Cem Köksal

İnönü Üniversitesi Bahar Şenliği kapsamında sahne aldılar bu gece Malatya' da...Mükemmel bir konserdi...Pek fazla göremediğimiz elemanları hepsini bir arada görmek çok güzeldi...

K.T.Ü'ye geldiler geçen hafta.Zaten cem köksalı hiç beğenmiyordum.Belki canlı performansını izleyince fikrim değişir diye düşündüm...Fakat hiçte öyle olmadı.En önde olmama rağmen cem köksalın çaldığı gitarın sesini yeterli derecede duyamadım..Diğer ensturümanların sesi fazlasıyla cem köksalın önündeydi.ve o kadar kulak tırmalayıcı bir gitar saund'u vardı ki cem köksalın...
Tizler,middle'ler o kadar açık.O kadar sağlam ekipmandan bu derece kötü bir saund nasıl çıkarıyor hayret ediyorum.Canlı performansı ise çok kötüydü bence.Sahnede sadece hızlı olmaya çalışan bence alakası olmayan,birisi...Her hangibir insana gitarı verip,tremoloyu göstersen cem köksal kadar hız yapar zaten...Karambol inişler,çıkışların yanı sıra alakası olmayan tonlara kaymalar ve bastığı sayısız yanlış ses... Malsteen gibi çalmaya çalışmasının yanına birde bu gibi etkenler eklenince ortaya gerçekten çok kötü bir görüntü çıkıyor.cem köksal bence kötü,çok kötü bir gitarist...Ben sadece murat ilkin,alpay şalt,çağatay ateş ve diğer klavyeci arkadaşı kutlarım.Onlar gerçekten işini iyi yaptılar ve cem köksalı bir kere daha kurtardılar.SAYGILAR HERKEZE...

juice demiş ki:
K.T.Ü'ye geldiler geçen hafta.Zaten cem köksalı hiç beğenmiyordum.Belki canlı performansını izleyince fikrim değişir diye düşündüm...Fakat hiçte öyle olmadı.En önde olmama rağmen cem köksalın çaldığı gitarın sesini yeterli derecede duyamadım..Diğer ensturümanların sesi fazlasıyla cem köksalın önündeydi.ve o kadar kulak tırmalayıcı bir gitar saund'u vardı ki cem köksalın...
Tizler,middle'ler o kadar açık.O kadar sağlam ekipmandan bu derece kötü bir saund nasıl çıkarıyor hayret ediyorum.Canlı performansı ise çok kötüydü bence.Sahnede sadece hızlı olmaya çalışan bence alakası olmayan,birisi...Her hangibir insana gitarı verip,tremoloyu göstersen cem köksal kadar hız yapar zaten...Karambol inişler,çıkışların yanı sıra alakası olmayan tonlara kaymalar ve bastığı sayısız yanlış ses... Malsteen gibi çalmaya çalışmasının yanına birde bu gibi etkenler eklenince ortaya gerçekten çok kötü bir görüntü çıkıyor.cem köksal bence kötü,çok kötü bir gitarist...Ben sadece murat ilkin,alpay şalt,çağatay ateş ve diğer klavyeci arkadaşı kutlarım.Onlar gerçekten işini iyi yaptılar ve cem köksalı bir kere daha kurtardılar.SAYGILAR HERKEZE...

Hiç bir kelimesine katılmıyorum. O bunu kurtardı yorumlarına hiç mi hiç katılmıyorum.

cok seviyorum ben türkiye de bi eşi daha yok hatta türkiye ye fazla bi adam o yüzden değeri bilinmiyo.konserini kacırdığım için cok üzgünüm.
müziğini beğenmeyenlere dicek lafım yok pes..

şimdi burada çok bilmiş bazı adamlar yok baroktu yok maroktu,o bunumu taklit etti şu şunumu etti diyorlar gördüğüm kadarıyla,fakat rock müzikte şöyle birşey var gitaristler çok çalışırlar ve iyi bildiklerini çalarlar,ve onları dinleyen her normal insan parçalardaki imzalarından onları tanır,şimdi jason beckerde klasik çalar malmsteende fakat bunları dinleyen biri kimin kim olduğunu anlar,aynı şey bluesdada söz konusudur,bb king ayrı çalar clapton ayrı çalar,müzik bilen adam ilk dinleyişte anlar bunu.
gelelim bu herife,geçenlerde bu trtde çıkmıştı,rockmarket sunucusu buna dediki,malmsteene benziyor stilin biraz,bu herif ne dedi biliyormusunuz yo ben barok yapıyorum malmsteenle alakam yok' tam bir cahilsin be abisi tam cahilsin,
onun haricinde albümü dinledim(merak etmeyin para vermedim)malmsteenin solo sonlarında kullandığı uzatmaları yani imzasını adam çatır çatır taklit ediyor,adam gülerler,birde mesela malmsteenin sweep picking kullanımı farklıdır,kısa aralıklarda atar,bu herifte aynen kullanıyor,malmsteenin gitar tonunu aynen kullanıyor,yani bu herife küfür edeceğinize gelmiş övüyorsunuz helal olsun size devam edin,bu iş için kafa patlatan insanlara ayıp ediyorsunuz bunuda bilin

neden küfür edelim ya.adam daha ilk albümünü çıkardı.malmsteen etkilenimi belki çok olmuş olabilir ama bu ondan desteği hemen kesmemizi gerektirmez.adam çok sağlam çalıyor şimdi.malmsteen benzerliği umarım ikinci albümde azalır.ilk albümde kendi tarzını bulması biraz zor , ilk albümde kendi tarzlarını yapabilen var mı ki? bi olgunlaşsın adam biraz ,tabi senin izninle..bi zaman verin..

arkadaşlar meğerse aramızda ne kadar gizli yetenekler varmış ''bizi yeteneksiz gitaristler dinlemeye mahkum ediyorlar'' alsınlar ellerine sazı da bakalım o taklit diye yerden yere vurdukları adamı utandırsınlar işte özgün müzik böyle yapılır desinler..
bu arada unutmadan söylemek istiyorum bu arkadaşlar ın sanırım müzik dinlerken tek kriterleri ''taklit olmaması''. onlar adına gerçekten üzüldüm nedenmi zira dream theather dan mahrum kalacaklar (ne de olsa rush ve queensryche taklitçileridir onlara göre.)hatta dream theather rush taklitçiliğini tribute albüm de çalarak tasdik bile etmişlerdir değilmi?
tabii bir de guns var. '' taklitle yola çıkmış bir gitaristleri slash var.''(aerosmith joe perry den bu kadar arak yapmasaydı keşke .)
tabii birde blackmore var malmsteen de az etkilenmemiştir ondan . en iyisi malmsteen de dinlememek..
listeyi uzatmanın pek bir anlamı yok sanırım. yoksa dinleyecek birşey kalmayacak...

kalipardi demiş ki:
yani bu herife küfür edeceğinize gelmiş övüyorsunuz helal olsun size devam edin,bu iş için kafa patlatan insanlara ayıp ediyorsunuz bunuda bilin

Sen Cem Köksal'ın bu işe ne kadar kafa patlatmadığından baya eminsin sanırım.Ayrıca neden küfredelim,binlerce dinleyeni var ve aralarında gitarist ve adayları var,bence tüm Tr'de bir tek sen anlamıyorsundur müzik denilen lanetten o yüzden saçma yorumlarını buraya sunma,eleştirilerin dozunu aşmasın,tartışacaksan tekniğini,stilini...tartış.Unutma ki bu sitede sadece sen yoksun sen sevmeyebilirsin ancak seven insanların gücüne gidebilir bu yazdığın şeyler,ayrıca bu siteye binlerce müzisyenin de takip ettiğini unutma aralarında eser vermiş ve verecek olan insanların da umutlarının kırılmasına asla izin vermem,aynı şeyin kendine yapıldığını düşün,bence çok ayıp etmişin...

bence az bile söyledim anlamayanlar için tekrar söylüyorum,bir müzisyenden etkilenmek kullandığın ekipmandan gitar tonuna kadar almak götürmek değildir,dream theater dediğin grup sadece rushdanmı etkilenmiş,bence pink floyd başta olmak üzere rock tarihini yemiş yutmuş,malmsteen dediğin adam blackmore dinlemiş ama rush kansas hendrix vb de dinlemiş süzmüş kendisini ortaya koymuştur,maymunlar bile bunu anlar
neyse bide bu herifi izleyen gitaristler varmışta binlerceymişte,gitara bu herifle başlayan tiplermi var diyorsunuz yani,adam hiçbirşey dinlemeden bu herifle gitar öğrenecek
burayı takip edipte teknik öğrenecek varsa gelsin ben öğretiyim ona,ilk başta özgünlüğü sonra tekniği,bu ne teknikmiş be millete kendini gitaris diye yutturma tekniğimi,aylarca malmsteen kitapları hatmedip albüm yapma tekniğimi,
beni tetikleyen bu herifin bu foruma new turkish guitar hero başlığıyla yazılması,ayıbı kimin yaptığı ortada,
ayrıca aynı şey bana yapılsa bundan zevk duyarım burada kimse adam öldürmüyor,ahlak sınırları çerçevesinde ne hissediyorsan yazarsın,

kalipardi arkadaşın sözlerinde kullandığı maymun tazı sözleri beyninin gençliğine veriyorum..
arkadaşım beğenmezssen dinlemezssin. zaten uyarını da yapmışssın bizi uyarmışssın taklit demişssin artık misyonunu da yerine getirmişsin..
daha önce söylediğim gibi yap bir özgün birşeyler de bu kullarda dinlesin senin mertebene ulaşssın ..
saygılar......

Cem Köksal'ın hakkında ne düşünürsen düşün kimsenin seni takıcağını sanmam sadece fikir beyanında bulunmuş olursun herkes gibi ama burada bi yer kaplıyosun ve konu saptırıyosun,ayrıca insanlar neden Cem Köksal dinleyip gitar öğrenme hevesine kapılmasınlar ki,beni tetikleyen şey de tanımadığın(tahminim) insan için, onu tanıtan şeyler hakkında tartışmayıp provakatör gibi ortaya çıkıp bi anda yok küfredilmesi gerekir bilmem ne...Bi de bana yapılsa zevk duyarım demişsin de küfredilmeyi mi seviyosun,hayır dediklerin ona çıkıyo da,ahlak sınırlarını sen çizmedin ki küfretmedim ahlaklı eleştiri yapmış oldum diyebilesin,neden daha adam akıllı eleştriler yapmıyosun ki...Neyse zaman zaman olur öyle şeyler,sinirli bi anına gelmiş de olabilir,muhabbete aynen devam diliyorum.

şu yazılanlara bir göz attımda bu kadar olur yani, ben bu adamı hiç sevmedim, ben zaten malmsteenide sevmemki kaldı bunun çalışını seveyim ama o kadarda saçma sapan şeyler söylenmez ki kardeşim adam emek vermiş çalışmış çabalamış ayıptır,ne biçim toplumuz biz anlamadım ki,birde ukala bir kalabalık var evinde oturur yer, içer,işer bütün gün kılını kıpırdatmaz ama çok acımasızca eleştirir,gel sen çalda seni konuşalım burda yok,çalmaz çünkü korkunç komplexlidir eleştirininde bir haddi vardır burda bunu aşanlar var... tekrar ediyorum ben hiç ama hiç beğenmiyorum çalma şeklini ama,bu zevk meselesidir ben malmsteenin bir tane albümüne para vermem,18 yaşında idim gitaristlere meraklıydım arkadaşlardan sağdan soldan kasetler topluyorduk o zamanlar cd falan pek az yaygındı,neyse elime jimi hendrix kaseti geçti o günden beri bu adamı araştırırım geçmişte her yaptığı şeyi incelerim dinlerim,yine o yıllarda elime bir santana kaseti geçmişti onuda o yıllardan beri takip ederim,yine o yıllarda elime bir malmsteen kaseti geçmişti,12 yıl önce 1 kere dinledim nerde duysam kaçarım şimdi.. hiç sevmedim..ama sevene dinleyene niye dinliyorsun diyecek kadar kocakafalı da değilim,senin dinlediğin müzik senin karakterin ve yaşam tarzınla ilgilidir...cem köksalın kendisini canlı dinledim shaft blues barda,hadi blues yapalım diye başladılar çalmaya grubuyla beraber,sadece öğrenmesi gereken birşey olduğunu düşünüyorum öyle de hadi babam blues yapalım deyince blues yapamaz,çünkü çalış tarzı tekniği buna uzak,tabi burda çok hızlı gitarist olduğunu bilerek bluesun aslında ona çok kolay geldiğini sanması ve blues yapalım lafının altında bluesu kolay, kendi yaptığı müziği ise zor bir müzik olarak görme gibi bir bilinçaltı psikolojisine sahiptir,lakin bluesun diğer müziklerden küçük bir farkı vardır,gece gündüz gitar çalmaya çalışsanda sende blues ruhu yoksa çalamazsın,çaldığını sanarsın.....

şimdi ben malmsteeni severim,malmsteende muttalip arkadaşın dinlediklerini sever,bende jimi hayranıyımdır,hakikaten blues öğrenmesi kolay bir gitar tekniğine sahip olduğu için bazı kitleler tarafından bilinçsizce küçümsenmiştir,tamda dediği gibi kalple çalınan bir müziktir yapılan tüm müzik türleri gibi,işte ben ve benim gibi düşünen birçok insanda sadece özenti,içtenlikten uzak bu tür şeylere savaş açmış durumdayız
bu tür işlerin ne gibi insanlar yarattığı ortada,yarın başka biri çıkacak satriani gibi çalacak bunlar onada tapacaklar,biri gelip steve vai yapacak bunlar onada tapacaklar,eee müzik nerde kaldı,öldü gitti müzik,daha sonra adam gibi şeyler yapanlar horgörülecek,(tıpkı pop müzikte olduğu gibi)ben bir müziksever olarak buna izin veremem siz varın istediğinizi söyleyin,misyon daha yeni başlıyor

Bence herkez herkezden etkilenir.Fakat önemli olan dinlemiş olduğun sanatçıların tarzını birebir yapmaya çalışarak insanlara paranın gücüyle aktarmak değil;etksinde kaldığın sanatçıları kendi duygularınla,kendi, içinde harmanlayıp insanlara sunabilmektir.İşte malsteen'i blackmore'den ayıran bu...Ben cem köksalı canlı izlediğimde gitarcılık adına yada burada denildiği gibi gitar kahramanlığı adına hiç bir şey bulamadım...Bu konuda kalipardi ye sonsuz katılıyorum.Ayrıca anlamsız çıkışlar yapan arkadaşlarada hayret ediyorum.İsteyen istedini söyleyebilir.Birisi cem köksal yada bir başkası için bende dahil kötü gitarist demişse bunun karşılığı nasıl oluyorda maymuın beyinli,ukala,gibi kelimeler oluyor.Eleştirmek insanın sonsuz hakkıdır.Fakat bu forumda 10 kişinin dediğine birisi kötü desin hemen ukala,bir şeyden anlamaz oluyor.Asıl terbiyesizlik ve ukalalığı böyle arkadaşlar yapıyor.Beğenen beğendiğini söyler saygı duyulur,beğenmeyen beğenmediğini söyler saygı duyulur...''Koyun kurt ile gezerdi fikir başka başka olmasa''demiş AŞIK VEYSEL USTA.Bencede cem köksal çok kötü bir gitarist...Ve çok hızlı ile uzaktan yakından alakası yok...Yaptığı her şey malmsteen'in yaptıkları yapması değil yapmaya çalışması.Ben şimdi bunu dedim diye ukala olacaksam,çamur atıyo olacaksamibundan gurur duyarım. SEVGİLER,SAYGILAR...

yine söylüyorum burda hiçbirşey yapmayan ve sadece biri çalsın ben onu şöyle bir eleştireyim diye pusuda bekleyen çok insan var,bir de bizim insanımıza bazı şeyleri 2 hatta 3 kere söylemek icab ediyor,eleştirilmek güzeldir,eleştri yapabilmek de,ama hakaret etmek ile eleştiri yapmak arasındaki farkı iyi bilmek gerekir....gitar çalan bir adama niye küfür edelim şimdi nasıl çalarsa çalsın bize ne..adamın tekniğinden yapabildiklerinden ve yapamadıklarından bahsedersin eğer sende bilgiliysen...zaten gitaristlik adına bilgili bir insan nasıl eleştireceğini de bilir...tekrar ediyorum etmemde gerekiyor çünkü anlaşılmıyor kolay değil burda bişeyler anlatmak,,HAKARET ETME MÜZİÐİNİ SONSUZ ELEŞTİR..evet bizde bazı şeyler yeni yeni algılanıyor o yüzden ilk çıkan adamı hemen alıp göklere çıkartıyorlar bunu haketsin ya da etmesin. burdaki Cem Köksal fanlarına da tavsiyem önce dünyadaki ölmüş ya da yaşayan gitaristleri şöyle bir dinleyin iyice ondan sonra Köksal kardeşin eksiğini fazlasını görebilesiniz,sanıyorum hiç roman okumayan bir insan yazılan herhangi bir romandan etkilenebilir,lakin tolstoy'u,steinbeck'i,Yaşar Kemal'i okuyan bilen birini sıradan romanlarla etkilemek zordur,cem köksal bence daha yolun başında içinde birşeyler varsa zaten olur yoksa ,sezen aksunun ya da herhangi birinin arkasında kaybolur gider..yinede ben kendisini takdir ediyorum şöyle bir kafanızı kaldırın kraltv ye bir bakın ne tipler müzik adına para kazanıyorlar bu arkadaş hiç olmazsa müziği biliyor ben böyle insanların bayhandan yada abidinden çok daha fazla saygıyı hakettiğini düşünüyorum bence bunlara sahip çıkalım,yoksa etraf müzik adına hiçbirşey bilmeyen popçulardan geçilmez................

kalipardi demiş ki:
..., yani bu herife küfür edeceğinize gelmiş övüyorsunuz helal olsun size devam edin,bu iş için kafa patlatan insanlara ayıp ediyorsunuz bunuda bilin

Bu mudur eleştiri? Diyecek söz yok... Bence Cem Köksal'ın müziğini takdir edenler bu tip insanlarla boş polemiğe girmemeli. Kafadaki sınırlar belli... Bir de yaptırım uyguluyo kalipardi abimiz üstüne üstlük. Vay be... O zaman bi liste yolla da kimi sevip sevemeyeceğimizi baştan bilelim.

wacken demiş ki:
bu arada unutmadan söylemek istiyorum bu arkadaşlar ın sanırım müzik dinlerken tek kriterleri ''taklit olmaması''. onlar adına gerçekten üzüldüm nedenmi zira dream theather dan mahrum kalacaklar (ne de olsa rush ve queensryche taklitçileridir onlara göre.)hatta dream theather rush taklitçiliğini tribute albüm de çalarak tasdik bile etmişlerdir değilmi?

tabii bir de guns var. '' taklitle yola çıkmış bir gitaristleri slash var.''(aerosmith joe perry den bu kadar arak yapmasaydı keşke .)
tabii birde blackmore var malmsteen de az etkilenmemiştir ondan . en iyisi malmsteen de dinlememek..
listeyi uzatmanın pek bir anlamı yok sanırım. yoksa dinleyecek birşey kalmayacak...

Doğru yoruma ne denir...

polemiği başlatan arkadaşadır cevabım;cem köksal'ın tarzıyla ilgilenmiyorum,dinlemiyorumda fakat yaptığın ayıp!!!!adamı tanımıyor ve müzik,gitar,heavy metal hakkındaki fikirlerini bilmiyorsun.bilen niri olarak söylüyorum ki sıkı bir adam ve en azından ''herkeze''yerine doğusu olan ''herkese''kelimesini kullanıyor!!!!!!!!!!insanlar hakkında öylesine yorum yapma,anlamaya çalış ve emeklerine saygı göster bence :!: :!: :!: :!:

Geri