Cort Turkish Edition

Yapıcı eleştiri yapan ve çok güzel öneriler getiren arkadaşlara teşekkürler.

Yukarıdaki resimlerden her biri aşağı yukarı oluşan önceki prototipler ile aynı (sadece bazı prototiplerde düz kırmızı yerine quilted veya flamed maple kaplı kırmızı ile çalışmıştım)

Ben, 4C müzik ve Cort Company nin karşılıklı görüş alış-verişi sonucu bu gitar ortaya çıktı. Ve evet dizayn ve teknik özelliklerin tasarımı bana ait, tabii tüm tarafların karşılıklı görüş alış-verişi ve bir çok prorotipin denenmesi sonucunda.

Bu saatten sonra köstek yerine destek bekliyorum. Bilinmesini isterim ki bu iş çocuk oyuncağı ve basit bir iş değildir. Biraz olayın iyi idrak edilip ona göre yorum yapılması taraftarıyım.

Somut önerileri ise belki daha sonraki projeler için fikir olması açısından tabii ki paylaşmakta serbestsiniz.

anatolia999 demiş ki:
cok siradan olmus sanki o inlay yapistirma gibi duruyor aslında ayyıldız, iki humbucker arasında yıldız ve koprunun hizasında büyük bi ay olsa ve gitarin rengi doğal olarak kırmızı olsa ve inlaylerin hepsi renksiz ayyıldız olsa cok daha guzel olur bence birde headstockta cort logosunun altina sağa doğru guzel bi yaziyla Turkish Edition yazsa guzel olmazmı sizcede?

benim 1. sayfada anlatmaya calıştıgım model bunun gibi bişeydi yalnız kırmızı ayyıldızlı maple klavye cok daha guzel olurdu herhalde

gitar aynı jackson un bir boyaması olan crimson swirl e benzemis.atıyorum ben gidipte bi jackson alsam 12.perdesine turk bayrağı yapıstırsam o kadar fark etmicek.cort için güzel bi calısma ama kesinlikle turk yapımı olduğunu yansıtmıyo.neil zaza nın gitarının 12. freti değisik hali resmen.o camurumsu renk ne alaka cozemedim.

anatolia999 demiş ki:
anatolia999 demiş ki:
cok siradan olmus sanki o inlay yapistirma gibi duruyor aslında ayyıldız, iki humbucker arasında yıldız ve koprunun hizasında büyük bi ay olsa ve gitarin rengi doğal olarak kırmızı olsa ve inlaylerin hepsi renksiz ayyıldız olsa cok daha guzel olur bence birde headstockta cort logosunun altina sağa doğru guzel bi yaziyla Turkish Edition yazsa guzel olmazmı sizcede?

benim 1. sayfada anlatmaya calıştıgım model bunun gibi bişeydi yalnız kırmızı ayyıldızlı maple klavye cok daha guzel olurdu herhalde

thats what im talkin about :p :D :D

Gitarın teknik özellikleri gerçekten çok iyi fakat tasarım konusunda bende çoğunluğa katılıyorum, tabi orjinali resimdekinden çok daha güzel görünecektir orası ayrı.

Ne olursa olsun gerçekten güzel bi girişim, emeği geçenleri tebrik etmek lazım. Şunu bilmek lazım böyle bir iş oturduğunuz yerden photoshop ta gitarın üzerine ay yıldız çizmekle olmaz, ama gitarı görenlerin türk temasını biraz daha öne çıkarma fikrine katılmamakta elde değil..

Köstek olmak anlamında değil ama insanların vatan sevgisi ve bu konudaki düşüncelerini gitarı ile değil de müziği ile ifade etmesi daha doğru olmaz mı? gerçi o bile tartışmalı ama...bunun ingilizi,brezilyalısı, amerikalısı ya da fransızı, Türk'ü farketmez...bana tuhaf geldi açıkçası..

anatolia999 demiş ki:
anatolia999 demiş ki:

bencede böyle birsey cok daha orijinal olurdu. Iyi bir taslak. Biraz daha ugrasilip gövdeye 3D dalgalanan bir ay yildiz olsa dahada hos olur. Ama rastansaga SINIRLI bir secim imkanlari var demis sanirsam, yani gövde boyasinda falan fazla bir degisiklik yokmus. Ama yinede gitarin rengi kirmizi yada kirmiziya uygun bit ton olmaliydi. O klavyedeki renk beyaz kelebek olmus orda ;)

bencede bu gövdesinde hilal olan model biraz daha güzelleştirilirse alırım bu aleti :D elin amerikalısı elinde amerikan bayraklı gitarları calıyor.bizim ne eksiğimiz var ülke olarak :D birde fiyat ucuz olursa alırım bi tane :D

bence yapılan prototip pek hoş değil.eğer yapılacaksa böyle bişey en son gönderilen gövdesinde ay yıldız olan model güzel olabilir.

tabii böyle bişeyi ben almam ve kullanmamda yani yanlış anlaşılmasın şefika kutluer tüm dünyada flütüyle konserler veriyo onun flütünde bayrak falan yok ama herkes türk olduğunu biliyor.yada fazıl sayın piyanosunda türk bayrağı desenli değil ama adını dünyaya duyurabilen ender türklerden.yada bunun gibi müzik alanında bir çok örnek var.mesela pentagram yurt dışında sevilir türk olduğu bilinir ama türk bayraklı gitar kullanmazlar.yada muhammed suiçmez vs.vs. bu örnekler çok fazla.bence müziğimizi yapıp daha ileriye gitmeye bakmalıyız adımızı dünyaya kullandığımız gitar değil yaptığımız müzik duyurur.ama böyle bir gitar kolleksiyon amaçlı alınabilir.yani ben olsam öyle yapardım.yani param olsa kolleksyon amaçlı alır bir tane evimde bulundururdum.ve elimde bulundurcak olsam dediğim gibi kırmızı gövdesinde ay yıldız olan gitarı tercih ederdim.hatta flame maple top olursa ve beyaz binding olursa ayrıca ay yıldız inlaylar bütün klavyede aynı olmalı ve biraz daha küçük olmalı.yada kırmızı block inlayların üzerinde pearl ile ay yıldız oturtulmalı.lüften söylediklerim yanlış anlaşılmasın. ;) kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

rastansaga hoca gecen sene de böyle bir girişi min olmustu o zamn ki gitar kırmızı renklli idi o gitarın resmi duruyor ise onu da bir koy bence o gitar ykarıda sunduğun gitardan cok daha güzeldi...yukarıda olan gitarı bende beğenmedim ama gövde de hilal olan versiyon da güzel bence onuda dusunmelisin...kolay gelsin basarılar...

anatolia999 demiş ki:
anatolia999 demiş ki:

çok güzel olmuş hilali biraz daha ufaltırsan tam da oranı olur çok şahane durur (hakkaten hilali biraz ufaltıp deneyebbilir misin?)

Benim resimler üzerinde biraz daha uğraşılırsa beğenilen bir model çıkacak galiba :D Çıkacak olursa ben de kolleksiyon amaçlı almak isterdim bir tane :p

omerus demiş ki:
Ne olursa olsun gerçekten güzel bi girişim, emeği geçenleri tebrik etmek lazım.

İşte biz bu noktada insanlardan saygı bekliyoruz.Sonuç ne olursa olsun,ama iyi ama kötü işin ucunda,aylarca verilen emek var,girişimcilik var.

Merak ediyorum bu işlerle uğraşan kaç kişi Cort u bu konuda ikna edebilirdi?Adamların işi gücü yokta,Türkiyeden vatandaşın birinin yaptığı tasarımı yapacak.

"Şurası böyle olsun,burası böyle olsun"...Bizde biliyoruz neyin ansıl olacağını :)Oturduğumuz yerden ahkam kesmekle malesef bu işler olmuyor!Bizimde kendimize göre tasarımlarımız vardı,ama imkanlar kısıtlı.Cort sadece elindeki imkanlar doğrultusund bize seçenek sunabiliyor.Daha ilave seçenklerde olabiliyor fakat bu seferde tahminimce fiyat 3000 dolar gibi uçuk bir rakama ulaşıyor.

Her ne olursa olsun,işin ucunda emek var.Aylardır insanlar Cort ile bnağlantıya geçip bu işe ikna etmek için çaba sarfediyorlar.Tasarım için harcanan çabada cabası.

Gitar kozmetik olarak eksikte olsa,bence teknik bakımdan çok çok iyi bir gitar.Piyasada bulunması zor gitarlardan,ki rengi "MİC" de öyle...

Yapıcı yorumlarda bulunan bütün arkadaşlara teşekkür ederim.

Saygılar Sevgiler...

Estetik olmamış. Arkadaşların dediği gibi Gövde kırmızı dalgalı bir türk bayrağı olsaydı mesela, perdelerde de sedef kakmalı renksiz Türk bayrakları olsaydı çok daha güzel olurdu.

Geri