Kayıtlarda Bas Gitar Ses Seviyesini Yükseltme

'Bas Gitar ve Ekipmanları' forumunda Mustafa İLKER tarafından 24 Şubat 2015 tarihinde açılan konu

 1. Merhaba,
  Evde ses kartının line input'una giriş yaparak bas gitar kaydı alıyorum. Bir mikrofonlama söz konusu değil. Ses kalitesi güzel ama seviye yetersiz geliyor. Bu yüzden backing tracki de çok kısmam gerekiyor. Bunun bir çözümü ara cihazı vs varmıdır?
   
 2. Bilgisayar ortamında bunlar hiç dert edilecek şeyler değil :) Ham haliyle bırakmayın, biraz üzerinde uğraşıp mix yapmaya başlayın ufaktan gerekli plug in'leri de kullanarak.

  Direk input'tan arada hiçbir şey olmadan giriyorsanız, kullandığınız program nedir bilemiyorum ama direk Cubase'in içinde Amp Simulator var, oradan bas gitara uygun bir şeyler ayarlayıp sesini de yükseltebilirsiniz. Maximizer ile, Eq ile, Limiter ile, başka pek çok şey ile sesi arttırmanız mümkün.
   
  Mustafa İLKER ve timurhantt bunu beğendi.
 3. eğer program kullanıyorsanız kayıt aldığınız kanalın db yi arttırın en basit olarak bu şekilde olur. güzel olmayabilir ama.
   
  Mustafa İLKER bunu beğendi.
 4. bas gitarınızın sesini yükseltmek her zaman işe yaramayabilir. Benim tavsiyem, "duyulabilirliğini" artırmak olacak. Bu da en temelde eq ile olacaktır. Ama tabi herhangi bir program kullanıp kullanmadığınızı yazmamışsınız.
   
  Mustafa İLKER bunu beğendi.
 5. di box ile kayıt alırsanız sorun yaşamazsınız...ses kartı ve yazılım bilgisi verirseniz daha başka yorumlar da yapabiliriz...kolay gelsin...
   
  Mustafa İLKER bunu beğendi.
 6. Kullandığım yazılım logic pro. Amfi simülasyonları kullandığımda duyulabilirlik daha çok düşüyordu. Mevcut amfi simülasyonuna ince ayar çekince düzeldi. Kanal sesini en yüksekte tuttuğum halde backing tracki çok fazla kısmam gerekiyor. Ses kartından sesi kökleyince de overdrive oluyor.
   
  gurkanisevic bunu beğendi.
 7. Kanal sesini de normal değerde tutun, ses kartı gain'ini de. Duyulabilirlikten kasıt mid ve upper mid tarafına, hissedilir/dolgunluk yaratan bas ise haliyle bas tarafına ağırlık verin Eq yaparken. Amfi simulasyonu duyulabilirliği nasıl düşürüyor onu kesinlikle anlamadım :) Zira preamp demek bir nevi sesi şekillendirip, volume'e müdahele edebileceğiniz şey demek.

  Ham kayıtta her frekans yoğun geldiği için, şekillendirince biraz daha hacim azalır gibi gelebilir ama direk ham kayıtla kayıt yaparsanız da bahsettiğiniz sorun olur işte. Ya ses diğerlerini bastırır, ya da bastırmasın diye düşersiniz o zaman da hiç duyulmaz.

  İşte Eq bunun için var :) Duymak istediğiniz frekansları ayarlayabilmek için biraz deneme yanılma yapmanız yeterli grafik eq'da. Bir David Ellefson tonu için, Iron Maiden bas tonları için biraz daha tiz kısmına yüklenmeniz gerekir, tonu parlatmanız gerekir. Ancak bas sadece dolgunluk yaratsın ve gitarların önüne geçmesin derseniz 3-4 khz'den sonrasını kesebilirsiniz. O zaman ses daha bir rahatlar ama bas gitar cayır cayır duyulmaz.
   
  Mustafa İLKER bunu beğendi.
 8. Belki gitar pasif diye ama tize de yüklensem arkada ölü gibi oluyor. Eq biraz denedim ama daha detaylı şekilde üstünde çalışırım.
   
 9. teller ölüdür :D
   
  Mustafa İLKER bunu beğendi.
 10. Anlayamadım hocam ? :D
   
 11. teller çok eski olabilir mi ? bir de nasıl bir "sound" aradığını örneklendir yardımcı olalım.
   
 12. Bas gitarı diğer enstrumanların içine yedirmek diğerlerine göre daha zordur :) Ben de gelişmeye çalışıyorum bu konuda, sürekli deneme yanılmayla devam :) Mümkünse parametric eq üzerinde çalışmaya bak. Bir kayıt alıp buraya koysan aslında daha detaylı fikirler gelebilir.
   
  Mustafa İLKER bunu beğendi.
 13. Tellen 9aylık dean marley. Aradığım sound kalın ama belirgin. Peace sells introdaki gibi.
   
 14. Hani bas gitar telleri uzun ömürlüdür de, sen yine de 6 ayda bir değiştir.
   
  gurkanisevic ve Mustafa İLKER bunu beğendi.
 15. Peace Sells diyince aklıma mid geliyor. Bas, low mid ve 1 khz civarına yüklenilirse güzel olabilir. Ha bu arada zincirin başına kompresör (multiband, eq'lu) eklemeyi de deneyebilirsin eğer kullandığın programda varsa. Kayıt sonrası kompresör işini çok sevmesem de, çok iş görebilecek bir şey, oradan da söylediğim frekanslara yüklenebilirsin.
   
  Mustafa İLKER bunu beğendi.
 16. Cort action gitara 60liralık tel takımı takmak da biraz içime oturuyor hocam. Liseliyiz sonuçta :D

  Zincirin başına kompresör koyarım. Bir de Alctron ADB DI2100 DI BOX almayı düşünüyorum.
   
 17. Kullandığınız program Cubase olsaydı, eq ile ayarlarınız yetersiz geldiyse kompressor kullanıp make up ile istediğiniz seviyeye çekin derdim. Ne kadar sağlıklı olur tartışılır tabi.. Yukarıda söylendiği gibi bu işler deneme yanılma ile öğreniliyor.
   
  gurkanisevic ve Mustafa İLKER bunu beğendi.
 18. Açıklanan çözümlerin hepsine katılmakla birlikte double track yapmanızı da öneriyorum. Yani kayıt kanalınızı kopyalayarak çoğaltmak da bazen işe yarıyor. Hatta birini ham tutup sadece eq ayarlarını yapıp diğerine comp yapmak eğlenceli olabiliyor.
   
 19. Çare ayağınıza geldi hanımlar! Dunlop string cleaner... Kayıtta, provada, egzersiz çalışırken, sahnede heryerde özenilen tonlara sahip olun. Benim niye 200 liram yok elixir alamıyorum diye ağlamayın afafsgwwgdggsggs.(Başlık uzun zaman önce açılmış fakat belki dostlarım gezibirken okur diye ya, ayım dedim.)
  Bkz:Dunlop Bright Steel önerilir.

  Keyifli forumlamacalar...
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş