Laptop (PC) Sistemde Ses Kartı ?

Simdi ben sahne için bir bir laptop kullanmaya kalksam ses kartı olarak ne gibi bir şey kullanmam gerekiyor.

hakkında bilgi sahibi olduğunuz ses kartları var mı ?

PC sistem kullanıyorum.

2 kanal ses kayıt/okuma için USB1.1 standardında çalışan harici audio interface'lere bakabilirsin, Midiman'ın (M-Audio), Terratec'in Edirol'un (Roland) ve başka bazı üreticilerin muhtelif ürünleri var, ancak 2 kanaldan yukarı ses kayıdı/okuması yapmak istiyorsan USB1.1 standardının bant genişliği yetmiyor, Firewire standardında çalışan MOTU 828 MKII veya 896, Metric Halo, Presonus Firestation, Tascam FW1884, Digidesign Digi002 (Protools) gibi ünitelere bakman lazım.

Laptopunun özelliklerini alacağın ses arabiriminin üretici web sitesindeki Compatibility Chart ile karşılaştır, her cihaz her chipset ile çalışmıyor. Firewire yeni oturan bir standart, problemleri tam çözülmüş değil.

USB 2.0 standardı zaten müzik cihazı üreticileri tarafından henüz pek desteklenmiyor, her ne kadar Firewire'dan biraz daha hızlı olsa da. Bildiğim bir tek Edirol (Roland) UA1000 var şu anda USB 2.0 üzerinden çalışan.

Bu ürünlerin hiçbiri hakkında tecrübem yok, hiçbirini kullanmadım.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Herkez motu yada M-audio yu tavsiye ediyor.
(yanılmıyorsam 9000 li birşeydi)
bir iki kullanım kritiği okudum, M-audio hakkında ama 800 euroyu bir seferde bağlamakbiraz risk olarak görüyorum. bir teset edebilsem
neyse teşekkürederim bilgiler için.

Kafanda kurduğun hoşuna giden cihazları konfigürasyonları yaz buraya, başka forumlardan tanıdığım çok insanlar var, onlara sorarım. Çok insan geliyor o forumlara dünyanın her tarafından, illâ ki kullanan birkaç kişi çıkar İngiltere'den ABD'den Avustralya'dan filan, artıları eksileri alırız.

Kolay gelsin.

Sevgiler.

Önermiyorum diye birşey yok, M-Box ve Pro Tools 6 LE gayet başarılı bir ürün, güzel çalıştığı da yüzlerce kişi tarafından onaylanan bir kombinasyon, bahsetmeyi unutmuşum sadece. Ancak o da USB 1.1 üzerinden çalıştığı için 2 kanal ile sınırlı tabii ki, o standart daha fazla audio bilgisini taşımıyor maalesef. Eğer MangaDj'in işine yarayacaksa neden olmasın?

Butcenin ne oldugu cok onemli ve tabi bir de kac kanal kayit yapmak istiyorsunuz? Sadece iki kanal temiz kayit diyorsaniz, mesela akustik gitar vokal tarzi, herhalde Echo indigo IO. Su anda en ucuz pratik, PCMIA girisine takiliyor USB, Firewire socketlerini kullanmiyor ayri priz, fis derdi de yok.
Demo yapmak icin de sanirim en guzel alet.
Eger en az 8 giris olsun, enstrumanlari vokalleri, ayiralim, belki ilerde edit ederiz ve live album yapariz diye dusunuyorsunuz MOTU 828 Mk II veya 896. Ikisininde 8 girisi var, ikincisinin ayrica 8 ayri mikrofon preamlisi var. Her ikisi de 24 bit kayit yapabiliyor. Bunlarin iyiligi tabi hem laptop hem de desktop PC'de kullanabiliyorsunuz. Firewire girisini kullaniyorlar dolayisi ile bandwidh 24 bit kayit yapmaya yeterli, ayrica bunlar direk seri de baglayip, 16, 24 kanalda yapabiliyorsunuz. Firewire USB'ye gore daha randimanli bir transfer birimi. Daha az CPU harciyor, o yuzden tercih surumunuz varsa onu secin. Bu arada MOTU'lari hem Mac hem de PC'de kullanabilmekte guzel bir avantaj. Digidesign'in protools unitesi de cok iyi, ben de SONAR 3 var ve onu kullandigim icin MOTU'yu aldim. Eger hem software hem de hardware beraber olsun diyorsaniz protools'da cok guzel. Bu arada canli 8 kanal 24 bit ve 96 khz kayit yaparsaniz, laptop harddirive'i kasabilir, nede olsa ayni driveda hem kayit programi, windows ve audio fileler olunca randiman dusuyor. Bu yuzden ciddi live kayitlar icin birde Firewire harddisk de takmak lazim sisteme ki audio fileler direk oraya yazilsin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
ben kayıtiçin kullanmak istemiyorum. sahnede kullanmayı pilanlıyorum samplerın bankaları doldu
bir sequence için ortalama 8 tane ses yüklüyorum scsihd ve scsi cable sorunu yaşıyorum bu sebeple işi laptop a çekmeyi düşündüm. sadece efectleri samplerda bırakıcam. Firewirelar gayet makul görünüyor şu an ama laptopın sistemide pek yeni sayılmaz bakalım çıkarıcaz bişiler işallah...

O zaman yapman gereken Midiman Audiophile gibi iki kanal giriş çıkışı olan bir USB arayüz al işi bitir, nasıl olsa laptop'un içindeki Software mikseri kullanacaksın. Alırsın bir stereo çıkış gönderirsin PA mikserine iş biter gider.

Orada tek sorun şu: Eğer sample'ları okuttuğun software sampler'da ya da programda hands-on miks filan yapman gerekirse mouse filan ile uğraşırsın, o da stüdyoda çekilir dert değil, sahnede yapılacak iş hiç değil. Bence sen biraz paraya kıy, kendine bir Event EZBus (Domokun kullanıyor) ya da daha fazla paran varsa Tascam FW-1884 (ben az daha alıyordum, ses giriş/çıkışa ihtiyacım olmadığı için Mackie control'u seçtim) filan gibi aynı zamanda kontrol yüzeyi olarak da çalışan bir interface al, işi bitirirsin. Bunların üzerlerinde hem Audio giriş çıkışı var, hem USB/Firewire bağlanıyor hem de sürgü potansları var, direkt mikser gibi kullanırsın. hatta Tascam FW-1884'deki potlar motorize, diyelim kontrol yüzeyinde 8 kanal kontrolün var ama bilgisayarda 16 kanalı kontrol ediyorsun. Yüzeydeki potanslarla kanal 1-8'i ayarladın, 9-16'ya geçtiğin zaman potanslar 9-16 ekranda neredeyse hoop! oraya geliyor, yine ayarlamanı yapmaya devam ediyorsun, tekrar 1-8'e geri döndüğün zaman yine hoop! bütün potanslar 1-8'i nerede bıraktıysan onu hatırlayıp ona göre yer değiştiriyor filan. Sahne için ideal. Yoksa şarkıdan şarkıya geçişlerde bank değiştirirken potansı yanlış yerde unuttuğun için milletin kulaklarını patlatabilir, ya da "nerede bu kick yaaa????" diye dört dönebilirsin sahnede. Oysa böyle otomasyonlu bir sistemde mikslerini evde hazırla, sahneye çıktığında hangi şarkıyı çağırsan evde yaptığın miks zınk diye hem ekranda hem de mikserinde önünde, ince ayarı da hemen orada yaparsın ayrı bir user-setting olarak kaydedersin, olur ha bir aksilik olursa tekrar çağırabilesin diye. Ama senin temel miksin sürekli kenarda durur. Her yeni gittiğin yerde aç, bir tuşa bas, çalmaya hazırsın.

Otomasyon gibisi yok :D

Yalnız FW-1884'ün Gigasampler desteği yok diye okumuştum bir yerlerde (ki garip, insan kendi sampler'ını desteklemez mi?) o yüzden o konuyu bir araştır eğer ürün ile ilgileniyorsan ve ayrıca gigasampler da kullanmaktaysan. Tascam'ın TC temsilcisi Radikal diye bir şirketmiş ama web siteleri benimkinden daha kötü. Sen en iyisi yabancı sitelerden ya da Tascam'ın kendi sitesinden bak, yukarıda linkleri mavi mavi verdim.

Kolay gele.

fw-1884_v.jpg

Tascam FW-1884

bigezbus_sw2.jpg

Event EZBus

Rica ederim, bu arada haberin olsun, Amerikan EQ dergisi http://www.eqmag.com Ocak 2004 sayısını tamamen Laptop Müzik Bilgisayarı uygulamalarına ayırmış, şu an okumaktayım, dehşet bilgiler var, eğer bir kopya edinebilirsen çok iyi edersin. Ya da web sitelerine bir göz at, kafandaki birçok soruya cevap bulabilirsin orada.

cover.jpg

Geri