Orhan Pamuk

hack- demiş ki:
Yıllar geçti ama değişen bir şey yok ortada.Yine bir aydınımız düşüncelerini söylediği için(ne olursa olsun)yargılanıyor.
Empati kurma gibi bir yetisi olmayanların zaten Orhan Pamuk'u anlamasını beklemiyorum fakat bu adam vatanı sattı,popülist,batı yalakası dahası bu adam kötü bir yazar diyenlerede sadece gülüp geçiyorum.
Yazık en çağdaş beyinlerin olması gereken böyle bir sitede bile Orhan Pamuk ölsün diyenler var.Evet daha önceki aydınlarımız gibi Orhan Pamuk'u da asalım rahatlasın sevgili insanCIKlarımız!

YÜKSELDİKÇE UÇMA BİLMEYENLERE KÜÇÜK GÖRÜNMENİZ KAÇINILMAZDIR! -Bir düşünür-

Senin gibi düşünen arkadaşların olması sevindirici...

Bir kere şu düşünce bile Orhan Pamuk hakkında olumlu düşünceler taşımamız için yeter: kitapları yirmi dile çevrilmiş, Türkiye'nin adını, kültürünü ve hayatını yabancı ülkelere tanıtan, önemli bir yazar. Orhan Pamuk bu yönüyle gurur duymamız gereken bir yazardır. Söylediği bir cümle yüzünden daha bir kez bile Orhan Pamuk okumamış beyinlerin kör dalışla saldırmaları sadece paranoyak toplumlara yakışan bir harekettir bence. Ve zaten bizim toplum da yeterince bu psikolojiyi barındırıyor... Sanatçı bir kişiliğin ağzından çıkanları yorumlarken ve algılarken tabii ki anlam çıkarma da zorluk çıkarılabilir. Ama bunu ülkenize zarar verecek şekilde ortaya koyarsanız işte o zaman iş çığırından çıkar, aynı bugünlerde olduğu gibi...

Sonuçta Orhan Pamuk bundan bir şey kaybetmez. Orhan Pamuk okuyucularu yine onu okumaya devam edecektir. Kaybedilen ise sahip olduğumuz değerler olur ki; bunun da yarası zor sarılır.

ne zamandır yazıyorum;
pamuğun edebiyatından zerre hazetmiyorum,
lakin adama yönelik bu linç propagandası hiç hoş değil!
hiç haketmediği halde üç beş şovenist yüzünden kahraman mertebesine yükselecek,o olacak başka birşey değil!

hack- demiş ki:
Yıllar geçti ama değişen bir şey yok ortada.Yine bir aydınımız düşüncelerini söylediği için(ne olursa olsun)yargılanıyor.
Empati kurma gibi bir yetisi olmayanların zaten Orhan Pamuk'u anlamasını beklemiyorum fakat bu adam vatanı sattı,popülist,batı yalakası dahası bu adam kötü bir yazar diyenlerede sadece gülüp geçiyorum.
Yazık en çağdaş beyinlerin olması gereken böyle bir sitede bile Orhan Pamuk ölsün diyenler var.Evet daha önceki aydınlarımız gibi Orhan Pamuk'u da asalım rahatlasın sevgili insanCIKlarımız!

düsüncelerini söyledigi için yargılanmıyor.belgelerle olmadıgı kanıtlanmıs bir sözde soykırım iddiasını sawundugu icin yargılanıyor.bu millete atılmıs bir iftira.onun dısında herkes istedigini düsünmekte özgür baskasınınkine müdahale etmedigi sürece............

Kim ne derse desin Orhan Pamuk yanlış yapmıştır.
Ülkemiz tarihi bir dönemeçteyken itibarımızı zedelemeye kimsenin hakkı yoktur. Hiçbir yazar halkına, ekmeğini yediği topraklara bu şekilde ihanet edemez.

hack- demiş ki:

Yok ya Orhan pamuk denen zavallı batı uşagı yazarcık nobel hülyası içinde gezinerek yaptıgı iftiraya seyirci mi kalalım yoksa onu devlet üstün madalyasıyla mı ödüllendirelim bilmiyorum sen söyle.

Bu adam salak mı o beyanatı verdikten sonra hayatının degişecegini ve bir ömür boyu vatan haini olarak idrak edilecegini bilmiyor muydu söylermisin.

Yada kendi popilitesini hazmedemedide yaklaşan nobel öncesi dur ben şöyle türkiye hakkında okkalı bir iftira atimde batı entellektüelleri ve dünya basını beni çok iyi tanısın ve bir çok ödül alayım demeyecegini nerden biliyorsun.

Ayrıca kime göre neye göre çok iyi romancı bunun kıstasları neler türkiyede kitap satışları ne ki bu adam en iyi romancı olsun.

Ama haklısın bu ne idigü belirsiz zatı muhteremi okuyan da çıkar destekleyende ne olsa bu ülke kahraman çıkartmak kadar çok büyük hainler de çıkardı...

SANAL_FIRLAMA demiş ki:
hack- demiş ki:

Yok ya Orhan pamuk denen zavallı batı uşagı yazarcık nobel hülyası içinde gezinerek yaptıgı iftiraya seyirci mi kalalım yoksa onu devlet üstün madalyasıyla mı ödüllendirelim bilmiyorum sen söyle.

Bu adam salak mı o beyanatı verdikten sonra hayatının degişecegini ve bir ömür boyu vatan haini olarak idrak edilecegini bilmiyor muydu söylermisin.

Yada kendi popilitesini hazmedemedide yaklaşan nobel öncesi dur ben şöyle türkiye hakkında okkalı bir iftira atimde batı entellektüelleri ve dünya basını beni çok iyi tanısın ve bir çok ödül alayım demeyecegini nerden biliyorsun.

Ayrıca kime göre neye göre çok iyi romancı bunun kıstasları neler türkiyede kitap satışları ne ki bu adam en iyi romancı olsun.

Ama haklısın bu ne idigü belirsiz zatı muhteremi okuyan da çıkar destekleyende ne olsa bu ülke kahraman çıkartmak kadar çok büyük hainler de çıkardı...

üslubun çok yanlış ve bir çok komplo içeriyor.Bu adam onca kitap yazdıktan sonra 'nobel peşinde koşan zavallı batı uşağı' diye damgalıyorsun.(en iyi romancı kim dedi ayrıca)
yahu bu kadar kolaymı bu işler yani bir iftiraya bir nobel!
kimse prim yapmak için vatan haini olmak istemez
ama bazı kişiler bu ülkede yanlış olan bir şeyleri(bu yazarın görüşüdür)
çıkıp söyler,sonuç hep aynı olur.
evet sizin istediğiniz olsun o zaman;
bu ülkede herşey güllük gülistanlık
biz bugüne kadar kimseyi öldürmedik
bize barbar diyorlar ama çok haksızlar
refah seviyesi en yüksek toplum biziz
bu ülkede her türk genci askere gitmek için can atıyor
ruh sağlığımız o kadar düzgün ki hep gülüyoruz kahkahalarla
tuğba özay çok güzel bir kadın ayrıca ona bir işadamı 200 milyarlık ev almış ne güzel
hiç sorun yok hiç! :pinokyo

Artık bu soykırım ya da katliam iddiaları laçka bir boyuta gelmiş işin içinden çıkılmaz bir hal almıştır.Herkes bilip bilmeden konuşmaya başlamış, her iki taraf da birtakım belgeler öne sürerek bunun yapıldığına ya da yapılmadığına dair iddialarda bulunmaktadır.Ayrıca bu belgelerin sahte olup olmadığı konusunda da hiçbir kesinlik yoktur.Kısacası soykırım ciddi bir muallak içerisindedir. Ama şunu da söylemek gerekemektedir ki kimse sütten çıkmış ak kaşık değildir.Her ülkenin tarih kitapları aleyhine olan şeyleri yüzeysel anlatmayı tercih eder.

Bence burda önemli olan şey yapmadığımız şeyleri yırtınmaktansa yaptığımız şeylerle yüzleşmektir. Orhan Pamuk da bu yüzleşmeyi başlatmak istemiş ama yanlış bir konu seçmiştir.

edebiyatçı(!) orhan pamuk:

orhan pamuk'un sanırım 10 kadar romanı, bir senaryosu (gizli yüz), bir de anılarını yazdığı bir kitabı var.

cevdet bey ve ogullari ilk romanı. bu roman milliyet roman odulu alıyor ve yazarımız üne kavuşuyor.
bu roman ödülü haketti mi?ödül değerli miydi?juri taraflı mıydı?vs. bu konularda tonlarca yazı yazıldı. görüşlerine güvenilebilecek eleştiriciler -ki bunlar asla feridun andaç, semih gümüş gibi dallamalar * değildir- bu kitabı edebi açıdan değerli buldular.

daha sonra sessiz ev ve beyaz kale romanaları geldi; fakat pek ilgi toplamadı.

kara kitap ise nispeten daha çok ilgi gördü. artık meşhur orhan pamuk yazarlığı başlamıştı.neydi bu?tarih bilgisi zayıf insanlara tarih romanmış gibi saçmalıklar sunmak, onların kafasını karıştırmak, anlaşılmaz okunamayan ama satın alınan kitaplar... :kara kitap da ne anlatiyor anlayan varsa beri gelsin

daha sonra çıkan yeni hayat ve benim adim kirmizi efsane oldu. yeni hayat, "bir kitap okudum hayatım değişti" diye başlıyordu ve bütün insanlar orhan pamuk okuduklarında hayatlarının değişeceğine inandılar/inandırıldılar.

son romanı olan kar'ı ise orhan bey bize televizyonda aylarca defalarca tanıttı, reklam panolarında gösterdi.hürriyet gösteri, milliyet sanat vs. "okumazsanız olmaz" dedi.

ve bu kitaplar yabancı dillere çevrildi. bunun iki açıklaması var.1-pamuk çok yakın bir arkadaş ediniyor amerika'dan, bir menejer. ve bu onun reklamın yapıyor.(yalçın küçük diyor bunu) 2-adamlar "aa bakın kitapları türkiyede rekor baskılara ulaşmış bu adamın çevirelim bakalım" diyor ve çeviriyor fakat bu kitaplar 1 baskıyı geçemiyor.(bu da nihat genç'in tezi). bi de halka arasında bi söylendit var ki o da şu: bu adam zaten yahudiler/yabancıalr tarasfından küçüklüğünden beri beslenmiş şimdi de kahrmana ilan ediliyor, kitapları çevriliyor...(basit, dayanaksız ve hatta zararlı olduğunu düşünüyorum bu fikrin)

ayrıca romanlarında "intihal" yaptığı tezleri de var; fakat yeterince ispata açık olmadığı için üzerinde durmuyorum.

sonuç olarak orhan pamuk'un ilk romanı dışındaki romanlarının türk edebiyatı açından hiç bir değeri yok.hatta bunların edebi değeri yok da diyebiliriz.(kitaplarının yabancı dillere çevrilip de beğenilmemesi bi ispattır buna)

onun ilk romanına ödül veren jüri içinde olup da daha sonraki romanlarını eleştiren beğenmeyen hilmi yavuz da bu düşünceyi doğrular.

tarihi olayları salata yaparak, çarpıtarak, yalan yanlış yazarak; hiç bir konusu olmayan, anlattığı bir eşy olmayan; hayatında ilk kez kitap okuyan insanların da, bu işin uzmanlarının da okuyup hiç bir şey anlamadığı romanlarıyla bir edebiyatçı değildir orhan pamuk.

vatan haini(!) orhan pamuk:

bunun üzerinde pek durmaya gerek yok diye düşünüyorum.

yalcin kucuk çok doğru bi laf ediyor bu konuda:" hainlik olması için önce ona bi şeyler emanet edilmeli, biz ona vatanı emanet etmedik ki 'vatan haini' diyelim."

bir de şu var: "adamın düşünce özgürlüğü var kardeşim istediğini der" yıllarca her konuda aynı aptal
mantık. bunun ne kadar aptalca düşüncesizce bi savunma olduğunu ben burda ne kadar anlatsam da o insanlar anlamıyacak.(biraz bilgi sahibi olmak için üstteki tanımlar ve forumcyu butonalrına bakabilirsiniz.

netice itibariyle vatanına(!) hakaret etmiştir, cezasını çekecektir.

Orhan Pamuk un 'sesiz ev' adlı bir romanı var
okuyanlar bilir.
Ben sevdiğim bir kitabı iki günde ya da taş çatlasın üçdünde bitiririm tabi zamanım varsa
zamanımın olmasına rağmen o romanı 1 ayda bitiremedim
çok sıkıcı buldum
ve o gün den sonra hiç bir Orhan Pamuk eserini okumadım

özellikle beyaz kale ve cevdet bey ve oğulları sağlam romanlardır.okunması için ön hazırlık gerektiren bir yazardır.

orhan pamuk..satılmış bi yazar..edebiyatımınız kanayan yüzü..neden ödül vercekler?al işte edebiyatınıza bile sızdık,kendi yazarnız size tepti..

bazarov01 demiş ki:
özellikle beyaz kale ve cevdet bey ve oğulları sağlam romanlardır.okunması için ön hazırlık gerektiren bir yazardır.
kesinlikle katılıyorum...özellikle cevdet bey ve oğulları türk edebiyatında olayı aşıp bitirmiştir!!!o derece iyidir ve okunmalıdır...
karın bile oldukça iyi olduğunu söyleyebilirim...bence cümleleri harika oluyor bir kere okumakla geçilmez ön hazırlık kısmı da bu zaten...
yazarlığının dışında hiç bir konuya girmeden türkiye koşullarını düşününce aşmış bir yazar olduğunu söyleyebilirim hem de rahatlıkla...okunulmalı dönülüp tekrar okunmalı :roll:

tuba sana kesinlikle katılıyorum.... orhan pamuk satılmışlıktan öte.. satmayada hazır bi yazar......

Rahmetli Ahmet Taner KISLALI'nin Ocak 1999 tarihinde ki yazisinda,
Türkiye Cumhuriyeti Basbakanlik makaminda, resmi olarak kabul edilen
aydinlardan Orhan Pamukun nasil birisi oldugunu bundan 6 yil önce
görmüs ve asagidaki yazisini kaleme almistir.

Yapilanlari gördükce Büyük Önderimiz, Cumhuriyetimizin kurucusu
Musfafa Kemal ATATÜRK'ümüzün sanirim kemikleri sizliyordur.

Baska yorum yapmaya sanirim gerek yok...

BALO MASKESIZ OLSUN
Kimileri "ortaoyunu"nu maskeli balo ile karistiriyor.
Ortaoyunu güldür güldür, bu güldürmüyor...
Maskeli balonun bir gizemi vardir, bu ise sadece çirkinlikleri
gizliyor.
Kimileri maskelerin ardindaki gerçegi bilmiyor.
Kimileri ise bildigi halde susuyor.
Ya çikar geregi... Ya da korkudan!
Balo maskesiz olmali ki, kimin kiminle dans
ettigi bilinsin... Maskeler inmeli ki, o maskelerin ardindaki
suratlari
begenmeyenler, aldatilmaktan kurtulsun!
Önce, bir romancimizin son kitabinin 50 bin adet
basildigi yazildi. Arkasindan kisa sürede 100 binlik bir satisin
gerçeklestigi açiklandi.
Derken, çiktigi günden beri ikinci cumhuriyetçi
çizgisini korumaya özen gösteren Aktüel dergisi, romanciyi
Türkiye'nin "bir numarali aydini" ilan etti.
Bu romancimizin adi Orhan Pamuk'tu!
Ben bu "Büyük" (!) yazarimizin bir romanini okumayi
denemistim. Basladigim seyi bitirme konusundaki tüm inatçiligima
karsin,
bitirememistim.
Ama "Kara Kitap" basinda öylesine övüldü ki,
ikinci bir deneye girismekten kendimi alamadim. Ve o çabamda da, daha
yariya
gelmeden havlu atmak durumunda kaldim.
Tahsin Yücel ve Emin Özdemir gibi, çok saydigim
isimlerin bu yazarla ilgili oldukça agir elestirilerini animsadim.
Ama begenenlerin de "begenme hakki"na saygi duydum.
Ta ki... Bir okurum "Kara Kitap"ta gizlenmis bir
bölüme dikkatimi çekinceye kadar... "Çocuklugunda kiz kardesi ile
tarlada karga kovalayan sapik bir padisah" gibi bir anlatim vardi bu
bölümde!
Prof. Çetin Yetkin yönetiminde, "Müdafaa-i Hukuk"
adli çok degerli aylik bir dergi çikiyor. Ilginç bir rastlanti
olarak, derginin Aralik 1998 sayisinda, Prof. Fahir Iz'in bir
incelemesi
yayimlandi:"O. Pamuk'taki Atatürk Anlayisi..."
Meger benim artik okumayi denemedigim kitaplarinda daha neler
varmis!
Iste birkaç örnek:
"Sonra kasaba alanina dolanir. Atatürk heykellerine siçan
güvercinleri
ayiplar..."
"Atatürk kendini içkiye vermis meyhane kalabaligina, cumhuriyeti
emanet
etmis olmanin güveniyle gülümsüyordu..."
"Atatürk'ün leblebi zevkinin ülkemiz için ne büyük felaket
oldugunu..."
"Sonra bir cumhuriyet, Atatürk, damga pulu havasina girdigimizi
hatirliyoruz..."
Sayin Iz, 275 sayfalik bir kitapta, tam sekiz
yerde ve " hiç gerekmedigi halde" Atatürk'e satasildigini saptamis.
Söyle
diyor:"Bunlar kitaptan çikarilsa hiçbir sey degismez.
Yalniz yazarin kimi ruhsal gereksinimleri tahmin edilmemis olur!"
Kim bilir, belki de Orhan Pamuk'un " en birinci aydin" ilan
edilmesinde,
bu incelemenin de büyük katkisi olmustur!
Ben, inandiklarini açikça savunanlara hep saygi duymusumdur... O
düsüncelere
karsi olsam bile!
Ama o yürekliligi gösteremeyip de bunu sinsice
yapmaya çalisanlara... oraya buraya "bityenigi" sokusturanlara... hep
tiksinerek bakmisimdir.
Bunu hep zayif bir kisiligin, zavalli bir ruh halinin yansimasi
olarak
görmüsümdür.
Oyun maskesiz oynanmalidir!
Çirkinlikleri gizleyen maskelerin indirilmesini de tüm "gerçek
aydinlar"
görev saymalidir!
Ve de Pamuk adli yazari, isteyen okumali, isteyen sevmelidir... Ama
ne
oldugunu, kim oldugunu bilerek!.. Maskenin
arkasindaki gerçek yüzü görerek!...

A. Taner KISLALI - Cumhuriyet, 27 Ocak 1999
(Ben Demokrat Degilim)

Sen merak etme canım o maske nasıl olsa düşer bir gün... Bir Kışlalı gider yenisi gelir ama "balo maskesiz olsun" diyen biri her zaman çıkar, çıkmıştır, çıkacaktır...

Geri