Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

envyboy demiş ki:
Çoğu yerde Jacksonların hep sert müzikler için olduğu için vazgeçtim.
Gidip deneyerek bir Meksika Fender Stratocaster Standart alıcam sanırım..

jackson sert muzik içindir demek saflıktır. Bende dkmgt var üzerinde emg 81/85 set gayette güzel clean tonlar alıyorum yeri geliyo blues da çalınıyo , hatta dk2t al sd ler var canavar canavar. dkmgt 200 lira flan daha pahalı dk2t den ama ikiside süper alet hem sabit köprülü hem jackson :D üstelik capon

EMG set manyetiklerle Jackson gitarlarda clean tnlar iyi oluyor ancak kızılağaç gövdelerden blues tonu çıkartmak için EQ kullanmak lazım. basswood, mahogany ve maple ağaçların tonu bluesa daha uygun. O yüzden Jackson gitarlar fabrika çıkışı sebebiyle genelde pop ve hafif müziklerde pek aranılan rengi vermez. Modifiye gerekir. Belki bir DiMarzio velvet ve HS-2 single manyetikler ve Gibson chrome 590 (dı galiba) humbuckerlarla (yani düşük çıkışlı) ton yakalanabilir. Ancak kaç blues çalarda bir Jackson gördük ?

Arkadaşlar merhabalar;

İbanez;rg370dx(kore)---rg350(kore)

Cort;EVL-X4---VX-4V

LTD;MH-50--- EX-50

Deneyimlerinize,kullanmışlıklarınıza göre bana fikir verirseniz sevinirm bunlar arasında kaldım.Hepsinin tonu hoşuma gidiyor....

O zaman bir de size sorayım... blues falan dinlemem ama çok gürültülü müzik de sevmem. Progressive metal, hard rock ve alternatif rock için bir gitar istiyorum. Bütçem 1300 tl nakit. Aklımda bu zamana kadar hep bir Fender MIM Strat vardı ama Jacksonlar hakkında yazdıklarınmızı yeni okudum. Kafam yine karıştı :S Jackson olarak ta DK2T var kafamda.. ikisinin de fiyatı birebir aynı :S sizin fikriniz nedir?

grup olarak, GN'R, Muse, Greenday, Dream Theater, Nirvana, Opeth

envyboy demiş ki:
O zaman bir de size sorayım... blues falan dinlemem ama çok gürültülü müzik de sevmem. Progressive metal, hard rock ve alternatif rock için bir gitar istiyorum. Bütçem 1300 tl nakit. Aklımda bu zamana kadar hep bir Fender MIM Strat vardı ama Jacksonlar hakkında yazdıklarınmızı yeni okudum. Kafam yine karıştı :S Jackson olarak ta DK2T var kafamda.. ikisinin de fiyatı birebir aynı :S sizin fikriniz nedir?

grup olarak, GN'R, Muse, Greenday, Dream Theater, Nirvana, Opeth

Daha once de soyledigim gibi DK2T herseyi ile MIM Strat'tan daha iyi (sap, iscilik, manyetikler vs). Sadece compound radius bile MIM Strat yerine DK2T'yi secmeye yeterli bence.

Eger "biraz da single coil tonu isterim" diyorsan tek yapman gereken gitari alinca luthier'e goturup sap manyetigi (ki zaten 4 kablo geliyor, Jackson baglamamis durumda) split durumuna getirttirip bir de ton'u push/pull shaft ile degistirttir. Yarim saatlik ucuz bir islem, hatta lehim islerine merakliysan kendin bile yapabilirsin push-pull pot'u satin alip.

Bunun yaninda 2 sey ilerde degistirilebilir, plastik esigi graph-tech ile, kopruyu de daha kaliteli bir sey ile degistirmek. ama bunlar sart degil, eger gitari coook uzun zaman kullanacaksan dusunebilirsin.

Merhaba arkadaşlar. 700-850 tl arası bir gitar arıyorum. ağırlıklı olarak rock ve blues çalıyorum. Ephiphone almayı düşündüm ama bir türlü kara veremedim. Amfi olarak bir Marshall MG50DFX var şuan . yardımcı olursanız sevınırım:)[/b]

Herkese iyi günler. Bu yaz evladiyelik bir gitar almak istiyorum. Genelde 80s hard rock icra etmeye çalışıyorum ancak evimde de zevkine Eric Clapton'dan ya da bir Mark Knopfler'dan bir bukle çalmak da istiyorum. Ibanez MTM-2 gitarım var, piyasası 650 TL civarına satılıyor. Bunu satıp bir MIM Strat almayı düşünüyorum evde takılmak için. Ancak stratların saplarının baya ince olduğunu düşünüyorum :) 3 yıl önce denediğim bir 91 telecaster tam aradığım etli butlu maple sap deneyimini bana vermişti, hala arar dururum öyle bir klavye. Acaba Fender'in standartlarından biraz daha dışarı çıkıp kalın yaptığı klavye modelleri var mı? Diğer gitara gelecek olursak 2500 liraya kadar çıkabilirim diye düşünüyorum, tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Arkadaslar hepinizden ozur dilerim ama bi yolculuga cikacagim icin daha orta yollu bir gitar almak durumundayim.. :'( nakit 600tl civari uygun bir gitar ariyorum. Aklima ilk cort x custom ht geldi ama nasildir hicbir fikrim yok :s ne dersiniz bu gitar hakkinda ve baska tavsiyeleriniz olur mu? Gecen msjimda dedigim gruplar icin..

Nerden alacagim problem degil de, ne alacagim su anda cok buyuk bi problem.. Aklimda 0 bi cort x custom ht 600 tl veya ibanez rg321 var.. Bu fiyat araliginda model tavsiyelerinizi ve dedigim modeller hakkindaki yorumlarinizi bekliyorum. Pesinen tesekkurler.

selam arkadaşlar..elektro gitar alıcam yardım bekliyorum..öncelikle tarzım rock/altern. gibi..yani duman, kurban, nirvana çalıcam..ama kafama esti mi ara sıra da metallica çalabilmeliyim..bir kaç gitar arasında kaldım..ilki ıbanez grg170dx..bunun kullanımı rahaatmış..belki set halinde olanını alabilirim..(ilk gitarımı alıyorum ama çalmayı biliyorum) ikincisi Squier Bullet Stratocaster by Fender..bunun tonlarına pek iyi değil diyolar..bunların dışında da önerebilirsiniz..yalnız bütçem sınırlı en fazla 520 verebilirim her şey dahil.. :( cort önermezseniz sevinirim.. :D

yardım pls.. :)

selam arkadaşlar..elektro gitar alıcam yardım bekliyorum..öncelikle tarzım rock/altern. gibi..yani duman, kurban, nirvana çalıcam..ama kafama esti mi ara sıra da metallica çalabilmeliyim..bir kaç gitar arasında kaldım..ilki ıbanez grg170dx..bunun kullanımı rahaatmış..belki set halinde olanını alabilirim..(ilk gitarımı alıyorum ama çalmayı biliyorum) ikincisi Squier Bullet Stratocaster by Fender..bunun tonlarına pek iyi değil diyolar..bunların dışında da önerebilirsiniz..yalnız bütçem sınırlı en fazla 520 verebilirim her şey dahil.. :( cort önermezseniz sevinirim.. :D

Neden cort olmazsa iyi olur? Daha once kullandin mi yoksa ibanez fanboylarinin etkisinde mi kaldin? Daha once kullanmadigini yazmissin. O butce ile alicagin ibanezin ayni fiyattaki corttan daha iyi olmayacak emin ol. Ibanezlerin ust modellerini gibi zannetme hepsini. Ust modeller tamam guzeldir ama alt modeller, ozellikle endonezya uretimi olanlarin cortlardan ustun yanlari yoktur.

Tavsiye konusuna gelirsek hersey dahil derken ne kastediyorsun? Amfi + gitar ise ikinci el tavsiye ederim. Sadece gitar ise butceyi biraz artirip cort x custom ht modelini incelemeni tavsiye ederim, sadece manyetikler 400lira civari ve sabit koprulu. Ilk basta FR zaten isini zorlastirir.. Amfi +gitar dusunuyorsan biraz arastirip yine yazarim ama sana israrla cortlari da arastirmani oneriyorum ;) (x6 modeli disinda)

doğruyu söylemek gerekirse gitarda tasarım benim için önemli ve ıbanezgrg170dx hoşuma gitti..ayrıca cort x2 ve cort x5 kullanan arkadaşlarım ıbanez almamı daha doğrusu cort almamamı söylediler..cort a pek sıcak baktığım söylenemez..peki envboy :D ıbanez grg170dx ve squıer bullet hakkında ne düşünüyosun..? bi de gitarı sıfır almak istiyorum ikinci el değil..set halinde alabilirim ıbanezi..amfi falan her şey dahil..

Geri