Amerikan Standart Strat'ların 6000 Tl Olması

Alper söylediklerine aynen katılıyorum, ama şimdi biri gelip sorarsa önreceğin gitar nedir dese yine ilk söyliyeceğim Fender. 6000 TL standart strata şu takip ettiğimiz 2-3 forumdan kimse vermez ama maalesef bu forumlarda piyasanın % 10 ya vardır ya yoktur. 6000 TL standart strata verecek okadar çok zengin ve çocukları var ki bizim için çok büyük olan bu tutar onlar için sıradan rakamlar; ki Fender de zaten onlara ürünler üretiyor.
Denizcim tabiki Fender ekol olmus bir marka.. Gibsonda oyle.. ve bende senim dedilerine aynen katiliyorum. Yani bugun kim ne derse desin her gitaristin hayalidir bu iki marka.. Ama satis politakalari sacma sapan.. Benim durumu biliyorsun meslek sirf muzisyenlik.. E ben simdi aktif calan adamim. Ben simdi ne kazaniyorum ki neye yatirayim parayi :) isin aci tarafida bu zaten.. isi bu olanlar alamiyor cunku para yok ama hobisi bu olanlar alabiliyor cunku zengin.. cok aci.. ki bu memleketimin her alaninda gecerli bir olay..

Gibson ve Fender ürünleri tüm Avrupa'ya ve Türkiye'ye dağılmadan önce Hollanda'ya gidiyordu. Bu bilgim 5 senelik falan. Hala öyle olabilir.
En büyük başarısı devlet memuru olup, evlenip çok büyük ekran televizyon ile "full+full" otomobil sahibi olmak olan milletin başına bunların gelmesi normal.

Konuşmayalım çalışalım.
Bitlis'ten ABD'ye gitar
Adam cevizden yapıyor ki; ceviz iyi bir ağaçtır gitar için (bu kadarını biliyorum :D)
Hadi buyrun forum olarak adamla iletişime geçelim.
Aramızda bankacı yok mu? Kosgeb'de çalışan yok mu? Bu adama nasıl ucuza kredi çekip CNC tezgahı alabileceğini anlatalım. Luthier yok mu? püf noktalarını anlatalım. Planlar yok mu? Intenette zibil gibi ben bile bi dünya buldum indirdim. İlla fender, gibson, ibanez mi olacak? Yok mu elektrik elektronik mühendisi? Buyrun sizde elektroniği, manyetikleri tasarlayın.
Yaptık ettik o da mı 6000TL'ye geldi? (Gelmez de, hadi diyelim geldi.) Para içerde kalır en azından. Hem burdan elde ettiğimiz "know how" nasıl olsa bi işe yarar.
Yapalım edelim adına da "Turkrock Edition" deriz. Kollektif bilgi birikim çaba sarfedelim arkadaşlar. Yoksa adam 10000TL der ve acı ama gerçek bizde ağlaya ağlaya almaya devam ederiz.
Ne demişler "Kasaba minnet edeceğime, keser "kolumu" yerim."

Saygılar
Salih Mete Kalgay

Edit: Sonradan gördüm. Bi örnek daha.
Çin malına kızdı,Türkiye'nin ilk seri gitar üreticisi oldu

Kendi ürettiğimiz gitara bile Türkçe marka vermekten aciziz :mad: böyle üreticileri hiç destekleyesim gelmiyor nedense
Volkan, bence ülkemizin dille ilgili sıkıntısının asıl kaynaklarını hala doğru algılayamamış olmamızın sonucu bir tepki verdiğinin farkında değilsin.

'Sony' veya 'Ibanez' kelimelerinin hiç Japon karakterlerle yazıldığını gören bir tane Japon var mı acaba? Mümkün değil. Peki neden 'Made In China'? Yani Türkçe anlamı 'Çin'de imal edildi' olan bu yazının Çince'sini gören var mı? Neden Sony veya Ibanez markaları İngilizce karakterlerle okunacak şekilde yazılmış? Neden Made In China ibaresi İngilizce dışında yazılmıyor? 'Schaller' Almanca dilinde yazılmış bir Alman markası ama altında 'Made In Germany' (aaa İngilizce) yazıyor.

Eğer dünyaya satacaksan iş milli duygularla değil satış stratejisiyle değerlendirilir. Yoksa o iş batar.

Volkan, bence ülkemizin dille ilgili sıkıntısının asıl kaynaklarını hala doğru algılayamamış olmamızın sonucu bir tepki verdiğinin farkında değilsin.

'Sony' yazısını hiç Japon karakterlerle yazıldığını gören bir tane Japon var mı acaba? Mümkün değil. Peki neden 'Made In China'? Yani Türkçe anlamı 'Çin'de imal edildi' olan bu yazının Çince'sini gören var mı? Neden Sony markası İngilizce okunacak şekilde yazılmış? Neden Made In China ibaresi İngilizce dışında yazılmıyor? Schaller Almanca marka ama altında 'Made In Germany' (aaa İngilizce) yazıyor.

Eğer dünyaya satacaksan iş milli duygularla değil satış stratejisiyle değerlendirilir. Yoksa o iş batar.
abi tabikide uluslar arası bir dil gerekiyor made in Turkey yazabilir ama madem Çin'e kızdın ürettin adam gibi isim koymalı yani haber Saçma Çin'e kızıp yaptığı bişey değil baktı Çin parayı götürüyor bende Yaptım desin bari reklam olsun diye Çin'e kızıp bende Yaptım Demiş

Kendi ürettiğimiz gitara bile Türkçe marka vermekten aciziz :mad: böyle üreticileri hiç destekleyesim gelmiyor nedense.
Verdiğimiz isimlere bak gulfo ve rasario ne anlamı var %100 Türk olmanın özentilikten kopamadıktan sonra

abi tabikide uluslar arası bir dil gerekiyor made in Turkey yazabilir ama madem Çin'e kızdın ürettin adam gibi isim koymalı yani haber Saçma Çin'e kızıp yaptığı bişey değil baktı Çin parayı götürüyor bende Yaptım desin bari reklam olsun diye Çin'e kızıp bende Yaptım Demiş

Bak iki yazını da üst üste alıntıladım. Sen şu an kan beynine sıçradığı için duygusal patlamalarla aklına ilk geleni yazıyor gibi görünüyorsun. Az sakinleş :)

Bahsettiklerin birbirinden kopuk. Neye kızdığın açık değil. %100 Türk değil çünkü ismi de Türkçe değil mi diyorsun yoksa Çin'i bahane edip reklam yapmasına mı kızıyorsun?

Eğer kızdığın nokta %100 Türk olmadığı çünkü Türkçe isim kullanmadığıysa yukarıda açıkladığım durumdan dolayı. Eğer reklam etme yöntemiyse kızdığın stratejisi doğru ki şu an sana bir şekilde ulaşmış ve tepkisiz kalmayıp reklamı devam ettiriyorsun. Bir şekilde o reklam yayılıyor. Yani 'reklamın iyisi kötüsü olmaz' devreye giriyor.

Aslında pahalı değil arkadaşlar, Malesef bizler fakiriz. TL cok değer kaybetti.. Amerika Fiyatı Amerikan standart strat SSS 1.299$ HSS de kampanya vardı. 999$. Mexico olanlar ise 499$. Yani düşün adam standart bir işte calısıyor ayda ayda ortalama 2500 - 3000 dolar arası para kazanır. Maaşının yarısından bile daha az fiyata sahip bir amerikan Fender :)
Bizde zaten dolar yuksek ayrıca da avrupadaki dagıtıcı uzerinden geldiğinden bir de euro fiyatlanıyor. Benim de hayalim bir amerikan standart :) Sahip olmak isteyen arkadaşların bir gün sahip olması dilegiyle.. Herkese iyi haftalar..

Gitarların Amerika fiyatlarını asagıdaki linkte görebilrisiniz. Bilgi vermesi acısından paylaşmak istedim..

http://www.samash.com/electric-guit...d-stratocaster-hss-electric-guitar-f1310xxxxx

Fender Standard Stratocaster Electric Guitar | SamAsh

Fender American Standard Stratocaster Electric Guitar | SamAsh

1984 kafası yaşıyoruz farkında değiliz.
Farkındayız. Ama çok unutkanız. Arada bir ayılmamız lazım. Arada bir hatırlamamız lazım. Darbe darbedir. Yapan asker de olsa sivil de olsa darbe darbedir. Darbeden kurtulmanın yolu da sandıktır. Ne zaman ki vatandaş cehaletten sıyrılıp 'demokrasi' kavramını algılar ve uygular işte o zaman Türkiye güçlü olur, ekonomisi de düzgün olur. Dolar yükseldi ve Fender uçtu başlıkları açılmaz çünkü paramız değer kaybetmez ve sıfır Fender alırken de rahat rahat alırız.

%100 diye bir şey yok artık dünyada. Önemli olan markadır. Windows işletim sistemin büyük bir bölümü Hindistan'da yazılıyor. Yazılımcılarının çoğu Hintli. Şimdi windows hint malıdır diyebilir miyiz?

Ve evet biz fakirleşiyoruz. Bu şekilde dolar 3 milyon lira oldu. Sıfır attık 3 lira dedik. Aynı gidişat devam ediyor. 80 sene sonra 1 dolar şimdiki parayla 3 milyon lira olacak, biz yine sıfır atacağız.

2013 - 23 Nisanda 3400'e taksitle aldığım strat şuan 6000 TL , o zaman 3400 TL alım gücüm vardı, şuan daha fazla ciro yapıyoruz, daha az borcum var ama tek kalemde 6000 TL alım gücüm kalmadı.

Geçen Kasım-Aralık civarında niyetlendim bir Amerikan Strat almaya, ilanları takip ettim, aradım, pazarlık denedim, düzgün adamlarla da konuştum, konuşmayı beceremeyenlerle de. Fender bayilerinden birini aradım, o zaman 4.200 lira gibi bir satış fiyatı vardı internet sayfalarında. Ellerinde var mı diye sordum sadece, bilgilerimi aldılar. Sonraki günlerde 100-150 tl indirerek 3.600 lira civarına kadar indirdiler tekliflerini. O esna güzel bir 2. el bulunca onu aldım. 10 ay öncesinden bahsediyorum.

Kısaca reel artış, görünenden çok daha fazla görünüyor. Ekonomist değilim ama hala "yeni Türkiye, daha güçlü ekonomi, güçlü finans" falan gibi şeyler yazanları (ve sosyal medyadaki milliyetçi/faşist dalgayı) gördükçe yetiştirmekte olduğum oğlumun geleceğine üzülüyorum. Umarım kendini kurtarabilir.

p.s: satlık sıtrat, 4000e veririm.

Henüz doların artışı tam olarak piyasaya vurmadı. Doların artışı ile endeksli olarak benzinidir, gıdasıdır, kısacası ithal edilen tüm ürünlerde(herşeyde) zam tam anlamı ile uygulanmadı henüz. Siz asıl seçimden sonra görün. Winter is coming.

Minimum %22 civarında yıllık enflasyon var, gösterge faizle bankaların mevduat veya kredi faizlerine bakın allasen. Şuanda a bankasını satıp sermayesini b bankasında mevduat olarak değerlendirmek daha karlı bir iş haline geldi. Öncelikle faiz-döviz olayında reel zemine oturup pozisyonumuzu görmemiz lazım ki bu ezilmiş MB ile zor.

Konuşmayalım çalışalım.
Bitlis'ten ABD'ye gitar
Adam cevizden yapıyor ki; ceviz iyi bir ağaçtır gitar için (bu kadarını biliyorum :D)
Aramızda bankacı yok mu? Kosgeb'de çalışan yok mu? Bu adama nasıl ucuza kredi çekip CNC tezgahı alabileceğini anlatalım. Luthier yok mu? püf noktalarını anlatalım. Planlar yok mu? Intenette zibil gibi ben bile bi dünya buldum indirdim. İlla fender, gibson, ibanez mi olacak? Yok mu elektrik elektronik mühendisi? Buyrun sizde elektroniği, manyetikleri tasarlayın.
Yaptık ettik o da mı 6000TL'ye geldi? (Gelmez de, hadi diyelim geldi.) Para içerde kalır en azından. Hem burdan elde ettiğimiz "know how" nasıl olsa bi işe yarar.
Yapalım edelim adına da "Turkrock Edition" deriz. Kollektif bilgi birikim çaba sarfedelim arkadaşlar. Yoksa adam 10000TL der ve acı ama gerçek bizde ağlaya ağlaya almaya devam ederiz.

Saygılar
Salih Mete Kalgay

Bu arada haberin tarihi 2012 olarak gözüküyor. Sırf havada kalmış başladığı iş. Ne bir sitesi var ne bir bilgi var. 3 tane klasik gitar modeli milattan önce kalmış hazır bir sitede durmakta sadece. Bahsettiği akustik, elektro projeleri falan da hikayede kalmış.

CNC işine girmek isteyen yerli gitar yapımcıları için ülke içerisinde yardım edebilecek birçok firma var. Benim çalıştığım firma İzmir'de otomasyon işi yapmakta. Daha önce 12 eksenli ayakkabı modelini öğrenip işleyen makine bile yaptık. Revize ettiğimiz CNC makineleri saymıyorum bile. Seri üretime geçmek istense destekte bulunacak birçok firma var fakat böyle bir talep yok.

Yerli seri üretim bir yerde yapılmak istenmiyor bana göre. birkaç hafta önce İzmir 3. sanayide kendim için, gitar gövdesi yapmaya uygun ağaç bakmaya gittim. Ne kadar kuru olduğunu bilmiyorum ağacın fakat fırınlanmış kuru diye satılan 40cmx200cmx10cm'lik koca maun kütük için 250 TL fiyat istedi. Bu ağaç ortadan 2'ye kesilip üzerine kapak kaplanacak kalınlıkta işlenirse rahatından 5 gövde çıkar.

Benim fiyat sorduğum yere göre durumu basite indirgemek istemiyorum, belki piyasada kuruluk oranlarına göre daha uygun veya daha pahalı opsiyonlar olabilir ama 1000 TL gibi fiyata seri üretim çoğunluk tarafından kalitesi iyi olarak kabul edilecek gitar üretilse alan da olur sanırım.

Konuşmayalım çalışalım.
Bitlis'ten ABD'ye gitar

Saygılar
Salih Mete Kalgay

Hocam Sonuna kadar katılıyorum. Türk malı seri üretim gitar işine girilmeli. Ancak şöyle bir olay var:
Kaçımızın cebinde Türk malı telefon var ? Önce ülkemizdeki insanların algıları değişmeli. Yoksa kimse taşın altına elini sokmaz. Gel gelelim bu algıyı değiştirmek de öyle kolay değildir. Burada doğrudan emperyalizm ile mücadeleden bahsediyoruz. Şuan gitar ve bilimum müzik ekipmanı alan bilinçli bir kesim olduğu gibi, bilinçsiz ve sadece markaya para veren bir kesim de var. Ve bu ciddi bir pazar payı. Hatta şahsi görüşüm bu büyük markaların en büyük destediği de bu kesimdir.

Diğer bir yandan imalat işine girmek gözüktüğü kadar kolay değil. Devlet doğrudan imalat sanayinin sırtına binmiş durumda. Ürettiğin parçanın %50 ye yakını vergi olarak gidiyor. Üretimi destekleyen bir devlet anlayışı yok şuanda. Olay sadece kredi çekip tezgah almak olsa herşey çok kolay olurdu. Yasal bir iş yapacaksan bu dediğim vergiler mahvediyor insanları.

Olayı toparlayacak olursam; ilk olarak devletin üretime destek politikası değişecek. Ardından insanların algısı değişecek.

Şöyle de bir durum var. Bunların ikisi de olsa zaten piyasa bu durumda olmaz. İnsanlar yine yabancı gitarları almaya devam eder. Yine kendi malımız bir gitara talep olmaz. Konuları biraz harmanladım ama şuan TAM ANLAMI ile kendi tasarımımız ve üretimimiz olan bir uçağımızın ve otomobilimizin olmamasının nedeni de budur. Tam milletin canına tak edip büyük motivasyon ile üretime geçildiğinde. Dış güçler geliyor " Kardeşim sen keriz misin? Gel sana ucuza motor satıyorum ben. Kendin üretsen çok daha pahalıya gelecek!" diyor. Sonrası aynı döngü.

Geri