Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

tabi ki. istediğin herşeyi çalmak mümkün. humbuckerla bu çalınır, singlela bu çalınır diye motomot kendini şartlama. çalımın iyi, soundun güzel olduktan sonra hiçbir sorun yok. kimse sana ''aaa o gitarla da bu çalınır mıymış'' demez. maharet sende. amfiyi tuşeni potanslarını nasıl kullanacağını öğrendikten sonra hiçbir sıkıntı yaşamazsın. en önemli funk gitaristlerinden leo nocenteli gibsonla funk çalar. iron maiden gitaristleri stratlarla metal çalar. bence çok takılma bu tip şeylere. bütçene uygun alabileceğin en iyi gitarı almaya çalış. dediğim gibi potansiyel satıcılarla konuş pazarlık yap. çin, endonezya yapımı yerine eğer bulabilirsen, mümkünse kore, meksika, japon (belirttiğin fiyat seviyesine göre söylüyorum) yapımı gitarlara yönelmeni tavsiye ederim.
Ben katılmıyorum bu görüşünüz. Telecaster ve eski Stratlar dışındaki tüm elektirk gitarlara(ciddi istisnalar tabiki de mevcut) hemen hemen her türlü müzik yapılır. Ama önemli olan alınmak istenen tondur.

Bahsettiğiniz gitaristler istisna gitaristler olup standart stratlarla metal müzik yapmamaktadırlar. Bu Stratları akıllarındaki metal tonunu verecek şekilde Modifiye etmektedirler. Bu tarz sanatçılardan yola gidilerek daha yeni elektroya başlayacak arkadaşlara örnekler verilmemelidir

videolarını seyrettim gitarın şekli ve renki çok güzel ama heavy metal veya çok agır rock yapmayacam. çok kapalı geliyor tonlar. clean tonları kapalı mid çalıyor.. sanırım bütün manyetikler humbucker. teşekkürler.

şu ürüne kafam biraz yattı.

Metal veya rock yapmayacağım deme. Bende sx tele var. Alırken yapmak istediğim müzik duman türü grunge ve blues gibiydi. Ama şimdi death metal için zorluyorum. Bütçe 2k ise sabit köprü hss(hambakır, single, single) dizilimli bir gitar seçmen.

Yani anadolu rock denmiş, strat denmiş ammma Erkin Baba meşhur sg kullanır, konserlerinde %90 les paul kullanır sadece Mesafeler çalarken strat kullanır.Bir de Akrebin Gözleri,Gaddar gibi biraz daha hard rock parçalarında SSH bir İbanez kullanır.

Cahit Berkay Strat kullanır.Rahmetli Cem Karaca'nın Gülhane konserinde de döktürür.

Barış Manço - Dönence 'de les paul kullanıldı yine.

Benim günümüzde severek dinlediğim ve takip ettiğim bir grup olarak Altın Gün'ün gitaristi de 3 humbucker lı bir sg kullanıyor.

Ben sizin yerinizde olsam güzel bir les paul alırdım ya da thomann'de 3 humbuckerlı bir sg gitar var Harley Benton'ın onu da tavsiye ederim.

Eklemeyi unuttum editi: üstte de denmiş bu manyetikle bu çalınır bu manyetikle bu çalınmaz olayına pek takılmamak lazım.Bu tamamen kişisel bir zevk nihayetinde HH ile de SSS ile de SSH ile de HSH ile de HHH ile de istediğin müziği icra edersin.Bu bir engel ya da ihtiyaç değil.Benim kanaatim bu yönde.

Tabi ben Blues çalıyorum.Metal gibi farklı karakteristik bir tarzla ilgilenmiyorum.Metalde ille de humbucker olsun derler mesela ama neo-klasik metal, speed metal ve power metal gibi türlerde eserler veren Malmsteen SSS dizilimde strat kullanıyor.Yahut Ritchie Blackmore da strat kullanıyor.

Dediğim gibi bu iş biraz renk zevk meselesi.Bu muhabbet gitarla biraz daha haşır neşir olunca oturuyor ve kişi elindeki idare etmezse farklı bir gitara ihtiyaç duyduğunu anlıyor zaten.

Son düzenleme:
Ama şimdiki kafam olsa kesinlikle bir les paul alırdım. Bence bütçene göre bir tane ikinci el epiphone standart les paul kovala. Üzerinde bulunan push pull hambakırı single coile dönüştürüyor. Yani bu demek oluyor ki daha farklı tarzlarda çalabilirsin. Hemde gitar seni uzun bir süre götürür. İlerde tanıyacağın gary moore, slash, kirk hammet, joe bonamassa, zakk wylde, jimmy page, buckethead gibi gitaristlerin hepsi les paul kullanır.

Yani anadolu rock denmiş, strat denmiş ammma Erkin Baba meşhur sg kullanır, konserlerinde %90 les paul kullanır sadece Mesafeler çalarken strat kullanır.Bir de Akrebin Gözleri,Gaddar gibi biraz daha hard rock parçalarında SSH bir İbanez kullanır.

Cahit Berkay Strat kullanır.Rahmetli Cem Karaca'nın Gülhane konserinde de döktürür.

Barış Manço - Dönence 'de les paul kullanıldı yine.

Benim günümüzde severek dinlediğim ve takip ettiğim bir grup olarak Altın Gün'ün gitaristi de 3 humbucker lı bir sg kullanıyor.

Ben sizin yerinizde olsam güzel bir les paul alırdım ya da thomann'de 3 humbuckerlı bir sg gitar var Harley Benton'ın onu da tavsiye ederim.

Eklemeyi unuttum editi: üstte de denmiş bu manyetikle bu çalınır bu manyetikle bu çalınmaz olayına pek takılmamak lazım.Bu tamamen kişisel bir zevk nihayetinde HH ile de SSS ile de SSH ile de HSH ile de HHH ile de istediğin müziği icra edersin.Bu bir engel ya da ihtiyaç değil.Benim kanaatim bu yönde.

Tabi ben Blues çalıyorum.Metal gibi farklı karakteristik bir tarzla ilgilenmiyorum.Metalde ille de humbucker olsun derler mesela ama neo-klasik metal, speed metal ve power metal gibi türlerde eserler veren Malmsteen SSS dizilimde strat kullanıyor.Yahut Ritchie Blackmore da strat kullanıyor.

Dediğim gibi bu iş biraz renk zevk meselesi.Bu muhabbet gitarla biraz daha haşır neşir olunca oturuyor ve kişi elindeki idare etmezse farklı bir gitara ihtiyaç duyduğunu anlıyor zaten.
Benim bildiğim blackmore shs dizilimli strat kullanıyor.

Öncelikle su gitarla su calinirmidan kastim ton olarak soylemek istedim. Funk dedigimizde akustik gitardada çalınıyor ama tat ve ton farkli oluyor. Bu konuyu actigimdan bu yana sagolun bilgilendirdiniz youtubeden bir suru gitar farklarina baktim. . hhh ssh hss hsh gibi. Yalniz hhh olarak schestec c6 tonu guzel geldi beğendim.

Belki de anfi ayarları cok iyiydi ve adam guzel caliyordu.soyle surayada bırakayım 😊 ne tarz caliyor bilmiyorum ama tam istediğim sololar 😊

Facebook gruplarindada ayni konuyu actm oradanda farkli tavsiyeler geldi ve hepsini dikkate alıyorum.tabiki herkesin tavsiyesi gorus farkı oluyor ortalamayi bulacam.

Mesela uygun fiyatta squier bullet strat hss
Modeli var ama öğrendiğim kadari ile govde ihlamur agaci ve tavsiye etmiyorlar.

Öncelikle su gitarla su calinirmidan kastim ton olarak soylemek istedim. Funk dedigimizde akustik gitardada çalınıyor ama tat ve ton farkli oluyor. Bu konuyu actigimdan bu yana sagolun bilgilendirdiniz youtubeden bir suru gitar farklarina baktim. . hhh ssh hss hsh gibi. Yalniz hhh olarak schestec c6 tonu guzel geldi beğendim.

Belki de anfi ayarları cok iyiydi ve adam guzel caliyordu.soyle surayada bırakayım 😊 ne tarz caliyor bilmiyorum ama tam istediğim sololar 😊

Facebook gruplarindada ayni konuyu actm oradanda farkli tavsiyeler geldi ve hepsini dikkate alıyorum.tabiki herkesin tavsiyesi gorus farkı oluyor ortalamayi bulacam.

Bullet stratı ikinci ellerde 600-700 civarına da bulursun. Sakın sıfır alma derim. İkinci el güzel gitarlar kovalamaya çalış.

Ama şimdiki kafam olsa kesinlikle bir les paul alırdım. Bence bütçene göre bir tane ikinci el epiphone standart les paul kovala. Üzerinde bulunan push pull hambakırı single coile dönüştürüyor. Yani bu demek oluyor ki daha farklı tarzlarda çalabilirsin. Hemde gitar seni uzun bir süre götürür. İlerde tanıyacağın gary moore, slash, kirk hammet, joe bonamassa, zakk wylde, jimmy page, buckethead gibi gitaristlerin hepsi les paul kullanır.

Sanirim do re musicde dinledigim yamaha pacifica start gitarda oyleydi push tusunu kaldirinca mi bastirincami single moduna geçiyordu. Ama üzerinde single manyetikler yoktu. 1 cift koprude 1 cift sap kisminda vardi. Aslina hoşuma gitti o gitarda 2500 tl dediler.
2.eline bakicam ama tam modelini bulamadjm. Epiphone les paul arastiracam simdi

Başlangıç seviyesindeki gitarlarda ağaca pek takılmamak lazım bence.İşçilikte bi sıkıntı yoksa ve gitar rahatsa bence alabilirsiniz.Zaten bu hobinin üstüne gidersen ilerde daha güzel/orta seviye gitarlar almak isteyeceksiniz.O zaman daha detaylara inersiniz.

Sanirim do re musicde dinledigim yamaha pacifica start gitarda oyleydi push tusunu kaldirinca mi bastirincami single moduna geçiyordu. Ama üzerinde single manyetikler yoktu. 1 cift koprude 1 cift sap kisminda vardi. Aslina hoşuma gitti o gitarda 2500 tl dediler.
2.eline bakicam ama tam modelini bulamadjm. Epiphone les paul arastiracam simdi
Epiphone les paul standart. 2000-2700 arasında fiyatları ama pazarlıkla halledilemeyecek iş değil.

İlk gitarım olarak squier affinity hss strat veya tele alacağım. Ton ve görünüş olarak teleyi daha çok seviyorum. Yapacağım işe de uygun. Fakat bir süre kullanacağım tek gitar olduğundan hss strat daha mantıklı gibi geliyor. Yani beynim hss strat gönlüm tele diyor. Tele ile başlamak sizce mantıksız olur mu?

Geri