Floyd Rose Problemi

Valla aldık bir kere.:D 3-4 gün öncesine kadar gitarımı çok seviyordum, fakat şu an acayip soğudum. Gidip tel alayım diyorum ama biliyorum yine aynı olay olacak. Köprünün değiştirilmesi gibi büyük bir sonuç çıkmaz değil mi ortaya? 100-150 TL vermeyelim şimdi.:stop:
Yok yok o kadar da değil, @Tüpçü nün de dediği gibi çok basit bir şeydir, gerçi o diyorsa yalandır ama ona göre sen yanına para da al. Şimdi sırf ben bunu dedim diye adam bedavaya da yapabilir, o da var.
Çözeriz sorunu sen bi' anlatmaya devam et hele :D 2 tane sabitçi adamız gerçi burada.

Köprüyü değişecek kadar büyük bir sorun değildir. Bir de 100-150 lira olsa da herkes gitarına taksa :) Bence luthier en temizi. Muhtemelen ya siz bir yerde yanlış yapıyorsunuz ya da köprünün ufak bir problemi var.

Sabit havaya atar düşmeden s... biliyorsun :D Oynak köprü delikanlı adama yakışmaz, madem vibrato bigsby tak adam ol :D
Dostum tel köprüden attığında o luthier in taktığı teller ve ayar mıydı? Köprü paralel miydi gövdeye? Yoksa daha sonra sen kendin taktın ve ayarladın mı tekrar?

Hocam olay aynen şöyle. Ben aylar önce Tünel'de gitara 0.9 tel taktırıp bütün her şeyini ayarlattım. Tabi bir 3-4 ay anca dayandı teller, çürüdüler gittiler. Ben de tekrar Tüne'e gidemedim, bizim buradaki gitarcıya götürdüm, adam 0.10 tel takmış. Ayar yaptı mı bilmiyorum, eve geldim, akord ettim, kullandım 2 aya yakın sonra haftasonu bu olay oldu. 0.10 teller çöpe gitti, gittim 0.9 tel aldım bu sefer kendim taktım, yine aynısı oldu.

Anladım, yayların zamanla direnci değişebileceğinden ufak da olsa bir ayar gerekebilir tellerin numarası aynı da olsa ama siz zaten 9luk tel çıkartıp 10luk taktırmışsınız, orada bir sıkıntı olmuş ama 2 ay sonra olması enteresan.
Kendiniz taktığınızda peki köprünün konumu nasıldı, paralellik durumu yani?

Kopmasının sebebi teli tam bloğun ortasına yerleştirmemiş olmanız da olabilir bir ihtimal. İlk kullandığım zamanlar yapmıştım 1-2 kere de tel sadece yerinden çıktı sonra geri taktım.

Anladım, yayların zamanla direnci değişebileceğinden ufak da olsa bir ayar gerekebilir tellerin numarası aynı da olsa ama siz zaten 9luk tel çıkartıp 10luk taktırmışsınız, orada bir sıkıntı olmuş ama 2 ay sonra olması enteresan.
Kendiniz taktığınızda peki köprünün konumu nasıldı, paralellik durumu yani?

Kendim taktığım, akord ettim. Köprü, biraz kalkıktı. Tam paralel değildi. Teller gergindi ama. 2 ay sonra olması bana da enteresan geliyor.

Floyd köprülü gitarlarda akordu yavaş yavaş yapmanız gerekiyor telleri ilk taktığınızda. Mesela teller gevşekken en alt teli mi akordladınız önce?

Hayır, en üst telden aşağı doğru akordlarım hep.
Bundan sonra tek tek akortlamak yerine az az hepsini beraber sıkmaya çalışın tellerin, köprüyü dengeli halde kaldırın yani, ağırlık tek tarafa binmesin, ne olur ne olmaz ben korkuyorum floyd rose denen aletten.
Bunun dışında sıkıntı ayardan kaynaklı olabilir, eğer Tüpçünün dediği gibi telin yuvaya konumu tam olmadıysa, köprü de hafif kalkıksa ve teller normalden gerginse tele fazladan yük binecektir ve köprü teli iyi tutmayacaktır. Bu şartlarda salabilir bir ihtimal. Teli kısa bırakmadıysanız burgudan deforme olmamıştır, geri takıp tüm takımı tekrar deneyebilirdiniz aslında hemen.

Akordlamadan değil,bloktan değil,yaylardan da değil sanırım... Vidayı çıkarıp bakın bakalım ne olacak. Ondan da değilse kahrolsun floyd rose :D

Bundan sonra tek tek akortlamak yerine az az hepsini beraber sıkmaya çalışın tellerin, köprüyü dengeli halde kaldırın yani, ağırlık tek tarafa binmesin, ne olur ne olmaz ben korkuyorum floyd rose denen aletten.
Bunun dışında sıkıntı ayardan kaynaklı olabilir, eğer Tüpçünün dediği gibi telin yuvaya konumu tam olmadıysa, köprü de hafif kalkıksa ve teller normalden gerginse tele fazladan yük binecektir ve köprü teli iyi tutmayacaktır. Bu şartlarda salabilir bir ihtimal. Teli kısa bırakmadıysanız burgudan deforme olmamıştır, geri takıp tüm takımı tekrar deneyebilirdiniz aslında hemen.
Hocam dediğinize ktılıyorum, ufak bir ihtimal belki tam oturtmamışımdır teli. Ama ilk olay nasıl oldu onu anlamadım. 2 ay sen dur yuvasında, tam çalarken fırla!:punch:

Teli kısa bırakmamak, o dediğiniz nasıl olacak? Burgu zaten teli çevirip düzlüğünü yok ediyor?!

En en kötü ihtimal, Floydu tremoloya çeviririm bloklama ile ya da direk sabit yaparız. Floydu seviyorum ben ama bu olay canımı iyi sıktı.

Sabah ya da yarın akşam köprünün fotosunu atmaya çalışacağım. Telsiz yalnız.

Hocam dediğinize ktılıyorum, ufak bir ihtimal belki tam oturtmamışımdır teli. Ama ilk olay nasıl oldu onu anlamadım. 2 ay sen dur yuvasında, tam çalarken fırla!:punch:

Teli kısa bırakmamak, o dediğiniz nasıl olacak? Burgu zaten teli çevirip düzlüğünü yok ediyor?!

En en kötü ihtimal, Floydu tremoloya çeviririm bloklama ile ya da direk sabit yaparız. Floydu seviyorum ben ama bu olay canımı iyi sıktı.

Sabah ya da yarın akşam köprünün fotosunu atmaya çalışacağım. Telsiz yalnız.
Telin saldığı yerden 2-3 mm kesin tırnak makası ile, topuzuyla zaten işiniz yok. Geri kalan kısmını burguya sarın tekrar. Burgu teli çevirip düzlüğünü yok ediyor, siz de o telip tekrar insan üstü bir şekilde gerip yamukluğunu yok edeceksiniz, bu insan üstü gücü de o burgulardan alacaksınız :D

Telin saldığı yerden 2-3 mm kesin tırnak makası ile, topuzuyla zaten işiniz yok. Geri kalan kısmını burguya sarın tekrar. Burgu teli çevirip düzlüğünü yok ediyor, siz de o telip tekrar insan üstü bir şekilde gerip yamukluğunu yok edeceksiniz, bu insan üstü gücü de o burgulardan alacaksınız :D
İyiymiş, kendim takacak olursam denerim. Bir ara Tünel'e gidelim, bir lüthiere derdimi anlatalım bakalım. 0.10 tel taktırıp, ayarları yaptırayım da. İnşallah saddleları değiştirmek gerek falan demez, harbi sı...:D 100-150+ tutuyor 6 saddle.

İyiymiş, kendim takacak olursam denerim. Bir ara Tünel'e gidelim, bir lüthiere derdimi anlatalım bakalım. 0.10 tel taktırıp, ayarları yaptırayım da. İnşallah saddleları değiştirmek gerek falan demez, harbi sı...:D 100-150+ tutuyor 6 saddle.
Öyle bir şey derse düşüneyim deyip çık, forumda yarın öbür gün bu başlığı gören bir insan evladı çıkar mutlaka İstanbul' dan. Tüneldekiler müzisyen dostu değil esnaf diye duyuyoruz, itelemesinler sana orada şimdi boş yere. Bilen biri görsün gitarı, çözer belki pat diye ama şu vida değiştirme işini dene derim telleri tekrar takıp.

Kesinlikle saddle değişimine veya benzer birşeye gerek yok. Öyle birşey öneriyorlarsa o dükkandan çıkın. Bence ustalık bir durum da yok.

Muhtemelen ya metal blok aşınmıştır ya da yeteri kadar sıkmıyorsunuzdur. Bir ihtimal teli yeteri kadar aşağı yerleştirmiyorsunuzdur. Yani mi telini alt kata değecek kadar yerleştirip, ardından iyice bloğu sıkmanız gerekir. Son aklıma gelen vidanın yalama olması, başıma gelmişti, fakat bunu anlarsınız, zorladığınızda vida adım atlamaz geri gelir, yani sıkışmaz. Başka bir ihtimal yok. Bu arada telleri çürüyecek kadar kullanmayın, fretlere yazık. Yoğun çalıyorsanız 2 ayda 1 değiştirin.

Geri