Blackstar Ht1rh Amfim Bozuk Mu?

Arkadaşlar aşağıdaki kaydı emulated outputtan irig aracılığıyla iPad'e bağlayıp aldım, garip bir hırıltı var tonda, Blackstar kabine bağlayınca da tamamen aynı şekilde veriyordu sesi. Bu amfide bir bozukluk var değil mi? Garantiye gönderdim, adamlar bu amfi böyle, kapasitesi bu kadar, gaini çok açarsanız böyle ses çıkarır vs. dediler. Baştan savmak için yaptıklarını düşünüyorum. Amfiyi daha ilk kutudan çıkardığım gibi böyle ses veriyordu. Yarın Penna Müzik'te deneyeceğim ama size de sorayım dedim. Bir zahmet dinleyip yorum yapar mısınız? Başta Hellraiser gitarımla drive kanalda çalıyorum. 0:41'den sonra amfiye orgumu bağlayıp, clean kanalda piyano sounduyla çaldım (şunu dinleyen adam öksüren bir kuzu sesi sanabilir). Ne yapmamı tavsiye edersiniz? Youtube'dan izlediğim videolarda adamlar cayır cayır tonlar alıyor. Benim aldığım tonun amfinin gerçek tonu olması mümkün değil, değil mi? Video aşağıda.

Beklentiniz nedir bilemiyorum ama tonlar gayet normal. Youtubedaki videolardaki arkadaşlar genelde işinin ehli, oldukça sağlam gitarlar kullanan, zaman zaman çeşitli pedalları işin içine katan kişiler oluyor ve biraz da pazarlama amaçlı o videolar çekiliyor. Kısaca bir bozukluk yok.

Kayitta drive kanalindaki gain seviyeniz neydi? Eger tam acik ise hirilti degil ama Hellraiser gibi bir gitara gore gain cok az geldi bana. Benim de video incelemelerde duydugum ton bu degildi. Gordugum kadariyla ev icin basarili bir amfi deniliyordu cogu yerde. Hatta ben de almayi dusunuyordum bu kafayi ama drive kanalinda tonu boyle ise ilgincmis.

şimdi kayıttaki gaine girmiyorum çünkü kabindende aynı çıkıyor demişsiniz
amfi ayarları .--- kablolarınız.--- gitarınız ---- tuşeniz ... bir gözden geçirip gözleminizi söylerseniz belki bir parça daha yardımcı olunabilir. birde her video ya kanmamak lazım insanlar @CoolDoG un dedigi gibi eklemeler yaparak kullanıyor olabilir (pedallar vs. ) baktınız sonuç hala tatmin etmiyor. clean kanalının gayet güzel oldugunu (fiyat performans) hatırlıyorum. bir pedalla destekleyebilirsiniz distortion için ...

Ampliniz normal çalışıyor, daha güçlü ve oturaklı ton almak için araya bir sd-1, digitech bad monkey, mooer booster vs. ekleyiniz, 60-80TL'lik pedallardır. gayet etkili sonuç alırsınız.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bende de HT-1R vardı bir süre önce. Tonu bundan çok farklı değildi. Bana bozuk gibi gelmedi senin amfi.
Hocam tondan değil de sizde de seste böyle titreklik var mıydı? Sıkıntı yaptığım şey ton değil, titremesi. Ayrıca gaini soran arkadaşlara söylüyorum, kaydı önceden aldığım için tam hatırlamıyorum da saat 10 yönüne yakın bir yerdeydi sanırım. Gaini açınca daha da artıyordu titremeler. Pedal olarak da Metal Muff bağlayarak denediğimde de boğuk geliyordu ses, TBX30R amfime bu pedalı bağlayarak çok daha temiz, kaliteli tonlar alabiliyordum. Bu normal mi yani? Demek istediğim tonda değil de titremelere bakın. Asıl sıkıntı titremelerde. Youtube'da onlarca video izledim, hepsi mi çok profesyonel? Şu alttaki videoya bakar mısınız mesela. 7:15'ten sonraya ve 10:00'dan sonraya bir bakın, cam gibi sound, titremeden eser yok, 10:08 civarında bir titreme oluyor da o da tuşeden sanırım, yoksa hemen öncesinde, 10:05'te aldığı ve 10:16'da aldığı sounda bakınca amfiden olması mümkün değil gibi görünüyor. Pedal medal da kullanmamış adam, sordum. Tek kullandığı pedal Wah'mış, onu da sadece videonun sonlarına doğru kullanmış. Videonun altında sordum kendisine, verdiği cevaba bakabilirsiniz. Siz de tabi amfimi inceleme şansını bulamadığınızdan sağlıklı değerlendirme yapamıyorsunuzdur haliyle, ama ben size söylüyorum, denediğim hiçbir gain, isf ayarında buna yakın tonlar bile alamadım. Bugün Penna'ya gittiğimde dükkan kapanmıştı, o yüzden deneyemedim, yarın büyük ihtimalle deneyeceğim kendi gitarımla, zaten o zaman her şey belli olur.

Tonda herhangi bir sorun yok gibi görünüyor. Ton zevk renk meselesi tamamen ama tonu beğenmediğiniz için söylüyorum, bu amfinin tonu daha iyi de ayarlanabilir. Hele ki yukarıda da yazıldığı gibi önüne bir booster (joyo vintage overdrive etc.) da eklenirse gayet tatmin edici olur. Zamanında kullanmıştım hatta kayıtları da var özelden ulaşırsanız dinletebilirim.

Hocam deprem sırasında kaydettiyseniz hafif titreme olabilir. :p
Valla galiba reverb'ünde hafif bir acayiplik vardı benimkinin de, soruşturdum, bozuk olmadığı ortaya çıktı. Detayları ne yazık ki hatırlamıyorum. Hocam bence çalın gitsin, çok siniriniz bozulduysa satın gitsin.

Ton da titreme manyetik yüksekliğinden kaynaklanır, emg set var ise drive alınca tonda salınım yapabilir. Amfi de bir sıkıntı yok duyduğum kadarıyla. Biraz takıntı yapmışsınız, normalde de olan şeyler sizin dikkatinizi daha fazla çekiyor sadece.

Ton da titreme manyetik yüksekliğinden kaynaklanır, emg set var ise drive alınca tonda salınım yapabilir. Amfi de bir sıkıntı yok duyduğum kadarıyla. Biraz takıntı yapmışsınız, normalde de olan şeyler sizin dikkatinizi daha fazla çekiyor sadece.
Şimdi size anlatamıyorum cidden, zamanında akıl edip farklı ayarlarda da kaydetseydim daha iyi anlaşılırdı, şu an amfi evde olmadığı için kayıt yapamıyorum, neyse, onu birebir duymak gerek de, TBX'te hiçbir sorun çıkmazken yeni amfide çıkması normal mi? 5-6 aydır hiç dokunmamışımdır manyetik yüksekliğine, ayrıca bu belki bir karşılaştırma unsuru olmaz ama gitarı iPad'e iRig ile bağlayıp GarageBand'in amfilerinde denediğimde ton temizdi. Dediğim gibi TBX'te de öyleydi. Şu an amfi zaten dükkanda, garantiden 1 hafta önce döndü ve eve getirmedim daha, değişim yapmazlarsa iade edeceğim muhtemelen, tabi önce kesin olarak anlamam lazım bozuk olduğunu, o yüzden yarın bir dükkanda bu amfiyi deneyip sonra karar vereceğim. Ama takıntı yapıp böyle bir şey yapmazdım yani, önce birkaç gün denedim, acaba ton tam oturmadı mı diye, internette bazı sorun yaşayan arkadaşlara amfiyi birkaç saat açık bırakmaları önerilmiş, öyle de yaptım, içinde nem falan olduysa buharlaşıyormuş öyle yapınca. Kendimi inandırmaya da çalıştım bozuk olmadığına dair ama açıyorum internetten videoyu, cillop gibi ton, kendi amfimle çalıyorum, tir tir titriyor. Metal Muff bağlayınca da ses bir boğuk geliyordu, düz cleande çalınca bir sorun yok gibiydi ama pedalı açınca da bir boğukluk vardı, çok sert tonlar aldığım o pedaldan randıman alamıyordum.

Bir kaç ay önce bu Blackstar amfilerde kronik bir bozukluk (ne olduğunu hatırlamıyorum) olduğunu duymuştum. Çoğu sahibi servise gönderince düzeltiliyor filan da demişlerdi ama tabi detaylı hatırlamıyorum. Bence ingilizce biliyorsan direk kendi müşteri hizmetlerine yaz eminim bizim buradakilerden daha çok ilgileneceklerdir. Hatta daha düzgün bir kayıt al gönder bu normal mi diye anca öyle için rahat eder sanırım :) Çünkü bende zamanında marshall avt-50'nin gainine takmıştım kafayı en sonunda satıp eski amfimi aldıydım :)

Bir kaç ay önce bu Blackstar amfilerde kronik bir bozukluk (ne olduğunu hatırlamıyorum) olduğunu duymuştum. Çoğu sahibi servise gönderince düzeltiliyor filan da demişlerdi ama tabi detaylı hatırlamıyorum. Bence ingilizce biliyorsan direk kendi müşteri hizmetlerine yaz eminim bizim buradakilerden daha çok ilgileneceklerdir. Hatta daha düzgün bir kayıt al gönder bu normal mi diye anca öyle için rahat eder sanırım :) Çünkü bende zamanında marshall avt-50'nin gainine takmıştım kafayı en sonunda satıp eski amfimi aldıydım :)

Duydum ettim diye kıllandırmayalım, insanları amfilerine düşman etmeyelim, aman diyelim. Mümkünse belgeli linkli falan konuşalım.

2011 serilerinin sHT5'lerinde sorun olduğu kabul edilmiş bir gerçektir sadece:

http://turkrock.com/konu/33943/#post-827766

Aman diyelim, durduk yere insanları dert sahibi etmeyelim :)

Şimdi size anlatamıyorum cidden, zamanında akıl edip farklı ayarlarda da kaydetseydim daha iyi anlaşılırdı, şu an amfi evde olmadığı için kayıt yapamıyorum, neyse, onu birebir duymak gerek de, TBX'te hiçbir sorun çıkmazken yeni amfide çıkması normal mi? 5-6 aydır hiç dokunmamışımdır manyetik yüksekliğine, ayrıca bu belki bir karşılaştırma unsuru olmaz ama gitarı iPad'e iRig ile bağlayıp GarageBand'in amfilerinde denediğimde ton temizdi. Dediğim gibi TBX'te de öyleydi. Şu an amfi zaten dükkanda, garantiden 1 hafta önce döndü ve eve getirmedim daha, değişim yapmazlarsa iade edeceğim muhtemelen, tabi önce kesin olarak anlamam lazım bozuk olduğunu, o yüzden yarın bir dükkanda bu amfiyi deneyip sonra karar vereceğim. Ama takıntı yapıp böyle bir şey yapmazdım yani, önce birkaç gün denedim, acaba ton tam oturmadı mı diye, internette bazı sorun yaşayan arkadaşlara amfiyi birkaç saat açık bırakmaları önerilmiş, öyle de yaptım, içinde nem falan olduysa buharlaşıyormuş öyle yapınca. Kendimi inandırmaya da çalıştım bozuk olmadığına dair ama açıyorum internetten videoyu, cillop gibi ton, kendi amfimle çalıyorum, tir tir titriyor. Metal Muff bağlayınca da ses bir boğuk geliyordu, düz cleande çalınca bir sorun yok gibiydi ama pedalı açınca da bir boğukluk vardı, çok sert tonlar aldığım o pedaldan randıman alamıyordum.

Şimdi yakından duyamadığım için bilemiyorum, belki gerçekten basit bir elektronik arızası ya da lambalarında bir problem vardır ama elinizdeki kabinde önemli, ayrıca kayıtları nasıl yapıyorsunuz? Üstte emulated output demişsiniz, hangi ses kartına sahipsiniz? Kabinle nasıl sonuç verdi? Hangi ton ayarlarındasınız? Gelip dandik laptop mic-in'inden girerseniz bu ton iyi bile diyebilirim. Benzer bir ton problemi bir forumda da daha tartışmıştık, problem arkadaşın arabiriminde çıkmıştı. Düzgün bir ses kartında iyi sonuçlar aldı.

Ayrıca bunu forumda bazen görüyorum, "eskiden böyle değildi". Böyle bir şey yok. Gitarın manyetik yüksekliği belki başka amfilerde normal sonuç verebilir ama ht1 gibi nispeten daha hassas bir amfide farklı sonuç verir, gidip jcm-800'e takarsanız bambaşka sonuç verir, yükseklik önemlidir. Bunun önceki sonraki ayarlarla filan bir alakası yok, kullandığınız o anki amfiyle alakası vardır.

Çok önemli bir nokta belirtmek istiyorum ki daha 1 hafta önce forumda bir arkadaş blackstar Ht 1-5-20 familyasının özellikle distortion pedallarıyla iyi sonuç vermediği üzerine bir konu açtı. Pedal ile amfi giriş çıkışı empedans farklarının veya içindeki katı-hal devresi olan opamplerin buna sebep olacağı konusunda çeşitli düşünceler ortaya atıldı. Çözüme de ulaşmadı.

İlla amfinin arızalı olması da gerekmiyor, gerçekten amfi sağlam ama siz beğenmemiş de olabilirsiniz, öyleyse zorlamayın. Biraz daha deneyin, olmadı iade edin, başka ürünlere yelken açın.

Bence de buradan anlatman mümkün değil. Dinlediğim kadarıyla ben düzgün bir ton duymadım. Keşke kabinden sonra kayıt yapsaydın. Kabin olmadan tonun tırt çıkması da anormal değil aslında. Amfilerdeki emulated output ne yazık ki yeterli olmuyor. Sanki dandik bir org sesi gibi. Hafif bir titreme var gibi ama görmeden hüküm vermek doğru olmaz.

Bence de buradan anlatman mümkün değil. Dinlediğim kadarıyla ben düzgün bir ton duymadım. Keşke kabinden sonra kayıt yapsaydın. Kabin olmadan tonun tırt çıkması da anormal değil aslında. Amfilerdeki emulated output ne yazık ki yeterli olmuyor. Sanki dandik bir org sesi gibi. Hafif bir titreme var gibi ama görmeden hüküm vermek doğru olmaz.
Kabin de neredeyse tamamen aynı şekilde ses veriyordu hocam, Blackstar 1x12 kabin.

Şimdi yakından duyamadığım için bilemiyorum, belki gerçekten basit bir elektronik arızası ya da lambalarında bir problem vardır ama elinizdeki kabinde önemli, ayrıca kayıtları nasıl yapıyorsunuz? Üstte emulated output demişsiniz, hangi ses kartına sahipsiniz? Kabinle nasıl sonuç verdi? Hangi ton ayarlarındasınız? Gelip dandik laptop mic-in'inden girerseniz bu ton iyi bile diyebilirim. Benzer bir ton problemi bir forumda da daha tartışmıştık, problem arkadaşın arabiriminde çıkmıştı. Düzgün bir ses kartında iyi sonuçlar aldı.

Ayrıca bunu forumda bazen görüyorum, "eskiden böyle değildi". Böyle bir şey yok. Gitarın manyetik yüksekliği belki başka amfilerde normal sonuç verebilir ama ht1 gibi nispeten daha hassas bir amfide farklı sonuç verir, gidip jcm-800'e takarsanız bambaşka sonuç verir, yükseklik önemlidir. Bunun önceki sonraki ayarlarla filan bir alakası yok, kullandığınız o anki amfiyle alakası vardır.

Çok önemli bir nokta belirtmek istiyorum ki daha 1 hafta önce forumda bir arkadaş blackstar Ht 1-5-20 familyasının özellikle distortion pedallarıyla iyi sonuç vermediği üzerine bir konu açtı. Pedal ile amfi giriş çıkışı empedans farklarının veya içindeki katı-hal devresi olan opamplerin buna sebep olacağı konusunda çeşitli düşünceler ortaya atıldı. Çözüme de ulaşmadı.

İlla amfinin arızalı olması da gerekmiyor, gerçekten amfi sağlam ama siz beğenmemiş de olabilirsiniz, öyleyse zorlamayın. Biraz daha deneyin, olmadı iade edin, başka ürünlere yelken açın.
iRig ile iPad'e bağlayıp öyle kayıt alıyorum hocam, ama ilk mesaja yazmayı unutmuşum galiba, Blackstar kabinle de neredeyse tamamen aynı sound veriyordu. Titreklik olarak aynıydı. Düzgün mikrofonum olmadığı için kabinden kaydetmedim, çıkış alıp kaydettim. Zaten bugün deneyeyim, iade etmeyi düşünüyorum gerçek soundu buysa, lamba mamba uğraşmayıp 50w Marshall falan almayı planlıyorum olmadı.

Geri