Gitar çalarken arkadan davul eklemek

Selamlar,

Tek başınıza gitar çalarken size eşlik edecek davulu nasıl sağlıyorsunuz? Basları da sorabilirim aslında... Ama davul daha öncelikli...

Drum machine mi kullanıyorsunuz?

Bilgisayarda herhangi bir programdan kendiniz mi yazıyorsunuz?

Backing track mi kullanıyorsunuz? (Yada Guitar Pro vs. den gitarları mute etmek)

Soruyu kayıt için (mix vs.) sormadım. Sadece kendi başınıza takılırken ne yapıyorsunuz, en güzel yöntem hangisidir, hangisi ekonomiktir? Bu konuların derinine inmeyi istiyorum. Bu konudaki genel tavsiyelerinizi bekliyorum...

Backing Track'lar oluyo çok güzel onların üstüne doğaçlama atıyorum ben mesala çok zevkli oluyo bir tanesini koyarım akşama hemen hemen herkesin hoşuna gideceğini düşünüyorum.

Backing Track'ları ben hep emule programından indiriyorum bu arada başka yerde de daha bulamadım şahsen.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Teşekkürler Whiskas program için, indiriyorum...

Backing trackler çok kaliteli olsalar da düzenleme imkanı olmadığı için biraz kısır kalıyor...

Ayrıca bass ı da genelde processorden oktav düşürüp gitarla kendim çalıyorum. Eğlenceli de oluyor :)

Aslında en kolay bu işler için bir midi klavye almak. Ondan sonra vst kullanarak davul, bass ve diğer enstrumanları çalmak/kaydetmek çok kolay oluyor.

Ya evet, biraz zahmetli aslında ama işin keyifli yanı da o :) Ayrıca bass ve davul harici bir sürü enstruman kullanabilmenin dayanılmaz hafifliği var :LOL:

Ya da şöyle bir yol var, midi yazmak guitar proda diğer editörlere göre biraz daha kolay. bass vs partisyonları gp ile yazılıp sonara, cubase e vs artık ne kullanıyorsanız gönderilip üzerine yine vst gömerek gayet güzel sesler alınabiliyor.

Bi örnek: ftp://195.128.33.27/Avalon.mp3 (davullar hydrogen, diğer herşey gp den export - sonik synth 2 plug ini kullanılarak yapıldı)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Başta da dediğim gibi kayıt/mix vs. fazla uğraşmak istemiyorum. Sadece kendi başıma takılırken biraz daha iyi bir ortam sağlamak için sormuştum... Son dönemlerde gitar çalmaya bile zaman bulamıyorum...

Çok fazla program kullanmak istemiyorum... Şimdilik Hydrogen güzel gibi. Zaman olursa detaylı inceleyeceğim... İleride basları falan eklerken dediğin yöntemlere geçerim... :)

Çıkan sitenin sağındaki menüde yukarıdan beşinci sırada "download" var.

Ona basınca çıkan sayfada "Development snapshots (Unstable)" bölümünde "installer" var.

Ordan da "Windows installer 2006/03/09" ı tıklayacaksın, gerisini çıkarırsın zaten.

Programlarla fazla uğraşmak istemiyorsan BOSS'un drumbox larını kesinlikle tavsiye ediyorum. DR-670 ve DR-202 kullandım gerçekten harika aletler ses kalitesi çok yüksek ve bas armonisi yazma şansında oluyor eşlik etmek için genelde üzerinde 200 preset oluyor 200tane de sen yazabiliyorsun. Denersen kesinlikle memnun kalıcağına inanıyorum.

Bir de benim kullandığım bir alet var BOSS JS-5 Jam Station. Daha çok doğaçlamaya yönelik üzerinde dünya müziğinden seçilmiş 200ya da 400 tane şarkı var (Tam emin olamadım). Her biri 4 kanal kaydedilmiş gerçek samplelar ile. Bunların ritimlerini armonilerini hatta enstrümanları değiştirebiliyorsun. Kendin sıfırdan şarkıda yazabiliyorsun. Buarada 3 kategori Rock 1 jazz 1 blues vs.. şeklinde gidiyor alet biraz rock ağırlıklı 8) Her kategoride 14-18 şarkı var. Loop lara ayrılmış. Verseleri introları ayarlanmış vs. Seçenekler çok fazla yani backing tracklerden çok daha faydalı. Yani bir backing trackin looplarıyla enstrümanlarıyla armonisiyle ve ritmiyle oynayabildiğinizi düşünün. Öyle bişey ;) Doğaçlamayı seviyorsan kesinlikle denemelisin. Sadece eğlenceli değil aynı zamanda geliştirici bir cihaz. ANT müzik 400$ a satıyordu en son yanlış hatırlamıyorsam. Buarada aletin yüksek kalitede audio recording fonksionu da var, hafızasıda 3.3V smart media card ile genişletilebiliyor.

Sorun olursa seve seve yardımcı olurum...

Teşekkür ederim Perfectionist.

1 ay kadardır bu tip ürünleri araştırıyorum, büyük ihtimalle yılbaşına doğru Amerika'dan bir paket alacağım. Yurt dışı fiyatları bile çok pahalı bunların... O yüzden fazla düşünmüyorum bunlardan...

Ant Müzik JS-5 için 310 $+KDV 533,70 TL demiş... Çok yüksek bir mebla bu benim için...

Hydrogen'le biraz oynadım ama tam istediğim sesler yok içinde. Biraz da Drum Kit bakındım ama istediğim tarzlarda şeyler bulamadım... Aslında dediğin gibi JS-5 rock ağırlıklı ise hoşuma gider ama belki bir süre daha Hydrogen vs. ile pişmek daha uygun olacak... Sonuçta davul çalmayı bilmiyorum...

3 tane drum machine eskitmiş birisi olarak başka bir tavsiyen var mı? :)

Ben ilk önce Almanya'dan indirdim. Hatalı dosya çıktı. Sonra Hollanda'dan indirdim.

Tıkladım, next/continue vs. bastım birkaç kez. Sonra Finished gibi birşey çıktı. Başlat'tan tıkladım ve çalıştı...

gogostar demiş ki:
Teşekkür ederim Perfectionist.

1 ay kadardır bu tip ürünleri araştırıyorum, büyük ihtimalle yılbaşına doğru Amerika'dan bir paket alacağım. Yurt dışı fiyatları bile çok pahalı bunların... O yüzden fazla düşünmüyorum bunlardan...

Ant Müzik JS-5 için 310 $+KDV 533,70 TL demiş... Çok yüksek bir mebla bu benim için...

Hydrogen'le biraz oynadım ama tam istediğim sesler yok içinde. Biraz da Drum Kit bakındım ama istediğim tarzlarda şeyler bulamadım... Aslında dediğin gibi JS-5 rock ağırlıklı ise hoşuma gider ama belki bir süre daha Hydrogen vs. ile pişmek daha uygun olacak... Sonuçta davul çalmayı bilmiyorum...

3 tane drum machine eskitmiş birisi olarak başka bir tavsiyen var mı? :)

Bombayı sona sakladım :LOL: Doğaçlama yapmak için BOSS en son çok sağlam bir alet çıkardı RC-50 Loop station fakat onun fiyatları hakkında bilgim yok çalarken introdan geçişlere kadar pedallara basarak kendi looplarını gitar ile kaydediyor ve sonra soloyu basıyorsun 8) Ama sanırım drumboxlara veya js-5 gibi aletlere göre içindeki drum pattern sayısı daha sınırlı...

Bütçe ayırabilirsen yine de JS-5 diyorum ben ama ayıramam dersen herhalde programlar yinede en rahat olanı abi...

Sağlıcakla kal

Teşekkürler... Biz o RC-50 bombasını sana takdim edelim senden ikinci el JS-5 yolu bekleyelim... :)

Sanırım uzun süre programlarla idare edeceğim...

Görüşmek üzere...

Geri