Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Türk rocktan ne kastettiğini pek anlamadım, çok genel olmuş ve bunun için özel amfi ve gitar var mı bilemiyorum. Ama sanırım epiphone sg yada les paul, ve vintage tonlar için laney cub10, bugera v5 düşük bütçede iş görebilir. Transistörlü ise katana 50 veya silverline standard.

Fiyat verilmediği için ben başlarken elimde neler olmasını isterdim diye kısa bir fantezi turu yaptım.
Çılgın seni.
Fiyat verilmediği için ben başlarken elimde neler olmasını isterdim diye kısa bir fantezi turu yaptım.
Fiyat olabildiğince en düşük ne olursa. Sıfır ve ikinci el arası hangisi uygunsa. Sıfır link atarsınız, ben ikinci eline de bakarım.
Türk rocktan ne kastettiğini pek anlamadım, çok genel olmuş ve bunun için özel amfi ve gitar var mı bilemiyorum. Ama sanırım epiphone sg yada les paul, ve vintage tonlar için laney cub10, bugera v5 düşük bütçede iş görebilir. Transistörlü ise katana 50 veya silverline standard.
Teşekkür ederim. Fiyat bahsettiğim gibi olabildiğince düşük. Adamlar, Mor ve Ötesi, Duman gibi gurupların parçalarını çalmak için demek istemiştim. Tabi giriş seviyesinde bunu karşılamak zor ama yine de bahsedeyim dedim. Transistöre şimdilik gerek yok bütçe çok aşağıda olduğu için.

Olabildiğince düşük çok havada olmuş biz sizin maddi durumuzu bilmediğimiz için düşükten ne çıkarmamız gerektiğini anlamadım.
genel geçer herkese tavsiye edilenleri atıyorum:

Olabildiğince düşük çok havada olmuş biz sizin maddi durumuzu bilmediğimiz için düşükten ne çıkarmamız gerektiğini anlamadım.
genel geçer herkese tavsiye edilenleri atıyorum:
Yine aşıyor. Fiyatlar çok pahalanmış... Daha düşük tutamaz mıyız? Gitar ve amfi 1000-1500 lira civarı. Hatta 1000 lira olursa daha iyi olur. İkinci el bakacağım

Yine aşıyor. Fiyatlar çok pahalanmış... Daha düşük tutamaz mıyız? Gitar ve amfi 1000-1500 lira civarı. Hatta 1000 lira olursa daha iyi olur.
mydukkan, Dore, Zuhal, Senkop, Cangöz ve daha bilimum firmanın internet siteleri var ve hepsi bazen hatalı çalışsa da fiyat filtrelemesi yapmana izin veriyor.
Sen seç hele, sonra bunu seçtim nesine dikkat edeyim gibi bir şey sor eyvallah cevaplasın millet...

Arkadaşlar merhaba,

TL;DR: Hangi gitar?
Yeni üye oldum ben de. Elektrik gitar için tavsiyenize ihtiyacım var. Şimdi verilerimi sıralıyayım hemen; öncelikle artık 40 yaşımı geçtim, tamamen hobi amaçlı elektrik gitar almak istiyorum. (Belki de ud alma yaşım mı geldi acaba:)). Bir akustik gitarım var, aslında bayağıdır var da malesef "İleri Seviye Çaylak" kademesinde kalıyorum hep. İşte daldan dala atlamaktan, yok akor öğreneyim, yok online ders takip edeyim, yok bunla uğraşılmaz şarkı öğreneyim derken, uzun aralıklar da verince böyle oldu. Akustiğin yüksek telleri vs. bunlar hep bahane tabi de. Geçen gün baktım akustikte Maiden kasıyorum artık yeter dedim.
Müzik türü olarak Metallica, Megadeth ve plase GNR ile büyüdük ama bu yaştan sonra güncel müzik zevkim doğal olarak çok daha geniş bir aralığı kapsıyor. En çok Porcupine Tree, Pineapple Thief (daha doğrusu G. Harrison nereye giderse o grubu) başta olmak üzere progresif rock ağırlıklı dinliyorum. Gitarist olarak en beğendiğim tartışmasız M. Friedman. Ama M. Knopfler gibi çalabilmek için neler vermez ki insan.

Her neyse özetle sadece evde hobi amaçlı çalınacak gitar için bütçe oluşturmak da zor. Benim sorunum şu an için Bodrum'da ikamet ettiğimden online olarak almayı düşünüyorum ve buralarda luthier vs. aramak zorunda kalmayacağım bir şey almayı umuyorum.

Başlangıç seviyesi en ucuz gitarı ve amfiyi alarak yoluma devam edebilirim diyordum, ama hepiniz benden iyi bilirsiniz baktıkça artar fiyatlar. Kendimi kaptırmadan size soruyorum.

Araştırırken önce Ibanez RGRT421'e denk geldim, aslında bu bütçelerde bir gitarı düşünmezken neckthru olması estetik geldi ). >RGRT 421

Sonra müzik zevkimin genişliği nedeniyle acaba LP stili mi baksam derken LTD EC-256'yı gördüm, çok güzel galiba o da. > EC-256

Bunların thomann fiyatlarına bakarken de orada bu sefer önce Harley Benton SC Custom II, sonra yukarıdakilere o parayı vermektense HB Fusion II ve hatta Amarok 6'yı gördüm.

PRS'ler çok pahalı.

Özetle benim durumumda olsanız siz ne yapardınız? RGRT 421 thoman'dan almak çok aşırı farketmiyor. EC-256 orada 3000 + gümrük yani toplasan 500 TL farkediyor gibi. Ama HB gitarlar en azından kağıt üzerinde iyi görünse de en başta söylediğim problemlerle uğraşmamak, hatta bilgisizliğim nedeniyle problemi farketmemek gibi bir tehike söz konusu. Ama Thomann da olsa yerli büyük mağazalarımız da olsa internetten alacağım.

Gereksiz uzun yazdığım için affınızı diler, şimdiden teşekkür ederim.

mydukkan, Dore, Zuhal, Senkop, Cangöz ve daha bilimum firmanın internet siteleri var ve hepsi bazen hatalı çalışsa da fiyat filtrelemesi yapmana izin veriyor.
Sen seç hele, sonra bunu seçtim nesine dikkat edeyim gibi bir şey sor eyvallah cevaplasın millet...
Bunu bulmuştum. Alınır mı yoksa daha bilindik markalara mı yöneleyim? Amfi muhtemelen Ibanez 10G olacak.

Bunu bulmuştum. Alınır mı yoksa daha bilindik markalara mı yöneleyim? Amfi muhtemelen Ibanez 10G olacak.
Sx bu fiyata hitap ediyor zaten sıkıntı çıkacağını düşünüyorum ama amfiyi id10 alabilseniz epey iyi olurdu.

@solitude71 hocam ben 1 sene önce kadar bilen birisiyle 2.el gitar aldım fakat 1 yıldır derdi bitmedi şimdi ise 0 bir gitar almaya karar verdim,ibanez grg170dx alıcaktım fakat kimse önermiyor.Şuanki seçeneklerim şunlar: Schecter Sgr C-1,Schecter Solo-II SGR,Epiphone Les Paul Special VE, son olarak ise dore musicten outlet ürün olan Epiphone Les Paul Studio LT yi 1900tl ye buldum.Hangisini önerirsiniz?

@solitude71 hocam ben 1 sene önce kadar bilen birisiyle 2.el gitar aldım fakat 1 yıldır derdi bitmedi şimdi ise 0 bir gitar almaya karar verdim,ibanez grg170dx alıcaktım fakat kimse önermiyor.Şuanki seçeneklerim şunlar: Schecter Sgr C-1,Schecter Solo-II SGR,Epiphone Les Paul Special VE, son olarak ise dore musicten outlet ürün olan Epiphone Les Paul Studio LT yi 1900tl ye buldum.Hangisini önerirsiniz?
Soruyu ortaya sorulmuş sayalım ... bu modelleri ahkam kesecek kadar tanımıyorum ve ayrıca kişi bazında şunu al bunu al diye önermemeyi tercih ederim mazur görürsen. Tek söyleyebileceğim Outlet ürünleri bizzat gidip ıncık cıncık incelemeden alma. Ha bir de illa seçmem gerekirse Schecter bugüne kadar üzmedi beni ama açıkçası çok giriş seviyesi değil Custom, SLS vs gibi daha üst modeller elimden geçenler.

Soruyu ortaya sorulmuş sayalım ... bu modelleri ahkam kesecek kadar tanımıyorum ve ayrıca kişi bazında şunu al bunu al diye önermemeyi tercih ederim mazur görürsen. Tek söyleyebileceğim Outlet ürünleri bizzat gidip ıncık cıncık incelemeden alma. Ha bir de illa seçmem gerekirse Schecter bugüne kadar üzmedi beni ama açıkçası çok giriş seviyesi değil Custom, SLS vs gibi daha üst modeller elimden geçenler.
Bende inceleme taraftarıyım ama inceleyecek bilgim yok ve en son biriyle gidip aldığımda çok büyük pişman oldum o yüzden 0 arıyorum,teşekkür ederim schechter alacağım

1 sene önce kadar bilen birisiyle 2.el gitar aldım fakat 1 yıldır derdi bitmedi
Peki bilen biri dediğin kişinin aslında bilmeme ihtimali nedir? Aklıma geldi söyleyeyim dedim. Sıfır gitar alınca da tamamen kusursuz olmayabilir. Gitar almak karpuz almaya benzetilebilir. Herkes anlıyorum diye vurur ama çoğu boşa vurur. Ayrıca ucuz gitarlar çok çabuk sorun çıkartır. Jak girişi gevşer, bağlantılar kopar, potanslar iflas eder, ne bileyim burguları sorun çıkartır, sürekli sap ayarı ister, fretleri salma yapar vs. Hani bunları da bil diye diyorum. Sıfır aldım cillop gibi sıkıntısız kullanırım diyorsan hayal kırıklığı olabilir, özellikle ucuz gitarda. Zaten mağazalar genelde kötü bir ayarla gönderiyor gitarı. Bu da var. Kısacası beklentiyi arşa çıkarma ki sonra hayal kırıklığı olmasın.

Peki bilen biri dediğin kişinin aslında bilmeme ihtimali nedir? Aklıma geldi söyleyeyim dedim. Sıfır gitar alınca da tamamen kusursuz olmayabilir. Gitar almak karpuz almaya benzetilebilir. Herkes anlıyorum diye vurur ama çoğu boşa vurur. Ayrıca ucuz gitarlar çok çabuk sorun çıkartır. Jak girişi gevşer, bağlantılar kopar, potanslar iflas eder, ne bileyim burguları sorun çıkartır, sürekli sap ayarı ister, fretleri salma yapar vs. Hani bunları da bil diye diyorum. Sıfır aldım cillop gibi sıkıntısız kullanırım diyorsan hayal kırıklığı olabilir, özellikle ucuz gitarda. Zaten mağazalar genelde kötü bir ayarla gönderiyor gitarı. Bu da var. Kısacası beklentiyi arşa çıkarma ki sonra hayal kırıklığı olmasın.
8 yıldır çalan ve kafelerde,grupla falan çalan birisiydi,Konya da luthier bulup bilen birisiyle 2.el almayıı çok istiyorum ama öyle birisini bulamadım

Herkese selamlar, daha önce buraya yazmıştım. Ancak tekrar yazma gereği duydum...
Gün geçtikçe müzik zevkim içerisine 50 farklı malzeme katılmış çorbaya döndü. Haliyle gitar seçmek çok kötü bir işkence oldu, ortalama bütçem 2000 lira civarı artık o fiyata çorba içsem daha mantıklı diye düşünmeye başladım :)
2000TL civarı bir bütçe ile, 2.el, hem clean tonlarda hem de sert tonlarda yardırmak istiyorum. Akustik - Klasik çalmak artık parmaklarımı ve beynimi sulandırmaya başladı arkadaşlarımdan elektro isteyip 2-3 gün bende kalsın abi yea demekten bıktım 🙃 bana önerebileceğiniz gitarlar ne olurdu?

Herkese selamlar, daha önce buraya yazmıştım. Ancak tekrar yazma gereği duydum...
Gün geçtikçe müzik zevkim içerisine 50 farklı malzeme katılmış çorbaya döndü. Haliyle gitar seçmek çok kötü bir işkence oldu, ortalama bütçem 2000 lira civarı artık o fiyata çorba içsem daha mantıklı diye düşünmeye başladım :)
2000TL civarı bir bütçe ile, 2.el, hem clean tonlarda hem de sert tonlarda yardırmak istiyorum. Akustik - Klasik çalmak artık parmaklarımı ve beynimi sulandırmaya başladı arkadaşlarımdan elektro isteyip 2-3 gün bende kalsın abi yea demekten bıktım 🙃 bana önerebileceğiniz gitarlar ne olurdu?
Hsh dizilimli İbanez Rg'lere bak

O fiyata gözüme çarpan şu oldu :
İlan sahibini falan tanımam bu arada. Ne çıkacağını bilemem ama ben kendime alacak olsaydım bu bütçeyle, denemek isteyeceğim gitarlardan biri olurdu.

Merhaba. Tekrar yazıyorum mazur görün ama hâlâ net bir şey oluşturamadım kafamda. İkinci el bir IBZ 10G amfi alacağım kesin (en uygun fiyata 'alınabilecek' amfi olduğu için), ama gitar konusunda kafam karışık. Başlangıç için, ikinci el bulabileceğim veya sıfırı uygun olan bir gitar almak istiyorum. Öneriniz ne olurdu? Gümbür gümbür çalmak, solo çalarken tellerin içinden geçmek istiyorum. Buna uygun başlangıç için alabileceğim en uygun gitar hangi model ve marka olur? Bütçe çok düşük. 1000-1500 lira civarı amfi ile beraber. Tabiki düşük bütçeye güzel bir şey beklemiyorum ama, en azından sesi, tonu kötü değil temiz olsun.

Geri