Havya Alırken...

öncelikle internetten video izledim buraya yazmadan önce, izlediğim video da sıra sıra kullanılıyor video ancak birleştirildiği çok belli. mesela lehimlenen yere kablo eki yapıyor ve bunu yekpare yapmak için başka bir parça takıyor vs. vs. Nasıl soğumasını beklemene gerek yok ? o kadar ısı biriken bir ucu nasıl değiştirmeyi düşünüyorsun bi anlatsana başka bir uç takmak için ?

uploadfromtaptalk1433076288093.jpg

Daire içerisindeki anahtarlar ile ucu çıkarıyor ve kare içerisindeki kutuya bırakıyorsun. Yeni ucu alıp takıp sıkıyorsun. Sonra aleti çalıştırıyorsun. Olay bu.
Kullandığım için yazıyorum yoksa senin dediğin doğru olurdu. Pratik bir alet.
(Isıdan dolayı oluşan genleşme çok sorun değil onu da belirteyim.)

Ya şu dremel çok iyimiş. @metaltrrocker Krem Brule bile yapabiliryorsun :D hatta evde kendine göre uygun başka alanlar da yaratabilirsin. Ağaca desen verse vs gibi.. Eritme-bükme-plastik kablo ucu büzme vs çok fonksiyonu varmış. Fiyatı da iyi 110 tl civarı alınabilir bence. Bunu ekledim listeye. Lakin burada sıvı bütan tüpü ne kadar süre çalışabiliyor ? İkide bir bitip insanı sinir etmesin de..

Pedalların içinde kullanılan kabloların da bir kalitesi vardır sanırım, bu işler için ne kullanıyorsunuz nereden temin ediyosunuz?
Geçen yüzyılda sorulmuş ama cevap vereyim yine de :D Kablonun kalitesi yüksek akımlar, yüksek sıcaklıklar ve uzun metrajlarda belli olur. Pedal için bunların hiçbiri söz konusu değil. Pedallarda herhangi bir markanın en az 0.35mm2 lik kablolarını kullanabilirsiniz.

Son düzenleme:
Weller taklidi istasyonlar ama hobi için tabiki gayet yeterli. Yinede istanbul' da olanlar daha uygun çözümler bulabilir alt kategoride yer alan. Orta kategoride fiyat performans olarak en iyi seçim ERSA olacaktır. Cidden çok güzel istasyonları var 10 sn de 400 dereceye çıkıyor, uyku özelliği uc ömrünü uzatıyor vs... Ama üst kategoride bu ara çok arastirdigimdan biliyorum JBC bir numara. Birkaç aydır kullanıyorum böyle havya görmedim hayatımda 2 sn sürüyor 400 dereceye çıkması ve lehimleme esnasında gücü arttirdigi için uc sıcaklığı diğer havyalara oranla çok çok az düşüyor, bu şekilde uyku özelliği çok efektif kullanılabiliyor. Hassas komponent uygulamaları için metronom gibi bir sürü özelliğide mevcut.

Daha yeni aldım, ne zamandır kullanmıyodum, 30W kesin tavsiye etmem, tam bir ömür törpüsü.. ben mi unuttum lan bu işleri derken 40W aldım, tıkır tıkır halloldu herşey..
Bauhaus vs yerlerde satılan 30-40tl civarı 40W bi alet işinizi rahat görecektir.. Lehim telini biraz kaliteli tutmakta fayda var..

Önce sağlık diyorum ben, zira lehim yaparken kurşunu soğuduğunda da kanser olacak :D Hatta direk marka söyleyeyim Türkiye' de bulunabilecek ; Elsold. Feray ve Soldex kullandım ama beğenmedim. Sen ne kullanıyorsun ?

Önce sağlık diyorum ben, zira lehim yaparken kurşunu soğuduğunda da kanser olacak :D Hatta direk marka söyleyeyim Türkiye' de bulunabilecek ; Elsold. Feray ve Soldex kullandım ama beğenmedim. Sen ne kullanıyorsun ?
Solumasın o zaman :D Fan koysun lehim yaparken, dumanı süpürür başka tarafa. Bizim Tahsin Hoca aralıksız 50-55 yıl boyunca kurşunlu lehim kullanmış. Bizden uzun yaşayacak :D

Fabrikada hep RoHS lu (kurşunsuz - Pb-Free) kullanıyoruz ama ben hususi işlerimde hep RoHS suz kullanıyorum. Benim kullandığım makara lehimler hep Feray ve son derece memnunum. Lehim havuzunda/dalga lehimde kullandıklarımız da Feray.

Son düzenleme:
bir eli değen şu konularda da tavsiyede bulunsa:
1- gitar içine kullanılacak kablo.. okuduğum düşük kapasitans falan diyor ama dolaştığım hiçbir yerde tatmin edici bir kablo bulamadım.. doğrudan link atabilen biri olsa ne nefis olur.. şöyle online alabileceğimiz bişey (gitti gidiyor, hepsi burada vs)
2- kurşunsuz lehim teli.. şunu buldum: Qualitek Nc600 Kurşunsuz Lehim 0.81mm_500gr GittiGidiyor'da 183729514
hem pahalı hem de fazla mı kalın acaba?
3- solder ball işimize yarar mı nedir?
4- içi tek parça olan tek parça kablolar var.. bi elektronikçi arkadaşım bunlar ince çoklu kablolardan daha iyi dedi ama hiçbir gitarda görmedim kullanıldığını? ne dersiniz?
5- @izzzyy bahsettiğin markaya baktım, önerebileceğin bir model var mı? elimdeki aletten hiç memnun değilim, iş görüyor ama çok geç ısınıyor.. (cümlenin başı kulağa korkunç geliyor tekrar düşününce)

bir de youtube'da videoda adamın kullandığı sistem çok pratik.. böyle birşey nereden bulunur? kollu, kıskaçlı, büyüteçli vs masaüstü bir düzenek.. adını dahi bilemiyorum ki arayayım..

videoda adamın kullandığı sistem çok pratik.. böyle birşey nereden bulunur? kollu, kıskaçlı, büyüteçli vs masaüstü bir düzenek.. adını dahi bilemiyorum ki arayayım..
Merhabalar, o düzeneğin "akrobat", "kart (pcb) tutucu" gibi isimleri var. Ankara'da Konya Sokak'ta öğrenci malzemeleri satan herhangi bir dükkanda rahatlıkla bulabilirsiniz. Online olarak şunlar var:
Akrobat üçüncü El Stand Büyüteçli Bord Tutucu GittiGidiyor'da 196902773
Proskit SN-392 Çok Amaçlı Tutacak-Online Satış

bir eli değen şu konularda da tavsiyede bulunsa:
1- gitar içine kullanılacak kablo.. okuduğum düşük kapasitans falan diyor ama dolaştığım hiçbir yerde tatmin edici bir kablo bulamadım.. doğrudan link atabilen biri olsa ne nefis olur.. şöyle online alabileceğimiz bişey (gitti gidiyor, hepsi burada vs)
2- kurşunsuz lehim teli.. şunu buldum: Qualitek Nc600 Kurşunsuz Lehim 0.81mm_500gr GittiGidiyor'da 183729514
hem pahalı hem de fazla mı kalın acaba?
3- solder ball işimize yarar mı nedir?
4- içi tek parça olan tek parça kablolar var.. bi elektronikçi arkadaşım bunlar ince çoklu kablolardan daha iyi dedi ama hiçbir gitarda görmedim kullanıldığını? ne dersiniz?
5- @izzzyy bahsettiğin markaya baktım, önerebileceğin bir model var mı? elimdeki aletten hiç memnun değilim, iş görüyor ama çok geç ısınıyor.. (cümlenin başı kulağa korkunç geliyor tekrar düşününce)

bir de youtube'da videoda adamın kullandığı sistem çok pratik.. böyle birşey nereden bulunur? kollu, kıskaçlı, büyüteçli vs masaüstü bir düzenek.. adını dahi bilemiyorum ki arayayım..

Ersa I-Con pico modeli profesyonelim diyene dahi rahat rahat yeter.

Kablo için klotz dan başka seçenek yok güzel ülkemde maalesef, onunda lagrange modelini bulmak neredeyse imkansız. Aldığınız kablonun instrument cable olmasına dikkat edin, surekli mikrofon kablosu kitliyorlar millete.

Linkteki lehim çok pahalı ve fazla, 100-200 gr yeter. Elsold veya soldex' in kursunsuzlari en iyi seçenek sanırım. Feray' in kursunsuzunu kullanmadım ama kursunlusu çok kalıntı bırakıyor. Aşırı flux var içerisinde, hava değerken daha fışkırıyor sağa sola.

Solder ball tahmin ettiğim şey ise gpu falan lehimlemek için senin işine yaramaz.

Elektronikci arkadaşın neye dayanarak bunu söyledi anlamadım, audio kablolar çok damarlı olur.

Yardımcı el falan dersen elektronikciler anlayacaktır.

Geri