Cem Köksal

odor sana en derin sevgilerimi gönderiyorum.ben bu fikirlerimde hep yalnız olduğumu düşünmüşümdür. senin gibi arkadaşları görmek yalnız olmadığımı bilmek güzel.
neyse ben burada fikirlerimi söyleyip eve gittiğim birgün.tv'yi açtım kanaltürk'te atilla ilhan'ın programı.bu büyük üstadında taklitler konusundaki fikirlerini görünce hakllılığımın buruk sevincini duydum.çünkü onca yılda değişen birşey yoktu ne yazıkki.tüm türkiyenin atmosferine taklit,özelliklede üçüncü sınıf batı taklitçiliği yayılmış durumda.tv programları gazeteler,dergiler hepsi avrupadan alınmış,bu topraklarla alakası olmayan işler.bu b.ktan işler yüzünden toplum bilinci giderek zayıflıyor.kendisini batılı sanan,kafa olarak küreselleşmiş,ülkesine insanına yabancı lavuklar türüyor.ve bazı gerzeklerde bunlara sıcak kucaklarını açıp besliyor.
atilla ilhanın güzel bir saptaması var.''bilgi ile sentezi karıştırıyoruz.ansiklopedi katıksız bilgidir.fakat roman sentezdir''.müziğe tercüme edersek.tüm rock müzik geniş bir ansiklopedidir dinleyici için,fakat beste sentezdir.yani sentezle bilgi arasındaki farkı anlayalım.önemli olan sentezdir.
odor arkadaşım gibi insanlar hep olsun bende dahil olmak üzere tüm müzisyenlere eleştrilerini fikirlerini açıkca yöneltsinler.ben acıtmayan eleştriyi eleştri bile saymıyorum.
müzisyenlerde biraz cesur olsunlar.müzik kafa işidir.biraz kafa yorsunlar.diğer sanatlarla akımlarla ilişkilidir biraz araştırsınlar.bu güne kadar gördüğüm birçok müzisyen bundan çok uzakta.güzele,doğruya inanırsak bu çokta uzakta değil.hepinize sevgiler

slm

cem köksalın henüz yüceltilmeyi hakkedicek kadar bişey yapmadı
ama hızıyla olsun, ritleri olsun ,türk rockına katkısı olsun
küçümsenicek bişey deildir :!:

kalipardi: sağolasın :)

dvnblue3: türk rockına katkısı nedir çok merak ediyorum. ben tam tersi, zararını görüyorum. hız, türk rockına nasıl bir katkı olabilir ki?

Cem Köksal bu ülke için nimettir ve er geç Malmsteen yaygaracıları da bunu anlayacaktır. Daha doğrusu zaten biliyorlar da klavye kahramanlığı psikolojisi farklı bir şey. Sorsanız Cem Köksal'ın sabah kahvaltıda ne yediğini bilecek kadar takip ederler (ya da bilekliği Malmsteen'e benziyomuş ta onunki haçlıymış ama elhamdülillah CK müslüman çocuğu olduğu için onu taklit etmemiş artık - yoksa ayıp olurdu di mi) sonra forumlarda "Yok bea ağbie çok Mamstiin bea bu adam yea. Bunun yaptığını kerkes yapar bea ağbie yea" şeklinde yorum yaparlar. Kendilerinin "elbet bir gün ben de albüm çıkarıcam fanlarım olacak bak nasıl çalışıyorum - bak bak sweep e bak Cem Köksal da sadece bunu yaptığı için oralarda zaten" diye düşünebilecek kadar sığ "yatak odası gitaristleri" olduklarını anladıkları gün ise onlar için çok acı olacaktır. pis metalci arkadaşımız madde madde yazmış bu adam neleri başarıyor diye, sonra kalipardi diye bir genç virtüöz adayı demiş ki tabi kolay herkes yapar bunları.. Hatta şuna çok güldüm, herkes zaten virtüöz de bir de tabi elektro gitar yapmakta çok kolaydır ne var yani vs. Yani şu forum kurallarını boz diyo şeytan.. :evil: Çok kolaysa yapsana bi "kalipardi" marka gitar sonra da haber ver fabrikasını kurarız. Ama dikkat et adı "chalipardi" falan olmasın da sonra alimallah taklit derler sana da Cem Köksal gibi.. Aman böyle şeyler yazma bak elaleme maskara olursun genç yaşında. Hadi şimdi Mamstiinciler klavye başına saldırın bakalım bana ve benim gibi gerçekten şu ülkeden çıkan yegane müzik adamlarından birini savunanlara ve o müzik adamlarına. Ama önce bir düşünün bakalım bazı insanlar neden "orada" siz hala neden yatak odasında... P.S: Cehennemdeki Türk çukuru fıkrasını bilen var mı?

ne yatak odası lan?manyakmısın sen?
elime biraz para geçer geçmez bi gitar yapacağım.
cehennemdeki türk çukuru fıkrasını biliyorum,güzel fıkradır...(alttan çekerler muhabbeti)(ki bence devşirme mantığının bir yan ürünüdür bu fıkra,hani diğer milletler çok üstün,biz birbirimiz çekiştiriyoruz,biz şöyle kötüyüz falan filan,rock müzik dinlerken dikkat edilmeli,her an kendiniz malmsteen yada bir başka gavur gibi hissedebilirsiniz)
benim gitaristliğimin falan bu forumla ne alakası var?burada kendi egolarım uğruna boş eleştriler yaptığımıda pek sanmıyorum.taklit konusunda genel bir düşüncem var ve bunun doğru olduğunu düşünüyorum.insanlara da bunu bir şekilde bildirme gereği duyuyorum.
gitar çalmadan evvelde müzik konusunda fikirlerim vardı şimdide var.gitarıda elimden geldiğince çalıyorum.düşünce üreterek,düşünerek açıkcası.tablara,kitaplara tamah etmeyerek,nerede yaşadığımın bilincinde,bir türk gibi enstrüman çalmaya çalışıyorum.becerebilirmiyim bilmiyorum ama beceremezsem de yakamı bırakmayın.kimsenin yakasını bırakmayın.açıkcası yalarken üç kere düşünün.bu aralar türk rockının paçalarına yapıştınız,cehennem kuyusundan çıkmasına izin vermiyorsunuz.onu da bi ara bırakın lütfen.devşirme beyinlerinize ş..tırtmayın.
bitirmeden onu da açıklayayım.osmanlı döneminden kalan devşirmelerin torunları hala ülkemizde ne yazıkki,izmirde yunanı bayraklarla karşılayanların torunlarıda hala buralarda.

PİS_METALCİ
senin bu laflarına cevap vermek bile saçmalık sen daha paul gilbert a randy r. un taklitidir diyen adamsın eline her gitarı alan salak malmsteen çalamz hady çalsa bile klonda olsa (ki değil) beste yapamaz hele başarılı bi allbüm kaydı kat kat zordur tamam bende malmsteen ve köksal çalıyorum 18 yaşımda ama olayda burda bi tmiyo şarkı yazmak var o işe emek harcamak war
köksal bu albümü yaptıysa senelerin emek we birikimi wardır.
BENCE köksal bir virtüözdür.
bu adam yurtdışındad daha fazla saygı görüyor yemin ederim!!!!
Ayrıca malmsteen stra t kullanıp gitarı hızlı çalması onu bi klon yapmaz bana göre şarkılıarının rifflri vede aklımda uyandırdıklar ap ayrı.....
SAYGILAR.......

ozzy88 demiş ki:
PİS_METALCİ
senin bu laflarına cevap vermek bile saçmalık sen daha paul gilbert a randy r. un taklitidir diyen adamsın eline her gitarı alan salak malmsteen çalamz hady çalsa bile klonda olsa (ki değil) beste yapamaz hele başarılı bi allbüm kaydı kat kat zordur tamam bende malmsteen ve köksal çalıyorum 18 yaşımda ama olayda burda bi tmiyo şarkı yazmak var o işe emek harcamak war
Ayrıca malmsteen stra t kullanıp gitarı hızlı çalması onu bi klon yapmaz bana göre şarkılıarının rifflri vede aklımda uyandırdıklar ap ayrı.....
SAYGILAR.......
yazdıklarından birşey anlamadım.''sen daha paul gilbert'a ...'falan gibi bişey söylemişsin.birde ''tamam bende malmsteen ve cem köksal çalıyorum bu yaşta''cümlen çok garip geldi bana.

bahsettiğimz kişi cem köksal..türkiyenin en iyi gitaristlerinden biri..o adam dehşet bir canlı performansa sahip..yukarıda bir arkadaş nimettir demiş..aynen türkiye için nimettir..gitarı kullanmayı biliyor..soloları mükemmel..aklıma en sevdğm parçası geliyor..kalbim bomboş.. ama her parçası süper.. www.cemkoksal.com hiç girmediyseniz mutlaka uğrayın derim.. tabi hiç girmeyen olcağını sanmam .. neyse sert kalın! c ya!

ozzy88 demiş ki:
PİS_METALCİ
SAYGILAR.......

ozzy anladığım kadarıyla arkadasın ayzdığını tam okumamışssın,, yazı öyle güzel ki ilk başka benim de içimden pis_metalci ye küfürler yağdırasım geldi ,, ama sonuna kadar okuyunca sabrın faydasını gördüm :D

Benim çok üzÜldüğüm bir nokta malesef büyük müzisyenlerin ve sanatçıların bile son derece yanlış işler yaptığıdır.Misal:Cem köksal evet Türkiyenin en iyi gitaristlerinden biri.Ama ben onu dinlerken bariz malmsteeni kopyalamış diyorum.Olmazki böle...Yanlış strateji.Bizim ikinci bir malmsteene ihtiyacımız yok.

Malmsteeni direk duplication yapmış ve kendisi reduplicationun bir parçası olmuş.Evet üstad diyorum ona ama malesef şunu söyliyeceğim size jimi hendrixin şu sözü vardır

''I've been imitated so well I've heard people copy my mistakes."

Yani:

''O kadar iyi taklit edildim ki , böylece onların sayesinde, hatalarımın bile kopya edlidiğini duymuş oldum.

Yani Jimi henxrix kendisini taklit edenlere seslenmiş.

Şimdi bu büyük üstadın lafından yola çıkarsak:Cem köksalda Malmsteeni taklit etmiştir ve resmen Türkiyenin ikinci Malmsteeni ünvanı alarak, piyasa yapmaya çalışmıştır.

Malesefki bir gitaristen esinlenmek ondan ilham almak başka bir şey ,onu direk kopyalamak başka bi rşey.İsmi cem köksal ama kendine özgü değil bana kalırsa.Malmsteen nin gölgesinde olacaktır her zaman,şayet ki kendi özünü yakalamadığı sürece.

Her gitaristin kendine özgü bir improvisation yada imzası olmalıdır.Malmsteenin attığı sololar ve yavaş sololar da dahildir ki buna oldukça kendine has ve özgü.Sen malmsteni taklit etmekten öteye gidemessin ama bir kaç akor bas gene kendi müziğini yap.

Bu demek istediğimi daha iyi anlamanız için size bir fiilim izlemenizi tavsiye ediyorum : ''Rock star'' 2001 yapımı

Evet ben Cem köksalı başarılı buluyorum ama Cem köksal olarak değil çünkü Malmsteen bir kere yapmış zaten yapacağını.Sen farklı bir tarz yap üstadımız.Sana yakışan bu olmalı cem baba.

Lütfen buna ek olarak şunu sölemek istiyorum: Malmsteen olamassın.Malmsteende cem olamaz.

Steve ray vaugahn jimi hendrix olamaz.HENdirxite vaughan.

Briaz düşünmek lazım .Esinlenin,ilham alın ama kopyalamayın bariz. Birebir olamaz bu işler böyle.

Akın eldesi tebrik ediyorum.Serdar öztop ta dahil.En önemlisi işte baba gitaristlerden ülkemizde:Hasan cihat örter.Demir demirkanı da ayrıcana güzel bir solo çalışmalı albüm yapar umarım.Bu saydığım diğer üstadlarımız tamamen kendine özgü yapmıştır müziğini.

Malmsteeni severim ama sadece malmsteen değil çok değişik tarzda çalan virtüözleri de severim .Başta jimi hendrix,david gilmoure,steve ray vaughan,santana.....

Şimdi olay hız olayı değil sadece,teknik ,tarz bunlarda önemli.Malmsteen sadece hızlı çalmıyor değişik bir tarzı var ,klavyeyi okşuyor okuyor adeta.

Tamam cem baba virtüöz ona bi şey demiyorum zaten.

Am taklitle olmaz bu işler yapmayın, eylemeyin.

Esinlense lafım olmıcak.Ama başarılı bir albüm olmuş.Ona lafım yok.Ama taklitle elde edilen başarılı bir albüm.

Bakın virtüöz herkes olamaz.Ama şunu söyliyim yabancı ülkelerde AMerika,avrupada ne adamlar var virtöözler meşhur olamamışlar.
Şans işidir aynı zmaanda bu işler.Belli bir yeteneğiniz ve kulağınız olsun ve küçük yaşlarda belli bir çağda başlayın böle çalmaya ,her gün sekiz saat gitar çalın ,alıştırma yapın olur.Çalışmayla oluyor bu işler. Önce çok iyi bir yeteneğin olacaksora çalışıp bunu geliştireceksin ama sen kendi tarzını dğeilde kopyaladığın tarzı yaparsan yazık olur bu harcadığın saatlereve çabana.

Habere dikkat.. Cem Köksal'ın yeni solisti Deep Purple ve Rainbow eski solisti Joe Lynn Turner oluyormuş. Kaynak: Yüxexes'te canlı yayın.. 8O

rainbow, yngwie malmsteen ve deep purple gibi isimlerin albümlerine sesini veren solist şimdi de türkiye'den bir yıldızla birlikte...

cem köksal'ın dün gece yaptığı bu açıklama, türkiye'de rock müzik tarihinde bir ilki müjdeliyor... daha önce şebnem ferah'ın apocalyptica'yla bir şarkıda buluşması ve cenk eroğlu'nun kip winger ve rod morgenstein'la albüm yapması dışında (bu albüm ülkemizde yayınlanmadı) böylesi bir örnek yoktu...

rashid demiş ki:
Habere dikkat.. Cem Köksal'ın yeni solisti Deep Purple ve Rainbow eski solisti Joe Lynn Turner oluyormuş. Kaynak: Yüxexes'te canlı yayın.. 8O

Tebrikler.Yalnız umarım yeni ve dünya çapında ünlü bir solist gelmişken ; Cem köksal ikinci albümünü kendine özgü yapar o zaman o yeni solistin gelmesi daha anlamlı olur. ;)

Geri