hayvan hakları

vejetaryen misiniz?

• hayır

Oylar: 0 0.0%
  • hayır ama zaten pek et yemem

• bence vejetaryenliğin hayvan haklarıyla pek ilgisi yok

• bu konu üzerinde hiç düşünmemiştim

• Toplam oy veren
    308
Şöyle yaklaşayım bir de;

İlk çağ, karanlık çağ insanlarını düşünelim.

Yemek için hayvan öldürmek zorundaydılar. Ateş bulmadan önce de çiğ et yiyorlardı. Yaşama şartları çok güçlü olmayı gerektirdiğinden özellikle çocukları bitkisel beslemek türün devamını engelleyecekti. Neyse hayvan yemek %100 olmasa da bir zorunluluktu.

Kış aylarında bitki liflerinden giysi yapma şansları ve bilgileri yoktu. Sentetik de tabi yok ozamanlar. Hayvan derisi ve kürkü kullanmaları gerekli aksi halde şu an belki de var olamazdık. Tabi ya da evrimimiz daha kürklü bir yapıda devam ederdi. Sexapalite kalmazdı :p

Neyse, şuna gelecektim. O zamanlar hayvanları ihtiyaçlarına göre kullanmanın bir alternatifi yoktu. Şimdiki lüks ihtiyaçları bir kenara bırakalım, kürkmüş pahalı deri montlarmış. Bu yıla kadar gerçi ben de deri mont giymezdim, artık giyiyor olma nedenim 2. el ve 20ytl oluşundan dolayı. Yoksa 20 ytl'ye ne mont var ne deri. Ama dükkanda satılan sıfır mal olsa yine almazdım tüketici görünmemek için bu konuda. Şu an başka şeylewr giyme şansı var tabi. Deriyi ve kürkü lüks göstermek bir kaç kişinin oyunu bu lükse kanmak ise bir kaç kişinin zaafı.

Ama daha ilk başından beri tartışmanın, doğal dengenin bozulacağına dair söylediklerimin karşısında kanıt göremedim (dışarıda da). Ayrıca hayvansal proteinin alternatifini de.

Hayvan haklarının farklı şekillerde koruyuculuğunu her zaman desteklerim ama işte vejeteryenliği bu haklarla bağdaştıramıyorum...

doğanın bir dengesi var hayvan bir canlı ise bitki de bir canlı onu neden yiyiyorsunuz o halde :) doğa da hayvanlar birbirlerini yiyerek yaşamlarını sürdüyorlar, ayrıca insanın yaşamak için birşeyler tüketmesi yemesi şart her türlü hayvansal gıdayı tüketirim tüketmeye devam edeceğim yazık falan da değil doğa böyle istiyor ...

hayvan haklarna herkesin saygı göstermesi gerekiyor ama bu yüzden hayvan eti yememek falan da olmaz.yukarda da belirtildiği gibi insanlar asırlardır hayvan eti yiyor ve bunun faydası da çoktur.tabi eziyet edilmesi fln ayrıca tartışılır.burda belki de avlanma konusunu ya da kürk olayını tartışmamız gerekir.

Geri