Cem Köksal

Sevgili arkadaslar,
böyle bir albüm bundan on yil önce de cikabilirdi. Eger istenseydi. Bence siz Cenk' den rica edin, onda hala kayitlari olmali. Opus 5 i bundan yaklasik on yil önce caliyordu. Hem de ne calmak. Konser versiyonu. Bence önce onu dinleyin. Sonra Cenk' in simdi yaptiklarini.

Oturup ineklerseniz siz de calarsiniz. Önemli olan yaratmak. Murat Net mesela :)

bence çalışan herkes hızlı çalabilir.önemli olan cenkerem in dediği gibi üretebilmektir...
abi cenk kim?!bu arada murat net de grubunu toplamış falan bir şeyler yapıyormuş...

çok sağlam calio eleman kutluyorum ama malmsteen etkisinde çok ,bence kendi tarzını geliştirse daha ii olurdu,,

Daha önce de yazmıştım yine yazıyorum.

"Atakovice kesinlikle katılıyorum. Bu ülkeden çıkmış bence en iyi albüm. Günlerdir dinliyorum. Cem'e diyecek laf bulamıyorum. Malmsteen benzetmelerine de şaşırıyorum yani. Hangi müzisyen vardır ki müzikal kariyerinin başında tamamiyle özgün olsun. Sıfırdan kendi tarzını oluştursun. Stevie Vai eskiden çok mu özgündü, ama şimdi ki haline bakınca anlıyor insan nasıl evrelerden geçtiğini müzisyenlerin. Bach'ta taklitçi miydi yani sizce Vivaldi'ye çok benzediği ve barok ürettiği için. Blues'cular çok mu özgün 12 bar blues'u temcit pilavı gibi önümüze koyuyorlar. Ayrıca böyle bir adam çıkmış bu memleketten, bırakalım buna benzemiş, şuna benzemiş, kaşının üstünde gözü var muhabbetini de destek olalım. Bu arada benzetilen Malmsteen denen adamı da insanlar yurtdışında "Guitar God" diye çağırıyorlar."

Ayrıca hiçbir şarkısı da taklit değil hepsi özgün. Kullandığı gitar tekniği benzeyebilir. Dünyada 100.000.000 gitarist varsa 100.000.000 gitar tekniği mi var? Yok...

Ayrıca canlı seyretmenizi tavsiye ederim. Rockistanbul'da muhteşemdi...

başlığı yeni gördüm eksik kalmıyım yazıyım dedim :)

albümü baya bi evvel aldım şimdi tam tarih hatırlayamıyorum. o zaman döndüre döndüre dinledim. bana kalırsa oldukça güzel bi çalışma olmuş. cem köksal'ın başarısı yadsınamaz güzellikte. muhteşem çalıyo amcam. murat ilkan'ın vokalleride bence çok yakışmış. kısacası güzel bi albüm olmuş belirteyim dedim. malmsteen konusunda katılıyorum, ama öte yandan rashid'e de katılıyorum. öle arada derede takılıp gidiyim bari...

Malmsteen'e benzemesinin bence hiç bir sorunu yok. Özgün olmayadabilir bu konuda. Sanki ülkemizde bu tarzda albüm yapmış malmsteen'e benzeyen onlarca kişi varda biz adamı eleştiriyoruz burda özgün mü değil mi diye. Keşke bu 5. ya da 6. farklı kişi olsada " of arkadaşlar bu da malmsteen'e benziyo. hiç orjinal olmamış" diyebilsek...

Amoremorte demiş ki:
Malmsteen'e benzemesinin bence hiç bir sorunu yok. Özgün olmayadabilir bu konuda. Sanki ülkemizde bu tarzda albüm yapmış malmsteen'e benzeyen onlarca kişi varda biz adamı eleştiriyoruz burda özgün mü değil mi diye. Keşke bu 5. ya da 6. farklı kişi olsada " of arkadaşlar bu da malmsteen'e benziyo. hiç orjinal olmamış" diyebilsek...

sende haklısın tabi...

Gitarist olarak süper çalıyor şarkılar çok ii düzenlenmiş insan dinleyince huzur buluyor gitar sesinden ama eleştiriye gelirsek eğer çok sağlam yurtdışında bi stüdyoda kaydedilseydi malmsteen mı yok cem köksal mı olduğunu pek ayırt edilemezdi diye düşünüyorum
Her ne kadar kendisi malmsteen tekniklerini,çalışını yaptığını ama şarkıların farklı olduğunu savunsa bile

blue jean'e röportaj vermiş amcam, malmsteen'le çalışlarının benzediğinin lakin parçalarının alakasız olduğunu savunmuş....

aslında bana kalırsa çokta eleştirmemek gerekir diye düşünüyorum. adamın ilk albümden direk cem köksal tarzı yaratması beklenemez ve hatta beklenmemeli bana kalırsa. adam yapmış bence güzelde olmuş. malmsteen mevzusunu kapasak iyi olur derim.

umuT777 demiş ki:
blue jean'e röportaj vermiş amcam, malmsteen'le çalışlarının benzediğinin lakin parçalarının alakasız olduğunu savunmuş....

aslında bana kalırsa çokta eleştirmemek gerekir diye düşünüyorum. adamın ilk albümden direk cem köksal tarzı yaratması beklenemez ve hatta beklenmemeli bana kalırsa. adam yapmış bence güzelde olmuş. malmsteen mevzusunu kapasak iyi olur derim.

yani... tabiki!

Katılıyorum. Üç akor bilen, şarkı sözleri, sahnede duruşları, enstrüman hakimiyeti çok zayıf olan grupların baş tacı edildiği ve maalesef "rock" grubu sayıldığı bu ülkede Cem Köksal'a gelmeden çok fazla eleştirilecek şey var. Cem'in albümleri Amerika'da da satılıyor. www.sentinelsteel.com a bakarsanız albümün yorumunda "Masi and early Malmsteen style" yazıyor ve bir çok plak şirketinin dikkat etmesi gereken albüm olduğuna dikkat çekiliyor. Bizim rock çevremiz ise hala "style" kavramıyla "taklit" kavramını ayırt edemiyor. Amerika'da bu işin içindeki adamlar Cem'e saygılı davranıyor, bizim "her zaman destek" naraları atan çevremiz bu virtüöze burun kıvırıyor. Ona benziyor, buna benziyor diye. Bu memlekette elini sallasan Cem gibisine çarpıyor sanki...
Cem hakkında Malmsteen'den başka yazılacak çok daha önemli şeyler var. Mesela Violin Concerto'sunu dinlediniz mi? Kaç kişi yaptı böyle bir şey Türkiye'de. Niçin hiç konuşulmuyor bunlar da hala sığ sularda yüzülüyor anlamıyorum. Mtv'de geçen gün ana haber bülteninde konuktu Cem sonunu yakaladım gerçi.. Ve dedi ki 'Herkes gitar tekniğimden konuşuyor, kimsenin yaptığım kompozisyonlarla, yazdığım sözlerle, çaldığım bas altyapılarıyla, yazdığım davullarla ilgilendiği yok" Garip bir ülke burası valla... Bence Cem gitsin yurtdışına o zaman değerli olur nasıl olsa...

Albüm kapağını ters basmışlar, önü arkası karışmış. Şöle mi düşündüler acaba, şimdi al eline gitarı Cem abi şöle fiyakalı bi bak, bunu albüm kapağında gören haa bu adam iyi çalıyo herhalde deyip alır bu albümü, hadi tamam öle dur şindi.... :) Halbuki arkadaki fon ne güzelmiş...

Geri