Gitarınızı bilerek eskitmek

arkadaşlar bendede bir adet american strat ve birde american tele var...bunları direk olarak birden eskitmek istemiyorum ama zaman içinde eskimesine yardımcı olmak istiyorum mesela terli iken çalıyorum falan filan...sizinde bunun için önerebileceğiniz cilaya hafiften zarar veren bi gitar temizlik maddesi varmı...işte pronto ahşap temizleyici falan sonuçta kimyasal şeyler bunlar..cilaya yavaş yavaş zarar verirmi ?? yada gitarı her dakka kolonyalı mendil ile silmek falan filan..

Yani bir önceki sayfadaki şeyi pasteliyorum. Ona da mı bakmaya üşendiniz?

janmoreye demiş ki:
Gitarın güzel bie şekilde eskimesi için üzerindeki boyanın nitro (lacquer) boya olması gerekir. Ne Amerikan Standardlar, ne Japon ve Kore gitarlar bu şekilde eskimez. Çünkü bu gitarların üzerinde polyester boya var. Uygulanma açısından çok daha kolay ve güzel görünmesi için ekstra bir çaba gerekmiyor. Ama çok sert bir boya olduğu için, ağacın titreşmesine engel oluyor, ve bu da gitarın tonunu negatif yönde etkiliyor. Ben bu yüzden poly boyalı gitarları tercih etmiyorum. Nitro çok hassas bir boya şekli ama iyi bir gitarın olmassa olmazı bence. Nitro dışında çok ince boya atabilen bazı Luthierler var, John Suhr gibi, ama ben yine de gelenekçi takılıyorum, kokusu bile ayrı bir güzel nitronun.

selamlar...böyle bir genelleme yanlış olur stratım poly ama telecasterim standard olmasına rağmen ve sonradan boya görmemesine rağmen nitrodur...2003 yapımıdır ve highway değildir kesinlikle...gel gelelim stratımın poly olmasına rağmen yine kolumu koyduğum yerlerde ve gitarın sürekli temasa uğradığı bölümlerde aşınmalar görüyorum stratta 2001 standard serisi..poly eskimez diye birşey yok bence gayette eskiyo fakat ben bunu gitara çok zarar vermeden hızlandırmak istedim sadece onun içinde bir madde bilen varsa önermesini rica ettim...

bu tavrının sebebini anlayamadım burdaki 5 sayfayıda satır satır okudum fakat soruma cevap bulamadığım için yazdım kimsenin üşendiği yok bence...siz fenderler yada genel olarak gitarlar hakkında ne biliyorsanız emin olun en az o kadar biliyorumdur bende...sadece eskitme teknikleri hakkında yada gitar temizlik maddelerinin pH değerleri hakkında fazla bilgim olmadığı için böyle bir soru sordum...pastelediğin şeyin benim sorumla bir alakası olduğunu sanmıyorum.

İyi geceler..

Öncelikle özrümü kabul edin lütfen. Amacım gücendirmek değildi ama soruyu daha açık sormak gerektiğini düşünüyorum. Forumu takip ediyorsanız zaten ne üşengeçliklerle ne sorular sorulduğunu görüyorsunuzdur.

Haşa, çok bildiğimi idda edemem. Fakat standart amerikan serisinde nitro boya da ilk defa duyduğumu söylemeliyim. Madem nitro, bence hiç riske girmeyin herhangi bir kimyasal kullanarak.

Tamamdır teşekkürler ;) gitarı bizde hayretler içinde aldık yine forumdan bir arkadaşla gittik almaya..tahminimizce kişiye özel yapılmış bir standard :S ash kasa,2 parça,kalın sap,nitro boya falan garip bir gitar.

ghostknight demiş ki:
Yani bir önceki sayfadaki şeyi pasteliyorum. Ona da mı bakmaya üşendiniz?

janmoreye demiş ki:
Gitarın güzel bie şekilde eskimesi için üzerindeki boyanın nitro (lacquer) boya olması gerekir. Ne Amerikan Standardlar, ne Japon ve Kore gitarlar bu şekilde eskimez. Çünkü bu gitarların üzerinde polyester boya var. Uygulanma açısından çok daha kolay ve güzel görünmesi için ekstra bir çaba gerekmiyor. Ama çok sert bir boya olduğu için, ağacın titreşmesine engel oluyor, ve bu da gitarın tonunu negatif yönde etkiliyor. Ben bu yüzden poly boyalı gitarları tercih etmiyorum. Nitro çok hassas bir boya şekli ama iyi bir gitarın olmassa olmazı bence. Nitro dışında çok ince boya atabilen bazı Luthierler var, John Suhr gibi, ama ben yine de gelenekçi takılıyorum, kokusu bile ayrı bir güzel nitronun.

bu pastelemek hiç hoş olmamış abi gerçekten uyarma gereği duydum. lütfen böyle söylemlerden kaçınalım. geçende beni noktalama işareti konusunda uyarmıştın sanırım ,yanlış anlama bunun için söylemiyorum ama noktalama işaretlerine dikkat eden biri bunu gözden kaçırmamalı hatta türkiye vatandaşı olan hiç kimsenin es geçmemesi gereken bir konu. umarım yanlış anlamassın oktay sinanoğlunun bye bye türkçe adlı kitabını okuyunca biraz daha hassas oldum sanırım bu konuda.

Ben yaptığınız işe gülerim :D çakma eskitme de ne oluyor. hani 60lardan kalan bi fendere bakarsın of ulan eski be dersin ama yani 2007 seri numaralu bi fendere 100tl vermem :D:D

teleman demiş ki:
arkadaşlar bendede bir adet american strat ve birde american tele var...bunları direk olarak birden eskitmek istemiyorum ama zaman içinde eskimesine yardımcı olmak istiyorum mesela terli iken çalıyorum falan filan...sizinde bunun için önerebileceğiniz cilaya hafiften zarar veren bi gitar temizlik maddesi varmı...işte pronto ahşap temizleyici falan sonuçta kimyasal şeyler bunlar..cilaya yavaş yavaş zarar verirmi ?? yada gitarı her dakka kolonyalı mendil ile silmek falan filan..
gitarı tuz ruhuyla silebilirsin :fikrimvar

gitarım cort evlk4 ince bi kağıt zımparayla başladım işe önce rengi açıldı grileşti ve yavaş yavaş işi ilerlettim önce biraz sentetik tiner döktüm baktım olmadı asetonu dayadım :D şimdi hafiften boyada çatlaklar oluştu onları iyice büyütüp tahtaya ulaşıp o şekilde doğal bi vintage elde etmiş olucamn umarım :D

RaNCoR demiş ki:
gitarım cort evlk4 ince bi kağıt zımparayla başladım işe önce rengi açıldı grileşti ve yavaş yavaş işi ilerlettim önce biraz sentetik tiner döktüm baktım olmadı asetonu dayadım :D şimdi hafiften boyada çatlaklar oluştu onları iyice büyütüp tahtaya ulaşıp o şekilde doğal bi vintage elde etmiş olucamn umarım :D

yoo hiçte bile fail deil :D ama harbiden sağlam boyamışlar herifler kazı kazı çıkmıyo bugün gövde ağacını gördüm ama yine kazıyarak çıktı tinerdaha dökemedim :D bayağıda hoşbi görüntü olmaya başladı :D hatta gitara kanım kaynadı :D çala çala eskitmeye kalksam o gitar torunumun torununa anca vintage olurdu :D

Geri