Whisky

Bence TurkRock'ının gelmiş geçmiş en sağlam grubuydular.Bİdaha olurmu şüpheli.Yinede bizlere kazandırdığı o güzel şarkılar için teşekkur ederim

Whisky, ülkemizde gelmiş geçmiş en büyük rock topluluklarında en önde gelen topluluklardandır. (Devil, Kramp ve Objektif diğer üçü).

Kendisini tanımaktan şeref duyduğum, herzaman sıcak gülüşü hatırımda kalan, dünya iyisi güzel insan Kamil Özaydın ve kankası Serdar Çokuslu tarafından kuruldu.Tarzlarından ödün vermeden 80'lere damgasını vurdu. 1987 yılında "Babaanne" piyasaya çıkmadan onlar zaten tanınmışlardı "Bak Biz Genciz" ile TRT ekranlarınan. Ancak, dönemin müzik endüstrisi grupları da etkiledi; bir müddet ara verirler. Kamil Özaydın'ın çabalarıyla tekrar biraraya gelip daha güçlü olarak kulvarda yerlerini alırlar.Sayısız konsere çıkarlar, 1992'de albüme ısınma amaçlı bir de demo çıkarırlar "Atmosfer" adında. Aynı yıl albüm kayıtlarına başlarlar. Albüm piyasaya çıkmadan dönemin özel tv'lerinde (özellikle interstar) boy gösterirler. "Ateşsuyu" henüz piyasaya verilecekken Mayıs 1993'te Kamil Özaydın geçirdiği beyin kanaması sonucu aramızdan ayrılır. Kahreder bizleri. Grup, Serdar Çokuslu önderliğinde yoluna devam eder ve "Güneşin Tahtı"(1996) ile "Dünyanın Kapısı"(1998) adlarında iki albüm çıkarıp gruba son noktayı koyarlar.

Whisky bugün tamamen dağılmış ve biraraya da gelecekmiş gibi gözükmeyen bir grup görünümünde.Alpay, başta Objektif olmak üzere çeşitli gruplarda çalmaya devam ediyor. Bazen Gür Akad'la bazen de teklif geldiği için Alanya'da bir gruba eşlik ederken rastlayabilirsiniz.Çağatay, Bahariyedeki dövme dükkanının yanı sıra Objektif, Gür Akad ve Cem Köksal'la eylemlerine devam etmekte. Serdar Çokuslu'yu ise hala devam eden "Whisky Musicshop"ta bulabilirsiniz. Bozup bozup yeniden kaydettiği bir de solo çalışması var gündeminde.

Whisky'i yeni kuşak sadece son albümleriyle bilir. 80'lere damgasını vuran Heavy Metal konserleri, paneller, söyleşiler, Devil, Egzotik Band, Ambulans, Denge ile çıkılan konserleri bilmezler.Gerçek Türk Rock'ı da bu yıllarda yaşanıyordu.Müthiş bir dayanışma söz konusuydu bu yıllarda.

başlık açmıştım ama varmış yeni öğrendiğim ancak efsane olarak bildiğim bir gruptur hastasıyım özellikle binnaz şarkıları çok güzel

Whisky'i ilk kez 1993 yılında Şener Yıldız'ın TRT 3'de yaptığı Rock Market programında tanıdım. O zaman Kamil hayatını kaybetmiş, dümeni Serdar idare etmekteydi. Ateşsuyu albümleri süperdi. Güneşin Tahtı ise sanki biraz zorlama yapılmıştı. Dağılmaları kötü oldu.

sava demiş ki:
Ateşsuyu albümüne nasıl ulaşabileceğim hakkında bir fikri olan varsa bana yardımcı olabilir mi?
whiskydrumshop tan alpayla baglantı kurabilirseniz bulma ihtimaliniz var. piyasada whisky albumu bulmak imkansız gibi birsey.
hatta persembe, onları dinlemeye gidecegim ben sorabilirim :p

Whisky, Kramp, Objektif, Hazy Hill, Mavi Sakal, Dr. Skull ve şu an aklıma gelmeyen birçok Türk rock grubunun albümleri ne yazık ki artık çoğaltılmıyor. "0" bulabilmen imkansız gibi birşey, belki kullanılmış bulabilirsin. Ben en son Kram - İstanbul Sokakları'nı bulmuş ve de enayilik edip almamıştım. Uyarayım dedim. Bu grupların albümleri az bulunduğu için çok değerli. Bulursanız sakın kaçırmayın derim.

Jawbreaker demiş ki:
Whisky, Kramp, Objektif, Hazy Hill, Mavi Sakal, Dr. Skull ve şu an aklıma gelmeyen birçok Türk rock grubunun albümleri ne yazık ki artık çoğaltılmıyor. "0" bulabilmen imkansız gibi birşey, belki kullanılmış bulabilirsin. Ben en son Kram - İstanbul Sokakları'nı bulmuş ve de enayilik edip almamıştım. Uyarayım dedim. Bu grupların albümleri az bulunduğu için çok değerli. Bulursanız sakın kaçırmayın derim.

istanbullu musunuz bilmiyorum ama ben whisky'nin dünyanın kapısı cdsini arkadaşıma kaptırdıktan sonra bir bakayım diye gezinirken krampın istanbul sokakları albümünü -hem de cd- geçtiğimiz hafta bakırköy megavizyonda görmüştüm -tabii kaldıysa, çünkü sadece bir tane vardı- sadece kramp da değil slayer, manowar gibi gruplarından da birden çok albümü mevcuttu...
hatta dur bakayım; yok yok ben görmedim, krampı.gidip ben alayım hemen bari şunu :)

Borknagar demiş ki:
Jawbreaker demiş ki:

istanbullu musunuz bilmiyorum ama ben whisky'nin dünyanın kapısı cdsini arkadaşıma kaptırdıktan sonra bir bakayım diye gezinirken krampın istanbul sokakları albümünü -hem de cd- geçtiğimiz hafta bakırköy megavizyonda görmüştüm -tabii kaldıysa, çünkü sadece bir tane vardı- sadece kramp da değil slayer, manowar gibi gruplarından da birden çok albümü mevcuttu...
hatta dur bakayım; yok yok ben görmedim, krampı.gidip ben alayım hemen bari şunu :)
bende whisky nın 2 tane mp3 ü var babaanne albümü var ve bir tanerde kapağında cenin olan albümü var piyasada onuda alıcam ve mp3 yapıcam isteyene ücretsiz veririmn çünkü bu grupları dinlemesini istiyorum insanların ayrıca mavi sakal dr. skull da var bu grupların albümlerini ben 2 milyona aldım 2. el çünkü ne kadar değerli olduklarını bilmiyorlar ve normal fiyata satıyorlar :) bu arada ankara da olan arkadaşlar kızılayda biryerdeydi tam hatırlamıyorum yani ankara yı bilmem orada mavi sakal çektir gt ve mavi sakal 2 albümlerinin sıfırlarını bulabilirler eğer hala kaldıysa

Kamil Özaydın'lı Whisky dönemine yetişemedim. Ama yine de o ve onun müziği ile büyüdüm. Onun hakkında yazacak fazla bir şey yok, bir efsane o...

3 sene önce bir fanzin projemiz vardı. İlk sayının giriş yazısında benimle yaşıt olan Babaanne albümünden "Bak Biz Genciz" parçasının sözlerini yazmıştık. Bu yola çıkarken kendimize onu ve onun bu müziğe bakış açısıını örnek almıştık. Fanzinimiz çıkamadı, ama yine de onun bizim için yeri tartışılmaz.

Ölümünün 12. yıldönümünde önünde saygıyla eğiliyorum.

deerrudolf....
Kamil Özaydın ı hatırlayan tek kişi diyebilirmiyiz senin için gördüğüm üzere msn indede nickine koymuşsun ve bu beni çok mutlu etti teşekkür ederim
bende bir fanzin düşünüyordum eğer hala öyle bir hayalin varsa ortak yazılarımızı falan paylaşıp yapabiliriz ve kapağımızdada Whisky olmalı

Geri