Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Zaten herkes burada kendi fikrini beyan ediyor. Alıcı olan kişi detaylı açıklama yapmaz ise (ille sıfır alacağım, 2. el olmasın vs) fikir sunulur. Sıfır Endonezya almak sizin kendi fikriniz bakın, ben olsam da Japon alırdım aynı fiyata, ileriyi çoğu kişi de böyle yapardı eminim. Bunu tecrübelerimden dolayı söylüyorum. Yine kendi fikrimdir. ;)

Saygıdeğer arkadaşlar; güzel fikirlerinize elbette önem veriyorum; yoksa buraya böyle bir soru sormazdım. Teşekkür ederim; herkes kendi fikrini söyledi. Şöyle söyliyim; müzikte sizler kadar usta değilim. Solo tekniğim yoktur. Sadece ritm gitar, yani başlangıç seviyesi. GP gitaristiyim yani. Askere gitmeden önce üni'de okurken öğrenim kredimle aldığım Cort X-2 mi satmıştım döndüğümde daha iyi bir gitar alırım diye; döneli 1 yıl olacak 18 Ocak itibariyle. Muhtemelen alacağım gitar ömürlük duracak bende. Biraz kozmetiğe her alanda önem veririm. Malesef bu benim yapım. Şimdi ikinci el alacak kadar usta olmak lazım, küçük detaylara takılmamak lazım. Ben bu vasıflara sahip değilim. Onun için fikirleriniz doğrultusunda ve de araştırmalarım sonucunda s570b'ye karar verdim. Umarım çarşamba günü kavuşacağım gitarıma. Alır almaz da çalışmaya başlayacağım. Kendimi çok geiştirmek istiyorum. Öğretmenim ve sömestır tatili de geliyor. Acayip heyecanlıyım anlayacağınız ;)

Arkadaşlar ben bass öğrenmeye yeni başlıorum...Başlangıç için hangi gitarı almalıyım karar veremiorum...Bana başlangıç için ideal ayrıca fazla pahalıda olmayan bi gitar önerirmisiniz...

Arkadaşlar ben yeni bass a başlamayı düşünüorum.başlangıç için hangi gitarı alsam karar veremiorum elimde 400 lira var anfi hariç...sizce başlangıç olarak ideal gitar hangisidir?

Arkadaşlar gitarım bugün geldi. Fotolarını paylaşmak istedim; yalnız cep ile çektiğim için pek iyi değiller. Bir kaç gün içinde daha iyilerini atmaya çalışacağım.

22012011020.jpg

22012011023.jpg

22012011024.jpg

Size bir kaç sorum olacak. Daha önce floyd roseli ve kilitli gitar kullanmadım; birinci sorum 5. tel'de tuşeye değme var, tızlıyor; ikinci sorum ise drop d'ye almak nasıl olacak? Kilidi açmam gerekiyor sanırım... Yardımcı olur musunuz?

Bas gitar için bir sabit başlık vardı, çok uzun ve çok yayarlı bilgiler içeren onu tekrar bulmaya çalışıyorum. Bulamazsam bu başlığı sabitleriz.

Uzun araştırmalar sonucunda...

Arkadaşlar uzun araştırmalar sonucunda tarzımı alacağım gitarı belirledim gibi ama hala aklımda sorular var.

Şimdi şöyle ki Telecasterin tonunu istiyorum (Bkz:Duman grubu)
Stratocaster in genel tonunu zaten neredeyse bütün gruplarda strat var.
Hafif sertlik istiyorum Bkz:Kurban grubu

H-S-S strat düşündüm ilk başlarda ama o hambucker stratın karakteristiğini bozar diye düşündüm e zaten öyle death metal sertliği istemiyorum bi şekilde pedallarla halledilir diye düşünüyorum.

Tele strat tonları benzer demeyin arkadaşlar farklı ama Strat her şeye uyumlu tele nin sesi bir başka.Benim durumumda olanlar ne yapar?

Tele mi Strat mı gerçekten zor bi durum
H-S-S strat mı S-S-S mi yoksa tele mi

Herkese selamlar arkadaşlar.Ben 80's,Alternatif ve Pop tarzlarına uygun gitar önerilerinizi isteyeceğim ve bu tip gitarların nasıl özellikte olması gerekiyor? Teşekkürler.

İyi gitardır ancak sen beğenir misin bilemem. Kişisel bir seçimdir. Çıkacak ton da kullanılacak ekipmana göre değişir. O gitarıu kullanan ünlülerin tarzında çalıyorsan tamamdır.

magicsytem demiş ki:
Fender Special Edition Jaguar HH almak ıstıorum bılgısı olan kullanan varmıı

Distortion, Overdrive tonları oldukça tatlı ve kirli tonludur. Celan' leri ise kendine has bir gitardır. Deli gibi sustain beklemek yersiz olur. Çaldığınız gruplar Punk vs ise çok iyi bir seçim olacaktır.

Re: Uzun araştırmalar sonucunda...

mert1344 demiş ki:
Arkadaşlar uzun araştırmalar sonucunda tarzımı alacağım gitarı belirledim gibi ama hala aklımda sorular var.

Şimdi şöyle ki Telecasterin tonunu istiyorum (Bkz:Duman grubu)
Stratocaster in genel tonunu zaten neredeyse bütün gruplarda strat var.
Hafif sertlik istiyorum Bkz:Kurban grubu

H-S-S strat düşündüm ilk başlarda ama o hambucker stratın karakteristiğini bozar diye düşündüm e zaten öyle death metal sertliği istemiyorum bi şekilde pedallarla halledilir diye düşünüyorum.

Tele strat tonları benzer demeyin arkadaşlar farklı ama Strat her şeye uyumlu tele nin sesi bir başka.Benim durumumda olanlar ne yapar?

Tele mi Strat mı gerçekten zor bi durum
H-S-S strat mı S-S-S mi yoksa tele mi

Telecaster ile Kurban grubunun müziğini icra etmeniz biraz abesle iştigal kaçabilir.

Humbucker Strat için bence iyi olmuyor. S-S-S Stratocaster ile daha geniş bir müzik aralığınız olabilir (çeşitli modifikasyonlar ile), ayrıca köprüye Little manyetik takabilirsiniz ama diyorsanız "Kurban' ı defterden silebilirim" Telecaster alın derim.

2.500 TL Para var :d alt.rock calmak ıstıorum tabı arada blues.. serpiştimekte lazımm..benim ilacım hangi gitar kardeşler semizotu yardımcı olmaya calısıyor ama :d sizinde fikirlerinizi almak ısıtıorum suan en kafama yatan model fender jaguar specıal hh ...

arkadaşlar merhaba elektro işinde yeniyim ve yeni başlayacağım tarzım grunge , rock , alternative rock vs... ve aklımda squier bullet strat hss var sizce uygun olurmu bütçe şu an ona yetiyor yanında ıbanez ıbz 10 nasıl olur veya sizin önerebileceğiniz amfi varmı?

kiltuy demiş ki:
Ihlamur ve maun gövde ve manyetiklerinin farklı olması harici bu fiyat farkı RGA42 için değer mi?

Zaten o farkı büyük oranda ağaç farkından veriyor olacaksın. Maunun sustain'i ve ses karakterinin yanında ıhlamur daha yavan kalır. Ayrıca RGA42'nin manyetikleri aktif galiba (ibanez üretimi). Bu da RGA'nın daha bir rock-metal hi-gain gitarı olduğuna işaret ediyor. INF manyetikler ise orta kalite manyetiklerdir.

Arkadaşlar şu anki gitarım mafiş durumda. Yeni gitar almayı düşünüyorum. Aradığım özellikleri sıralayayım. Hangi gitarları önerirsiniz?

- 24 perde
- floyrose olmasın
- klavyesi oval olsun (washburn maverick bt serisi gibi)
- 2 kapalı hummerbucker olsun
- soloist kasa ya da düz strat olabilir
- gövdenin sapla birleştiği yer biraz inceltilmiş olsun, malum parmaklar kısa 24üncü perdenin oralardan 4. tele kadar çıkabileyim.
- 400-700TL arası, ikinci eller için en fazla 400.
- bağlayacağım ekipman, Boss metal zone + hoparlör.

psiXaos demiş ki:
kiltuy demiş ki:
Ihlamur ve maun gövde ve manyetiklerinin farklı olması harici bu fiyat farkı RGA42 için değer mi?

Zaten o farkı büyük oranda ağaç farkından veriyor olacaksın. Maunun sustain'i ve ses karakterinin yanında ıhlamur daha yavan kalır. Ayrıca RGA42'nin manyetikleri aktif galiba (ibanez üretimi). Bu da RGA'nın daha bir rock-metal hi-gain gitarı olduğuna işaret ediyor. INF manyetikler ise orta kalite manyetiklerdir.

Tamam bu durumda RGR321EX elendi.

Peki RGA32 ve RGA42 arasında ki fark nedir tam olarak ? Bir tek renkleri farklı ve fiyat farkı 80 ytl civarı.

Fret sayısı, kullanılan ağaçlar, manyetikler vs hepsi aynı bir tek renk farkı var.

RGA32 alsam RGA42 performansını birebir yakalamış olurum değil mi ?

RGA32 :

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=7410&gid=110

kiltuy demiş ki:
RGA32 alsam RGA42 performansını birebir yakalamış olurum değil mi ?

RGA32 :

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=7410&gid=110

RGA42'de fazladan akcaagac yuzey var (maple top) arti Eq cut switch'i bulunuyor. Bu acidan 42'nin daha parlak bir tonu olacagini soyleyebilirim. Eq cut ise mid frekanslari kisan bir switch olmasi lazim. Onun disinda iki gitardan da pisman olmazsin bence...

EDIT: RGA42FM modelinde (USA) Flamed Maple top var sanirim, normal modellerinde olmayabilir...

Geri