Ilanlarda Anlam Veremediğim Cümle(ler)

"Çok temiz" diye bir kavram da var. Vodaseal jel aldım ve evet, zaman zaman tüm elektronik aletlerin tozunu alıyorum :). Bu jel ile güvenli şekilde Boss Katana'nın ön kısmını ve kontrol panelini temizliyorum, cidden işe yarıyor tavsiye ederim :)

İkinci el konusunda kullanıcıların mağazalardan öğreneceği çok şey var Outlet Amfi & Efekt Ürünleri Fiyatları ve Modelleri - doremusic | doremusic şuradaki ampliler mesela. Teşhir ürünü oldukları için gayet makul fiyatlarda satılıyorlar. Üstelik mağazadan almış oluyorsunuz ve kargo, şu, bu derdi yok. Sahibinden'e baksanız bu fiyatlara satıldıklarını göremezsiniz.

Son düzenleme:
Temiz ve titiz kullanılmış vs anlatmak zor olmasa gerek. Mesela ben ev kullanıcısıyım, çoğu zaman pedallar bile yerde değil masaüstünde çünkü performans için değil adeta prosesör gibi kullanıyorum. Dolayısıyla bunu belirttiğimde aşırı temiz, toz yok, jeatini üstünde gibi tasvirlere girmeye gerek kalmıyor. Ayak basmadı vs dersem zaten anlayan anlıyor nasıl kullanıldığını. Burada ilan açarken açıkçası biraz dil ve gramer de önemli yoksa bana ne evde kutu açma fetişin mi var, sıfır alıp ertesi gün satarak Robin Hood'luk mu yapıyorsun ...

"Çok temiz" diye bir kavram da var. Vodaseal jel aldım ve evet, zaman zaman tüm elektronik aletlerin tozunu alıyorum :). Bu jel ile güvenli şekilde Boss Katana'nın ön kısmını ve kontrol panelini temizliyorum, cidden işe yarıyor tavsiye ederim :)

İkinci el konusunda kullanıcıların mağazalardan öğreneceği çok şey var Outlet Amfi & Efekt Ürünleri Fiyatları ve Modelleri - doremusic | doremusic şuradaki ampliler mesela. Teşhir ürünü oldukları için gayet makul fiyatlarda satılıyorlar. Üstelik mağazadan almış oluyorsunuz ve kargo, şu, bu derdi yok. Sahibinden'e baksanız bu fiyatlara satıldıklarını göremezsiniz.
İşte ben de onu kast ettim. "Çok temiz" ifadesi, ikinci el jargonunda mecazi olarak kullanılıyor. Bunu siz de daha önce fark etmemiş olabilirsiniz. 🤣 Kast edilen şey ürünün nasıl kullanıldığı; "temiz"liği (hijyen durumu) değil. Kozmetik durumu kast ediliyor daha çok. Vuruk-kırık-kullanım izi vs...

Son düzenleme:
Sıfır gibidir ilk günkü gibidir laflarına inanmıyorum ne yazık ki yaşadığımız yerde herkes birbirine kakalama derdinde, aradaki temiz satıcıyı nasıl bilebiliriz. Görüntüsünden anlayabileceğimiz bile net değil gibi bakıyorum ben.
Bir de her ilanda aynı ibare var: mesela mikrofon, ses kartı 2-3 kez kayıt alınmıştır.
ağa ben bir kaydı yapmak için toplam 15-20 saat uğraşıyorsam napcaz : ))

hangi mağazalar bunlar? Ne zaman gittiniz? Biraz daha bilgi verseniz?

en az 3 sene olmuştur, 3 senedir gözümle görmediğim bir Outlet kısmı için şimdi isim verip ortalığı karıştırmayayım... ama bir şey yazıyorsam anlık gaza gelmeler değil devamlılık arz eden tecrübelerime dayanarak yazarım...
sadece Dore son yıllarda her açıdan hizmet kalitesini iyileştirdi diyeyim, diğerleri için de iyi yaptıkları işleri överiz gerektiğinde ... burada Zuhal ve Cangöz'ü de destekleyen mesaj yazmışımdır .... zaten üstte kastettiklerim daha çok zincir değil de tek mağazalar (ikinci el işi de yapan)

"herkes istediğini teklif eder canım ne var bunda" algısı değişmeli. Ölücülüğü meşrulaştırmasak daha iyi bir enstruman alım-satım platformuna sahip oluruz bence. Tabi ki istediğini teklif edersin ama alacağın cevap da ona göre olur. Bu "kibar ölücüler" de en kötüleridir..

ama alacağın cevap da ona göre olur

Kimisi tecrübesizliğinden, kimisi bilgisizliğinden, kimisi de birşeyler almak isteyip imkanı olmamasına rağmen denk getirme çabasıyla teklifler yapıyor. Bir de piyasada bi ton fişlenmiş insan var. Bu işten ekmek yiyen/yemeye çalışan, müzik/ekipman/icra kaygısıya değil, alırken piyasa şartları satarken serbest piyasa dinamiğiyle hareket eden insanlar var. Ya da satarken en kıymetli mal onun olup alırken orası da öyle burası da böyle diye konuşmaya başlayan.

Bu insanlardan herhangi birisi gelip benim ilanıma ederinin %5'ini bile teklif etse, o kişilerden imtina etmek dışında yapabileceğim birşey yok. En fazla mesaj attıkları hesabı engellerim. Ama yukarıdaki gibi "ona göre cevap" verirsem yasal olarak başımı ağrıtabilirler.

2 sayfa evvel gençten bi arkadaş da klavyesinin başından birilerine sapını veriyordu ama "deli bol, telefon numarandan kapına gelirler bak" yazınca tehdit ettiğimi düşündü. Ağalar farkında mısınız, bi taraftan posta koyduğunuz adam başka yerden efendi efendi istediğinizi vereceğini söyleyip çağırır, çıkar karşınıza böyle. Siz daha hastaneye ulaştırılamadan yargıya "ona göre yazılmış" mesajlarınızı tahrik unsuru diye sunar iyi hal indirimini alır çıkar.

Bırakın abi, 5inize 1 mi teklif etti, engelleyin. Uymadı yazın. Kibarca reddedeyim diyiverin. Hadi çok münakaşaya girmek istiyorsanız "güncel fiyatına hakim değilsiniz herhalde" falan çekin. Zuhal'de 5 Reverb'de 3 diye anlatın.

Artık var mı bilmiyorum,modern rehinciler programı vardı paralı kanalda.Hendrix in,def leppard gitaristinin gitarı gibi doğrudan gitarlar ın da alınıp satıldığı bölümler vardı.Elindeki ürüne 8000 dolar isteyip 200 dolarla mağazadan çıkıp , bir de " olsun depoda tesadüfen buldum çocuğuma bisiklet alırım " vs..diyene çok rastladım..Tam tersine de rastladım-çok sık olmasa da- elindeki ürünü ucuza satmak isterken "hayır bunun değeri aslında şu" deyip çok daha yüksek fiyattan aldıkları da oldu...Elbette hepsi eğlence-kurgu falan ama asıl söyleceğim farklı;
Bir bölümde çok ilgimi çeken,sonrasında da kendi hayatım içinde de kullandığım bir cümle etti kel kafalı.Yine böyle biraz yukardan uçan birine " Güzel,peki bu fiyata nasıl ulaştın?" Sorusunu sordu, adam geveledi ve 15-20 dolarla dışarı çıktı..
İstenilen fiyata nasıl ulaşıldığı çok önemli ve belli bir düzeyin üzerindeki ilgililer de bunu ilanlarında ortalama olarak belirtiyorlar..Thomann fiyatı,reverb fiyatı,zuhal fiyatı,gümrük masrafları..gibi.Tabi asıl konu o düzeyin altındaki alım-satımcılar.

Kimisi tecrübesizliğinden, kimisi bilgisizliğinden, kimisi de birşeyler almak isteyip imkanı olmamasına rağmen denk getirme çabasıyla teklifler yapıyor. Bir de piyasada bi ton fişlenmiş insan var. Bu işten ekmek yiyen/yemeye çalışan, müzik/ekipman/icra kaygısıya değil, alırken piyasa şartları satarken serbest piyasa dinamiğiyle hareket eden insanlar var. Ya da satarken en kıymetli mal onun olup alırken orası da öyle burası da böyle diye konuşmaya başlayan.

Bu insanlardan herhangi birisi gelip benim ilanıma ederinin %5'ini bile teklif etse, o kişilerden imtina etmek dışında yapabileceğim birşey yok. En fazla mesaj attıkları hesabı engellerim. Ama yukarıdaki gibi "ona göre cevap" verirsem yasal olarak başımı ağrıtabilirler.

2 sayfa evvel gençten bi arkadaş da klavyesinin başından birilerine sapını veriyordu ama "deli bol, telefon numarandan kapına gelirler bak" yazınca tehdit ettiğimi düşündü. Ağalar farkında mısınız, bi taraftan posta koyduğunuz adam başka yerden efendi efendi istediğinizi vereceğini söyleyip çağırır, çıkar karşınıza böyle. Siz daha hastaneye ulaştırılamadan yargıya "ona göre yazılmış" mesajlarınızı tahrik unsuru diye sunar iyi hal indirimini alır çıkar.

Bırakın abi, 5inize 1 mi teklif etti, engelleyin. Uymadı yazın. Kibarca reddedeyim diyiverin. Hadi çok münakaşaya girmek istiyorsanız "güncel fiyatına hakim değilsiniz herhalde" falan çekin. Zuhal'de 5 Reverb'de 3 diye anlatın.
yok canım, öyle küfür, hakaret, ifşa vs değil kastettiğim.. hafif kinayeli bir cevap en fazla..

Düşünceli davranarak yazdığını biliyorum eyvallah ama yüzyüze de aynı cevabı verebilecek karakterdeyim. Başım derde girecek diye sonrasını düşünüp hiçbir zaman lafımı esirgemem. Ne dediğimi bilmeyecek kadar genç de değilim. %40 %50 pay indirim isteyen herkese aynı şekilde siktir çekmiyorum. Kibarca şansını deneyenlere kibarca maalesef diyorum. Alaycı ; yarısını verebilirim efendim diyen adama hala siktiriniz gidiniz efendim diyorum. Evet karşımdaki savcı da çıkabilir veya bilmem ne belediye başkanının oğlu da çıkabilir veya psikopat da çıkabilir doğru. Ama sürekli bunları düşünerek söyleyeceğim yapacağım herşeyi kontrol etmeye kalkarsam korkak olurum. Ve dediğin gibi tam tersi kontrolsüzce uç şekilde bunu yapmak da kendini hedef tahtası yapmak olur evet.
Anarşik ergen olarak görebilirsin belki ama birilerinin , benim yapabileceğim ve yapamayacağım şeylerin listesini belirlemesine hiç gelemem.
Karşımdakinin beni rahatsız eden hareketine; statüsü, kişiliği, mesleği, sabıkasına göre karşılık verirsem artık kendimi yaşayan birey olarak göremem. Bilgisayar oyunundaki bir npc olurum. Vermesi gereken tepkiyi vermesi gereken zamanda vermeyen insanlar yüzünden yaptığı herşeyi kendine hak gören insanlarla doldu dünya. Özel bir bilgi de vereyim seni haklı çıkaracak ve yüzünü güldürecekse tam da bu konu yüzünden dava edildim ve 2 senedir hala sürüyor karşımdaki kendini haklı çıkarabilmek için yalancı şahit bile tuttu :)))

Çok uzattım. Hak vermesen de anlayacağını düşünüyorum. Herkes yanlış olan ters olan şeylere tepkisini vermeli 1 kişiye 10 kişi de olsa… Devlet adamı da olsa…
Herkesi de buna davet ediyorum.

Ben böyle bir durumda siktir diye laf yesem alınmazdım. Küfür olarak görmüyorum, ha defol git ha siktir git yani. Bir de hak ettiysem eyw.
Ama böyle ciddi ölücüleri normal adresten uzak yerlere yollamayı tercih ediyorum.

"herkes istediğini teklif eder canım ne var bunda" algısı değişmeli. Ölücülüğü meşrulaştırmasak daha iyi bir enstruman alım-satım platformuna sahip oluruz bence. Tabi ki istediğini teklif edersin ama alacağın cevap da ona göre olur. Bu "kibar ölücüler" de en kötüleridir..
Bit pazarına çevirdiler. Hani yok fiyatına alıp bit pazarında bin lira fiyat çekerler ya. Sen onu pazarlıkla 50-100 liraya bile alabilirsin ya hani. Heh işte öyle.
******na koydular sitenin kısacası kusura bakmayın.
Aynısını herhangi bir araba pazarında muhtemelen hayatlarında sadece 1 kere yapabilirler. O da son olur.

Dosyalar

• 39E35B50-FDF0-49F4-9FF3-D9D25AA1CDB4.jpeg
    39E35B50-FDF0-49F4-9FF3-D9D25AA1CDB4.jpeg
    342.9 KB · Gösterim: 100
Abi yazmış da yazmış, gitarı övmüş de övmüş. Ama hangi seri model belli değil. LTD işte, ama yok ESP de ESP.
"14 yıllık müzik maceramda kullanmış olduğum en profesyonel ve en iyi gitar diyebileceğim kaliteyi yaşadım" demiş. Bu cümleyi okuyunca ilk başta 14 yıllık gitar olarak anladım, ama neyse ki belirtmiş 2 ay önce alındı, solak olduğu ve Cobalt blue renginden bahsedilmiş, ama neden en iyi gitar, orası yok. Ama model yok. EC 256 mi, 1000 deluxe mü anlaşılmıyor.
Düzgün, net ve anlaşılır bir şekilde yazsa herşeyi açıkça hâlbuki.

Abi yazmış da yazmış, gitarı övmüş de övmüş. Ama hangi seri model belli değil. LTD işte, ama yok ESP de ESP.
"14 yıllık müzik maceramda kullanmış olduğum en profesyonel ve en iyi gitar diyebileceğim kaliteyi yaşadım" demiş. Bu cümleyi okuyunca ilk başta 14 yıllık gitar olarak anladım, ama neyse ki belirtmiş 2 ay önce alındı, solak olduğu ve Cobalt blue renginden bahsedilmiş, ama neden en iyi gitar, orası yok. Ama model yok. EC 256 mi, 1000 deluxe mü anlaşılmıyor.

Biara bende hem bu hem mat siyahı vardı solak idare eder işte yoklukta

Ben kendi gitarlarımı bu kadar övmüyorum 😀

Geri