Ses Kartına Pedal Bağlamak?

Bir amfiyi fiziksel olarak düşünün, ne varsa aynısını modellemeniz gerekir. Örneğin kafa marshall amfiniz var, bundan ses elde edebilmek icin speaker şart, pedalları bağlarsanız efektleri de alırsınız; e o zaman bunlar da şart.
BIAS Fx'i kurcalayın biraz, kendisi amfiyle beraber speaker'ı açıyor, hazır presetler mevcut zaten. Bağla çal gibi düşünebilirsiniz bias'ı. Çok kurcalamadan güzel tonlar almak mümkün, kurcalayarak çok çok güzel tonlar alanlar da bulunmakta :)

Anladığım kadarıyla efektleride, kabinleride, amfileride tamamen kendim kurcalayarak istediğim tonu elde etmem gerekiyor
Peki kabin simülatörü dediğimiz şey amfi kabinlerinin dijital versiyonu oluyor dimi ? Teşekkürler cevabınız için bu arada

Son düzenleme:
Anladığım kadarıyla efektleride, kabinleride, amfileride tamamen kendim kurcalayarak istediğim tonu elde etmem gerekiyor
Peki kabin simülatörü dediğimiz şey amfi kabinlerinin dijital versiyonu oluyor dimi ? Teşekkürler cevabınız için bu arada

Kabin simulatörü demek, gerçekteki o canlı canlı gelen speaker hacmini bir nebze dijital ortamda da benzetebilmek demek. Eq gibi davranır kabin simulatörleri. Net bir bas tepkisi almak için, daha punchy bir sound için de benim hiç tercih etmediğim bir mevzu. Çok fazla ton işlerinde boğulmayan insanlar içinse büyük rahatlık. Tabii çok iyileri de var, kötüleri de.

Genel olarak şöyle diyeyim, bir drive tonu kabin simulasyonu olmadan, preamp çıkışını line halinde ses kartına girerseniz; en üst frekanslar, yani tiz frekansların da tizi olan, aşırı rahatsız edici gelecektir. Kabin simulatörü de genel olarak;
-herhangi bir speaker'da duymadığımız en üst frekansları törpüleyecek
-eğer büyük bir kabini simule ediyorsak (4x12 vs.) alt frekansları biraz şişirecek, 1x12 ya da 1x8 gibi ufak kabinleri simule ediyorsa da ton biraz daha cılızlaşacak

Özetle tonu şöyle bir kaplayacak, tıpkı gerçekte speaker'ın yaptığı gibi. Yani o olmazsa, kayıda giden preamp tonunu, bilgisayar hoparlörden dinlersek; meşhur sinek vızıltısı sesini alacağız. Tabi bu dediklerim drive/distortion sesler için. Clean'de o üst frekanslar güzel gelebiliyor kulağa, kabin simulasyonu kullanılmayabilir.

Geri