır. Bütün bunlar insanların doğasını zedeleyen şeylerdir.
Toplum açısından olumsuzlukları bunlardır ve bu nedenle belli bir boyuta kadar kullanmak gerekir. Ve her istediğimiz şeyde hızlı ve hazıra konacak olmak da bu nedenle rahatsızlık verici bir durumdur.

2) Neden umut verici birşey değil ? Kolaylık olmasının ne sakıncası var ? Tembelleşiriz diyebilirsin ama herşeye kolaylıkla ulaşırsak çalışkan olmamız içinde bir sebep olmaz.

Çalışkan olmak, üretmek için bir sebep aramıyorsan yaşamanın anlamı da kalmaz zaten. Kolaylık olmasının bir sakıncası yok. Ama bu kolaylığı alışkanlık haline getiren insan yaşamla bağını kesmiş insandır.
Ve bu tembel insan, malesef içinde yaşamak zorunda bırakıldığımız bu sistemin en değerli varlıkları halindedir. sistem bu durumdan memnundur. Tembel insan, üretmeyen insan, sürekli bir tüketim içinde bulunan insan, kendinin ve toplumun yaşamını hiçe sayan insandır.
"Kolaylık"tan asıl kastım budur.

3) Neden koruyamasın sosyalliğini 15-30 dk photoshopla uğraşınca anti sosyal mi oluruz? Neden yeniliklere kapınız kapalı ? Neden son zamanlarda yaşanan '90'lardan bu yana' hızla artan bir şekilde- teknolojik gelişmeler, artık öylesine boyutlara ulaştı ki, pek iç açıcı bir şey değil. Neden iç açıcı değil?

Photoshop ile 15-30 dakika uğraşınca antisosyal olunmaz. Benim demek istediğim internetin, dolayısıyla teknolojinin etkileri üzerineydi. Sen aldın bunu photoshopa bağladın. Teknolojik ürün diye önümüze koyulan bir çok şeyin bizi uyutması, hiç bir şeye elimizi sürmeden yaşamaya mahkum etmesi insanı asosyal yapar. İnsanlar sinemaya gitmiyor, Tiyatroya gitmiyor, kitap okumuyor. Neden bunları yapmıyor? Çünkü teknolojik ürünler sayesinde evde oturduğu yerden bütün bu ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyor. Böyle bir insan nasıl sosyal olabilir bana söyler misin?
Yeniliklere kapım kapalı değil. Bunun photoshop ile bağdaştırman, sadece bundan yola çıkarak söylemen yanlış.

4) Hepsinin nedeni hazıra konmamız, tembel olmamız mı? Her şeye hazıra konabilceksek tembel olmamızın ne zararı var? Bir şeye kolay yolu ile ulaşabilirken neden çalışıp kasıp zor yoluyla ulaşıyım ? Sağ elimle sol kulagımı tutmak gibi resmen.

Söylemek istediğimi daha iyi anlaman için, bence bir daha oku benim yazdıklarımı. Tembel olmak, hazıra konmak bir neden değil, bir sonuçtur. Nedeni ise çok farklıdır. Bu sistemin tembel, hazıra konan, kılını kıpırdatmayan insana ihtiyacı vardır. Onu daha kolay yönetebilmek için, bunları ister. Bizim önümüze sürülen bir takım "yeniliklerle" bunu yapmak daha da kolay hale geldi.
Bazı şeyler emek ister. Emek vermeden yapacağın işten alacağın haz ile önüne neredeyse hazır konulan işten alacağın haz aynı değildir. Hazıra konmak ile emek vermek arasındaki fark da burada ortaya çıkar.

5) Bilgisayar sayesinde sürekliliğini korusun buna neden karşısın ? "Ben gidip uğraşıp emek verip çekiyorum , adam orda 15 dakkada photoshopla iki hamlede neler yapıyor " mu diye düşünüyorsun ? Otur sende yap niye sağ elinle sol kulağını tutuyorsun ki ?

'Ben gidip uğraşıp emek verip çekiyorum, adam orda 15 dakikada photoshopla iki hamlrdr neler yapıyor' diye düşündüğüm için karşı değilim.Tteknolojinin bu kadar gelişmesi, insan hayatına bu kadar yön vermesi, karışması beni rahatsız ediyor. Bundan dolayı karşıyım.
Sanatın dibine kadar teknolojiye bulaşmasına karşıyım. Photoshop veya paintvari programlar ile çizilen resimlerin, bir resim galerisinde sergilenmesi ve buna resim denmesi ne kadar uygun olursa, tartıştığımız bu durumda böyledir. Bu yüzden oturup yapmıyorum. Ama sağ elimle sol kulağımı da rahatlıkla tutuyorum.

myv demiş ki:
. Kaç kişi var ki bir bilgiye ulaşmak için internetin dışında bir yol seçen?! Belki bazılarımız öyle değil, ama bir çok kişi (ve sayı hızla artmakta) internetin dışında bir yol seçmiyor. Neden? Çünkü kolay ve hızlı. Bu da insanları hazıra alıştıran bir durum. İşte teknolojinin asıl yüzünü gösteren durum budur. Böyle bir durumda insanlar nasıl sosyalliğini koruyabilir ki?

belki konu artık teknoloji baslıgı altında olması gereken bir duruma surukleniyor ama sunu soylemek istiyorum:

kolay ve hızlı olması neden bu kadar kotu acaba? Neden insanlar bilgiye ulasmak için kolay ve hızlı olan yolu tercih etmesin ki? Bilgiye cabuk ulasan insana diger bilgiler için de zaman kalır.Daha cok bilgiyi getirir arkasında. Bunun sonucunun insanları hazıra alıstırması olduguna katılmıyorum.Eminim sen de merak ettigin bir sey için tozlanmıs ansiklopedilerin yerine teknolojiyi tercih ediyorsundur.Daha kolay ve hızlı olan yolu.Geleneksellik iyidir belki ama elinde imakanları olan biri örnegin tezini hazırlarken bile ansiklopedi yerine eminim teknolojiyi tercih ediyordur.Neden? Cunku kolay ve hızlı.Bunun insana ne gibi bir zararı olabilir ki?Teknolojiye sahipse neden geregince kullanmasın insan? İnsanlıgın ilerlemesi için...Kullanılmazsa daha iyisine nasıl ulasılabilir ki?
Komünizm gibi bir sey olurdu bu...
Zaman bu kadar acımasız ve insanların hiç bir sey için yeterli zamanının olmadıgı su kosusturma doneminde bence bu oldukca avantajlı bir sey.

Sosyalligin korunamamasına katılıyorum evet haklısın bu abartılınca bu durum kacınılmaz ama konu blgi edinmeyse nasıl sosyal bilgi edinilir onu acıklarmısın?

Sosyal bilgiyi gündelik hayatın içinde -sosyalliğini koruduğun sürece- rahatlıkla elde edebilirsin. Bu insanın bulunduğu sosyal çevre ile ilgili değişken bir durum gösterebilir. Ama zaten yeterince sosyal bir yaşamı olan bir insan,ki belli bir bilinç seviyesine ulaşmak gerekir, kitap, ansiklopedi ve internette dahil olmak üzere bir çok şekilde bilgiye ulaşabilir. Şimdi niye internet diyorsun diyecek olursan, hemen açıklamasını getireyim. Benim anlatmak istediğimi bir türlü anlayamadınız. Belki de ben yeterince anlatamadım. Teknolojinin baskın olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Bu teknolojik gelişmelerin sınır tanımadığı da bir gerçek. Fakat bu sınırsızlık ileride başa bela olabilecek bir sınırsızlık. Sınırsız bir teknoloji her zaman iyi değildir. En başta insanın sosyal bir varlık olmasını engeller, zedeler. Artık öyle bir hal aldı ki insanlar arası iletişim; kimse başka bir kimseyle yüzyüze iletişim kurma gereksinimi hissetmiyor. Bu da peşinden sosyaliliği ve hazır yaşamı getiriyor. Yani kişilerarası iletişimin çürümesine yolaçabilecek bir durum ortaya çıkıyor. Fakat bir yandan da daha kolay ve daha hızlı bilgi akışı sağlıyor doğru. Ama bilgi akışının bu kadar yoğun ve hızlı olduğu bir yaşam insan için bir süre sonra dayanılmaz bir hal alır.
İnternetin, cep telefonunun olmadığı zamanlardaki bilgi akışında hiç bir gerilik yoktu. Daha temiz bir bilgi akışı vardı. İnsan olarak kendimize ve çevremize daha çok vaktimiz vardı. Ama şimdi bireyin kendine ve çevresine yabancılaştığı bir ortama döndü.
Demek istediğim teknoloji insana sunduğu bu kolaylıklar ile birlikte bir yabancılaşma durumunu da sunuyor. Fakat çoğu kişi bu yabancılaşmanın farkında bile olmuyor. Klavyenin arasında kurulan küçük bir dünya içinde yaşamın ne olduğu unutuluyor. Böyle bir yaşam içinde olan insanın, ne kendi ne de toplum için bir bir üretkenlik göstermiyor. Dolayısıyla üretmeyen insanın toplumsal bir çerçevede hiç bir katkısı ve işlevi olmuyor.

Sadece kolay ve hızlı diye teknolojinin kullanılması insanlarda bu durumlara yol açıyor. Bu yüzden teknolojinin bu kadar kullanılması beni bireysel olarak rahatsız eden bir durum.

Evet ben de bilgiye ulaşmak için interneti kullanıyorum. Ama ilk önce baktığım yer kütüphanem oluyor. Eğer ki benim kaynaklarım yetersiz kalırsa interneti kullanıyorum. Zaten internet hiç kullanılmasın diye bir yaklaşımda bulunmadım. İnternetin (dolayısıyla teknolojinin -teknoloji derken de en geniş anlamıyla söyledim-) çok fazla kullanımı belli bir süreden sonra zarara yol açar dedim.

Bence teknolojinin fazlasının hiçbir zararı yok.

Yani sosyallikten bahsederken bende toplum yaşamından bahsediyorsun sandım.Yani yüzyüze görüşmek , arkadaşınla sinemaya gitmek , cafede oturup chat yerine muhabbet etmek den falan kastediyorsan bunların olmaması insana ne zarar verir ki ? Toplumsallık olarak bahisediyorsan zaten teknoloji toplumu oluşmuş bir dünyadayız.Ya şimdi " teknolojiyi fazla kullanmak , fazla hayatın içine sokmak " lafını ben anlamış değilim aslını isterseniz.Teknoloji zaten hayatın içinde olan birşey.Yani insanlar ihtiyaçları doğrultusunda kullanıyor bunu.Abartı kullanımdan kastın ne.İnternetten çıkmamak sürekli chat yapmak pc oyun oynamak veya fotoğrafı teknolojik program şu bu kullanarak fotoğraflıktan çıkartmak teknolojiyi fazla kullanmak değil yanlış kullanmaktır.Yani ihtiyacın olmadıgı halde kullanmaktır.Bununda kişiye , kişinin sosyal hayatına vs. zararı olmaz.Adam dışarı çıkıp eşiyle dostuyla takılmak istemiyorda oturup internetten oyun oynamak istiyorsa bu onun seçimidir oturur en fazla 3 gün kalkmaz belki bilgisayardan sonra istesede istemesede çıkar dışarı zaten : )

Peki ben sana birşey sorucam bilgiye ulaşmak için internet yerine ilk önce kütüphaneye başvurman sana zaman kaybından başka ne kazandırıyor ?

Birde sosyal insan olmak için bilinçli olunmalıdır gibi birşey ima etmişsin.Hiç katılmıyorum.Nerden alaka kurdun ?

_KehaneTEmre_ demiş ki:
Bence teknolojinin fazlasının hiçbir zararı yok.

Yani sosyallikten bahsederken bende toplum yaşamından bahsediyorsun sandım.Yani yüzyüze görüşmek , arkadaşınla sinemaya gitmek , cafede oturup chat yerine muhabbet etmek den falan kastediyorsan bunların olmaması insana ne zarar verir ki ? Toplumsallık olarak bahisediyorsan zaten teknoloji toplumu oluşmuş bir dünyadayız.Ya şimdi " teknolojiyi fazla kullanmak , fazla hayatın içine sokmak " lafını ben anlamış değilim aslını isterseniz.Teknoloji zaten hayatın içinde olan birşey.Yani insanlar ihtiyaçları doğrultusunda kullanıyor bunu.Abartı kullanımdan kastın ne.İnternetten çıkmamak sürekli chat yapmak pc oyun oynamak veya fotoğrafı teknolojik program şu bu kullanarak fotoğraflıktan çıkartmak teknolojiyi fazla kullanmak değil yanlış kullanmaktır.Yani ihtiyacın olmadıgı halde kullanmaktır.Bununda kişiye , kişinin sosyal hayatına vs. zararı olmaz.Adam dışarı çıkıp eşiyle dostuyla takılmak istemiyorda oturup internetten oyun oynamak istiyorsa bu onun seçimidir oturur en fazla 3 gün kalkmaz belki bilgisayardan sonra istesede istemesede çıkar dışarı zaten : )

Peki ben sana birşey sorucam bilgiye ulaşmak için internet yerine ilk önce kütüphaneye başvurman sana zaman kaybından başka ne kazandırıyor ?

Birde sosyal insan olmak için bilinçli olunmalıdır gibi birşey ima etmişsin.Hiç katılmıyorum.Nerden alaka kurdun ?

Ya sen beni istediğin gibi anlıyorsun anlaşılan. Çünkü benim söylediklerime karşı yaklaşımların hep ters yönde. Değerlendirmeden yazmıyorsun umarım.

Bir kere teknoloji toplumu olmadık daha. İnsanların çok az bir kısmı teknolojiye ulaşabiliyor günümüzde. Fakat bu bize herkes teknololjiyi kullanıyormuş gibi görünüyor. Hiç de öyle değil. Biraz yaşamın içinde olalım. İnsanlardan uzak olmayalım. Bu teknolojik gelişimlerin hiç birine ulaşamayan bir çok insan var. Daha teknoloji toplumu falan olmadık. Sadece teknoloji yayılmaya başladı. Bu yayılmanın sonucu ne olacak, işte ben bunu diyorum.

Arkadaşlarla buluşup bir kafede geyik çevirmeden falan bahsetmiyorum sosyallikten bahsederken. Bunların olmaması insana hiç bir şey kaybettirmez. Aksine bunların yerine yapılabilecek çok daha yararlı şeyler var.

"İnternetten çıkmamak sürekli chat yapmak pc oyun oynamak veya fotoğrafı teknolojik program şu bu kullanarak fotoğraflıktan çıkartmak teknolojiyi fazla kullanmak değil yanlış kullanmaktır.Yani ihtiyacın olmadıgı halde kullanmaktır."
Bu söylediklerin benim söylediklerim ile çok yakın şeyler ama bunun kişiye ve kişinin sosyal hayatına oldukça zararı dokunur. Özellikle de bilgisayar oyunlarının bireye zararı oldukça fazladır. Zaten bir çok kişi bu bilgisayar oyunlarından başka bir şey yapmıyor. Hele de genç nüfus.

3 günün sonunda da bir ekmek almaya çıksın bir zahmet!!!!!

Hocam sosyal insan belli bir bilinç düzeyine erişmiş insandır. Sosyallikten kastımın bir kafede geyik çevirmek vb. şeyler yapmak olmadığını yukarıda söyledim. Sosyal insan, bir dünya görüşüne sahip ansandır. Hayattan bihaber olmayan insandır. Kültürel bir insandır. Kitap okuyan, düşüneni yorumlayan bir insandır. Sosyal insan üreten insandır. Bu şekilde bir alaka kurdum.

Bilgiye ulaşmak için kütüphaneme bakmak bana zaman kaybettirmiyor. Tersine bazen daha çabuk olabiliyor. Ama ben kitap okumayı internette bir şeyler okumaya tercih ediyorum o da ayrı bir konu.

Öncelikle şunu söyleyeceğim yazını 2-3 kere okuyor ve değerlendiriyorum.Okumadan değerlendirmeden cevap verecek kadar saygısız bir insan değilim :)

Aslında teknolojinin henüz yeni yayıldığı konusunda haklısın fakat bu sadece geri kalmış Türkiye vb. ülkeler için geçerli.Dünyadan bahsettim ben yukarda iyi okursan ;)

Mesela biz küçükken sokakta top vs. oynardık mahallede , şimd ise küçükler evde bilgisayarda oynuyor.Sokakta oynamasının insan ilişkileri , sosyal ilişkiler konusunda çocuga faydası var , ama evde bilgisayar oynamasınında yaratıcılığına zeka gelişimine faydası var.Aslında detaylı bir konu ama çokta abarttığın kadar büyük bir zararı yok diye düşünüyorum.

"Peki ben sana birşey sorucam bilgiye ulaşmak için internet yerine ilk önce kütüphaneye başvurman sana zaman kaybından başka ne kazandırıyor ? "

"Bilgiye ulaşmak için kütüphaneme bakmak bana zaman kaybettirmiyor. Tersine bazen daha çabuk olabiliyor. Ama ben kitap okumayı internette bir şeyler okumaya tercih ediyorum o da ayrı bir konu."

Bu soruyu şu sebeple sormuştum.Yani senin kitap tan bilgi edinmene tepki olarak değilde diğer başka bir kişi teknolojiyi kullanıp internetten baksa bilgiye ne zararı olur gibi...

Mesela seninle şu anda internet üzerinden teknoloji kullanarak bilgi - fikir alışverişi yapıyor saygı çerçevesinde güzel güzel tartışıyoruz şu an.Bu nekadar güzel bir ayrıcalık.Teknolojiyi seviyorum :D

İnternet yoluyla bilgiye ulaşmanın bir zararı olmaz. Bilgi almak açısından karşı değilim teknolojiye. Zaten daha öncede dedim, yine tekrarlıyorum, internet olmasın, yasaklansın gibi bir söylemim, fikrim yok.
İnterneti kullanmasını bile bilmeyen bir toplumumuz var. İnterneti sadece kız tavlamak olarak gören bir toplumdayız. Bu şekilde bir internet kullanımı ile bu milletin ne yapmasını bekliyorsun? Yani ne yapabilir ki?!!! Saatlerce chat yapan insanlar görüüyorum hergün. Dediğin gibi 3 gün internetten çıkmayan insanlar var. Bu insan dışarıya çıksa ne olur çıkmasa ne olur? Bu insandan hiç bir şey bekleyemem ben. 3 günün bilgisayar ekranına bakarak, ama oyunla ama chatle, geçiren bir insanın kendine hayrı olmaz.
Bu şekilde bir kullanım zarar verir. Anlatmak istediğim bu.
Ayrıca bilgisayar oyunlarının -özellikle de küçük çocuklar üzerinde- kişinin gelişiminde bir çok zararları vardır. Küçük yaştan itibaren bilgisayar oyunları ile büyüyen bir çocuk, ileriki yaşlarda çok sıkıntı çeker. Psikolojik gelişimine ve sosyal gelişimine zararı olur. Küçük yaşta bilgisayar kullanan çocuklar genllikle oyun içn kullandığından, yaratıcılık açısından pek bir gelişim olacağını zannetmiyorum.

Şu anda yaptığımız fikir alış-verişi olağan bir şey. Yani bunun için de teknolojiye karşı çıkmıyorum. :)
Evet güzel bir olay. Ama yüzyüze tartışmak, fikir alış-verişi yapmak daha iyi olurdu be..!!! :)

Profesyonel makinalar ve teknik bilgi almak isteyen olursa şöyle bir site buldum, oldukça güzel
http://www.slrgear.com/reviews/index.php

Buradan makinaları ve teknik özelliklerini detaylı olarak incelemek mümkün.

http://www.steves-digicams.com/ böyle bir site daha var ama sanki bu biraz daha amatörce. İncelemek isteyenler baksınlar.

*Bu arada arkadaşlar konu biraz teknolojiye kaydı. Fotoğrafçılık mevzusundan uzaklaştı. Yazdıklarınız başlıkla alakalı olduğu için silmek istemedim ancak teknoloji başlığı da var. Oradan devam edersek iyi olur.

Geri