Ses Kartı Tavsiyesi Vol 12312312

Focusrite solo işimi görür sanırım benim. Diğer ses kartları gibi pcden gelen sinyal usbden aktarılıyor demi?

solo'nun 2i2'den bence en önemli farkı çıkışlarının balanssız olması, ilerde referans monitör alma durumunuz olduğunda bağlantı kalitesi büyük önem arz edecek. 2 adet mikrofon input'u da stereo mikrofonlamalı kayıtlarda gerekli olabilir, ya da bir büyük diyafram vokale, bir küçük diyafram enstrumana kullanmanız gereken durumlar ortaya çıkabilir. cüzi bir fark için ileriye dönük bir yatırımdan kaçmayın 2i2 alın derim ben...

Yahu şimdi 2i2 aldım dyelim. Aktif manyetik yok gitarda sıkıntı yok. Ama ben lambalı kafa amfinin kabin çıkışından load boxa ordan red boza red boztanda ses kartına girecem. Aktif manyetiklerdeki gibi bir sıkıntı yaşamam demi? Sesi amfiden açınca ses bozulması falan?

Yahu şimdi 2i2 aldım dyelim. Aktif manyetik yok gitarda sıkıntı yok. Ama ben lambalı kafa amfinin kabin çıkışından load boxa ordan red boza red boztanda ses kartına girecem. Aktif manyetiklerdeki gibi bir sıkıntı yaşamam demi? Sesi amfiden açınca ses bozulması falan?
Öyle bi bağlantı düşünüyorsan, 8i6 gibi (preamp katı olmayan) normal inputlara da sahip bi ses kartı alman senin yararına olur.

2i2'deki enstruman girişi preamsız değil mi? Birde miksere girilen bir sistem mikserlerde de preamp var. Ses kartı olşunca ne gibi bir sorun çıkar?

2i2'deki enstruman girişi preamsız değil mi? Birde miksere girilen bir sistem mikserlerde de preamp var. Ses kartı olşunca ne gibi bir sorun çıkar?
Yanlış biliyor olabilirim (malum gitar konusuna yeni giriş yaptım) ama bildiğim kadarıyla enstruman girişleri (pream katında bulunanlar) yapısal olarak normal girişlerden daha farklı besleniyor. Dediğim gibi bilgim tamamen yanlışta olabilir, bugüne kadar ihtiyacım olmadığından bilgi sahibi olduğum mevzular değil.

2i2'nin line in girişleri bir şalter ile kontrol ediliyor, inst. bölümünde preamplar devreye giriyor ve ses haliyle oldukça güçlü ve yüksek geliyor, harici preamp vs. kullanırken de bu bölümü line alanına çekip kullanmamız gerekir, tavsiyem ise trs balanslı kablo kullanmaktır.

solo'nun 2i2'den bence en önemli farkı çıkışlarının balanssız olması, ilerde referans monitör alma durumunuz olduğunda bağlantı kalitesi büyük önem arz edecek. 2 adet mikrofon input'u da stereo mikrofonlamalı kayıtlarda gerekli olabilir, ya da bir büyük diyafram vokale, bir küçük diyafram enstrumana kullanmanız gereken durumlar ortaya çıkabilir. cüzi bir fark için ileriye dönük bir yatırımdan kaçmayın 2i2 alın derim ben...
Ben o farkı bilmiyordum saol söylediğin için. Evet arada küçük bir fark var ama soloyu bile zorluyordum. Yine elden bişeyler çıkarmam lazım :)

Arkadaşlar, ben de gelecek hafta ikinci el bir ses kartı alacağım. Ancak, bu cihazlar hakkında pek bilgi sahibi değilim. Evde gitar kayıtları için kullanacağım sadece. Macbook air bilgisayarım var. Bütçem max. max. max. 600 TL :) Neler önerebilirsiniz? Yeni çıkan ürünlerden şu iyidir vs. dediğiniz var mı bu platformda?

Arkadaşlar, ben de gelecek hafta ikinci el bir ses kartı alacağım. Ancak, bu cihazlar hakkında pek bilgi sahibi değilim. Evde gitar kayıtları için kullanacağım sadece. Macbook air bilgisayarım var. Bütçem max. max. max. 600 TL :) Neler önerebilirsiniz? Yeni çıkan ürünlerden şu iyidir vs. dediğiniz var mı bu platformda?
Roland Quad Capture bakabilisin bu bütçeye, ikinci el temiz...

quad capture da benim tavsiye edeceğim tek kart olur. en büyük avantajı 24/192 olması. empedans ayarlı girişleri diğer artısı.
ayarlamaktan kaçanlar ve garanticiler için auto-sensitivity özelliği çok işe yarıyor.
bu fiyat aralığındaki en sessiz kart bu ayrıca.
benim için tek eksisi; speaker ve kulaklık volume'ünün tek knobda olması. monitörleri kısıp sadece kulaklıktan duymak (ya da tam tersi) istediğinde bunu yaptırmıyor. tam şapşallık.
bu kartla hem kayıtlarını (mic: blue bluebird), hem de çıkışlarını aldığım 8-10 tane reklam filmi şu an televizyon kanallarında dönüyor.
bi üst segmente geçmek istemiyorum bile... rahatlıkla karşılıyor ihtiyacımı.

Biraz daha bekleyip quad capture'lara bakayım o zaman
Beklemenizi gerektirecek bir durum yok bence.Focusrite'ların 2. versiyonları da 192khz örneklemeyi desteklemekte.İlk versiyonları 96khz destekliyor bildiğim kadarıyla ve şöyle bir durum var insan duyma eşiği baz alınarak belirlenmiş genel CD standardı 44.1 khz dir.Balinalar için kayıt yapılmayacaksa Focusrite'ın her iki versiyonu'da işinizi görür.Ben şu anda scarlett 2i4'ın 2. versiyonunu kullanıyorum clipping sorunu yapar mı acaba yüksek çıkışlı manyetiklerde diye ''pad'' fonksiyonu olduğu için almıştım ama şu ana kadar hiç ihtiyacım olmadı clipping sorunu yok kesinlikle.Preamp kalitesine gelirsem zaten kristal berraklığında.2. versiyonların gecikme süreleri daha düşük bu arada sayısal olarak.
Focusrite Scarlett Solo 2nd Gen
Focusrite Scarlett Solo MK2 - Ses Kartı
Focusrite Scarlett 2i2 (2nd Gen) vs 2i4 (1st Gen) Latency Comparison | Masters of Music

T

Tavsiye etmeme sebebiniz nedir?
Çok büyük hevesle almıştım 2i4 ama nedense bir türlü stabil çalıştırmayı beceremedim. Sürekli ses kesiliyordu. Sesle ilgili ili işlemi birden yapmama izin vermiyordu. Nedenini bir türlü çözemedim. Hal böyle olunca soğudum aletten. Şu an Rolandla çok mutluyum. Tek sıkıntısı yukarıda arkadaşımızın da dediği gibi. Kulaklık ve monitör ses podunun ayrı ayrı yapılmamış olması. Bu da çok büyük bir problem değil. Ev kullanıcısı iseniz fazlasıyla işinizi görecek bir alet.

Geri