Amerikan Standart Strat'ların 6000 Tl Olması

Cavalera ;
Amerika'da ki herkse öyle 2500-3000 dolar kazanamıyor.Yapılan işe göre ücretlendirme var.Ortalama işlerde çalışanlar aylık 1500 dolar civarı kazanıyordu şu ana 1800 dolar civarı kazanıyorlar.Misal Amerikan ordusunda bir çavuş yıllık 26000 dolar civarı kazanıyor.Vergileri düşünce elinde 1800 dolara aylık kalıyor.En son ben askerdeyken astsubay kıdemli çavuş (toplam 3 yıllık tecrübe) 2400 alıyordu.Neredeyse üç sene olmuş hadi şimdi alsın 2700 tl.

Army Base Pay and Basic Pay Chart

Aynı şekilde bir hemşire yardımcısı senelik 18000 dolar kazanıyor.Eğer nöbet filan olursa bu rakam 30000 dolara dayanıyor.O da yapsın 1900 dolar.Bizde yeni başlayan hemşire 2400 filan alıyor.

Certified Nurse Assistant (CNA) Salary (United States)

Burada verginin nasıl hesaplandığı mevcut.

The Salary Calculator - Take-Home Tax Calculator

Amerika'da yüksek maaş alanlar var ama onlar ya çok ciddi yüksek riskli işlerde çalışıyor ya da büyük şirketlerde iyi pozisyonlarda çalışıyorlar.Mesele elbet kimin ne kadar aldığı değil.Neticede jackson sl1 için 4000 dolar fiyat çekiliyor üretici tarafından ama genelde ikinci el fiyatları ve sıfır fiyatları (sl-1 için değil genel anlamda) ve 1000-2000 dolar mertebesinde.Geçen sene kasım ayında dolar 2.3 civarındaydı şimdi ise 3 tl.Neredeyse yüzde 30 değer kaybetti tl.Bu alım gücüne de yansıdı.(alamayım gücü oluyor da neyse)
Gerçek enflasyon yüzde 10 ile yüzde 30 arasında bir yerde.

Amerika ve gitar demişken bir şey anlatayım.Coal isimli bir reality show var.Sene 2011 bir veya iki sene önce iki büyük maden kazası yaşanmış ve yaklaşık 40 kişi vefat etmişti.O ara Obama kömür madenciliğinde iş güvenliği ile alakalı durumlardan ötürü bazı madenlere kilit vurulması gerektiği gibi bir açıklama yapmıştı.Gözler sektörde olunca böyle bir belgesel yapptılar.Bizde o sıra Soma'da yeraltı kömür çalışıyoruz.Madende çalışan çavuş diyebileceğimiz bir adam vardı.Onun hikayesi herkesten farklıydı.Madenci bir aileden gelmiyordu.Anlattığı şuna benzer bir şeyler.On sekiz yaşındaydım ve fakir bir ailem vardı.Yerel dükkanları gezerken çok pahalı ve güzel bir gitar gördüm.Fiyatını sorunca kendimi satsam alamayacağımı gördüm ve bende en iyi maaşı alabileceğim kömür işine girdim ve sonra gitarı aldım.Kömür benim gibi fakir bir adamı zengin yaptı.(Aklımda yanlış kalmadıysa martin ya da taylor gibi bir akustik gitardı ve country çalıyordu)Adamın saatlik geliri 25 dolar biz o parayı bir günde kazanamıyoruz.

Coal Mine Worker Salary (United States)

Gitar üretmek atla deve bir şey değil.Belki hiç bir zaman bir Kore seviyesine gelemezsiniz ihracat noktasında ama iç piyasa bile bence yeterli olur.

Hocam Sonuna kadar katılıyorum. Türk malı seri üretim gitar işine girilmeli. Ancak şöyle bir olay var:
Kaçımızın cebinde Türk malı telefon var ? Önce ülkemizdeki insanların algıları değişmeli. Yoksa kimse taşın altına elini sokmaz. Gel gelelim bu algıyı değiştirmek de öyle kolay değildir. Burada doğrudan emperyalizm ile mücadeleden bahsediyoruz. Şuan gitar ve bilimum müzik ekipmanı alan bilinçli bir kesim olduğu gibi, bilinçsiz ve sadece markaya para veren bir kesim de var. Ve bu ciddi bir pazar payı. Hatta şahsi görüşüm bu büyük markaların en büyük destediği de bu kesimdir.

Diğer bir yandan imalat işine girmek gözüktüğü kadar kolay değil. Devlet doğrudan imalat sanayinin sırtına binmiş durumda. Ürettiğin parçanın %50 ye yakını vergi olarak gidiyor. Üretimi destekleyen bir devlet anlayışı yok şuanda. Olay sadece kredi çekip tezgah almak olsa herşey çok kolay olurdu. Yasal bir iş yapacaksan bu dediğim vergiler mahvediyor insanları.

Olayı toparlayacak olursam; ilk olarak devletin üretime destek politikası değişecek. Ardından insanların algısı değişecek.

Şöyle de bir durum var. Bunların ikisi de olsa zaten piyasa bu durumda olmaz. İnsanlar yine yabancı gitarları almaya devam eder. Yine kendi malımız bir gitara talep olmaz. Konuları biraz harmanladım ama şuan TAM ANLAMI ile kendi tasarımımız ve üretimimiz olan bir uçağımızın ve otomobilimizin olmamasının nedeni de budur. Tam milletin canına tak edip büyük motivasyon ile üretime geçildiğinde. Dış güçler geliyor " Kardeşim sen keriz misin? Gel sana ucuza motor satıyorum ben. Kendin üretsen çok daha pahalıya gelecek!" diyor. Sonrası aynı döngü.

Katılmadığım bir iki nokta vara. Yerli telefon şu noktadan sonra imkansız bir mevzu. Nanometrik düzeyde işlem yapabileceğin tesisin yoksa dışarıda üretim yaptırmak daha mantıklı. Sadece marka yerli diye yerli teknoloji gibi aptalca bir terim ortaya atmaya çalışıyorlar fakat bu tamamen fantazi. Fakat bir gitar için aynısını söyleyemeyiz. Ham maddesi tecrübesi olan herkes tarafından başarıyla ürün haline getirilebilecek ağaç.

Kullandığımız her şey yerli üretimi olsun demiyorum, bu şu anki dünya koşullarına göre kendimizi baltalamaktan başka bir şey değil bana göre. Ama burada kendimize ucuza üretebileceğimiz, Amerika'da, Japonya'da üretilenler kadar kaliteli gitar yapabiliriz... Gerçi tutarsa onunda b..kunu çıkartırlar fiyat olarak..

Denizcim tabiki Fender ekol olmus bir marka.. Gibsonda oyle.. ve bende senim dedilerine aynen katiliyorum. Yani bugun kim ne derse desin her gitaristin hayalidir bu iki marka.. Ama satis politakalari sacma sapan.. Benim durumu biliyorsun meslek sirf muzisyenlik.. E ben simdi aktif calan adamim. Ben simdi ne kazaniyorum ki neye yatirayim parayi :) isin aci tarafida bu zaten.. isi bu olanlar alamiyor cunku para yok ama hobisi bu olanlar alabiliyor cunku zengin.. cok aci.. ki bu memleketimin her alaninda gecerli bir olay..
Yüzde yüz katılıyorum...Çok nadir para kazananlar dışında, mesleği müzisyenlik olanlardan ziyade,farklı mesleklerden bu işi hobi olarak yapanlar daha pahalı aletler alıyor...Sahneye çıkan arkadaşımın çin malı gitar çalıyor olduğu yerde, bende 3 adet pahalı gitar ve iki adet lambalı amfi ve bir kaç butik pedal evde case de yatıyor...

Ufff şu yerli malı kısırdöngüsüne girmemiz 20 mesaj almıyor artık.
Polemiğe girmek istemem ama; ne demek ki şimdi bu?

O zaman kısa ve öz toparlıyayım. 6.000TL'yi gidip fabrikasyon Fender'e, 10.000TL'yi fabrikasyon EBMM'ye vereceğime; iyi bir luthiere gider, her ayrıntısına kadar söz sahibi olduğum tamamen el yapımı gitara sahip olurum. (Bu lafım gitarlara hali hazırda sahip kişilere değil. Hakkım yok. Çünkü bende de var.)

Ha ben illa Fender alırım diyen varsa zaten bu başlıkta işi yok. Sonuçta bu durumdan rahatsız olan insanlar burada ve o parayı verdiğine göre o kişide o rahatsızlık yok.

Önceki mesajımda anla(t)mak istediğim "Daha ne kadar sorumluluğu ve suçu başkalarına, başka nedenlere atıp, elimizi taşın altına koymak yerine, mızmız çocuklar gibi ağlamaya devam edeceğiz?" sorunsalıydı. Şu ana kadar umut veren bir gelişme olmadı...

Saygılar
Salih Mete Kalgay

Polemiğe girmek istemem ama; ne demek ki şimdi bu?

O zaman kısa ve öz toparlıyayım. 6.000TL'yi gidip fabrikasyon Fender'e, 10.000TL'yi fabrikasyon EBMM'ye vereceğime; iyi bir luthiere gider, her ayrıntısına kadar söz sahibi olduğum tamamen el yapımı gitara sahip olurum. (Bu lafım gitarlara hali hazırda sahip kişilere değil. Hakkım yok. Çünkü bende de var.)

Ha ben illa Fender alırım diyen varsa zaten bu başlıkta işi yok. Sonuçta bu durumdan rahatsız olan insanlar burada ve o parayı verdiğine göre o kişide o rahatsızlık yok.

Önceki mesajımda anla(t)mak istediğim "Daha ne kadar sorumluluğu ve suçu başkalarına, başka nedenlere atıp, elimizi taşın altına koymak yerine, mızmız çocuklar gibi ağlamaya devam edeceğiz?" sorunsalıydı. Şu ana kadar umut veren bir gelişme olmadı...

Saygılar
Salih Mete Kalgay

Çok romantik bakıyorsunuz. Bitlis'de ki gitar üreticisi. Ya da Çin'e kızdı gitar yaptı vs. gibi. Girişim çabası takdir ediyorum ama öyle CNC tezgahında kesip biçmekle olmuyor bu iş. Sadece bu konuda değil her konuda böyleyiz. Biz istesek her şeyi yaparız goygoyuna hemen inanıyoruz. Anca laf üretiyoruz çünkü öyle bir kültürümüz yok. Kalıcı, kabul gören birşeyler yapmak için öncesindeki bilgi birikimini, tecrübeyi yok sayıyoruz yalapşap birşeyler yapıp bu oldu diyoruz. Bitlis"li üretici daha ürettiği aleti çalamıyor. Hayatında kaç tane farklı profile sahip Fender sap görmüştür. Onu eleştirmek için söylemiyorum ama gerçek bu. Yetenekli ve iyi Lutierlerimiz var elbette ama seri üretim başka birşey sapla samanı karıştırmayalım.
Dünya üzerinde de bir sürü enstrüman yapımcısı var ama büyük bir yüzdesi Butik olarak hayatına devam ediyor. Onların aklına gelmiyor mu üretimi seri hale getirip o markalarla rekabet etmek ya da daha çok kazanmak. Bu iş öyle üretim bandını kur, hammaddeyi sağla, işi bitir gibi bir durum değil.

Son düzenleme:
Çok romantik bakıyorsunuz. Bitlis'de ki gitar üreticisi. Ya da Çin'e kızdı gitar yaptı vs. gibi. Girişim çabası takdir ediyorum ama öyle CNC tezgahında kesip biçmekle olmuyor bu iş. Sadece bu konuda değil her konuda böyleyiz. Biz istesek her şeyi yaparız goygoyuna hemen inanıyoruz. Anca laf üretiyoruz çünkü öyle bir kültürümüz yok. Kalıcı, kabul gören birşeyler yapmak için öncesindeki bilgi birikimini, tecrübeyi yok sayıyoruz yalapşap birşeyler yapıp bu oldu diyoruz. Bitlis"li üretici daha ürettiği aleti çalamıyor. Hayatında kaç tane farklı profile sahip Fender sap görmüştür. Onu eleştirmek için söylemiyorum ama gerçek bu. Yetenekli ve iyi Lutierlerimiz var elbette ama seri üretim başka birşey sapla samanı karıştırmayalım.
Dünya üzerinde de bir sürü enstrüman yapımcısı var ama büyük bir yüzdesi Butik olarak hayatına devam ediyor. Onların aklına gelmiyor mu üretimi seri hale getirip o markalarla rekabet etmek ya da daha çok kazanmak. Öyle Bu iş öyle üretim bandını kur hammaddeyi sağla işi bitir gibi bir durum değil.

Tam olarak demek istediğim şey budur.

Katılmıyorum. Yumurtadan anlamak için tavuk olmaya gerek yok. Deneyip başarısız olmak (bile), başarısızlığı önceden kabullenip hiç denememekten daha iyidir. Ayrıca sorunumuz yapıp dünyaya satmak değil; 6.000TL tutarındaki fender'e alternatif geliştirmektir.

Saygılar
Salih Mete Kalgay

Katılmıyorum. Yumurtadan anlamak için tavuk olmaya gerek yok. Deneyip başarısız olmak (bile), başarısızlığı önceden kabullenip hiç denememekten daha iyidir. Ayrıca sorunumuz yapıp dünyaya satmak değil; 6.000TL tutarındaki fender'e alternatif geliştirmektir.

Saygılar
Salih Mete Kalgay
Yazdıklarımdan hiç birşey anlamamış, körü körüne tezinizi desteklemeye çalışıyorsunuz. Bazı şeyleri yapabilmek için Tavuk olmaya gerek var. O zaman marangoza ver ağacı gitar yapsın. Örnek verdiğiniz Bitlis'li gitar yapımcısının markası ne? Bir tane ses örneği duydunuz mu? Başka bir yerde gitarları hakkında iki kelam yazı okudunuz mu? Yok dünyaya satıyormuş. Yok sipariş yetiştiremiyormuş. Yapılan işe saygısızlık yapmıyorum imkanlar vs. malesef tamamen basının her şeyi abartmasıdan öte birşey değil. Siz de aynı yaklaşımla gaza gelip üretim planlaması GNC için kredileri, mühendislere manyetik falan yaptırma çalışmanız oldukça naif bir düşünce.
Neyse birbirimizi kırmayalım. Türk gibi başlayıp Alman gibi bitirebilecekseniz bu iş olur. Ama işin sırrı Alman gibi bitirebilmekte :)

Ahım şahım gitar çalan birisi değilim ama maddi durumum ve zamanım elverdiği sürede çok gitar denedim, aldım, sattım. (boşuna "tradecholic" demiyorlar, he he.) Denediğim gitarlar arasında hem yurtdışı hem de yurtiçi butik üreticiler de var. Hiçbir zaman alıcı gözle bakmadım, bakacağımı da düşünmüyorum. Neden mi? Her şeyden önce butik gitar üreticisi, bugün var yarın yok. Yokken gitarla ilgili teknik destek gerekti, manyetik bağlantısından truss roduna kadar. Kim cevap verecek? Gitarla ilgili bir sorun çıktı, nasıl çözüm bulunacak? Bu sadece gitarla ilgili değil, pedal, ampli vs için de aynı durum geçerli. Bu durum yurtdışında da geçerli. Forumları takip ederken artık ortalıkta olmayan butik markalara ait sorunlara ait başlıklara rastlıyorum. Mesa'yı ele alalım. Piyasada olmayan modeli için destek veriyor, hiçbir şey yapamasalar şemayı paylaşıyorlar.

Bu ağacı söyleyelim, özelliklerini belirleyelim, yaptıralım bir gitar kısmı da biraz safsata bana göre. PRS'ye ağaçlar kamyonlarla geliyor, onlar arasından seçiliyor, ondan sonra o üst düzey gitarlar çıkıyor piyasaya. Bu şekilde üretilecek bir gitar için üreticiye kamyon dolusu gitar arasından en güzelini seç mi diyeceğiz?

Son olarak PRS burada da pahalı, Amerika'da da pahalı. LP Custom gitarlar peynir ekmek gibi satılmıyor. Almak isteyen ortalama bir vatandaş orada da kredi çekiyor, taksit yaptırıyor, burada da.

sorun marka gitarların pahalıya satılması değil. türk lirasının değer kaybetmesi.

ne gitarı yapan firma "ah canım türk lirası değer kaybetmiş, türkiye'de yarı fiyatına satalım" diyecek, ne de türkiye'den bir "babayiğit" çıkıp 400 tlye süper gitarlar yapmayacak, yapsa bile 400 tlye değil, 4000 dolara satacak, bu yüzden de diğer gitarların fiyatları düşmeyecek.
amerikan rüyası oldu sana rüyalar diyarı türkiye.

Teşekkür ederim. Rüyadan uyandırdınız beni. Meğer biz ne tırt milletmişiz. "Önce adam gibi kurşun kalem üretelim, sonra araba üretiriz." aynen katılıyorum. Zaten ben de Fenderlerime sap ayarı yapılacağı veya saddle değişeceği zaman Amerika'ya gönderiyorum. Zaten bu halde olmamızın da tek sebebi yöneticiler. Doları 3 lira yaptılar. Üretime de izin vermiyolar. Bi izin verseler misal ben gidip işlemci üreticem ama yok elimi kolumu bağladılar suyu bile arkadaşlar getirip içiriyolar. Doktorlara göre iflah olmazmışım :D Zaten bişey de bilmiyoruz, her kaynağın en iyisi de yurtdışında. Doğrusunuz. Bizden bi cacık olmaz; hadi kapatıp gidelim ülkeyi...

Geline oyna demişler yerim dar demiş, yer göstermişler yenim dar demiş...

(Daha da birşey demiyorum) Saygılar
Salih Mete Kalgay

Bence @Halilozz 'un anlatmaya çalıştığını anlayamadınız. Demek istediği şu; ağacı oydum, gitar oldu mantığı yanlış. Bu işler ağacı görünce içimden ... dedim'le olmaz. Bu iş çok çok fazla araştırma, bilen birinden eğitim alma ve tecrübe yoluyla olur. Ben de çok duyuyorum bunun yaptığını ben de yaparım diye başlayan cümleler ama o işler öyle olmuyor.

Yine herşeyin başı gözü karartıp ilk adımı atacak parayı vermekte kalıyor... Çoğu kişi getirisini tahmin edemediği işe başlamak istemez. Ben de isterim ülkede istenildiğinde yarı fabrikasyon üretimle biraz daha ucuza custom gitar yaptırmak ama alıcı kitlenin isteksizliğiyle, yukarıda arkadaşların dediği gibi ne kadar konuşulsa boş.

Bu arada bu iş bir yerde, CNC'de ağacı oydum oldu işi. Çok abartmamak lazım. Asıl mesele doğru kütüğü seçip doğru açılarda işlemek. Zaten bunların da malzeme mekaniğine dayalı belirli kuralları var. Tamamen kendi ürününüz için sap profili denemek vs çok uğraştırır ve ham madde denemesi gerektirir.
Hazır yapılan şeyi kopyalamak kesinlikle kesip biçme işidir, ne kadar etik olduğu konusunu tartışmayacağım ki ortadadır. PRS'nin solidwork'ü nasıl kullandığıyla ilgili hoş bir video da internette mevcut. Merak eden olursa bir aramasını isterim.

Sadece bu konuda, içimde kalmasın diye fikrimi belirtmek istedim. :D

Tom Anderson ve James Tyler gibi adamların yaptığı gitarlara burun kıvırıp "the real thing" diyerek Fender Custom Shop'a gidiyor bu işle amatör ya da profesyonel olarak ilgilenen insanların yüzde 90'ı.
Bu iki ismi anlatmayacağım şimdi, google anlatır istenirse.
Yani bu adamlar bile Fender karşısında çaresizken ülke içinde üretim yapacak adam sırf cnc tezgahına sahip diye bu işi kotarabilecek diye bir şey yok.
John Cruz'un sap yapımıyla alakalı uzun uzun konuştuğu bir video vardı, ona bir bakın mesela.
Hadi gövde işi basit bolt-on gitarda, ağaç seçmeyi becerebildiğini varsayıyorum. Sap ne olacak?
Türk lirası değer kaybettikçe ülkeye başka para birimleriyle giren alet edevat'ın fiyatı artacak. Bu böyle.
Ha cennet vatanımın gümrük/vergi çılgınlıklarından bahsedeceksek tamam.
Ne yol yaptık ülkecek senelerdir, fender'e ne gerek var hani.

2013 Aralığında aldığım Baja telecaster 3906 Lira etiketine sahip mydukkanda. Ben bu gitarı abartmıyorum nakitte iyi bir pazarlıkla sadece 1450 Lira gibi bir fiyata satın almıştım.
Şuan sahip olduğum 97 American vintage 52ri telecastera 4000tl istiyorum insanlar çok diyor .American standart stratın 6000tl olup foruma 2.elde 4000tl gibi fiyatlara düştüğü dönemde istediğim fiyat orjinal tweed case'i ile bence gayet normal. Şuan sevinenler var aramızda elimdeki mal değerlendi diye bilmiyorlar ki . Pahalıya alıp pahalıya satıyoruz işimiz iş geçmiş olsun. Benim yeni amfi hikayesi yalan oldu. Öğrenci halimle az buz biriktirir borçla harçla alırım diyordum ama 3 lira bandı çok yüksek.

Kaldı ki, diğer sektörlerde Avrupa bizden daha pahalı bir bölge. Kendime başka ürünler bakarken bunu farketmiştim. Maalesef müzik sektöründe ise işler yön değiştiriyor. Sevgili Hakan beyin paylaştığı gitarın fiyat farkını görünce insan üzülüyor. 1.5'u geçtim, neredeyse 2 katına yaklaşıyor. Şu an Avrupa'dan sıfır bir Fender USA serisi gitar getirtmek, Türkiye'den almaktan çok daha hesaplı. Avrupa fiyatı + kargo + yasal vergiler düşünülerek yaptım bu karşılaştırmayı. Hatta geçen hafta bir arkadaşım Andertons'dan gitar aldı, Türkiye'ye kargolattı.

Geri