Analog Set Dizmek..

Bu kişiden kişiye değişir. Şu an aslında çok şanslısın ve RP20 hala sende. Bence en kısa zamanda o aletteki presetlerini analiz et... En çok hangi pedalları kullanacağına böyle karar verebilirsin.
En basitinden flanger, phaser pedalları çok göreceli olur. Efekt kullanmayı sevmeyenler bunları kullanmaz. İhtiyacı olmayan AC-3'ü kullanmaz. Ama kimisi de bunları olmazsa olmaz şeklinde kabul eder...
Sonuç olarak ihtiyaçlarını sen belirliyorsun ve en iyi de sen biliyorsun... Umarım anlatabilmişimdir...
DI Box ise sinyal dengeleyicidir. Arama yaparsan yeterli bilgiyi bulabilirsin... Behringer en ucuz DI Box'ları üretiyor. GI100 Ultra-G modeli 4x12" kabin simulatörü de sunuyor, gitarist olarak işine yarayabilir...

Temel olarak bir drive (overdrive, distortion), ortam yaratacak bir pedal (reverb, delay), akustik ses lazımsa akustik sümulatörü, kişisel tercihinden dolayı compressor şart gözüküyor. İlk olarak bunları al... Eğer istediğin tonu elde edemezsen bir EQ pedalı al. EQ pedalının en büyük rolü frekanslarla daha hassas oynayabilmeni sağlar. Amfi üzerinden ortalama frekans değerleri için bass, mid, treble ayarları yaparsın. Bu pedaldaki yaklaşık 2-3 frekansın aynı anda değiştirilmesine denk gelir. Ayrıca EQ pedalını ya clean seslere yada drivelı seslere yönlendirebilirsin... Çünkü amfideki preamfi katını kullanacaksan tek bir eq üzerinden işi götürürsün. Yeni drive pedalın sanıyorum sadece tone seçeneği sunacak sana, bu yüzden EQ pedalı faydalı olabilir senin için...
DI Box tona değil de sese etki ediyor diyebiliriz... Kullanınca anlaşılıyor etkisi... Farklı bir olay gerçekten...
Reverb de çok spesifik birşey değilse amfi üzerinden kullanabilirsin ilk etapta... Sadece delay pedalı yeterli olabilir. Ayrıca delay pedalını reverb verecek şekilde de ayarlayabilirsin...
Phaser, flanger, tremolo vs. bunlara da çok kafa yorma... Sen de zaten belirtmişsin... Yukarıdaki aletleri aldığında zaten ciddi bir tonun olacak. Modülasyon pedalları sadece şekil verecek. Unutmadan, clean sesler doyurucu olmazsa chorus gerekebilir, bir reverb/delay ne kadar önemliyse, o da eksikliğini o derece hissettirir....
Ekonomik olarak hesap kitap yaoarken de her eklediğin pedaldan sonra oluşabilecek gürültü ayını unutma ve noise gate için bütçe ayır :D. Pedal sayısı arttıkça dipses de artıyor... Bir de tuner var, yoksa onu da edinmeyi ihmal etme...
Bir de neden bu kadar Boss'a takıldın ki? True bypass değil hiç birisi ve hiç de küçük sayılmayacak bir set diziyorsun. Çok ciddi sinyal kaybı yaşarsın... Kolay gelsin...

CryBaby varmış zaten, ilk mesajda yazıyor...
Bence phase shifter şart değil... Ben hala kullanmıyorum, ne zaman kullanacağımı da tahmin edemiyorum... Bağlama çamaya başlarsam birgün, neden olmasın? :p

dostrum bende procesorden yeni geçiş yaptım analog a .. ve sana bişeyler diyeyim.. ya kalıte ve çok para çok emek daha çok problem yasama riski , yada daha düşük klaıte hatta daha daha daha ucuz ve daha az sorun riski :D hangisini secersin . hayr ben processoru nekadar artısı olsa da artık seçmiyorum çünkü drivelar sıcacık,efektler daha daha kalıtelı nebileyim işte analog en doğrusu ki sende kararını vermişsin neyse.. ben derimki drive olayını bi od-20 pedalı ile çoz içinde bissürü drive var ve hepsi çok çok kaliteli .ve bu pedaldan sonra gidip baska drive pedalı almana gerek yok .. içinde rat a kadar var.. whammy benim setup umun vazgeçilmezi :D e delay için ps-3 diye bi pedal kulanıyorum bulması zor ama içinde pitch shifter var ancak reverb ve chorus u da delaydan farklı zamanlarda kullanabiliyorsun değişik ama mükemmel bi delay pedalıdır ve yine boss dan.. compressor bence şooyle 2000 dolarlık bi amfisi olmayan herkes kullanmalıdır ki sanma processordeki compressore benzer cs-3 hayır mükemmel.. geleyim en vazgeçilmez parcalardan birine daha ge-7 bence kesinlikle eq almalısın ki drive ın canlanıp sıcacık olsun şiddetle tavsiye ediyorum.. yine procesorlerdekinin yapay kaldıı bi pedldı.. neyse.. phase shifter ph-3 ben çok kullanıyorum ama sen ne yaparsın bilemedim.. bu arad ps3 ve ph 3 e exp pedal ve control pedal bağlanıp harıkalar yaratılıyor... volume pedalın varmıs zaten.. bence reverb ve chorus olayını da ps 3 le çözersin şimdi çıkmalıyım gelince ayrıntılının ayrınıtılısınmı yazıcam :D

valla benim de başım ağrıdı bu yüzden ve gerçekten efekt sevmediğimi anladım amfimi yenileyip bir drive wah ve delay(belki 1 tane de chorus) in fazlasıyla yeterli olduğunu anlarım.önce o kadar efekti kullanıp kullanmayacağını düşün önce derim ben ;)

Ben OD-20 yi tavsiye etmem abi, adam analog setup istio sen digital overdrive sölüosun. Bence en iisi bi OD-3.:) Warmı analog gibisi. Bide dibox demiş arkadaş bence gereksiz. zaten amfi kullanmayacaksan dibox yetmez, preamp alman gerek. Bide şunu sölemeliyimki ben BCB-60 pedal case kullanıorm kesinlikle bundan edinilmeli yoksa istediiniz werimi almak zor. İyi güner.

Karışık ama gitara odaklanırsan iyi çalarsın... İyi çaldıktan sonra efekt falan çok önemli olmaz... Deneye yanıla doğru yol bulunuyor... Neyseki artık forumlar vs. var. İletişim güçlü... Eskiden Zoom 505'leri çok marifetli ve kaliteli zannederken herkes sazan gibi alıyordu. Laylaylom'a giren 505'siz çıkmıyordu... Tüketici hem bilinçlendi hem de hedefe daha kolay yoldan yönlendiriliyor... Pop çalacak adama da girdiği ilk mağazadan Jackson ve 505 satılmıyor...

peki ben o zaman yardım rica edicem bilgili arkadaşlar vardır. ben şimdiye dek hep prosesör kullandım. fakat istediğim verimi alamıyorum .. analog bir set dizmek istesem. yaklaşık yakalamak istediğim ton john petrucci tonu. distorsion lu ton olarak bahsediyorum tabi. solo tonları özellikle.. bunlar için ne kullanmak lazım acaba...? neler almak lazım.?

Bugün pek zamanım yok yazmak için. Öncelikle iyi bir amfi almak lazım. Sonrası meçhul... Çünkü Petrucci çok büyük bir rack sistem kullanıyor bildiğim kadarıyla. Yani bir ucundan pedal dizerek başlayıp yaklaşmak zor... Alternatifleri varsa bilenler yazar. Bence forumu biraz ara Petrucci hakkında...

bu bahsettiğin pedalların hepsi yaklaşık 900 dolar civarı tutuyor üstad:) en kral prosesörü alsak bu kadar tutmaz. gerçekten analog ve digital setup arasında bu kadar sound farkı varmı ya ben anlamıyorum yani. bilmediğimden soruyorum..

Valla analog-digital tartışması bitmez.Sonuçta eğer blues çalacaksan gidip gt-8 almazsın mantıklı değil ama ben deliyim 3-4 tane farklı tonu bir şarkıda kulanırım efendim efektler içinde yüzdürürüm veririm stere oyu deli gibi jazz organ sesi alırım diyorsan digital den başka sansın yok.Ayrıca sıcak ton vs. bunlar göreceli şeyler. altı üstü sadece gain açıp kapatıp ondan sonra digital ler adam gibi ses vermiyor demek çok garip kaçıyor bence. mesela şunu da düşün true bypass ile olsa ne kadar pedalın olursa sinyalinmde çok az olsa zayıflama yaşayacaksın pedal kapalı bile olsa ama sonra yerleşim sorunu efendime söyleyeyim adaptör sorunu.şunu da söyleyeyim ki dijitalden kaçış yok babaların hepsinde deli gibi dijital setup var inanmazsan gir www.guitargeek.com a eric johnson a bak steve vai ye bak önce bir dist volume whammy bir de crybaby yanda midi foot controller arkada cayır cayır tc electronic in g-force mu istersin fireworx mu istersin deli gibi dijital aletler var. ne çalacağın alman gereken şeyleri belirler zaten mesela ben ölsem dijitalsiz çıkamam mümkünatı yok kesmez beni çünkü dijitalin ton değiştirme konusundaki rahatlığına alıştıktan sonra efektlerin alıştıktan sonra. efekte gerek yok diyeni de bizzat döverim ne demek yani bu metale gerek yok efendim blues e gerek yok fusiona gerek yok demek gibi bir şey. tarz arkadaşım tarz bnu belirle gerisini rahatça çakarsın.haa analog diyorsan tek vazgeçilmezin NS olmalı o drive kullanan her gitarcını iyi dostudur ama delaydan önce bağlamanı tavsiye ederim.düşük level de gelen delay sesleri kesebilir malum :)

Analog mu dijital mi sorusunun cevabı: Dijital...
Bu soruyu soranlar dijital kullansın... Analog yada dijitalin birbirlerine üstünlükleri saymakla bitmez... Bu soruyu soranlar dijital alsınlar.
Analog tadını alanlar analog kullansın...
Dijital sevenler dijital kullansın...
Yeni başlayanlar dijital alsın, beğenmezlerse analog alırlar...

bende hem dijital hem analog bir şeyler var. aslında en güzeli 2sini beraber kullanmak. mesela ben pod'dan vox ac30 modellemesini açıp ona mxr doubleshot ile çok düşük gainle distortion verdiğim zaman çok tok ve doğal, kulağa hoş gelen bir ton alıyorum. hatta arz edeyim: " http://rapidshare.de/files/20080824/s_cak.mp3.html " bu kayıt benim ibanez, mxr doubleshot distortion ve pod ile bahsettiğim şekilde yapıldı. kötü çalmış olabilirim fazla dikkat etmedim :) bu arada fena dip gürültüsü var monitöre dönükmüşüm herhalde çalarken :D

Geri