Fotoğrafcılık

HP Photosmart 945'im var ama yavaştan gitmeye başlıyor.Şu an cep telefonumla idare ediyorum.Yaptırtmaya kalksam,karşımda rezil HP teknik servisi var.Aslında cidden güzel makine,resimleri RAW kaydetmemesi ve küçük ekranı dışında eksisi pek yoktu.

Galiba yeni fotoğraf makinesi almak zorunda kalacağım bende... :D

hulyaengm demiş ki:
enchant demiş ki:
hulyaengm demiş ki:
canon eos400D aldım. makinemle kaynaşma aşamasındayız :)
birbirimize alışmaya çalışıyoruz..
makinem diye söylemiyorum ama harika bi şey bu...

bende Nikon DSLR D80 alıyorum. sana da kolay gelsin bakalım. iyi bak ona... :)

oo süpermiş gerçekten. umarım alırsın bir an önce.. ve makineme iyi bakıyorum emin olabilirsin :)

aslında makine önemli değil lenslerin sağlam olmadıktan sonra. ayrıca eos400d başta süper geliyor evet herkese ama biraz daha fotoğrafın içerisine daldıkça değişiyor beğeniler ben mesela o makinenin pozometresini sevmiyorum ve güvenmiyorumda. ayrıca programı çok dandik ki sanırım ayrıntıları yeterince güzel vermiyor yahut bu benim orta format çalışıyor olmamdan kaynaklanabilir normalde ama genede beğendiğim söylenemez pek. sonra tutumu rahatsız edici yani bir dengesi yok belki ben bataryalı olarak alıştığımdan olsa gerek diyeceğim bataryalı halinde de rahatsız edici metronomu oturtmak zor yani bu konuda. vizöre gelince göze göre ayarlanma hususu güzel orası tartışılmaz fotoğrafa başlangıç için iyi bir makine ama önemli olan bodyler değil lenslerdir bence en kısa zamanda lens arayışlarına başlayacaksın zira üzerindeki 18-55 4/4.6 standart lens yetmemeye başlayacak kısa bir müddet sonra :).

neyse orta format tlr çalışan var mı yahut slr'de olabilir var mıdır aramızda?

enchant demiş ki:
hulyaengm demiş ki:
canon eos400D aldım. makinemle kaynaşma aşamasındayız :)
birbirimize alışmaya çalışıyoruz..
makinem diye söylemiyorum ama harika bi şey bu...

bende Nikon DSLR D80 alıyorum. sana da kolay gelsin bakalım. iyi bak ona... :)

nikon fotoğraf makinelerinin en babalarını üretir en baba markasıdır ama bu kadar düşük bir serisine değinince biraz fark olmuyor gibi mesela eyvallah nikon ama işin içine lensleri filan girince iş birde cığırından çıkıyor mesela nikkor bir lens almak için ikinci elini dahi bulmak için epey uğraşıyorsunki sıfırıda çok pahalıya geliyor bu neticede canon'da lensler biraz daha ucuz hemde canon'un f serisine sigmaların hükümranlığı başladı ki taş gibi lensler çok daha ucuza geliyor yani bu kadar düşük bir dijital slr alacaksan nikon olmamalı yoksa yarın birgün lensler yetmeyince külfete girersin, alacaksın canon'un bir makinesini sonra yeri geldikçe hayyam'ın yolunu tutacaksın....

bu arada sanırım bende canon eos30d alıyorum sanırım ama şu rolleiflex kafamı kurcalıyor yahu 600 ytl olur mu tarihi eser bir makina :(

son günlerde baktığım kataloglarda digital fotoğrafların photoshop programıyla çok farklı ambiyanslar yarattığını görüyorum. sizce bir digital fotoğrafçı photoshop programıyla çok iyi ilişkiler içerisinde olmalı mıdır? yoksa yüzüne bile bakmamalı mıdır? nuri bilge ceylan'ın fotoğraflarında bile etkisi yoğun hissedilmekte...

Aslında fotoğraf sanatı bir dijital ortam sanatı olduğu için photoshop , freehand tarzı vektörel veya pixel bazlı programları da içine kapsıyor bu sanat.Yani ben baştan beri bu işi bilgisayar ortamıyla alakasız bir işmiş gibi görmeye ve fotoğraf üzerinde oynama yapmaya yani imaj oluşturmaya karşı olan düşünceye karşıyım.Şöyle ki ; zaten bilgisayar ortamında değişiklik yapacak kişi fotoğrafı çekerken daha sonra üzerinde ne tür oynamalar yapabilecegini de kafasında tasarlıyor çekiyor sonra bu fotograf bazı programlardan geçiriliyor sonuçta ortaya bir çalışma çıkıyor.Bence 21. yy da bilgisayar , photoshop , freehand , hatta max bilmeyen kişiden fotoğraf sanatçısı olmaz.Ama tabi çok zıt düşünenler de var saygı duyuyorum.Bu arada ben Nikon'cuyumdur.

Yani aksinde veya farklı tür düşünceleri olanlarda nedenlerini ve sebepleriyle fikir paylaşırlarsa memnun olurum.Merak da ediyorum çünkü diğer türlüsünü.Ben güzel sanatlar fakültesinde okuyorum çevremde bilgisayarın yanından geçmeden fotoğraf çeken insan hiç olmadı :)

Bir de bilgisayar ortamının çalışmaya katılması derken şunu kastetmiyorum , yanlış anlaşılmaması için açıklayayım ; yani fotoğraf çekme eylemi çok önemsizdir herhangi birşey çek sonra bilgisayar ortamında adam et düşüncesi asla yok.

Daha önce de açılmıştı bu konu sanırım bu başlık altında ama üstün körü konuşmuştuk yanlış hatırlamıyorsam.Teşekkürler "enchant" , devamı gelir umarım.

EmreEguz demiş ki:
Bu arada ben Nikon'cuyumdur.

Daha önce de açılmıştı bu konu sanırım bu başlık altında ama üstün körü konuşmuştuk yanlış hatırlamıyorsam.Teşekkürler "enchant" , devamı gelir umarım.

bende nikon'cuyum memnun oldum.:) başlığın önceki sayfalarını okudum da aklıma bu konu takıldı, yüzeysel olarak geçilmiş olmasına katılıyorum. aşağı yukarı düşüncelerinin hepsine katılıyorum. bugün biraz önce bir sergiden geldim. türkiye'de paraşütle atlayarak fotoğraf çeken ilk fotoğrafçılardan birisiyle tanıştım ve ayaküstü sohbet ettik biraz. kendisi 58 yıldır fotoğrafla uğraşıyor. ve baktım fotoğrafın üzerine pek oynama yapmamış. photoshop ve diğer programları elbette kullanıyorum dedi ama fotoğraflar çok eski olduğu için pek oynamak istememiş. bir kaç gün önce bakıp incelediğim bilge ceylan fotoğrafları ise tamamen dijitale yönelikti. tabii şu zamanda elbette bir dijitalcinin photoshop ile haşır neşir olması gerekli bence. ama eski toprak fotoğrafçıların program değmemiş eserleri de çok güzel. onlara bakarken de "bak ne güzel stil yaratmış" diyebiliyor insan.:)
farklı düşünceleri benimseyen fotoğraf severlerinde görüşlerini almak isterim.

Evet eski fotoğraflar herzaman ilginç gelmiştir bana da...Bahsettiğin şey daha da ilginç bir durum gibi geliyor kulağa :)

Geçen gün Ankara , Cepa isimli alışveriş merkezinde bir fotoğraf yarışması katologuna rastladım.Juri de iyi isimler var.Tema biraz klişe ama sanatsal bir yarışma olması hoşuma gitti.Açıklama da resim üzerinde dijital değişiklik kabul edilmeyecektir diyor...

arkadaşlar mrb. ben bi fotoğraf çekmeyi çok seviyorum ileride iyi bir fotoğraf sanatçısı olmak en büyük hayalim. şu anda dershaneye gidiyorum öss ye hazırlanıyorum. yetenek sınavına giricem. anlamadığım şey şu. sınavda çizim soruyorlar ama bunun fotoğraf sanatıyla ne alakası var. bu konuda bi görüşü olan arkadaşlar paylaşmak isterseniz sevinirim :) :)

Görsel sanatlar birbiriyle iç içedir.Aslında hep söylerlerdi , ben de zamanında ilk başladığımda, herşeyin başı desen çizim , modeli biçimi-formu algılamak vs. sonradan anlıyor insan neden öyle olduğunu.Desen çok fazla şey öğretiyor insana bence.Kompozisyon mantığını , görsel algının nelere karşılık verdiğini , bakmakla görmek arasındaki farkı ve daha birçok şeyi ben çizerek öğrendim.Atölyelerde saatlerce hergün hergün model çalıştık ama hiçbir dakikası gereksiz değilmiş diyorum şimdi o çalışmaların.

keşke çizim kursuna gitseydim diye düşünüyorum. kendim evde çiziyorum ama arada çok fark var doğal olarak. napıcam bilmiyorum ya :(

EmreEguz demiş ki:
Aslında fotoğraf sanatı bir dijital ortam sanatı olduğu için photoshop , freehand tarzı vektörel veya pixel bazlı programları da içine kapsıyor bu sanat.Yani ben baştan beri bu işi bilgisayar ortamıyla alakasız bir işmiş gibi görmeye ve fotoğraf üzerinde oynama yapmaya yani imaj oluşturmaya karşı olan düşünceye karşıyım.Şöyle ki ; zaten bilgisayar ortamında değişiklik yapacak kişi fotoğrafı çekerken daha sonra üzerinde ne tür oynamalar yapabilecegini de kafasında tasarlıyor çekiyor sonra bu fotograf bazı programlardan geçiriliyor sonuçta ortaya bir çalışma çıkıyor.Bence 21. yy da bilgisayar , photoshop , freehand , hatta max bilmeyen kişiden fotoğraf sanatçısı olmaz.Ama tabi çok zıt düşünenler de var saygı duyuyorum.Bu arada ben Nikon'cuyumdur.

fotoğraf sanatı digital ortam sanatı değil, hatta sanat olmasındaki göreceliklerden birisi bu olarak kabul ediliyor fotoğrafçıların çoğu tarafından. digital olarak fotoğrafla uğraşmanın elbette artıları var mesela çektiğini çektiğin an görebiliyorsun, karanlık oda keyfinden feragat ederek sonra heyecanla fotoğrafların nasıl çıktığını merak etme keyfinden mahrum kalarak. bu açıdan baktığında fotoğraf sanatçısı yahut fotoğraf çeken insanlar için işin heyecanını öldürüyor. ayrıca digital fotoğraf sanat için değilde daha çok ticari anlamda etkinlik gösteriyor bu da sanatın sanattan çıkıp zanaat olmasına yol açıyor.

photoshop mevzusu ise bambaşka bir boyut, mesela ufak tefek oynalamalar mazur görülebilir. bunu herkes yapıyor neticede. ancak bazı sanatçıyım diyen insanlar var fotoğraftan çok photoshop görüyorsunuz ürünlerinde. zira artık çekilen kare ürün olma niteliği taşıyor ve farklı bir dalda incelenmesi gerekiyor artık. mesela bir cell animasyon'dan farkı kalmıyor yahut bir grafik tasarımından. bu neticeden o karelerin fotoğrafçılık açısından değerlendirilmesi arka planda kalıyor artık birer digital sanat oluyor göreceli olarak. göreceli olması kazandığı sanatsal değer.

Ara Güler'e isüf'ten arkadaşlar soruyor digital makineniz var mı diye
bir kaç tane hediye ettiler evde öyle duruyor diyor. arkadaşlar pekala digital makineyle çekmeye karşımısınız sorusunu sorunca "digital mi onunla bizim şoför ibrahim bile çeker." diye yanıt veriyor. bu biraz açıklamaya yeter, yani artık fotoğrafın fotoğrafçının bir ayrımı olmamaya gitmeye başladı artık digital imkanlar sayesinde herkes birer fotoğrafçı olabilmekte ve bu durumda yapılan işin bir ayrıcılığı kalmamakta.

digital bir anlamda işin ticari boyutu, ha ben bu ticari boyutu digitalle vermek zorunda değilim, kimse de değil. orta format çalışmalarında- ki bu orta format dediğimizde çok masraflı değil - günümüz imkanlarında elde edeceğiniz bir digital makineden çok daha iyi çalışmalar çıkarmanız mümkün. digitalle de orta format tadında çalışmalar çıkartmak mümkün ayrıntı bakımından ancak o makineler çok pahalı bu sebeple bugün çoğu digitalle çalışan fotoğraf sanatçısında dahi bulunamamakta (en azından ülkemizde). dediğim gibi ufak bir bütçeyle orta format çalışarak çok daha iyi ayrıntılara sahip, içinde sanatın zorluğunuda barındıran çekimler yapabilirsiniz.

Ben boş zeytinyağı tenekesi ile düzenek kurup fotoğraf ta çektim puro kutularından fotoğraf makinası yaptım vs.Karanlık oda ilede bolca haşır neşir oldum vs.Fotoğrafın tarihçesini de adım adım öğrendim zamanında.Yani şunun için anlatıyorum , herhangi bir kompakt makinayla saçma sapan kareler yakalayıp fotoğraf sanatı üzerine yorum yapmıyorum.Biraz bilgim var , çok değil bunu söylemek için yazdım yukardakileri.

Lakin benim düşüncem odur ki şu an yıl 2008 ve elinde bir filmi karanlık oda bulup çıktı almak devri bitiyor.Yani henüz yirmili yaşlarımdayım ve bu evrim sürecine şahsen tanık oldum.Kompakt makinasız dönemde de fotoğraf çekiyordum analog makina şimdi tarihe karışıyor yine çekiyorum.Fotoğraf ın geçirdiği evrime bakarak ben sana cevap vermeye kalkarsam öyleyse fotoğrafcılık 5 metrekarelik bir odada iğne deliğinden alınan ters görüntüyü gümüş müleküllleri üzerine yakmaktır derim.Fotoğrafın atası o çünkü.ama şu an 2008 itibariyle fotoğraf bir dijital ortamlı sanat haline geldi yorumunu rahatlıkla yapabilirim.10 yıl önce söylediğin gibiydi doğrudur itirazım yok.Ama şimdi öyle değil.50 yıllık fotoğrafcı eski hocama da ben sordugumda artık SLR kullanıyorum napayım devir değişti diyor.Haksız değil...Fotoğraf karanlık odadır gibi bir genellemeyi doğru bulmuyorum.Birden fazla dönemden oluşan bir süreç fotoğrafcılık.Ve dediğim gibi şu an karanlık oda süreci neredeyse bitti diyebiliriz...

peki o şipşakların ruhu nerede? yukarıda da değindim bana göre çok vasıflı kareler yakalamıyor o makineler bir çok insana görede yani herkes birbirine yakın düzeyde cekim yapabiliyor farkı kalmıyor, ancak fark yaratmayanlarda yok tabii ki işin farkını sadece photoshopla o bu kareyi tekrarlayarak yapanları saymıyorum. anlatmaya çalıştım yukarıda da... tamam dslr çok avantajlı böyle çok farklı çalışmalara imkan sunuyor elbette slr'nin sunduğu ölçüde biraz daha kolay bir şekilde ancak herkes aynı kareleri yakalıyor... ben karşı değilim dslr'ye bir gün bu işi zanaate dökersem kullanacağım sıklıkla ancak, fotoğraf işinin keyfi biraz cabada saklı, sanatıda dediğim gibi basit çalışmalarla herkes aynı derecede fotoğraf kareleyebilmekte tabii farkı yakalayacaksın yaratacaksın onları tenzih ederim. hem dediğim gibi ben o gümüş levhaya fotoğraf kazıma imkanına sahip olmasamda tlr bir makineyle orta format çekme lüksüne sahibim, bence daha anlamlı digital sanatlardan.... ki çoğunlukçada farkı var...

Geri