Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

thrashville yanlış anlamazsan bir düzeltme yapacağım. Amatör yaptığı işten para kazanmayan veya kazansa bile hayatını o işten kazanmayanlar için kullanılır. Profesyonel ise hayatını o işten kazananlar için kullanılır. Senin belirtmek istediğin, bir miktar gitar tecrüben olduğu sanırım. (y)

Soruna cevap olarak da, hangi gruplardan hoşlandığını yazarsan daha yardımcı cevaplar alabilirsin... Sevdiğin grupların, gitarsitlerin ekipmanlarını da internetten araştırabilirsin... Sevdiğin bir gitaristin ekipmanı tabi ki çok pahalı olabilir fakar atıyorum, adam strat tarzı bir gitar kullanıyorsa, sen de benzer daha düşük bütçeli gitarları araştırırsın. Mesela meksika stratları youtube'dan vs. incelersin... Bu yazdıklarım sadece örnek, meksika stratlara bak demiyorum :) Malesef her tarza gidecek gitar pek yok, olanlar da 1200 lirayı aşar...

En iyisi de, müzik dükkanlarına gidip farklı gitarları ve ekipmanları deneyip fikir edinmen olur sanırım...

Dediğim gibi, sevdiğin grupları yazarsan biz de buraya birşeyler yazmaya çalışırız :)
Güzel noktaya parmak atmış! Tebrik!

Selam, aşağı yukarı 20 yıldır müzikle uğraşıyorum ve 14-15 yıldır gitar çalıyorum. Amatör takılıyorum ancak bir işten zevk almak istiyorsan gerçekten paraya kıymak gerektiğini düşünüyorum(Amatör olsan bile). 1200 TL çok yüksek bir rakam değil şu an ki gitar piyasası için. Döviz kuru malumunuz.
Gitar için tavsiye vermek gerekiyorsa:
Kardeşim Jackson King-V kullanıyor, sesi ve duruşu hoş ancak kullanımda zorluk çıkarıyor. Omzuna astığında sap tarafı sürekli aşağı düşme eğiliminde oluyor ve insanı resmen yoruyor. Bu nedenle eğer bu tip kullanımda konfor gibi kriterlerin varsa bence standart kasalı gitarlardan çok fazla uzaklaşmamalısın(Les Paul - Strat v.s.).
Ben Cort EVL-K4 kullanıyorum ve manyetikleri EMG-HZ. Biraz gereksiz gürültü yaratıyor. Bunun haricinde kullanımı oldukça konforlu. Eli çok fazla yormuyor.
O fiyata bence Cort markasına bakarsan "Seymour Duncan" manyetikli ve kullanışlı bir kaç model gördüm. Belki sana da denk gelir. En azından ses kalitesi diğer manyetiklere göre hissedilir derecede kaliteli olur. Bir de amfi konusu var, arkadaşlara katılıyorum amfi için biraz yatırım yap yoksa gitardan aldığın ton her daim yarım kalır.

Dostum gio almak gibi bir hataya düşme sakın, floyd uğraştırır ama 400 liraya X11 kaçırmak hata olur. Söylediğim gibi benim Cort X6da floyd rose problemsiz, gitarın tonunu da videomlarımda duyabilirsin, ki X11'de EMG manyetik var tonları daha serttir. Senin hocan halt etmiş

Güzel başlamıştı ancak
Senin hocan halt etmiş
noktasında bozdu...

Ben de canı gönülden
İlk gitarın sabit köprülü olsun.
görüşüne katılıyorum...Bu demek değil, floydrose (vb) bir köprü ile gitara başlanmaz ancak tel değiştirmek, entonasyon vb. seni yorar, başta gitarın kendi dinamikleri yerine gitar çalmaya odaklanmakta fayda olduğuna inanıyorum...Eğer sana hareketli köprülü bir gitarın dinamiklerini öğretecek ve sürekli ulaşabileceğin birileri varsa, sorun olmayabilir elbette...

Sevgiler ve saygılar...

Güzel başlamıştı ancak noktasında bozdu...

Ben de canı gönülden görüşüne katılıyorum...Bu demek değil, floydrose (vb) bir köprü ile gitara başlanmaz ancak tel değiştirmek, entonasyon vb. seni yorar, başta gitarın kendi dinamikleri yerine gitar çalmaya odaklanmakta fayda olduğuna inanıyorum...Eğer sana hareketli köprülü bir gitarın dinamiklerini öğretecek ve sürekli ulaşabileceğin birileri varsa, sorun olmayabilir elbette...

Sevgiler ve saygılar...
ilgiliniz için çok teşekkür ederim hocam. vakit edip yorum yapmanız beni çok memnun etti. benim durumumdaki arkadaşlara da yararlı bir konu olacağına eminim. forumdaki diğer arkadaşlarda sizlerin bilgilerinden faydalanabiliyor bu şekilde. tekrar sağolun :)

Selam yaklaşık 10 yıldır Cort markasının farklı farklı gitarlarını kullandım ve hala da evimde bir Cort EVL-K4 modeli elektro gitarım var. Floyd Rose sisteminde eğer gitarının akort burgularının bulunduğu kısımda bir kilitleme mekanizması varsa herhangi bir şekilde akort bozulması yaşamazsın hatta ve hatta diğer gitarlara göre de çok uzun bir süre akort bozulmadan kalır. Floyd Rose sistemi yeni başlayacak birinin çok kullanacağı bir sistem değil ve paranı buna harcayacağına bence standartları daha yüksek, düz köprülü bir gitar tercih etmelisin. Gitara bakarken aklında tutman gereken bir kaç kısa önerim olacak;

1- gitarın manyetiklerinde arıza olup olmadığını kontrol et
(Daha geçen hafta Ankara - Pan Müzik'te 2.el bozuk manyetikli gitarı sıfır diye yutturmaya çalıştılar. Bir arkadaşıma gitar bakıyorduk ve anlamayan biri baksaydı o gitarı sıfır diye alıp çıkardı.)

2- Yumuşak Ton için Single, Sert Ton için Humbucker manyetikleri tercih et(Single manyetikler biraz dip gürültü yapar aklında olsun)
3- Sap ayarını kontrol ettir ve bozulmuşsa düzelttir.
4- Gitarda mümkünse kozmetik deformasyonlar olmasın. Çizik - çatlak vs.

bunlar haricinde gerisi tamamen senin ayıracağın bütçeye göre değişecek. Ucuza iyi gitar almak diye bir şey yoktur. Kimse iyi bir gitarı fiyatından ucuza satmaz bunu unutma.
Cort gitarları çok fazla önerilecek matah gitarlar değil bunu kabul ederim ama Ibanez Gio alana kadar Cort almak bence daha iyidir.
dediklerinizi tek tek okudum önerileriniz için teşekkürler hocam :) gitara yeni başlayacağım için ben teknik aksaklıklarını (manyetik sorunu mesela dediğiniz gibi) anlayamam. bu yüzden alacağım kişiyle görüştüm luthiyere götürüp gitarı kontrol ettireceğim. sorunu varsa almayacağım. özellikle baktırmam gereken yerleri söylemişsiniz sağolun. floyd rose çok sorun çıkarır diyen çok fazla insan var kimi cort kullanıcıları da okadar abartılacak birşey değil korkma diyorlar. yani şuan istediğim tek şey gitarın floyd rose sisteminde sorun olmaması. çünkü kafama en çok o takıldı.diğer kısımlarında sorun olacağını düşünmüyorum ancak sürekli akor kaçırma gibi bir sıkıntı yaratırsa almadan geleceğim ve gitar arayışı devam edecek. :)

Biraz daha para biriktir, bir tane Ibanez Gio al, Gio nun sapıyla o hocanı döv, daha sonra x11 i alıp düzgün bir hocayla gitar eğitimine başla.
Para biriktirecek durumun yoksa da önce hocayı bi' döv, sonra x11 i alıp başka bir hocayla eğitimine başla. Ama en önemli nokta o hocayı dövmek, gerisi gelir zaten.
hocam okurken çok güldüm allahta sizi güldürsün inşallah :D :D :D

dediklerinizi tek tek okudum önerileriniz için teşekkürler hocam :) gitara yeni başlayacağım için ben teknik aksaklıklarını (manyetik sorunu mesela dediğiniz gibi) anlayamam. bu yüzden alacağım kişiyle görüştüm luthiyere götürüp gitarı kontrol ettireceğim. sorunu varsa almayacağım. özellikle baktırmam gereken yerleri söylemişsiniz sağolun. floyd rose çok sorun çıkarır diyen çok fazla insan var kimi cort kullanıcıları da okadar abartılacak birşey değil korkma diyorlar. yani şuan istediğim tek şey gitarın floyd rose sisteminde sorun olmaması. çünkü kafama en çok o takıldı.diğer kısımlarında sorun olacağını düşünmüyorum ancak sürekli akor kaçırma gibi bir sıkıntı yaratırsa almadan geleceğim ve gitar arayışı devam edecek. :)

Bahsettiğim gibi gitarın akort burgularının olduğu (sapın en uç kısmı) kısımda tellerin üzerinden vidalanan bir kilitleme sistemi varsa floyd rose sorun çıkarmaz. Eğer kilitleme sistemi yoksa seninde bahsettiğin gibi floyd rose'u ilk kullandığında akort bozulur. Kilitleme mekanizması varsa için rahat olsun.

Ben hoca konusunda ciddiyim, bu kadar gereksiz ve içi boş ön yargıları olan bir "gitar hocası" sana faydalı olamayacaktır. Daha düzgün bir hoca bulmanı tavsiye ediyorum.

Bahsettiğim gibi gitarın akort burgularının olduğu (sapın en uç kısmı) kısımda tellerin üzerinden vidalanan bir kilitleme sistemi varsa floyd rose sorun çıkarmaz. Eğer kilitleme sistemi yoksa seninde bahsettiğin gibi floyd rose'u ilk kullandığında akort bozulur. Kilitleme mekanizması varsa için rahat olsun.
kilit mekanizması var hocam bahsettiğiniz şeyi biliyorum. sanırım diğer bir adı da nut olarak geçiyor yanlış bilmiyorsam. o mekanizma var gitarda ancak bazıları o varken bile ayarı bozuluyormuş. inşallah benim alacağımda hiçbir sorun yoktur şans işi birazda sanırım. ilk olacağı için bukadar araştırma bukadar telaş yapıyorum farkındayım. ileride kendi gitarımı kendim kontrol edebilecek seviyeye geleceğime inanıyorum :)

Bahsedilen ayar bozulması olayı o değil, bir teli akort ettiğinizde o teli terazileyen tellerin teraziyi dengelemek için tekrar akordu bozması olayı. Çok basit bir mantığı var, gitarı 1 kez akort ettiğinizde anlayacaksınız ve hak vereceksiniz. Biraz can sıkıcıdır evet, öldürücü değildir, gitardan soğutmaz. Abartılacak kadar kötü bir mevzu değildir, geçici olarak kurtulmak ise evet mümkündür. Zaten floyd rose ile işiniz yok başlangıçta, sabitlersiniz olur biter.

bahsettiğin bütçeden çokta uzaklarda olmayan 2. el epiphone sg-g400 yada epiphone les paul standart gitarları bir gözden geçir tabi illede tremolo köprü istemiyorsan. bahsettiğim gitarlar seni gitar öğrenme işine bir adım önde başlatır gerek ton gerek kullanım konforu açısından.

Bahsedilen ayar bozulması olayı o değil, bir teli akort ettiğinizde o teli terazileyen tellerin teraziyi dengelemek için tekrar akordu bozması olayı. Çok basit bir mantığı var, gitarı 1 kez akort ettiğinizde anlayacaksınız ve hak vereceksiniz. Biraz can sıkıcıdır evet, öldürücü değildir, gitardan soğutmaz. Abartılacak kadar kötü bir mevzu değildir, geçici olarak kurtulmak ise evet mümkündür. Zaten floyd rose ile işiniz yok başlangıçta, sabitlersiniz olur biter.
uzun bir süre işim olmayacak sanırım çünkü notalardan başlayacağım. insanların gözü çok fazla korkutuluyor bence floyd rose konusunda. tamam zorluğu vardır tabiki kullananlar bilir kullanmadığım için bilemiyorum ama gitardan soğuma noktasına geldim bir ara vazgeçecektim gitar almaktan falan sırf floyd rose çok canını sıkar yapamassın falan dedikleri için. sonra videosunu izledim ben yaparım bunu dedim ve hala kararlıyım alıcam yani bir gitar :)

bahsettiğin bütçeden çokta uzaklarda olmayan 2. el epiphone sg-g400 yada epiphone les paul standart gitarları bir gözden geçir tabi illede tremolo köprü istemiyorsan. bahsettiğim gitarlar seni gitar öğrenme işine bir adım önde başlatır gerek ton gerek kullanım konforu açısından.
epiphone bir iki kişi daha önermişti hocam. tonları güzel ancak şekil olarak pek güzel değil. tabiki o fiyata çokta birşey beklemiyorum çok bir bütçem yok çünkü. siz şimdi diyeceksiniz bence, şekile önem verme tonlar daha önemli demişsinizdir muhtemelen ama nedense görselliğe de önem veriyorum eline aldığında severek kullanman tellerine dokunman lazım diye düşünüyorum sevmediğin bir gitarı çalmak istemez kimse sanırım :)

Zaten yapacağın bir şey yok floyd rose da, öyle oynamayla akort bozan bir sistem değil, sadece akort yapmak 1 dakika değil 5 dakika sürüyor. Normal gitar ne kadar sürede akort bozuyorsa bu da o kadar sürede akort bozuyor. Korkmayın ısırmaz floyd rose. Hadi kalitesiz, dandik floyd rose sistemi var gitarda o da 3-5 sert oynamada akort bozabilir ama sert oynamazsın gitarını bilirsin olur biter. X11 ise sert oynamaları kaldırabilecek bir floyd sistemine sahiptir. İyi gitardır. Ibanez in o Gio serisi gitarlarını havaya atar, düşmeden... anladın sen onu.

Zaten yapacağın bir şey yok floyd rose da, öyle oynamayla akort bozan bir sistem değil, sadece akort yapmak 1 dakika değil 5 dakika sürüyor. Normal gitar ne kadar sürede akort bozuyorsa bu da o kadar sürede akort bozuyor. Korkmayın ısırmaz floyd rose. Hadi kalitesiz, dandik floyd rose sistemi var gitarda o da 3-5 sert oynamada akort bozabilir ama sert oynamazsın gitarını bilirsin olur biter. X11 ise sert oynamaları kaldırabilecek bir floyd sistemine sahiptir. İyi gitardır. Ibanez in o Gio serisi gitarlarını havaya atar, düşmeden... anladın sen onu.
:D anladım hocam sağolun tekrar ilgilendiğiniz vakit ayırdığınız için

Bulursan temiz bir rg550 (belki rg570 ama 550 daha hoşuma gider benim ve üstü rg'ler ya da en kötü rg470 reverse headstock acayip karizma alet) şöyle 94-98 üretim yılı aralığında 1000-1500 tl civarı Lo pro edge floydlu, manyetik modifiyesiyle (x2n, paf pro, air norton hatta EMG vs) nereye çekersen gelir, özellikle progressive için biçilmiş kaftan... 96 yılının Rg550 katalog bilgilerine bakıp özelliklerini (ağacı, sapı, floydu) yine ibanez jemlerle karşılaştırırsan anlarsın ne demek istediğimi..

Bunun dışında Jackson DK'lar hep iyiydi ama USA'e paran yetmezse Japon'u makbuldur.. Yine ikinci el alacaksan temiz bir japon jdr94 veya "özellikle" Fusion ss professional serisi bence mükemmeldir.. Fusion ss pek bulunur bir gitar değildir ama uygun fiyata bulursan (700-1000 TL aralığında filan) kaçırma derim, ben çok beğenirim bu gitarı.. Tabi bunlarla sert müzik yaparsın ama soundun da ağaçın etkisi ne olur o ayrı konu..

Bu arada japon bir fusion'a da rg550'ye de neredeyse 20 yıldır sahibim.. Başkaları da var..

Bir de LTD'nin MH250 diye bir model var ki sitede satılık da bulabilirsin, uzun uzadıya çalmadım ama set thru bağlantıya sahip hoş bir alet, floydu da kararlı gelmişti bana, 700-800 tl civarı bulunabilir.. Schecter'de de Schecter Hellraiser Special C-1 FR modelinin kırmızısı yakışıklı alet yine set thru.. 700-800'e bulsam alır kenara koyarım..

Arkadaşlar elimde cort viva gold 2 var gitarın klavyesinden çok memnunum ama sustain'i az ve orta seviye bi gitar.Kendi bestlerimi yapıyorum, kayıtt için kullanacağım bir gitar alıcam.Yumuşak clean ve bazen güçlü distortion tonlarında kullanıcam. Ama klavyesinin ince olması lazım bağlama tutar gibi baş parmağımla klavyeyi kavrayabilmeliyim.Ben öyle rahat çalıyorum.HSS yada SSS bir Fender alsam klavyeleri nasıldır ? Yada başka gitar önerilerinizi bekliyorum, şimiden teşekkürler.

Not:Gitarı yurtdışından alacağım için burdaki fiyatı daha fazla olan gitarlardan da öneride bulunabilirsiniz.

Geri