Analog Setup Ve Di Box Hakkında Birkaç Soru

Yani daha güçlü tonlardan kastın nedir gerçekten bilemiyorum sürekli bunu dile getiriyorsun ama :) Öncelikle aldığın ses, nereden geliyor? 1X12 ve üstü bir speakerdan geliyor olsa bence zaten 'daha güçlü'sünü aramazsın. Elindeki alet kendi başına yeterince güçlü merak etme :) Booster'ın da varmış işte ne güzel.

@forbidden_city yavaş yavaş mevzuyu çözüyorum, sanırım ben beklentiyi fazla tuttum, yardımın için teşekkür ederim :) Bu arada Youtube'de birkaç videonu izledim, gayet başarılı, eline sağlık:)

@EMM Sunduğun seçenekler gayet pratik ve uygulamaya değer görünüyor. Zamanında Barış Şahin'in bir makalesini okumuştum. Yazdıklarına çok benzer şeylerden bahsediyordu ama göz ardı etmiştim. Yazdıklarını mutlaka uygulayacağım. Teşekkür ederim :)

Edit: Barış Şahin'in bu konudaki makalesini buldum. Okumak isteyen olursa diye linkini veriyorum:
http://gitarizm-tr.blogspot.com.tr/2012/04/strat-modifikasyonlar-1-stratn-dogal.html

manyetik modifiyesine ben de karşıyım, onun yerine iyi ekipman taraftarıyım. kendi tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim; özellikle fender lerin stok manyetikleri hiç yabana atılacak manyetik değil.
Telecasterde bu zamana kadar hotrails, tex special ve twang king kullandım. aletin tarzını en iyi yansıtanın stok manyetikleri olduğuna karar verdim.

Bence sen de herkesin gittiği bir yolda gidiyorsun ve gideceksin de. Gün gelecek gitar ve modifikasyonu önemli olacak ona saracaksın bir dönem. Sonra sıkılıp pedallara dalacaksın. Onlardan manyetikleri araştırmaya vb vb. Arkadaşların gitar modifikasyonu konusunda dedikleri de doğru. 25 yıllık müzik hayatımda 2-3 araba parasını ekipmana yatırmışımdır. Çalmadığım lambalı amfi, pedal vb kalmamıştır dersem, biraz mübalağa olur ama, bir o kadar elimden geçmiştir onca cihaz. 10 larca manyetik modifiyesi de yapmışımdır. Keza gitar modifiyeleri de yaptım. Komple gitar boyadım, yurtdışından orjinal floyd rose alıp gitara taktım, hipshot tremsetterler monte ettim, forumda başlıklarım olacaktı vb vb. Hala daha da, daha da iyi ton için ne yapmalı diye araştırıyorum düşün. :)

Yani açıkçası gitarı modifiye etmekte önemli, efektler ve amfide önemli, manyetik modifikasyonu da önemli. Hepsinin yeri ayrı. Yani şunu yapma, gereksiz demek biraz göreceli. Keza ben setup ını bütçen için, yeterli gördüğümden, manyetik tavsiye ettim ama, belki wah pedalı almak isteyeceksin, whammy almak isteyeceksin, chorus, flanger vb. Hiçbiri önemsiz veya gereksiz değil elbet. Zaman içerisinde bütçe ve ihtiyaçlarla alakalı bir durum. Ben uzay gibi setup dizip, sadece Clapton çalan adamlar tanıyorum. (Sade bir ton olduğu için örnek verdim, Clapton tonunu çok severim.) Adamlar zevkine de pedal setup kuruyorlar. Yani senin neye ihtiyacın var kısmı bitmeyecek sonsuz bir derya. :D

Gitarın actionı berbat, entonasyon yerlerde, cızlama bızlama bol ise, Nasa roketi bağlasan rezil bir ton verecek maalesef. :D Elbet bence gitarın herşeyi tam değilse, önce ona yönelmek lazım. Ama nutı değiştir, köprüyü değiştir, ama iş manyetiğe gelince, onu değiştirme farkı görmezsin demek doğru olmaz bence. Manyetikte gitarın bir aksamı değil mi? Elindeki ekipman manyetik farkını sana hissettirmeyecekse, setupından duyacağın seste, nut değişiminin, köprü değişikliğinin sağlayacağı, sustain artışını, ton değişimini de hiç hiç hissetmezsin. :D

Elindeki Sansamp Gt2 prosesörler gibi değildir, manyetiklere feci derecede tepki gösteren bir alettir. Satriani dahil bir çok gitaristin, direkt sisteme girerek kayıt aldığı bir alettir. (Satriani Crystal Planet albümündeki kayıtlarda Sansamp PSA da kullandığı belirtiyor.) Tamamen analog bir cihaz. Manyetik değişimi yaparsan da muhakkak olumlu faydasını görürsün.

Ama diyorum ya, zevk meselesi. İster önce gitarın aksamlarını değiştir, daha bir modifiyeli olsun, ister manyetik değiştir, ister yeni pedal al. Hepsi bir şekilde birer tecrübe ve kazanım. Yeni bir modifiye yapıp veya ekipman alıp beğenmediğinde bile, bir kazanımın oluyor sonuçta.

@forbidden_city yavaş yavaş mevzuyu çözüyorum, sanırım ben beklentiyi fazla tuttum, yardımın için teşekkür ederim :) Bu arada Youtube'de birkaç videonu izledim, gayet başarılı, eline sağlık:)

@EMM Sunduğun seçenekler gayet pratik ve uygulamaya değer görünüyor. Zamanında Barış Şahin'in bir makalesini okumuştum. Yazdıklarına çok benzer şeylerden bahsediyordu ama göz ardı etmiştim. Yazdıklarını mutlaka uygulayacağım. Teşekkür ederim :)

Edit: Barış Şahin'in bu konudaki makalesini buldum. Okumak isteyen olursa diye linkini veriyorum:
http://gitarizm-tr.blogspot.com.tr/2012/04/strat-modifikasyonlar-1-stratn-dogal.html

Eyvallah, Baris abi bunu yaziya dokmustu ama onun yazisi nasil desem, benim yazdiklarima ikinci adim gibi. Benim yazdiklarim, evde direk girisebilecegin isler. Yanlis hatirlamiyorsam ya bu yazida ya da bunun ikincisinde "cavity boslugunu zimparalamak" vs. gibi hardcore modifikasyonlar da mevcut. Onlar da cok ciddi modifikasyonlar ama evde biraz zor ya da yeni baslayanlar icin diyelim. :)

Su an yaziyi okuyamiyorum ama daha once okudugum icin biliyorum. Baris abinin Gitarizm makaleleri cidden cok faydali, bitirici yazilar. Obur tarafta da yazar, on numara bir insan.

Rica ederim, özelden de yazabilirsin her zaman yardımcı olurum. Bu arada güzel yorumların için çok teşekkür ederim. Asıl evim Soundcloud sayfam, asıl kayıtlar orada :)

Rica ederim hocam, ilk fırsatta soundcloud sayfanızı da inceleyeceğim :)

@sacthres yazınızı okuduktan sonra cesaret aldım resmen :) @EMM hocamın bahsettiği küçük modifikasyonları mutlaka yapacağım. Bunun üzerine de birşeyler yapmak için yanıtınızdan da yola çıkarak daha çok araştırma yapacağım.

Bu arada @EMM Barış Şahin hakkında söylediklerinize kesinlikle katılıyorum. Bu ülkeye böyle insanlardan daha çok lazım :)

Geri