Behringer Gdi21 Deki Gürültü Sorunu

Ben monitörün önünde çalışırım ki yine de GDI gürültü yapmamıştı. Bu alet ile dip gürültüsü çekenlerin sorunu GDI'ı anfilerinin gitar girişine (anfi preamp'ına) bağlamalarından kaynaklanıyor olabilir. GDI veya herhangi bir gitar preamp devresini power amp üzerinden hoparlöre bağlamak gerekir.

Manyetikler humbucker ise, arızalı değil ise ve çevrede parazite neden olacak güçlü manyetik alanlar yok ise gürültü seviyesinin rahatsız edecek boyutta olmaması gerekir. Bu hallerde bile gürültü oluyorsa sebebi iki adet preamp'ın aynı anda kullanılmasıdır. Ses sinyalı GDI üzerinde önyükseltildiğinde (preamplification) -GDI'ın görevi de budur- ham gitar sinyalindeki gürültüler de yükseltilmiş olur. Biz GDI'ın çıkışını gitar anfisinin girişine bağladığımızda zaten ön yükseltilmeye maruz kalmış sinyal tekrar ön yükseltilmeye uğrar ve parazit ses sinyalleri bariz şekilde duyulur hale gelir. Yapılacak şey çok basit aslında; GDI'ı varsa gitar anfisinin FX return'une (yani direkt power amp katına) bağlamak, anfide böyle bir bağlantıya imkân yok ise ufak bir elektronik bilgisi olan arkadaşlar gitar anfisini açıp poweramp'ı ve preamp'ı arasına doğru müdahaleyi yaparak bu bağlantı noktasını elde edebilir.

Katatonik demiş ki:
gogostar demiş ki:
Ben Planet Waves kablolarla, el yapımı kablolarla, EMG81-85'lerle, pasif Washburn manyetiklerle (H-S-S), analog setup içerisinde, doğrudan amfiye girerek, pille, Boss adaptörle, DI Box'la, stüdyoda, kayıtta, evde... Her türlü yüksek ayarlarda gürültüyle karşılaştım. Ayarları önceki mesajlarda anlattığım şekilde düşürünce bir çoğusunda gürültü duyulmuyor...

emg 81/85 manyetiklerle, pille, öle markasız bir jackla 1/8 cevirici ile ve onboard ses kartı ile denedim gram gürültü yoktu. Aynı zamanda Planet Waves kablo ilede denendi yine gram gürültü yoktu. Belki benim pedalın psikolojik bir sorunu var ondandır. :D
Gram gürültü tabiri ne ifade ediyor bilmiyorum ama sanırım oldukça kuru ayarlarla çaldınız. Ben gram gürültü yok tabirinden hiç "hisss" sesi gelmiyor diye bir anlam çıkarıyorum... Şimdiye kadar öyle bir drive pedalı ile karşılaşmadım... GDI21 yüksek EQ ayarlarında diğer pedallara göre daha gürültülüydü. Yalnız kendine has oldukça tiz bir gürültüsü vardı, bunu da eklemek lazım...

gogostar demiş ki:
Katatonik demiş ki:
gogostar demiş ki:
Ben Planet Waves kablolarla, el yapımı kablolarla, EMG81-85'lerle, pasif Washburn manyetiklerle (H-S-S), analog setup içerisinde, doğrudan amfiye girerek, pille, Boss adaptörle, DI Box'la, stüdyoda, kayıtta, evde... Her türlü yüksek ayarlarda gürültüyle karşılaştım. Ayarları önceki mesajlarda anlattığım şekilde düşürünce bir çoğusunda gürültü duyulmuyor...

emg 81/85 manyetiklerle, pille, öle markasız bir jackla 1/8 cevirici ile ve onboard ses kartı ile denedim gram gürültü yoktu. Aynı zamanda Planet Waves kablo ilede denendi yine gram gürültü yoktu. Belki benim pedalın psikolojik bir sorunu var ondandır. :D
Gram gürültü tabiri ne ifade ediyor bilmiyorum ama sanırım oldukça kuru ayarlarla çaldınız. Ben gram gürültü yok tabirinden hiç "hisss" sesi gelmiyor diye bir anlam çıkarıyorum... Şimdiye kadar öyle bir drive pedalı ile karşılaşmadım... GDI21 yüksek EQ ayarlarında diğer pedallara göre daha gürültülüydü. Yalnız kendine has oldukça tiz bir gürültüsü vardı, bunu da eklemek lazım...

Abi Skull_KruSher'a yani Murad abiye sor o benden çok daha iyi açıklar. Onunla birlikte denedik. Benim gitar, benim pedal... bayağıda oynadık pedalla gürültü yoktu. Gram derken evet "hıss" sesi bile duymadım ben. Abi video çekip koydurcaksınız bana vala...

haftasonu katatonik(Erdem) in gitarla ve benim gitarla kayıt yapar koyarız buraya.Sözüme inanmıyorsanız bile kulağınıza inanırsınız heralde.Ama karaktersiz bir sesi var aletin hakikaten. Onun dışında gayet kullanışlı hoş bir meret.
Görüşürüz.

Aman yanlış anlamayın, "yalan söylüyorsunuz" gibi şeyler söylemek istemedim... Sıfır gürültü o alette sadece Tweed simulatöründen elde edilebilir gibime geliyor. Daha başka mümkün değil (bence ve tecrübeyle sabit)... Ben yeter artık diyerek sattım... Çünkü hem karakterini sevmiyordum hem de bana en uygun ayarlarında gürültüye katlanmak zorunda kalıyordum... Sıfır gürültü olsa bir köşede saklardım...

uzun amandır aklımda bir gdi 21 vardı xlr çıkışı yüzünden evde çalışırkende işime yarayabileceğini düşündüğümden ve gt2 arasındaki farkı merak ettiğimden almak istiyordum. bugün pan müziğe gittim ve hem gt2 yi hemde 2 adet gdi 21 denedim aynı ayarlarda. ilk izlenimim. evet gt2 ve gdi 21 arasında ses farkı var. ama bu fark diğer denediğim gdi ların kendi arasında da var. gdi biri diğerine göre daha göreceli bas ve gürültülü diğeri ise göreceli daha mid ve sessizdi. ben sessiz olanını satın almayı tercih ettim. Bu sanırım tartışmaya dikkat cekilecek baska bir fikirde ekler. Bu arada her ikiside berbat aletler. Ciddi olarak sesin bu aletlerden çıktıktan sonra işlenmeye ihtiyacı var. Aklımda bir setup var eger başarılı bulursam kaydını burayada koyarım. işin özeti: xlr çıkış avantajıda sağlaması açısından gdi21 kesinlikle gt 2 ye tercih edilesi bir alet. ama taklit .Ne kadar etik orasını varsın behringer düşünsün diyip konuya yorumumu yapayım.

aklıma gürültü ile ilgili bir olasılık daha geldi. eger pil kullanarak çalıştırıyorsanız üstündeki ground hum düğmesini bir kontrol edin yada adaptörle giriş yapın ,adaptörüde anfinizin kullandığı aynı prizden güç alacak şekilde takın.

yakko demiş ki:
uzun amandır aklımda bir gdi 21 vardı xlr çıkışı yüzünden evde çalışırkende işime yarayabileceğini düşündüğümden ve gt2 arasındaki farkı merak ettiğimden almak istiyordum. bugün pan müziğe gittim ve hem gt2 yi hemde 2 adet gdi 21 denedim aynı ayarlarda. ilk izlenimim. evet gt2 ve gdi 21 arasında ses farkı var. ama bu fark diğer denediğim gdi ların kendi arasında da var. gdi biri diğerine göre daha göreceli bas ve gürültülü diğeri ise göreceli daha mid ve sessizdi. ben sessiz olanını satın almayı tercih ettim. Bu sanırım tartışmaya dikkat cekilecek baska bir fikirde ekler. Bu arada her ikiside berbat aletler. Ciddi olarak sesin bu aletlerden çıktıktan sonra işlenmeye ihtiyacı var. Aklımda bir setup var eger başarılı bulursam kaydını burayada koyarım. işin özeti: xlr çıkış avantajıda sağlaması açısından gdi21 kesinlikle gt 2 ye tercih edilesi bir alet. ama taklit .Ne kadar etik orasını varsın behringer düşünsün diyip konuya yorumumu yapayım.
Her ikisi de berbat dediğin GT2 ve GDI21 mi? Yada 1 çift GDI21 mi?
Demekki ben gürültülü alete denk gelmişim...
Bende Ground Lift hiç bir işe yaramadı, ne adaptörle, ne pille, ne aktif ne de pasif manyetikle...

gt-2 ve gdi 21. ve benim deneyimim her ikisininde birbirine çok yakın ses verdiği.illa fark aranacaksa bulunur ama tabi kriterlerim başka. yoksa analog pedalsa olay illa ,sınıflarında iyi aletler. bu arada başka pedallarlada denedinmi aynı ortamda gene yapıyormu?

Aslında amfimi ve pedallarımı topraksız bir prize takıyorum ancak neyin ne olduğunu iyi biliyorum, alıştım bu evin düzenine. Bazen dip gürültüsü olabiliyor ancak GDI21 hepsinden farklıydı.
GDI21'i başka pedallarla da denedim, direk amfiye de girdim. Oldukça güçlü bir EQ'su var ancak etkili olarak kullanılmıyor, tatmin edici tonlar dip gürültüsü varken elde edilebiliyor. Bu da insanı çileden çıkartıyor.
Sonuçta GDI21'i sattım ve yerine MXR Double Shot Distortion aldım. Bunu da doğrudan amfiye girdim yada pedalboardda kullandım. Kesinlikle aralarında dağlar kadar fark var... Bir çeşit kontrollü deney yapmış oldum ve bendeki sorunun kaynağının GDI21 olduğundan eminim...
Ayrıca elimdeki TO100 ile de boostladım aleti, o zaman tonlar çok daha tatmin edici oldu ancak dip gürültüsü 2-3 dakika boyunca çalamayacak kadar fazlaydı...

yakko demiş ki:
aklıma gürültü ile ilgili bir olasılık daha geldi. eger pil kullanarak çalıştırıyorsanız üstündeki ground hum düğmesini bir kontrol edin yada adaptörle giriş yapın ,adaptörüde anfinizin kullandığı aynı prizden güç alacak şekilde takın.

pildede adaptördede oluyor aynı gürültü...amfiyi de adaptörle aynı prizde kullanıyotum ground hum düğmesinin de faydasını görmedim ancak gürültü olayı benim pedaldan beklediğimle ilgili belki de...yeri geldiğinde sert ton istiyorum ama bunu pek karşılayamıyorr bu alet

yakko demiş ki:

pildede adaptördede oluyor aynı gürültü...amfiyi de adaptörle aynı prizde kullanıyotum ground hum düğmesinin de faydasını görmedim ancak gürültü olayı benim pedaldan beklediğimle ilgili belki de...yeri geldiğinde sert ton istiyorum ama bunu pek karşılayamıyorr bu alet

yakko demiş ki:

:D
Ben tekrar hatırlatma yapayım, alet yüksek EQ ve drive ayarlarında şiddetli gürültü yapıyor. Düşük ayarlarda aslında oldukça gürültüsüz... Gürültü birden başlıyor...

Birde şu var ki hi-gain demek çoğu zaman gürültü demektir. Gökhan da güzel demiş düşük drive da sorun yok diye. Sonuçta aşırı hi-gain de gürültü kaçınılmaz olabilir. Zaten hi-gain olmasa noise gate üreticileri biraz zor satarlardı nosie gate ürünlerini. :LOL: Yani zaten hi-gain in başlıca derdi gürültüdür zaten.

Ekipmanınızda (manyetik, kablo vs) hissedemediğiniz ama var olan bir dip gürültüsü bulunuyor ama siz farkedemiyorsanız hi-gain de iyice ortaya çıkar. Özellikle processor kullananlarda şunu duyabiliyorum : " arkadaşın processorunde hi-gain denedim bu kadar gürültü yoktu". Ancak processorlerin çoğu patch inde zaten noise gate de yerleştirilmiştir ama kişi tüm patchin detaylarına girmeden tonu dener ve "iyiiiii. Bak bunda gürültü azmış" der.

Bazı aletler hi-gain de daha az gürültü ile daha başarılı sonuçlar sunsa da genelde hi-gain dizginlenemez bir at gibidir. Hi-gain de aşırı gürültü sorununuz varsa muhakkak bir ekipmanınızda gizli gürültü vardır hi-gain sadece bunu açığa çıkartır hale getirmiştir. "Şunda denedim gürültü olmadı sadece bu pedal yapıyor" demek suçu pedala yüklemek oluyor ki bence bu haksızlık olabilir. Düşünün bu tip ekipmanlar bir çok mühendis tarafından üretiliyor ve yaygın bir dip gürültüsü sıkıntısı olsa bu adamlar piyasada o pedalı satamazlardı. Yani sonuç şu : her ekipman minimum gürültü düzeyinde piyasaya sürülüyor. Ama bakıyorsunuz kimi diyorki "ben denedim iğrençççççç acaip gürültü varrr." kimi diyorki "valla ben memnunum bende o kadar gürültü yok". Yani görüleceği gibi iş birazda gürültünün asıl odağına sahip olduğumuz diğer ekipmanlar çanak tutuyor.

Örnek : ben dimarzio nun en pahalı kablolarını vs. kulanıyorum. Yalıtımımda gayet iyi. Ben de bayağı bir müddet GDI21 kulandım ama gürültü rahatsız etmeyecek kadar minimum düzeydeydi.

Burdan vermek istediğim mesaj manyetik ortamlar veya setup ımızın diğer zincirlerindeki gürültü ne kadarsa hi-gain onu 3 le 5 le çarpıp sunuyor.

Hi-Gain gürültüyü ortaya çıkarır demek doğru ancak ben bu pedalı çok farklı şartlarda denedim. Diğer pedallara göre Hi-Gain'de oldukça gürültülü diyorum... :D

Direkt sana hitaben yazmamıştım Gökhan yanlış anlaşılma olmasın. :LOL: Öyle genelleme yapmak için yazdım.

Sana da katılıyorum. Açıkçası GDI21 muhtemelen biraz daha gürültülü olabilir. Ne bileyim daha ucuz bir ürün daha düşük kalitede de komponent kullanımı dediğin gibi bu pedalı daha gürültülü yapıyor olabilir. Aslında dikkat çekmek istediğim nokta hi-gain in genelde kaçınılmaz gürültü yaptığıydı. Forumda sıkça rastlıyoruz ya sistemim çok gürültülü noise gate ne önerirsiniz gibi başlıklara. Demek istediğim gürültü için noise gate ten önce de incelemek gereken çok nokta var. Çoğu kişi düşük orta drive larda mevcut seste gürültü olmadığını söylüyor ama aslında dipte gizlenmiş gürültü olabiliyor. Tabi hi-gain e geçince gizlenen gürültü su yüzüne çıkıyor.

Camiamıza gürültüsüz müzikler, cızırtısız sololar diliyorum. :LOL: :LOL: :LOL:

şimdi işin mühendis boyutuna girmeyelim çünkü bu adamlar pedalın tanıtımında en clean tondan çok sert tonlara çok kolay bi şekilde sahip olunabileceğini falan yazmışlar.drive ı yarıdan çok açamazsan nasıl bir sert ton anlayışıdır bu...tamam sonuçta her tonu veren bir pedal bulunamaz da ozaman doğru tanıtın kardeşim şahsen rahatsızım gürültüsünden eq ayarını da düşük tutacaksam promosyon olarak eq pedalı versin behringer bunun yanında nasıl olur:)

Geri