Gitarını Göster Ey Turkrockcılar

Wikipedia da sustain'i arttırdığı yazıyor şu şekilde:
The AANJ makes playing more comfortable and increases the sustain of the upper frets, since they are located over the body itself, instead of an extension
f_neck1.jpg

Şöyle bir açıklamada var:

In each of the pictures above, the Original neck is on top and the All Access Neck on the bottom. The fretboard lengths are the same in both, but the necks vary in where they attach to the body. Notice that the original neck's base was shorter, with the fretboard extending out to fit the body. The original body had less routing, whereas the new All Access Neck requires deeper body routing up to the neck pickup. On the All Access Neck, the additional neck wood is needed to allow it to be bolted closer to the bridge. The Heel Joint on the Original necks are at the 16th fret and the neck thickens at the 12th fret. The Heel Joint on the All-Access-Neck is at the 17.5th fret and the neck thickens at the 16h fret. You cannot retrofit an original neck into an all access body. You could however, retrofit an all access neck into an original style body with heavy modifications of the body first.

yine de tekrar anlatayim, bir kere asimetrik yerlestirilmis vidalar oldugu icin daha siki bir tutunma sagliyor. yuzey gerilimini oval yapisi sebebiyle iyi dagitmis bir dizayn oldugundan stres catlagini da onluyor. daha iyi tutundugu icin eklem yeri daha arkadan baslatilabilmis oluyor, boylece yuksek perdeler govde uzerinde degil klavye uzerinde kaliyor, bu da sustaini artiriyor. bir nevi neck-thru contour'u islevi goruyor yani. ibanez'in jem7vwh'lerdeki 21-24 scalloping olayini bu perdelerdeki sustaini artirmak uzere yaptigini ancak AANJ kullanilmaya baslandiktan sonra buna gerek kalmadigi ile ilgili yaptigi bir aciklama falan da var.

secks demiş ki:
Stormcrow demiş ki:
The AANJ makes playing more comfortable and increases the sustain of the upper frets, since they are located over the body itself, instead of an extension

PhoibosApollon demiş ki:
...boylece yuksek perdeler govde uzerinde degil klavye uzerinde kaliyor, bu da sustaini artiriyor...

phoibos, kızacaksın ama yine kafam karıştı benim :LOL:

O son bir kaç perde sapın vidalandığı yerden gövdeye doğru köprü gibi uzanmasından kaynaklanıyor.
Mesela strat sapları zaten böyle değil. O yüzden karşılaştırma gereksiz.

Burdaki phoibosapollon'un yazdığı. AANJ nin daha önce kullanılan sap şekline göre ne artıları olduğu.

stormcrow, artan sustain için zıt şeyleri neden göstermiş söyledikleriniz, argümanınızı anlamadım. gövde üzerinde olması mı olmaması mı arttırıyor sustaini yüksek perdelerde?

midnite demiş ki:
@janmoreye

şık gitarlar, custom sanırım? bir de amfi jcm900 mü:p bir de neden kafakabin yerine kombo tercih ettin:p sesi süperdir onun kesin off:)
JCM600 ama satalı epey oldu. Şu an Roccaforte 30 Watt Amfi ve Divided by 13 Kabin var bende. Bir adet de 6v6 lambalı düşük watt lı bir amfi istiyorum Bruno Tweedy Pie veya Divided by 13 JRT 9/15 onun için gitarı satmak istiyorum.

secks demiş ki:
stormcrow, artan sustain için zıt şeyleri neden göstermiş söyledikleriniz, argümanınızı anlamadım. gövde üzerinde olması mı olmaması mı arttırıyor sustaini yüksek perdelerde?

Aslına bakarsan her 2 halde de gövdenin üstüne denk geliyor sonuçta. Ama eski tip sapta son perdeler sapın vidalandığı kısmın ilerisinde olduğu için gövde ile ne şekilde temas ettiği fark yaratıyor sanırım.

secks demiş ki:
Stormcrow demiş ki:

PhoibosApollon demiş ki:
...boylece yuksek perdeler govde uzerinde degil klavye uzerinde kaliyor, bu da sustaini artiriyor...

phoibos, kızacaksın ama yine kafam karıştı benim :LOL:

wikipedia'daki makalede yazar onceki durumdan bahsetmis, aanj yokken ki halinden yani "located over body itself" derken.

fuckinick demiş ki:
Eldrun demiş ki:
Peki neden hala inatla gitarların sap bağlantısı kare yapılıyor.Cort ne güzel yapıyor mesela aanj.Jackson ise kare yapıyor, e ben de jackson alcak olsam bolt on olsun istemem bu yüzden.

onu geçtim de teknoloji başını alıp gitmiş aşırı üretim bacaları tüttürüyor iken neden hala bu kadar çok bolt-on? nedir bu takıntı? bilmediğim birşey mi var acaba?

Neck Thru için daha büyük bir cnc gerekiyordur, ondandır heralde.

Neck-thrularda gövde ağacının tona etkisi azalıyor çünkü. birçok gitarist bu yüzden set neck yada bolt on tercih ediyor.

tonu ve sustaini büyük ölçüde sap ve gövdenin sapın doğrultusundaki kısmı veriyor.Mesela HSH ve Floyd Roselu bir gitarda gitarın orta kısmından o kadar çok ağaç gidiyor ki sustaini aşırı derecede etkiler bence bu.

Gövdelerin şekli bile tona etki eder, Neck Thru'nun gövde ağacının etkisini azaltması saçma geldi bana.Sap ve gövdenin kanatları birbirine yapıştırılıyor, e bolt onda da sap gövdeye yapıştırılıyor sonuçta, ikisinde de bir yerde tutukalı koyuyorlar. :D Set-Neck'de çok laf atılır bu konuda, yok sustaini azaltıyor tonu iletmiyor falan.

Bu üç bağlantının artıları eksileri var ama bu kadar da abartı değil ya.Les Paul ler set neck.Neck Thru değil.Ama 59'Les Paulun tonuna laf atan da görmedim tonu iyi değil sustain düşük diye.

Geri