Gitarını Göster Ey Turkrockcılar

Ltd Elite de aslinda Esp'den E-II ye gecisteki 1-2 yil arada cikartilmis yine japonya mahsulu gitarlar. Sanirim isimden patlayinca E-II ye donduler.
Kronolojik olarak ESP -> LTD Elite -> E-II.
Kalite olarak birbirlerinin ardillari oldugu icin ayni dense de, internette cok fazla oyle olmadigina dair yorum ve kritik var. Kafalar muglak.
Kafada ESP yazmasi psikolojik anlamda saglam bir arti deger tabii.
1900 dolar fena degil gibi ama 60.000'e Esp alan da yoktur 2.elde. diger 80% ilanda oldugu gibi olta ilan onlar, bir balik gelirse...

Ltd Elite de aslinda Esp'den E-II ye gecisteki 1-2 yil arada cikartilmis yine japonya mahsulu gitarlar. Sanirim isimden patlayinca E-II ye donduler.
Kalite olarak birbirlerinin ardillari oldugu icin ayni dense de, internette cok fazla oyle olmadigina dair yorum ve kritik var. Kafalar muglak.
1900 dolar fena degil gibi ama 60.000'e Esp alan da yoktur 2.elde. diger 80% ilanda oldugu gibi olta ilan onlar, bir balik gelirse...
Artık Japon LTD yok ESP EII ve LTD şeklinde gidiyor. EII ler Edwardslardan da başarısız diyebilirim işçilik olarak. İyi ESP varsa iyi rakama her zaman alıcı bulunur bence.

E o zaman insanlar bir bakıma marka için para vermiş oluyorlar bir bakıma değil mi abi ?

Gitar camiasının yıllardır bitmeyen geyiğidir zaten "ağğbi eskiler daha iyi, zartzurtu değiştirdiler bozuldu" geyiği. ESP E-2'ler, eski ESP Standard Series'in üretildiği birebir aynı hatta, aynı şekilde, aynı malzemelerle, aynı speclerle üretilen bir seri ve kalite olarak da denk. Aksini söyleyen ardından element uyduruyordur, ya da standard series ESP'si vardır, yüksek fiyata kakalama peşindedir. Memleketimin ESP sevdalıları bir acayip zaten :) LTD Elite serisi de bu geçiş sırasında çok kısa bir süre üretilmiş, yine ESP standard series ve E-2'ye denk, sadece adı LTD olan bir seri.

Bununla birlikte, şahsi kanaatim E-2 ve evet, haşmetullah-u azim ESP Standard series'in de, saçmalayan fiyatları yüzünden alınırlığını kaybettiği yönünde. 1.5k dolar civarında herhangi bir gitardan birebir aynı verimi tavizsiz alabiliyorsunuz artık. "Hocu importlar dandik endonezya gitar mı olur benimki japon ohh" diye kendini tatmin etme imkanı hariç tabi :)

ESP E-2'ler, eski ESP Standard Series'in üretildiği birebir aynı hatta, aynı şekilde, aynı malzemelerle, aynı speclerle üretilen bir seri ve kalite olarak da denk.

Tam olarak değil. Hatta E-II aslında epey şaibeli bir seri ve bu gitarların nerede üretildikleri bile kesin değil. Yalnızca kafasına made in japan yazmalarına yetecek kadarı Japonya'da bitiriliyor falan yazmış işin peşine düşen pek çok e-detektif. Bu aşırı önemli bir durum olmasa da (şayet gerçekse) şeffaflık açısından büyük bir eksi.

Zaten internette az biraz araştırma yapınca işçilikten dert yanan yığınla insan görüyorsunuz. Eski standart serilere bakınca durum bunun tam tersi (işçiliğe övgüler vs.) Yani durum pre-fender jackson'dan ya da ne bileyim x yılı gibson'dan biraz daha öte gibi.

3 tane Japon ESP Eclipse
1 Japon ESP SV
2 tane E-II Eclipse
3 tane LTD EC-1000 Deluxe (biri hala elimde)
1 tane LTD JM-II (hala elimde)

hatırlayabildiğim ESP ailesi gitarlarım zaman içerisinde... yani gönül ister ki sadece ESP yazsın kafada ama açıkçası fiyat farkı büyüdükçe buna değmiyor... değmiyor derken ESP'ye değmez diye demiyorum, E-II ve LTD deluxe'lar o kadar iyi ama o kadar iyi ki... aha işte ondan o farka değer mi diye düşündürtüyor... hangisi olsa alınır nokta.

Namm fuarında E-II yeni cıktıgında röportajı yapan adamın ısrarla sorusu karsısında “finisihing in Japan” diyordu Esp yetkilisi. Daha sonra millet iyice desmeye basladı zamanla meseleyi işte cnc kalıplarının degişmesi vs..Bu Edwards icin de söylenirdi, hersey, özellikle agac işciligi Cin’de yapılıyor diye ama tabi internette at izi iti izine karıstıgı icin corba hersey. Ha bana farketmez, Ltd dahil büyük hayranlarıyım.

Türkiye'de çok paradır. Yurtdışında da 2600-3000 USD civarı. Gitar temiz ise 1900 güzel fiyat. Sahibindende 60 dan aşağı yok ESP
72'ye falan görüyorum. Bence çok fazla fiyat isteniyor. Thomann'dan yeni gümrük uygulaması ile bile benzer fiyatlara sıfır alınır bence. 2. elde yıpranma ve bakım masrafına göre ortalama 35 - 45 arası bişi olması gerekir diye düşünüyorum.

72'ye falan görüyorum. Bence çok fazla fiyat isteniyor. Thomann'dan yeni gümrük uygulaması ile bile benzer fiyatlara sıfır alınır bence. 2. elde yıpranma ve bakım masrafına göre ortalama 35 - 45 arası bişi olması gerekir diye düşünüyorum.
72 çok fazla evet katılıyorum. Ama maalesef yok 35-40 bin gibi fiyatlar, yurtdışında bile ikinci elleri 2 bin eurodan başlıyor. Çok temiz durumda ise 2600-2800 ü bile buluyor. Üst seri sıfır ltd modelleri Türkiye'de 30-42 bin TL civarı. 1000 serisi LTD ker Kalite olarak orjinal ESP den çok da kötü değil.

Daha düne kadar EII Eclipse black cherry 30 bine gitti ya. Neckthru idi bir de. Onu alamadığıma o kadar pişmanım ki. Tam mesaj atacaktım kardeşim ben alıyorum diye. İlandan kalktı. Rosewood klavyesi var idi. Onun dün o fiyata satıldığı yerde 70’ler 72’ler çok fazla.

Geri