Fotoğrafcılık

zaten ressam ve fotoğrafçının aynı anlama geldiğini söylememiş enchant sanırsam.. yanılıyor muyum? yani makinesi fotoğrafçının fırçasıdır şeklinde bi benzetme kullanmış..

Fotoğrafçılıkla ressamlık birbirinden çok farklı kavramlar.. Birisinde hayal gücünüz ön plandadadır diğeri ise anlık kabiliyet ve gözlemleme gerektirir... Ressam oturduğu yerden kendi dünyasını hayal gücüyle yaratarak resmine aktarır fotoğrafçı ise dünyayı gezerek hayal ettiğini arar..

bu konuyu açan arkadaş,fotoğrafın çekilmesi için bi anın beklenmesi gerektiğini söylemiş ben buna katılmıyorum.
çünkü belli bi anı bekleyerek fotoğraf sanat olmaktan çıkar nasıl mankenleri çekenler sanatçı değilse yada vesikalıkları çekenler gibi
sen şöle geç hah orda dur diyerek bi an yakalanamaz...
ne kadar da fotoğrafçılıkla alakam olmasada bu bir gerçektir :!:

silverroad demiş ki:
bu konuyu açan arkadaş,fotoğrafın çekilmesi için bi anın beklenmesi gerektiğini söylemiş ben buna katılmıyorum.
çünkü belli bi anı bekleyerek fotoğraf sanat olmaktan çıkar nasıl mankenleri çekenler sanatçı değilse yada vesikalıkları çekenler gibi
sen şöle geç hah orda dur diyerek bi an yakalanamaz...
ne kadar da fotoğrafçılıkla alakam olmasada bu bir gerçektir :!:
Bence yanlış anı yakalamak görülmeyeni görmek önemlidir bence...Ama anı yakalamaktan kastım geç şuraya poz ver değildi.

Bence fotografçılık kavramını birçok kişi yanlış algılıyor.

Şöyle diyorlar ; Fotografçılık sanatmı ? eee Ben tatile gittim orda arkadaşımın resmini çektim sanatmı yaptım ?

Yuh diyorum...

Fotograf Sanatı , herhangi bir olayı ölümsüzleştirmek , anılarınızı fotograflara dökmek , küçüklük resimlerinizi çekip ölümsüzleştirmek degildir.Yani fotografçılıgın amacı herhangi zaman dilimindeki olayı kağıda resim olarak aktarım bir anı olarak ilerde bakmak vs. degil asla...

Fotografçılıktada hayal gücü vardır , duygu düşünce vardır.Bir fotografcının asıl amacı duygu ve düşüncelerini çektigi resimlerle anlatmaktır.Resimde incelenmesi gereken şey o anda nesnenin ne durumda oldugu hangi zamanda nası oldugu vs. degil , aktarılmak istenen duygudur.Vesikalık resim çeken studiolardaki elemanlarda sanatçıdır sizin mantıgınıza göre...

scary6jm.jpg

İşte bu fotografı çekerken sanatçı doğadaki bu felaketin nasıl oldugunu çekip o kareye sabitlemeyi amaçlamamıştır.Korkuyu anlatmaktır fotografdaki asıl amaç...

Ben fotografcıyım sanatçıyım diye gezinen tipler var ülkemizde.Gidip ağaç böcek çiçek zaten her yerde herzaman gördügümüz şeyleri alakasız amaçlarla çekip insanlara sunuyor...Yazık...

Fotoğraf bir sanattır demeye bile gerek yok, çünkü fotoğraf çekerken hissettiklerimi aktarabiliyorum, kurgulayabiliyorum, hayalimdeki fotoğrafa çoğunlukla yaklaşabiliyorum.Bu demek oluyor ki fotoğraf bir görsel sanattır.

çekmeyi öğrenmek başlıbaşına bi sanat bu konuda herkese hak veririm ama fotoğrafçılık sanat değildir kanımca sanatçı sonradan olunmaz,ha cevheri sonradan keşfedersin o ayrı mevzu...
elime gitar verseler, tüm teknikleri öğretseler ruh yoksa iyi bi gitarist olamam ama fotoğraf tekniğini a dan zye öğrenen herkes sağlam kareler çekebilir,lakin bunun için göze sahip olmak yeterlidir...
mesela sabah 8den 24:00a kadar kızkulesinin karşısında elinizde fotoğraf makinenizle oturun istemediiniz kadar güzel kare yakalarsınız,ha bunu becerebilmenin sanat olmadıını tartışmak haddime düşmez,yapan bilir ;)
tüm bunların ötesinde bi d70 için neler vermezdim

fotoğrafçılıkla ilgilenenlere güzel kareleri keşfedebileceği güzel bi site önerebilirim www.fotokritik.com

Sabahtan akşama kadar salacak'ta oturup tek güzel bir kare fotoğraf çekemeyenler de var, ben biliyorum, gördüm, bizim okul ödevlerimizden biriydi bu çünkü, hepimiz oturuyorduk ama kimimiz güzel fotoğraf çekebiliyorduk...Fotoğraf sanattır çünkü kurguladığını çekebilirsin, ben klasik belgesel fotoğrafçılıktan bahsetmiyorum, anı yakalamak değil, bence kurguladığını çekmek sanattır, örneğin moda fotoğrafçılığı...Tek kare fotoğraf için moda editörü, sanat yönetmeni, fotoğrafçı hepsi kendi sanatını kullanır, bu sanat değil de nedir?Mekan, saç, makyaj.... fotoğrafın genel konseptini kurgulamak ve duyguyu karelere aktarabilmek, zor bir sanat hem de...

Sanat olmadığını düşünebilir ve bunun için gerekçeler paylaşılıp, tartışılabilir. Fotoğrafın sanat oluşu da tartışılabilir ama tartışma, gerçeği değiştirmez _KehaneTEmre_ ;)

gokcen demiş ki:
çekmeyi öğrenmek başlıbaşına bi sanat bu konuda herkese hak veririm ama fotoğrafçılık sanat değildir kanımca sanatçı sonradan olunmaz,ha cevheri sonradan keşfedersin o ayrı mevzu...
elime gitar verseler, tüm teknikleri öğretseler ruh yoksa iyi bi gitarist olamam ama fotoğraf tekniğini a dan zye öğrenen herkes sağlam kareler çekebilir,lakin bunun için göze sahip olmak yeterlidir...
mesela sabah 8den 24:00a kadar kızkulesinin karşısında elinizde fotoğraf makinenizle oturun istemediiniz kadar güzel kare yakalarsınız,ha bunu becerebilmenin sanat olmadıını tartışmak haddime düşmez,yapan bilir ;)
tüm bunların ötesinde bi d70 için neler vermezdim

fotoğrafçılıkla ilgilenenlere güzel kareleri keşfedebileceği güzel bi site önerebilirim www.fotokritik.com
bende ilk digital almaya kalkıştımda bi D70 makinem olsa diyordum ama şun an D2x olsa diyorum:)ama gerçekçi yaklaşarak D200 olsun istiyorum :)eğer makina almayı düşünüyorsan nikonun Bu yeni modelini tavsiye ederim.henüz türkiyede yok fakat yurt dışında bu makineyle çekimler yapan arkadaşım var.D2x e en yakın makine olarak adlandırılıyor...

eXpert demiş ki:
Sanat olmadığını düşünebilir ve bunun için gerekçeler paylaşılıp, tartışılabilir. Fotoğrafın sanat oluşu da tartışılabilir ama tartışma, gerçeği değiştirmez _KehaneTEmre_ ;)

Aynı şeyden bahsediyoruz zaten :) istedigimiz kadar tartışabilir bunun üzerine kafa yorabiliriz , kendimizce fotografcılıgın sanat olmadıgı konusunda milyonlarca delil de sunsak gerçegi degiştirmez.Fotografcılık sanattır.Bu sebeple tartışmaya kapalı dedim.Tartışsanızda sonuç degişmicekse tartışmanın ne anlamı olurki , tartışmanın sonu belli ve kesin :LOL:

Fotografcılık Sanattır

Fotograf tabi ki de sanattır...
İçindekilerin güzeliyle çirkiniyle dışavurumudur sanat.İfadedir.Özgürlük ve özgünlük barındırır..
Tıpkı fotograf gibi ;)

Siteye üye olduğumdan beri ilk defa bir başlığı en başından sonuna kadar okudum ve tam 11 sayfadır sanat mı değil mi tartışması geçiyor.. mesajlarına dikkat ettiğim bazı arkadaşlar var burada gerçekten güzel paylaşımlar olabili..ki sanat değildir diyen arkadaşlara da bir kaç sözüm var.. fotoğraf çekmek elinde makine birşeyin karşısına geçip deklanşöre basmak değildir asla.. aynı resimde oldugu gibi bir modelle calışılabilir..yada kendi kompozisyonunuzu kendiniz yaratabilirsiniz..ki burda yaratmak dedim ve bu da birşeyler ortaya koymaktır..ve buda bir estetik yan taşıyorsa..sanattır..hayal gücü mü..çok yakın zamanda elime imkanlar geçerse çekmeyi planladığım çok güzel bir sürreal çalışmam var..soruyorum size şimdi..bunun neresi olan birşeyi kopya etmek ?

roland barthes - camera lucida kitabını bi okuyun ondan sonra tartışalım...
ben fotoğrafçıyım ve bursada yardım isteyen biri varsa mesaj atabilir...
sanat mıdır değil midir bu tartışmaya açıktır...sanat sonuç belirtmez soru sordurur o 'sanat' üstüne dair bir tartışma olsada olmasada...

" Uzun zaman önce bir gün, Napolyon' un küçük kardeşi Jerome 'un 1852 de çekilmiş bir fotografı elime geçti. Ve bu güne dek hiç dindiremediğim bir şaşkınlıkla sunu fark etmiştim o zaman : "Ben imparatora bakan gözlere bakıyorum." Ancak hiç kimse paylasır ve anlar görünmediğinden (yasam bu küçük yalnızlık darbelerinden oluşur), unutmuştum bunu. Fotografa olan ilgim sonraları daha kültürel bir yöne döndü. fotografı sinema' ya karşı sevdiğime karar vermiştim ; ancak yinede bu ikisini tam anlamıyla birbirinden ayıramıyordum. Bu soru giderek daha ısrarlı hale geliyordu. "varlıkbilimsel" bir tutkuya kapılmıştım : ne pahasına olursa olsun fotografın kendi içinde ne olduğunu, görüntüler topluluğunda hangi temel özelliklere ayrıldığını öğrenmek istiyorum."

roland barthes - camera lucida

Geri