Türkrock gitaristlerinin ekipmanları?

Gitar
● Washburn X-10 ( En yakın zamanda Jackson SL-1 olacak ama yine de yazıyım... )

Processor
● Digitech GNX2 Guitar Processor

Analog Pedallar
● MXR Double Shot Distortion
● Boss TU-2 Chromatic Tuner
● Marshall Blues Braker 2
● CryBaby 95Q Wah
● Boss AC-3 Acoustic Simulator

Amfi
● Marshall MG100DFX
● Ampteq LG15

:arrow:
'95 gibson Les Paul Standard
Ibanez Jemdbk
Marshall Jtm622
Roland Microcube
Rocktron Chameleon
Rocktron Midi Mate foot controller
Line6 PodXtlive
Line6 Dm4
Proco solo
Danelectro Wasabi Overdrive
Morley Bad horsie.

Katatonik demiş ki:
allah arttırsın arkdaşlar... gövde gösterisi gibi olmuş başlık :D

gerçekten kimi ekipmanlar ağzımızın suyunu akıtıyor:)
allah sahiplerine bağışlasın..ama bu başlığı açmamdaki amaç herkes elindekilerle hava atsın değilde kullandığı aletlerle ilgili bi yorum yapsın gibiydi..bir nevi harmony central hesabı:)
gerçi herkes bunum var şununm var diyip kesmiş ama:(
zaten elimdeki aletlerle gövde gösterisi yapma şansım yok eğer başlığın açılma sebebinin bu olduğunu düşünüyorsan:)

bide arkadaşlar imzanızda zaten yazdığınız ekipmanları buraya yazmanızın pek bi faydası yok biraz bilgi verin..kimileri harbi çok baba aletler yazmışlarda o aletler harbi düşündüğümüz gibi baba aletlerler mi artıları eksileri neler böle şeyler yazın bir nevi alışveriş rehberi gibi olsun burası istemiştim ben..

çünkü kendim bugüne kadar çok salak saçma alet aldım bir sürü param ziyan oldu bu yüzden..amaç bilgilendirme olursa daha iyi olur..

he ben süper gitaristim alemde beni tanımayan yoktur ben kullanıyorsam çekinmeden alın gibi bir mantıkla yazıyorsanız sonuna not düşün:D

gitarım abimden bana miras kalan markasını söylediğimde milletin hadi lan dediği :D strat koyası 2 single 1 humbeckerı mevcut olan, bu gitarı görüp çöp sanan ama anfiye takıp tonlarını duyduğunda saygı gösterilen benim de çok sevdiğim bi HYUNDAİ marka bi gitar.. zamanında taksim tünelde satılan bi gitar 15 senesi var, tabi para ayarlarsam yeni bir gitar almak istiyorum stüdyoda çok yüksek seste ıslık çalmaya başlıyor çünkü :D
bundan başka elektro akustik gitarım var takamine eg320sc-ns sesi gerçekten güzel yaklaşık 6 ay oldu alalı gayet memnunum
zoom 8080 süper guitar player proccessor um var valla eski model ama yenilere taş çıkartır ben de 2. el aldım eğer bulursanız 5. el bile olsa alın wah-wah faln hepsi mevcut 5 switch 2 tane pedalı var, onu da 3 ay oldu alalı almadan önce biraz eski model olduğu için dijital gelir sesler mesler diye bi kafama takmıştım ama evde gelip anfiye bağlayınca çalmaya başlıyınca kendimi kaybettim :D yok aga sağlam aletmiş hakkaten
bende de boss metal zone var hakkaten tonlarını beğeniyorum ama şu dip gürültüsü olayı işte insanın canını sıkıyor pille kullanınca azalıyor dip gürültüsü ama yine var, gerçi çalarken gürültü yok oluyor tam bir death trash pedalı ya overdrive olaraktan da takılınabilinir bendeki 15 senelik çatır çatır çalışıyor sağlam da melet :D
gelelim anfiyee, marshall valvastate vs 15 var yani 15 watt, anfiyi bir işten anlamazken lambalı sanıyodum sonra öğrendim ki 100 watt ve sonralara koyuyolarmış lambayı :D anfiyi anlatmaya gerek yok biliyosunuz marshall işte 15 watt ev için ideal ole diyim..

ne var benimde carvinim var:p

gerçekten arkadaşlar ya yazıp kaçmayın...

böle giderse yakında şurda şöle bi evim var şu marka arabam vara kadar gidecek:)

okuduğumda aa bunlar iyiymiş bi denemek lazım dedirten msj sayısı çok az...

The_Answer demiş ki:
Arkadaşlar bir çok kişi imzasına yazsada türkrocktaki gitaristlerin ekipmanlarını merak ediyorum..yazmak isteyen arkadaşlar setuplarını,gitarlarını,amfilerini yazsalar hatta hangi pedallarından ne kadar memnunlar eksileri artıları neler onlar için,niye o pedalı tercih etmişler ya da gitarları nasıl falan yazarlarsa hem setup kurmak isteyen, hem sizdeki herhangibir aletten almak isteyenlere yardımcı olmuş olursunuz...haydin güzel abilerim kardeşlerim!?

bide setuplarının ses kaydı varsa hatta ne kadar güzel olur di mi:D

bi de asıl merak ettiğim bu işe gerçekten çaba harcayıp değişik tonlar yakalayan insanların yorumları..

bak bu konuyu açtığımda yazdığım ilk mesaj...

tamam o zaman önce ben detaylı bilgi veriyim ekipmanım hakkında :)

Epiphone Les Paul LTD:Bendeki gitar seri noya göre '99 yapımı,kullanılan ağaçlar normal Les Paullerdekiler gibi ama tabi bilindiği üzere Epiphone firması '90ların başından beri genel olarak giriş seviyesi gitarlar üretiyo,yani gitar görünüşte maun gövde,set neck,3+3 burgulu kafa diye normal bi Les Paul gibi görünse de aslında bi gibsonla kıyaslanacak kalitede değil kesinlikle,en basitinden öndeki özensiz seçilmiş flamed maplela,samsung marka manyetikleriyle yetersiz Kore işçiliğinin basit bi örneği..buna rağmen Epiphone Les Paul Türkiyede alınası gitarlar arasında bence,çünkü fiyat performans orantısı cidden iyi,gerçek bi Les Paulun yanında işçilik ve ses tonu olarak sınıfta kalsada,kendi fiyat aralığındaki gitarlar arasında uygun bi seçim..

gitarı aldığımda yaptığım ilk iş manyetiklerini değiştirmek oldu Seymour Duncan Antiquity humbucker manyetikler görünüş ve ton olarak vintage Les paullerdeki pafların başarılı bi taklididir,Les Paul gibi çok yönlü bi gitar için biçilmiş kaftan..

Giatrda .10luk tel kullanıyorum,zaten les paul gitarların fabrika çıkışındaki üzerinde gelen teller de .10luk oluyo..bi bildikleri var galiba..

bu arada epiphone Les Paul Limitedin standarttan farkı gövdenin ön kısmındaki flamed maple kaplama ve klavyenin çok çok ince olmasıdır,kullanılan diğer malzemeler aynıdır,bunu da not düşiyim.

Ibanez RG470 FMR:Gitarı bu forumdan şans eseri çok çok ucuza aldım,tabi aldığımda enkaz halindeydi,ilk günlerini görenler bu gitara para mı verdin deyip dalga bile geçtiler ama uzun uğraşlar sonucu gerçekten güzel bi gitar çıktı ortaya..

'97 Kore yapımı ve çok az kullanılmış bi gitar benimkisi ama kullanılmadığından baya bi eski görünüyodu.paslı falan..önde "flamed maple" ve "body binding" olması onu diğer rglerden ayırıyo,kullandığım bir çok Ibanez RG arasında tabi ki en iyisi değil bu ama klavyesi çok rahat (şahsi görüşüm Ibanezin bu konuda rakipsiz olduğudur) stok manyetiklerini kullanma fırsatı bulamadım aldığımda yine ilk işim manyetiklerini değiştirmek oldu Virtual paf manyetikler gitarın tonlarını çok etkiledi ve basit Boss overdrive pedalıyla kullandığımda Slash tonlarına yakın bi sonuç çıktı ortaya,şimdi üzerindeki DiMarzioları da çıkardım yerine Seymour duncan Custom Custom takcam,nası bi sonuç çıkcağını görcez bakalım :)

Fender USA Deluxe Stratocaster:Açıkçası single manyetik tonu sevmediğimde buna en kısa zamanda hum-cancelin strat manyetikler takcam,o zaman yorum yaparım hakkında,şu an için gitara bakıp Eric Clapton bu gitardan o tonları nasıl çıkarıyo yahu deyip iç geçiriyorum sadece :D

Ibanez AW40CE-NT:Ibanezin akustik gitar kataloğunda Stve Vai modelinden sonra en havalı gitar..(gitarlarımdan anlayabilceğiniz üzere benim için ses kadar görünüş de önemli,sahnede güzel durmayan bi gitarla çalamam kesinlikle..) akustik tonları gayet yeterli fiyatı da çok çok iyi,gitar çin yapımı,ilk aldğım zamanlar şimdiki kadar içiçe değildim gitarlarla ve bu gitar,ilk gitarımbenim..tünele japon takamine almaya çıkmıştım ama zuhal müzik'in vitrininde bu gitarı gördüğümde büyülendim :D şanslıymışım ki sesi de bi dreadnough gitardan beklenen sesi birebir veriyo,işçilik bazı yerlerdeki bindinglerin kötü olmasının yanında gayet iyi..üzerinde Fishman manyetik sistemi ve ibanez shape shifter preamfi var,mixere girilmiş tonları için fazla yorum yapamıycam bi kaç kez sahneye çıktım gitarla ama ses sistemi kötüydü,yani ne desem yalan olur..Tüplü Carvin vintage 16 amfide gayet güzel tonları var ama bu bi ölçüt müdür bilmem,çünkü o amfide kıytırık aria elektro gitarın sesi bile cezbediyo insanı :D

BOSS DS-2 Turbo Distortion:bendeki pedal '90 yapımı,yani ilk çıkan seriden..Futuristik,maço ve biraz komik ismine rağmen doğru ayarlandığında çok tatlı overdrive tonları da alınabiliyo,bence BOSS kompakt pedallar arasındaki en "çok yönlü" distortion pedalı,şaka gibi gelcek ama "bluesy" (Türkeçede tam karşılığını bulamadım) tonlar bile veriyo kendisi..daha önce de kullanmıştım aynı pedaldan ve önyargı mıdır nedir biraz karaktersiz bi distortion veriyo gibi geliyodu o zamanlar,şu an severek kullanıyorum,sonuna kadar da tavsiye ederim..

Behringer Firebird GX108: 15 wattlık bi amfi,retro dizaynı çok karizmatik görünüyo,sanki amerikan carr amfilerinin kopyası gibi,fazla bi özelliği yok,zaten bu fiyattaki amfilerden ses gelmesi bile bi özellik bence,ben bunu aldığım gün gitar askısı almaya çıkmıştım,aynı paraya geldi,ironik yani biraz durum :D

bu arada DiMarzio kabloları kullanıyorum biraz pahalı gibi durabilir ama yani onu eskitene kadar on tane Cort kablo eskitirsiniz daha pahalıya gelir..

DreamofStyks demiş ki:
Ekipmana değil çalmaya bakar..

çok gereksiz bir cevap yani yazmandaki amacı anlayamadım?

burda kimin çok ekipmanı var ya da en güzel ekipman kimindir muhabbeti yok zaten..

iyi çalan adamın bir tek amfiyle kötü çalan ama onlarca pedalı olan bir adamdan daha fazla keyif verceğinide gitar çalan herkes biliyor zaten.

böle bişey yazmak yerine gitarına taktığın manyetikler hakkındaki yorumlarını ve stereo olarak kullandığın kabin similatörünle ilgili iki yorum yazsan bi faydası olur..mesela en basitinden benimde almak istediğim bi alet ama memnn olanda var olmayanda..

Bence çalmaya değil,çalmaktan zevk almaya bakar ;)

Enstürmanımla bütünleşemezsem isterse en kral yerde çalıyım hiç zevk almam,zevk almıyosam da nasıl/ne kadar iyi çaldığım çok da umrumda olmaz..

kimisi kıytırık bi Campbell klasik gitarla çalmaktan zevk alır,kimisi custom les paulle,ama herkes elindeki gitarla rahat etmek ister..

Herkese selam, gitarım Jackson JS30 DK, köprüsü gerçekten agresif kullanmadıkça problem çıkarmıyor, bugüne kadar tel de kopartmadı...
Üzerinde stok manyetikleri var, bence tatmin edici, clean tonları çok iyi değil, biraz basslı tonu var manyetiklerin, ama clean tonlarda özellikle sap manyetiğinde çok hoş hafif bluesy bir sesi var. Klavyesi rahat, telleri fabrika standardından daha aşağı indirdim (0,8 - 1 mm kadar) ama hiçbir telde ve hiçbir perdede cızlama yok, bend yaparken ses kaybı yok, entonasyon iyi durumda :)

Prosesörüm Zoom 707II , uzatmayacağım herkes bu pedalı az çok biliyor :D Ağırlıkla "PV DRV" drive modülünü kullanıyorum ve beğeniyorum.

Şu aralar prosesör ve analog pedalın birlikte kullanılması hakkında birkaç topik açılmıştı, umarım yardımcı olurum çünki ben gözü karartıp hiç denemeden Marshall Jackhammer JH-1 aldım ve bu olayı denedim :D

Marshall Jackhammer JH-1: Daha önceden MT-2 de kullanmış biri olarak bu pedal beni düşündüğümden daha çok memun etti (Daha iyi demiyorum MT-2 de iyiydi ama bunun karakteri daha hoşuma gitti, zevk meselesi sonuçta) Ama yabancı birkaç forumda da bahsi geçtiği üzere bu pedaldan harika tonlar yerine "bir anda" kötü tonlar almak da mümkün, nedeni pedalın üzerindeki kontrollerin küçük hareketlere bile duyarlı olması, örneğin contour freq. potunu azıcık çevirmeniz bile tonu hemen değiştiriveriyor. Bunun dışında ton aralığı unduğumdan daha geniş, iki farklı mod seçilebiliyor (overdrive JCM800, ve distortion JCM2000)

Son olarak Dunlop CryBaby Classic GCB95-F: Diğer tüm crybaby'leri, morley'leri, ibanez weeping demon'u ve hatırlayamadığım birkaç pedalı daha denedim ama ton olarak beni en çok tatmin eden, ahah bu işte dediğim pedal bu oldu. Tam olarak vintage bir wah tonu istiyordum ve çok memnunum. Gcb95'ten biraz daha yoğun (ve belki biraz daha baslı) bir tonu var, sonuç olarak memnunum :D

Birkaç gün içinde ses örnekleri eklemeye çalışacağım...

Konu bütünlüğünü bozmamak için bu mesajı ekipmanımın yorumlarından ayrı olarak yolluyorum, 707II ile Jackhammer'i birlikte şu şekilde kullanıyorum: Gitar > Crybaby > Jackhammer > 707 > Amfi

707II Jackhammer'in tonlarını öldürmedi ama birazcık "frenledi", ne demek istediğimi ses örnekleri yollayınca kendiniz yorumlarsınız, sonuç olarak kötü bir ikili olmadı hatta çok memnunum, riff'lerde Jackhammer'in dolu dolu tok drive'ını kullanıyorum ve 707'den üzerine eq, reverb ve bazen compressor koyuyorum, solo çalarken vazgeçemediğim peavey drive'ı kullanıyorum güzel bir ikili oldu :D
Gönül isterdi ki bir Peavey amfi alabilseydim ama :D

Geri