Yaran Ilanlar

Heheheh
Gitarın sahibini tanıyorum. İyi bir adam kendisi, Jackson Charveller özel ilgi alanı. Gitarını baya seviyor ama takacak bir köprü bulamadı. Baya da bir parayı gözden çıkarmıştı, istediği renkte OFR ya da Japon Gotoh gibi bir köprü bulamadı bundan dolayı satıyor gitarı.

Adam Japonya'da üretilmiş en iyi J/C gitarı kullandığından dolayı orta-üst segmentteki RR3 gibi gitarlarda bulunan köprü JT580/LP pek hoşuna gitmiyor. İlla OFR isteyen biri. OFR kullandıktan sonra benim de aslında bu yönde görüşlerim var köprü konusunda. Ama takıntı haline getirmemek lazım. Bence gayet te iş görür bir köprüydü JT580LP öyle sürekli elleşilmeyecekse. Ben uzun süreler kullandım fazla dive bomb yapmadan.

Zaten adamın iyiliğine lafım yok, zaten belli ki prensipli bir kardeşimiz :) Benim takıldığım nokta; abi tamam köprüyü beğenmedin söktün de ne yaptın, nerede yani köprü denize mi attın, yaktın mı ? Gitara neden köprüsüzlük cezası veriyorsun ? 🙂

Heheheh
Gitarın sahibini tanıyorum. İyi bir adam kendisi, Jackson Charveller özel ilgi alanı. Gitarını baya seviyor ama takacak bir köprü bulamadı. Baya da bir parayı gözden çıkarmıştı, istediği renkte OFR ya da Japon Gotoh gibi bir köprü bulamadı bundan dolayı satıyor gitarı.

Adam Japonya'da üretilmiş en iyi J/C gitarı kullandığından dolayı orta-üst segmentteki RR3 gibi gitarlarda bulunan köprü JT580/LP pek hoşuna gitmiyor. İlla OFR isteyen biri. OFR kullandıktan sonra benim de aslında bu yönde görüşlerim var köprü konusunda. Ama takıntı haline getirmemek lazım. Bence gayet te iş görür bir köprüydü JT580LP öyle sürekli elleşilmeyecekse. Ben uzun süreler kullandım fazla dive bomb yapmadan.

Heheheh
Gitarını baya seviyor ama takacak bir köprü bulamadı. Baya da bir parayı gözden çıkarmıştı, istediği renkte OFR ya da Japon Gotoh gibi bir köprü bulamadı bundan dolayı satıyor gitarı.

İlanında Yurtdışına gidicem para lazım diye satıyorum diyor. Hangisi doğru ki şimdi. Köprü bulamadığı için mi ? yoksa paraya ihtiyacı olduğu için mi ? Paraya ihtiyacın varsa tak eski köprüyü o şekilde sat daha hızlı satılmaz mı ?

İlanında Yurtdışına gidicem para lazım diye satıyorum diyor. Hangisi doğru ki şimdi. Köprü bulamadığı için mi ? yoksa paraya ihtiyacı olduğu için mi ? Paraya ihtiyacın varsa tak eski köprüyü o şekilde sat daha hızlı satılmaz mı ?
Eski köprüsü ayrıca satılmıştı daha önceden. Son 2 yıldır da yurtdışı kovalıyor zaten Serhat abi, gelgitli bir süreç oluyor. Kolay değil.
Paranoyak yaptı bu ülke herkesi valla. Sorulara bak :D İnsanlık yapıp durumla ilgili detay veriyorum ama bir Turkrock klasiği daha.

Zaten adamın iyiliğine lafım yok, zaten belli ki prensipli bir kardeşimiz :) Benim takıldığım nokta; abi tamam köprüyü beğenmedin söktün de ne yaptın, nerede yani köprü denize mi attın, yaktın mı ? Gitara neden köprüsüzlük cezası veriyorsun ? 🙂
@Amon
Köprüyü ayrı sattı kral. "Bu gitar daha iyi bir köprüyü hak ediyor, ne yapar ne eder OFR ayarında bişey takarım para elime geçince" diye düşünüyordu.
Stüdyo işletiyordu o zamanlar, 11 tane gitar olunca bir tanesinin köprüsüz durması bir süre onu etkilemeyecek birşeydi. Şuan stüdyo durmuyor, kalan son birkaç gitarından biri de bu RR3 bildiğim kadarıyla. Ondan dolayı bu gitarla uğraşacak vakti de bulabildi.

Bana satmıştı o köprüyü. Cort Viva Gold II'nin köprüsüne sövüp al kardeşim bunu takalım ben OFR alıcam demişti Serhat abi

Yüksek sadakatli, pardon hakimiyetli kardeşimiz. Yüksek derken, tam olarak kaç rakım? La Paz? Everest?
Ya birader, bu devirde kaydı olmayanı dövüyorlar. Ama senin gibi "yüksek hakimiyetli" adamların bir kaydının bile olmaması, veya onun bu ilan linklerinde olamaması biraz tuhaf kaçıyor.
İşte bunlar hep kendini bilmemekten.

Son düzenleme:

Custom Yngwie Malmsteen Strat Harley Benton!!!
Nassı ya??? 🤣
Bu arkadaş da yurtdışına çıkacağı için satıyormuş. Acil ihtiyaçtan olsa gerek yoksa gitarın hakkı en az !!!90 bin TL!!!! Yngwie penası da varmış. Hey maşallah, Allah verdikçe veriyor. Harvey Denton

Bu başlıkta genellikle yaran cinsten alım-satım ilanı paylaşıyoruz.
Ama aslında yaran şey ilan değil, kişiler. Bunun da hepimiz farkındayız. Farkında olmayanlar ise ilanları verenler.
Genellikle bunları fırsatçılık üzerinden değerlendiriyoruz ama, biliyoruz ki gerçeklikten kopmuş olanlar da var.

Bu bir alım-satım ilanı değil. Fakat yaran ilan olduğunu garanti edebilirim:)
Pazar pazar biraz gülelim. Veya ağlayalım. Size kalmış.

Arkadaş; Helloween, Malmsteen, Judas Priest etkilenimli imiş.
ve fakat "kendi çizgimizi oluşturacak vizyoner ekip arkadaşları tercih sebebim.". Birazdan bu ne anlama geliyor açıklayacağım 🤣

Herkesin bileceği üzere, bu gibi ilanları veren kişiler genellikle vokalist DEĞİL, enstrüman çalan (genellikle de gitar...) kişilerdir. Vokal bulamazlar bu düzeyde söyleyecek.
Ancak...."Vokal ve altyapıları ben yapıyorum" demiş bu arkadaş. Benim alarmlar hemen ötmeye başladı tabii... Öyle ya; Malmsteen, Helloween, Judas Priest filan. Bunlardan etkilenmiş vokal. Hımm.
"Parçalar hazır yakında albüm de çıkacak." Vaay. İyiymiş.

İki tane link verilmiş örnek olsun diye.
İlki Helloween'den A Tale That Wasn't Right.
Başından uyarıyorum; eğer bu şarkıyı seviyor ve bildiğiniz gibi hatırlamak istiyorsanız, dinlemeyin.

Şimdi efendim. Kendini Nil Karaibrahimgil sanıp da onun kadar bile şarkı söyleyemeyenleri çok duydum.
Fakat bu kadar kötü ve detone şarkı söyleyip, bir yandan da Kiske şarkısı söyleyebileceğini düşünen birine ben İLK KEZ rastlıyorum. Adam daha ilk notayı tutturamıyor! Kiske şarkıda D5 filan vuruyor, bizimki onun bir oktav altında, serbest çağrışımlarla (!) dolanıyor. Daha da ilginci, yaşı da öyle ergen aralığında filan değil arkadaşın.
Basbayağı "tone deaf"; müzik kulağı yok. Tona bile giremiyor. Nakaratta bir tam beşli aşağıya düşerek (!) (bilinçli filan değil, kulak probleminden) söylüyor.

Beste linki de var. Merak eden baksın🤣
Gelelim, "kendi çizgimizi oluşturacak vizyoner ekip arkadaşları tercih sebebim" ifadesinin tercümesine.
Muhtemel anlamı: "Ben zaten kendim gibi söylemeye çalışıyorum. Böyle hissediyorum, teknik önemli değil bence. Bunu anlamıyorsanız vizyoner değilsiniz."

Gelelim, "kendi çizgimizi oluşturacak vizyoner ekip arkadaşları tercih sebebim" ifadesinin tercümesine.
Muhtemel anlamı: "Ben zaten kendim gibi söylemeye çalışıyorum. Böyle hissediyorum, teknik önemli değil bence. Bunu anlamıyorsanız vizyoner değilsiniz."
Bunu okuyunca duramadım yazasım geldi. Ankara'da karşılaştığım amatör müzisyenlerin neredeyse hepsi bu kafada. Çalınacak parçayı teknik altyapısı olmadığı için çalamayan insanlar gelip de "Ben özgünüm, improv çok önemli" diyip bahanelerin arkasına sığınıyorlar. Anlamıyorum gerçekten, bir de bu insanlar sahne aldıklarını söylüyorlar. Kafayı yememek elde değil. Ben artık ümidimi kestim, müzisyen ilanları artık komikten çok trajik hale gelmeye başladı.

Bunu okuyunca duramadım yazasım geldi. Ankara'da karşılaştığım amatör müzisyenlerin neredeyse hepsi bu kafada. Çalınacak parçayı teknik altyapısı olmadığı için çalamayan insanlar gelip de "Ben özgünüm, improv çok önemli" diyip bahanelerin arkasına sığınıyorlar. Anlamıyorum gerçekten, bir de bu insanlar sahne aldıklarını söylüyorlar. Kafayı yememek elde değil. Ben artık ümidimi kestim, müzisyen ilanları artık komikten çok trajik hale gelmeye başladı.
Kuşak sıkıntısı bu biraz da Ömer. Gerçeklikle yüzleşme konusunda sorun var. Bu sadece bize has değil. Amerikalı orta sınıf-emekçi insanları dinliyorum youtube üzerinden. En çok dalga geçtikleri şeylerden biri, üniversite bitirdim diye şirkete CEO olarak gireceğini zanneden denyolar:) Aynı kuşak bunlar. Kendini olduğu yerden kendi başına bir şey ilan ediyor bu insanlar. "Ben yazarım" diyor mesela. Yazdığı şey blog:)))
Geçen gün (sanırım yeni) bir üye başlık açtı. "Ben bir yazar olarak elektro gitar aldım, yeni başlayacağım" diye. "Yazar olarak elektro gitar almak ne demek ?" diye sordum. Başlığı sildi 🤣 Yaş 17. Basılmış kitapları olan bir yazar değil herhalde. Anladınız siz onu. Yazar bile olsan, bunun konu ile ne alakası var? Yeni başladığını itiraf etmek o kadar zor ki, "ama ben yazarım" dipnotunu düşmek istiyor herhalde?

Çok tipik semptomlar şunlar gözlediğim kadarıyla:
  • Beceri ve tecrübe eksikliğini özgünlük iddiasıyla kapatma çabası ("Yaratıcıyım ben...") "Bilmiyorum" diyemiyor.
  • Hayat tecrübesi eksikliği. Zorluk nedir bilmediğinden, egolar çok kırılgan. Zorlanmaya hiç gelemiyorlar.
  • Hayatı sanal ortamdan ibaret zannetme. Bu en kötüsü. Twitter akıl sağlığına zararlı diyordum, anlaşılan Tik tok, gak guk vs'de yaşayanların hali daha feci.
Fakat anlamadığım şey, bu ilanı veren eleman 37 yaşında gözüküyor. Burada yeni bir Ajdar Anık vakası ile karşı karşıya olabiliriz:)

Kuşak sıkıntısı bu biraz da Ömer. Gerçeklikle yüzleşme konusunda sorun var. Bu sadece bize has değil. Amerikalı orta sınıf-emekçi insanları dinliyorum youtube üzerinden. En çok dalga geçtikleri şeylerden biri, üniversite bitirdim diye şirkete CEO olarak gireceğini zanneden denyolar:) Aynı kuşak bunlar. Kendini olduğu yerden kendi başına bir şey ilan ediyor bu insanlar. "Ben yazarım" diyor mesela. Yazdığı şey blog:)))
Geçen gün (sanırım yeni) bir üye başlık açtı. "Ben bir yazar olarak elektro gitar aldım, yeni başlayacağım" diye. "Yazar olarak elektro gitar almak ne demek ?" diye sordum. Başlığı sildi 🤣 Yaş 17. Basılmış kitapları olan bir yazar değil herhalde. Anladınız siz onu. Yazar bile olsan, bunun konu ile ne alakası var? Yeni başladığını itiraf etmek o kadar zor ki, "ama ben yazarım" dipnotunu düşmek istiyor herhalde?

Çok tipik semptomlar şunlar gözlediğim kadarıyla:
  • Beceri ve tecrübe eksikliğini özgünlük iddiasıyla kapatma çabası ("Yaratıcıyım ben...") "Bilmiyorum" diyemiyor.
  • Hayat tecrübesi eksikliği. Zorluk nedir bilmediğinden, egolar çok kırılgan. Zorlanmaya hiç gelemiyorlar.
  • Hayatı sanal ortamdan ibaret zannetme. Bu en kötüsü. Twitter akıl sağlığına zararlı diyordum, anlaşılan Tik tok, gak guk vs'de yaşayanların hali daha feci.
Fakat anlamadığım şey, bu ilanı veren eleman 37 yaşında gözüküyor. Burada yeni bir Ajdar Anık vakası ile karşı karşıya olabiliriz:)
Okur-yazarım demek istemiş galiba 🤓

Kuşak sıkıntısı bu biraz da Ömer. Gerçeklikle yüzleşme konusunda sorun var. Bu sadece bize has değil. Amerikalı orta sınıf-emekçi insanları dinliyorum youtube üzerinden. En çok dalga geçtikleri şeylerden biri, üniversite bitirdim diye şirkete CEO olarak gireceğini zanneden denyolar:) Aynı kuşak bunlar. Kendini olduğu yerden kendi başına bir şey ilan ediyor bu insanlar.
Tolga Abi birkaç tane orta yaş insanla da denedim ama yine aynı vaka. Her stüdyo başında "Ben o parçayı çalışmadım özgünüm geyiği". Yav 4 tane parça çalışamayan adam neyin özgünlüğünü gösterebilir ki. En iyi ihtimalle kendilerine kandırıyorlar, asıl sıkıntı disiplinsizlik. Orta seviye çalan adamlar asla ilerlemeye çalışmıyor bu yüzden.
Bu sıkıntı daha çok klişe "Türk Rahatlığı".

Bizim zamanımızda da "ben blues'cuyum abi" vardı, ne alakaysa. :D

Geri