Fotoğrafcılık

Teknoloji ürkekleri vardır ya, eninde sonunda mevzuya bulaşırlar ama hep geç kalırlar ve tanıyışları kendiliğinden değil, ezber bir öğrenmedir. Ben de onlardanım. TEKTOLOJİden ürküyorum. E, ama fotoğraf sanatının hastasıyım. Nasıl olacak?
8 senedir baba yadigârı prof. Yashica'yı kullanıyordum. Özellikle açık ala, dağ, doğa fotoğrafları çekiyorum. Portre yada sabit nesne, kapalı mekan, sanatsal fotoyla filan uğraşmıyorum. Doğada varlıklar hareketli; ben asaydı diyaframdı uğraşırken çoğu hoşluk kaçıveriyor. Film, kapak gibi taşınması gereken yedek parçaları saymıyorum. Bu durum, dijital olmayan makinelerin beceriksizliğinden ziyade benim yeterince profesyonel olmamamla ilgili. Yine de, kolayı varken zorla mastır ( :roll: ) yapmak gerekli mi? Geçenlerde arkadaşın Nikon'uyla birkaç hafta takıldım.
Şimdi mi? Yemişim teknolojiyi! Derhal sağlam bir dijital için para biriktirmeye başlıyorum.

coraline demiş ki:
Teknoloji ürkekleri vardır ya, eninde sonunda mevzuya bulaşırlar ama hep geç kalırlar ve tanıyışları kendiliğinden değil, ezber bir öğrenmedir. Ben de onlardanım. TEKTOLOJİden ürküyorum. E, ama fotoğraf sanatının hastasıyım. Nasıl olacak?
8 senedir baba yadigârı prof. Yashica'yı kullanıyordum. Özellikle açık ala, dağ, doğa fotoğrafları çekiyorum. Portre yada sabit nesne, kapalı mekan, sanatsal fotoyla filan uğraşmıyorum. Doğada varlıklar hareketli; ben asaydı diyaframdı uğraşırken çoğu hoşluk kaçıveriyor. Film, kapak gibi taşınması gereken yedek parçaları saymıyorum. Bu durum, dijital olmayan makinelerin beceriksizliğinden ziyade benim yeterince profesyonel olmamamla ilgili. Yine de, kolayı varken zorla mastır ( :roll: ) yapmak gerekli mi? Geçenlerde arkadaşın Nikon'uyla birkaç hafta takıldım.
Şimdi mi? Yemişim teknolojiyi! Derhal sağlam bir dijital için para biriktirmeye başlıyorum.

Yürü be kim tutar seni :)

ancak bir tavsiye fiyatına göre cok iyi bir makine: Canon 350D..bir incele çok güzeldir..Eger nikon baktıysan büyük ihtimalle D serisidir..onlarda çok pahalı ama canon benimde hayalimde olan bir makine :)

Yeş! Üstüne bastın..
Nicon D200!

HP ler enteresan bir şekilde foto mak. üretiminde klasman dışı kalıyor. Siemens cep teller ve Beko beyaz eşyalar gibi..

Canon 350D EOS diyosun, da.. Filmli makina arayışında olsam Kodak yada Canon tercih ederim. Dijitalde, alternatif arayışındayım. Kumbaramla ilgili bazı iç işleri nedeniyle Minolta d serisine de sıcak bakmaktayım. :roll:

coraline demiş ki:
Yeş! Üstüne bastın..
Nicon D200!

HP ler enteresan bir şekilde foto mak. üretiminde klasman dışı kalıyor. Siemens cep teller ve Beko beyaz eşyalar gibi..

Canon 350D EOS diyosun, da.. Filmli makina arayışında olsam Kodak yada Canon tercih ederim. Dijitalde, alternatif arayışındayım. Kumbaramla ilgili bazı iç işleri nedeniyle Minolta d serisine de sıcak bakmaktayım. :roll:

yok yok bahsettigim fotograf makiası dijital zaten 350D digital rebel demeyi unutmuşum sonuna sadece :) bence bir ara bak..gerçektede D200 ile değil ama D70lerle boy ölcüsebilen bir makina..

saygılar..

'İz' dergisinden bahsetmek istiyorum. Dün 4.sayısını aldım, yine harika porfolyolar ve bilgilerle doluydu. Dergi Ara Güler'in editörlüğünde çıkıyor ve ağırlıklı olarak s/b üzerine. İlginç, faydalı, muhteşem bir dergi 8)

sanat olmadığını idda eden arkadaşlara bi yorumum yok tabi sadece gülüyor ve geçiyorum digital makinelerin çıkması ile analog makine fiatları oldukça düştü sirkecideki hayyam pasajında 2. el makina satan yerler çok uygun ilgilenmenizi tafsiye ederim.

jüpiter diye bi marka duyan var mı aranızda babamın makinesiymiş evde şans eseri buldum bayağı eski bişey üstten bakılanlardan eski makinelerin daha sağlam olduğunu biliyorum acaba makine tamir ettirmeye değer mi???

jupiter markası hakkında bir bilgim yok ama ben de evde şans eseri üstten bakılan lüpitel markalı bir makina buldum makina kullanıma göre değişir ama benimki herhangi bir tadilat istemedi sadece tozunu aldırdım bu makinaların filmleri çok kolay bulunmuyor ben buldum ve güzel fotograflar çektim enstantane ve diyafram dogru ayarlandıgında harıkalar yaratabilirsin:)

ben okan bayülgenin fotoğraflarını çok merak ediyorum. nette bir adresten bulunabilirmi veya fotokritik gibi sitelerde üyemi kendisi acaba? bilgisi olan arkadaşlar bizleride bilgilendirirse çok sevinirim. ;)

acelya demiş ki:
jüpiter diye bi marka duyan var mı aranızda babamın makinesiymiş evde şans eseri buldum bayağı eski bişey üstten bakılanlardan eski makinelerin daha sağlam olduğunu biliyorum acaba makine tamir ettirmeye değer mi???

bence tamir ettir ne varsa eskilerde var. yeni digital makinelerde iyi ama bence hiçbirini kullanmak eskilerin verdiği tadı vermiyor...

rockture demiş ki:
gokcen demiş ki:
çekmeyi öğrenmek başlıbaşına bi sanat bu konuda herkese hak veririm ama fotoğrafçılık sanat değildir kanımca sanatçı sonradan olunmaz,ha cevheri sonradan keşfedersin o ayrı mevzu...
elime gitar verseler, tüm teknikleri öğretseler ruh yoksa iyi bi gitarist olamam ama fotoğraf tekniğini a dan zye öğrenen herkes sağlam kareler çekebilir,lakin bunun için göze sahip olmak yeterlidir...
mesela sabah 8den 24:00a kadar kızkulesinin karşısında elinizde fotoğraf makinenizle oturun istemediiniz kadar güzel kare yakalarsınız,ha bunu becerebilmenin sanat olmadıını tartışmak haddime düşmez,yapan bilir ;)
tüm bunların ötesinde bi d70 için neler vermezdim

fotoğrafçılıkla ilgilenenlere güzel kareleri keşfedebileceği güzel bi site önerebilirim www.fotokritik.com
bende ilk digital almaya kalkıştımda bi D70 makinem olsa diyordum ama şun an D2x olsa diyorum:)ama gerçekçi yaklaşarak D200 olsun istiyorum :)eğer makina almayı düşünüyorsan nikonun Bu yeni modelini tavsiye ederim.henüz türkiyede yok fakat yurt dışında bu makineyle çekimler yapan arkadaşım var.D2x e en yakın makine olarak adlandırılıyor...

biraz geç oldu sanırsam ama teşekkür ederim :)

herkes resim çizer... her çizilene sanat dersek, her fotoğrafa da sanat dememiz lazım :p

- bu arada nikon D70s body + 18-70mm + bi de üstüne 100+ mm ya da 70-300 lük bir lens... pfff. sanırım hayal :(

Fotoğraf sanatıyla ilgilenen arkadaşların mutlaka izlemesi gereken bir sergi var şu an İstanbul Modern'de: "doğru yerde doğru zamanda GÖKŞİN SİPAHİOÐLU"

Fotoğrafçı ve Gazeteci olan Sipahioğlu'nun 1956'dan günümüze kadar olan eserlerinden bir şeçkiye ev sahipliği yapan bu sergiyi fotoğrafla uğraşan amatör veya profesyonel herkes görmeli bana kalırsa.

Sergi 13 Kasım 2006 tarihinde kapanacak. Fırsatı olanlar bu hafta sonunu ayırıp gitsinler İstanbul Modern'e. Hem gitmişken Venedik Bienali'ni de görmüş olursunuz ;)

ya konuyu değişik bi yöne çekmek istiyorum sizce dijital makineyle sanat anlamında fotografçılık yapılabilir mi eski üstadlar genelde karşı dijital tekniklere fotoshop a ama bence sonuçta yine insan yaratıcılığı söz konusu

Dijital makinada otomatik çekim yapılıyorsa değildir ama manuelde her şeyine emek vererek yapılıyorsa iş çağa ayak uydurmaktan başka bir şey değildir bu... Bence tabii :)

ya ben şundan bahsetmek istedim aslında mesela photoshop sayesinde resimlerin üzerinde yaratıcılığımızı kullnarak çeşitli oynamalarda bulunabiliyoruz yani bunu yaşlı fotografçılar pek kabul etmiyor
yoksa herşeyi otomatik olarak ayarlayıp fotograf çekmek zaten sanat olmaz da
bir de manuel makinalar insanın hevesini kırıyor mesela gunun saatlerine göre filtre değiştiryorsun bu hem zahmet hem de maliyet demek bu yüzden fotografa yeni başlayan arkadaşların çoğu bırakıyor bu ugraşı

Geri