Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

bence cort tan uzak dur dostm. kaliteli değil. belki soundu o an için iyi gelmş olabilr ama daha düşük bi moıdel de olsa sağlam markalrdan şaşma derim.ibanezin modellerine bakabilrsn..

yigitokar demiş ki:
yigitokar demiş ki:
mrb arkadaşlar. 5000 tl gibi bi bütçem var. rock çalıyrm, bazn bluesa falan da kayıyo.. bütün parayla gitar alcm sizce ne alıyım ben gibson les paul düşünüyrm 59' sizin de fkrinizi öğrenebilir mym.. şimdiden tşkkrler

herhangi bi fikri olan ?

O parayla herhangi bir gitari alabilirsin, ama bence biraz ucuza kacip yanina bir de Turkce ogretmeni bul.

Arkadaşlar elektro gitara yeni başlayacağım.Birkaç sorum olacak.Sorularımı solak olduğumu göze alarak yanıtlarsanız sevinirim.

1)Bütçem kısıtlı sizce 2. el alarak mı başlamalıyım yoksa sıfır alarak mı?
2)2.el alırsam hangi gitarları önerirsiniz?
3)2.el gitar alırken dikkat etmem gereken hususlar nelerdir?
4)2. el ilan siteleri hariç İstanbul'da 2. el solak bulabileceğim yerler nereler?
5)Eğitim için ucuz bir gitarla başla çünkü orta derece gitarında tonları seni 1 sene sonra tatmin etmez diye bir teori vardır.Bu doğru mu?
6)Sizce ucuz bir gitarla mı yoksa orta derece bir gitarla mı başlamalıyım?

Yardım eden herkese teşekkürler :) Saygılar...

1-2-3-4-5-6 toplu cevap:
dene, hangisi eline rahat geliyorsa alıver gitsin, bir çok yeni başlayan gitaristte olan ekipman hastalığına tutulma, yeni başlayan birisi olarak ekipmana değil müziğin içeriğine odaklan, yoksa binlece dolarlık ekipmanı olan 50 çeşit pedalı olan ama doğru dürüst bend yapamayan gitaristlere dönersin.
"iyi" çalmaya, müziği öğrenmeye bak, Satriani'nin dediği gibi, "siz iyi çalın, iyi gitarlar sizi bulacaktır."

1) Kesinlikle 2. el.
2) Sabit köprülü gitarları öneririm.
3) Satıcının forumda güvenilir bir yer etmiş olmasına, gitarın sabit köprülü ya da en azından vintage tremoloya sahip bir gitar olmasına, gitarın ağaç olan kısımlarının kırılma ya da çatlama yaşamamış olmasına.
4) Bilemiyorum İstanbulu.
5) Ucuzu, orta dereceyi geç. Bu gitar gitar çalmayı öğrenirken sana "evde" eşlik edecek bir gitar olduğundan sapın eline rahat gelmesi ve köprü problemi olmaması yeterli.
6) Geçen soruda verdim bunun cevabını.

Kolay gelsin.

martin_06 demiş ki:
1-2-3-4-5-6 toplu cevap:
dene, hangisi eline rahat geliyorsa alıver gitsin, bir çok yeni başlayan gitaristte olan ekipman hastalığına tutulma, yeni başlayan birisi olarak ekipmana değil müziğin içeriğine odaklan, yoksa binlece dolarlık ekipmanı olan 50 çeşit pedalı olan ama doğru dürüst bend yapamayan gitaristlere dönersin.
"iyi" çalmaya, müziği öğrenmeye bak, Satriani'nin dediği gibi, "siz iyi çalın, iyi gitarlar sizi bulacaktır."

çok haklısın teşekkürler :)

sheliakonur demiş ki:
1) Kesinlikle 2. el.
2) Sabit köprülü gitarları öneririm.
3) Satıcının forumda güvenilir bir yer etmiş olmasına, gitarın sabit köprülü ya da en azından vintage tremoloya sahip bir gitar olmasına, gitarın ağaç olan kısımlarının kırılma ya da çatlama yaşamamış olmasına.
4) Bilemiyorum İstanbulu.
5) Ucuzu, orta dereceyi geç. Bu gitar gitar çalmayı öğrenirken sana "evde" eşlik edecek bir gitar olduğundan sapın eline rahat gelmesi ve köprü problemi olmaması yeterli.
6) Geçen soruda verdim bunun cevabını.

Kolay gelsin.

cevaplarının yardımı çok dokunacak teşekkürler,saygılar.. :)

Bak kardeşim sana orta fiyatlarda (2.el) sabit köprülü bi gitar öneriyim Cort kx5 bende gitara yeni başladım ve çok araştırma yaptım sonucunda ise Cort kx5 çıktı :) en yakında gitarımı alıcam ve sanada öneririm.

turkishwind demiş ki:
Arkadaşlar elektro gitara yeni başlayacağım.Birkaç sorum olacak.Sorularımı solak olduğumu göze alarak yanıtlarsanız sevinirim.

1)Bütçem kısıtlı sizce 2. el alarak mı başlamalıyım yoksa sıfır alarak mı?
2)2.el alırsam hangi gitarları önerirsiniz?
3)2.el gitar alırken dikkat etmem gereken hususlar nelerdir?
4)2. el ilan siteleri hariç İstanbul'da 2. el solak bulabileceğim yerler nereler?
5)Eğitim için ucuz bir gitarla başla çünkü orta derece gitarında tonları seni 1 sene sonra tatmin etmez diye bir teori vardır.Bu doğru mu?
6)Sizce ucuz bir gitarla mı yoksa orta derece bir gitarla mı başlamalıyım?

Yardım eden herkese teşekkürler :) Saygılar...

2. el aliniz iyice arastiriniz bilgili tanidiginiz varsa danisiniz.
Satici hakkinda bilgi edinebiliyorsaniz onemli bir unsurdur.Bunun disinda kozmetik kusurlari gozardi edip islevsel kusurlari varsa bunlarin hakkinda ogrenebileceginiz seyleri ogrenmeye calisin ki sorunlu bir gitar almayin.

Calacaginiz muzik turune gore gitar secin bence cok farkediyor orta gitarlarda dahi ton ve kalite.Ornek vermek gerekirse elimde 05 squier deluxe strat var bir de seymour humbuckerli jackson var 94 dogumlu.Jackson un cleanleri zaten crunch gibi o konuda kiyaslama yapmaya gerek bile yok zaten jackson un amaci clean olmasa gerek :)

Ilginc nokta overdrive girdigi zaman da squier bence birkac kademe daha ustun.Harmoniklere daha duyarli lead tonlari cok daha guzel.Jackson un galip geldigi tek nokta sustain oluyor gozlemlerimce.Piyasada da bu model jackson daha pahali gidiyor bu model squierdan kiyaslamak gerekirse her yonuyle squier bariz bir sekilde onde bence.Bu da denemek gerektiginin bir ispatidir diyebilirim.

Bilgili bir tanidiginiz varsa isteklerinizi soyleyin o denesin ben de bircok kisiye yardimci oldum bugune kadar ve ilk gitarini 6-7 sene kullanan insanlar gordum tatmin konusu da kisisel zevkinizle alakali.Ben de ilk gitarimi hala satmadim ve cok memnunum bayagi uzun bir sure kullanmama ragmen.Forumdan alacaklariniz ancak tavsiyedir ve yaninizda bilen birisiyle gitar denemek kadar yardimi olmaz diye dusunuyorum.

Gitar tavsiyesi olarak da blues/rock calacaksaniz squier deluxe strat veya bulabilirseniz uygun fiyata levinson blade derim.Sayet thrash heavy metal gibi daha sert muziklerle ugrasacaksaniz 2. el jacksonlari deneyin derim.Istisnalar olsa bile bence jackson metal icin bicilmis kaftan...

Arkadaşlar thrash metal parçaların ritimlerini çalmak için bir elektro almayı düşünüyorum. Bütçem maksimum 1000 TL, belki biraz üstüne çıkabilir. Hangi gitar(lar)ı önerirsiniz?

İkinci el Jackson Pro serisi. DK2 olur, DK2M olur, eskilerden Fusion olur, Stealth olur. Performer serisinin üzerindeki her türlü Japon Jackson olur işte. Üzerinde Seymour Duncan manyetikler bulunmasına dikkat edin ama, Duncan Designed olursa manyetik modifiyesiyle uğraşak zorunda kalırsınız.

sheliakonur demiş ki:
İkinci el Jackson Pro serisi. DK2 olur, DK2M olur, eskilerden Fusion olur, Stealth olur. Performer serisinin üzerindeki her türlü Japon Jackson olur işte. Üzerinde Seymour Duncan manyetikler bulunmasına dikkat edin ama, Duncan Designed olursa manyetik modifiyesiyle uğraşak zorunda kalırsınız.

Peki Epiphone veya Ibanez'lerden önerebileceğiniz var mı? Hani elimde çok seçenek olması iyidir diye soruyorum.

Ibanez önermem. Epiphone olarak ta thrash metal ritm diyorsanız, eski kore üretimlerinden önerebiirim. Üzerine de sh-13/sh-1 ya da emg 81/85 tarzı setler önerebilirim. Kendi manyetikleriyle ya da köprüde bassları yüksek bir manyetikle thrash yapmanıza izin vermeyecektir Maun olduğu için.

sheliakonur demiş ki:
Ibanez önermem. Epiphone olarak ta thrash metal ritm diyorsanız, eski kore üretimlerinden önerebiirim. Üzerine de sh-13/sh-1 ya da emg 81/85 tarzı setler önerebilirim. Kendi manyetikleriyle ya da köprüde bassları yüksek bir manyetikle thrash yapmanıza izin vermeyecektir Maun olduğu için.

Anladım.. Sanırım mecburi istikamet Jackson. :D Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Geri