Gitarını Göster Ey Turkrockcılar

dsc00809ad.jpg
dsc00834eb.jpg
dsc00822u.jpg
p1040658z.jpg
p1040652a.jpg

Sagol. Evet o transgreen bir Sl2h idi. Bir de Sl1 deneyeyim dedim. Para biriktirmek cok zor, ya eline toplu para gecerse direk harcayacaksin ya da taksite girip alacaksin. Hem taksite girince zorunlu biriktirmis gibi oluyorsun hem de gitarin daha erken eline geciyor :)

Sagol. Evet o transgreen bir Sl2h idi. Bir de Sl1 deneyeyim dedim. Para biriktirmek cok zor, ya eline toplu para gecerse direk harcayacaksin ya da taksite girip alacaksin. Hem taksite girince zorunlu biriktirmis gibi oluyorsun hem de gitarin daha erken eline geciyor :)

Taksitle almak guzel de esim odaya girip de daha once ortalikta olmayan bir gitar gorurse o zaman zor oluyor :) Biraz para biriktirip kalanini taksit yapmak en iyisi. Benim gonlumden de SL2HT yada SLS3 geciyor ama bakalim. Gecenlerde bir gitar alacak oldum (Charvel), esim "gitar calmak icin gunde yarim saat zamani zor buluyorsun, elindekilerle idare et" deyince verecek cevap bulamadim acikcasi :( Elimdekileri de satasim yok, 3u artik uretilen modeller degil. Bekleyecegiz artik bir firsatini.

Geçenlerde espguitars.co.jp dan makato ile yazıştım. Hem kendilerine Mx250 siparişi verip veremeyeceğimi sordum, hemde bendeki Exp ve Mx250 nin seri numaralarından, hangi senelerde üretilmiş olduklarını ve bendeki mx250II nin başında ''K'' harfi olmadığını ve senin verdiğin esp sitesinde K serisi 2000 yılında başladığını belirttim ama satın aldığım yerde benim mx250II min 2002 ve sıfır olduğunu belirttiklerini söyledim. Saolsun gardaşımız cevaplamış;

Sorry, we cannot accept a custom order with using EX(MX) body shape. and sorry Mx-250II is discontinued. we cannot accept an order for it.

Our factory suffered a fire accident on late '90s, and unfortunately, all the records of serial numbers were burnt down...
We are now using serial numbers 1 letter plus 7 digits on the back of headstock, something like;
T0943156
Both your number doesn't match to our current system, so both may be made before the fire accident on late '90s. But, I'm not familiar with the 8 digits serial number. I'll check with factory if 8 digits serial numberrs were used in the past. (Factory is closed till Tuesday for summer holidays, so I can check about it on Wednesday.)

MX-250II has mahogany body & neck, and ebony fingerboard.I'm not sure what wood was used on your EX with Floyd Rose.
EX with Floyd Rose should have thicker body than MX-250II because of Floyd Rose bridge.
Evet maple değilmiş demek ki ama.. Yazdıkları doğru, benim denediklerimden gövdesi maple olan acayip ağır bir gitardı, ama maple+maple olanlar mevcut, herhalde kendisi rastlamamış hiç. Ben Big Boss'ta ters Kramer hockey headstock olanını bile denemiştim..

Seri no.su olayı yine de dikkatimi çekmeye devam ediyor zira ESP harfli numarlandırmayı 2000 yılında başlattı. Bendeki Horizonlardan biri T01... ile başlıyor mesela (Takada, 2001).
MX250II için seri no. bilgileri:
http://bbs.espguitars.com/showpost.php?p=1624557&postcount=2
İlk mesajda yazdığım gibi ESP'nin ne yaptığını takip etmek biraz zor. Özellikle Amerikan olduğu iddia edilen bir çok 48th Street modelini takip etmek kolay değil, her 3-4 ayda bir standart değiştirmiş adamlar :)

Both your number doesn't match to our current system, so both may be made before the fire accident on late '90s. But, I'm not familiar with the 8 digits serial number.
Bahsettiği yangının '99 başı olması lazım. O sebeple harfli sisteme geçmişlerdi, okumuştum bir yerde.. Dediğim gibi sanki 2000 öncesi gibi duruyor gitar ama seri no.su ilginç. Bu bence export yapılan modellerden biri yani sanırım özellikle Amerika'ya gönderilmek üzere yapılmışlardan biri olma ihtimali yüksek. Ve büyük ihtimalle de Kiso'da değil Takada veya Sado'da yapılan bir model. Bu sebeple aslında şanslısın her iki atölye de Kiso'dan daha iyi.
EX with Floyd Rose should have thicker body than MX-250II because of Floyd Rose bridge.
Bak bu doğru işte, düşünememişiz :)

Bahsettiği yangının '99 başı olması lazım. O sebeple harfli sisteme geçmişlerdi, okumuştum bir yerde.. Dediğim gibi sanki 2000 öncesi gibi duruyor gitar ama seri no.su ilginç. Bu bence export yapılan modellerden biri yani sanırım özellikle Amerika'ya gönderilmek üzere yapılmışlardan biri olma ihtimali yüksek. Ve büyük ihtimalle de Kiso'da değil Takada veya Sado'da yapılan bir model. Bu sebeple aslında şanslısın her iki atölye de Kiso'dan daha iyi.

Bak bu doğru işte, düşünememişiz :)

Bir tane Tune o matic sistemli bolt on Exp alıp bakmak lazım.

Eğer Mx250II ile aynı kalınlıkta bir kasaya sahipse, dediği doğrudur :D

Orjinal Floyd'larda 37-43 mm arası yükseklik var zaten, gitarın kasasının biraz daha kalın olması normal; olmasa da ona göre routing yapılır ama Esp bu, işi şansa bırakmaz :)

Şuan ebayde 90 ların başından kalma bir Mx250 satan biriyle yazıştım, yaptığı açıklama ve gitarı;

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dl...7&ssPageName=ADME:X:RTQ:US:1123#ht_720wt_1040

You can tell by the truss rod cover, bell shaped with one screw. After 1996 or 97 they went to CNC machines around that time they stopped doing the bell truss rod covers. The real early ones had two screw truss rod covers. I have a black MX that has the two screw truss rod cover and has the old shape like the Eet Fuk. I have owned like over 30 ESP explorers I can tell you anything you want to know about them. Today the best ESPs have T serial numbers, K serial numbers are not as nice the T serial numbers. TH serial numbers are very rare but the very best quality. It used to be in the early 2000s that K was the best but that is no longer true.

Taksitle almak guzel de esim odaya girip de daha once ortalikta olmayan bir gitar gorurse o zaman zor oluyor :) Biraz para biriktirip kalanini taksit yapmak en iyisi. Benim gonlumden de SL2HT yada SLS3 geciyor ama bakalim. Gecenlerde bir gitar alacak oldum (Charvel), esim "gitar calmak icin gunde yarim saat zamani zor buluyorsun, elindekilerle idare et" deyince verecek cevap bulamadim acikcasi :( Elimdekileri de satasim yok, 3u artik uretilen modeller degil. Bekleyecegiz artik bir firsatini.

Hocam çok güzel bir noktaya değinmişsin. Belli bir yaştan sonra sanırım herkes günde yarım saat kadar çalmak zorunda kalcak gibi geliyor bana (iş, geçim derdi vs.) Benim düşünceme göre bizler bir gitar için ve o gitar içimize sinmişse maddi yönden sınırlarımızı zorlayabiliriz ve zerre kadar pişmanlık duyulmaz. Ama belki eşler/anneler haklıysa? Günde yarım saat çalmak için binlerce tl harcamak onlara mantıklı gelmiyor olabilir. Ama bana sorcak olursan iyi, güzel, içe sinen bir gitar alınmışsa bu gitar insanı ömrü boyunca mutlu yapabilir çalmadığı zamanlarda bile. Ben böyle düşünüyorum :)

Hocam çok güzel bir noktaya değinmişsin. Belli bir yaştan sonra sanırım herkes günde yarım saat kadar çalmak zorunda kalcak gibi geliyor bana (iş, geçim derdi vs.) Benim düşünceme göre bizler bir gitar için ve o gitar içimize sinmişse maddi yönden sınırlarımızı zorlayabiliriz ve zerre kadar pişmanlık duyulmaz. Ama belki eşler/anneler haklıysa? Günde yarım saat çalmak için binlerce tl harcamak onlara mantıklı gelmiyor olabilir. Ama bana sorcak olursan iyi, güzel, içe sinen bir gitar alınmışsa bu gitar insanı ömrü boyunca mutlu yapabilir çalmadığı zamanlarda bile. Ben böyle düşünüyorum :)

öyle ama insan gerçekten istediği gitarı alsa bile degil yarım saat 20 dakika olsun yinede ona mutluluk ve heycan veriyor elbette herkesin işi gücü var zamanı kısıtlı ama elbette haftada 2 gün olsa bile ona zaman ayırabiliriz. sonuçta o bizi hep bekliycek biz onu elimize alana kadar. ama tabi aldıktan sora hiç zaman ayıramıycaksak güzelim aletleri odanın köşesine boş boş mahkum etmemeliyiz. zamanında bana da çok söylemişti annem boşver diye ama inat ettim hafta sonu arkadaşlarımla 5 saat buluşuyorsam bunu 3 saate indirdim 2 saat ise gitarımla bana kaldı demek istedğim insan istedikten sonra neden olmasın sadece biraz ama biraz fedakarlık

Geri