Gitar Yapımı

Selam arkadaslar

Burda gitar yaparken-yaptırırken ki deneyimlerinizi, kullanılan agacların (govde-sap) tona etkilerini yazarsanız eminim boyle bisey dusunenlere ve hepimize yardımcı olur...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
ton.gif

Bu grafikte agacların tona etkileri gözüküyo.. (Electric gitarlar icin)

o kadar çok tartıştık ki ağacı mağacı kimsenin yeniden o mevzulara girmeye niyeti yok galiba :)

warmoth veya usacustomguitars gibi parça satan sitelerde gayet geniş bilgiler var.

bunun dışında sap-gövde bağlantı şeklinin de şöyle bir açıklaması var

--------Neck-thru--------Set neck--------Bolt-on
Attack (-)---------------------------------->(+)
Sustain(+)<---------------------------------(-)

potlar, capler, manyetikler vs vs zaten gani gani tartışıldı.

YA gitarı yaptırcaksan yapıyorlarda kendi fiyatından daha fazla para isterler tonuda yeni alıcağın gitardan iyi olacağı garantiside yok. yani ucuza getirmekse düşüncen unut bunu. kendin falan yapıcaksan zor be daha önce de çok konuşldu yazıldı çizildi ama mesela maun ağacı iyi gerçekten gibsonlarda falan kullanılıyor zaten grafiktede gayet dengeli bir yerde belirtilmiş ancak gitar için kullanıcağın maun ağacı gidipte rasgele alıcağın bir ağaç değil eski olması lazım kuru olması lazım şekli şemali düzgün olması lazım büyük kalın bir kalıp şeklinde bulabilrsen onu kesip adam edersin hadi gövde kolayda elektro gitar klavyesi yapmak tam bir bela yani ölçüleri falan var internette ama gözüktüğü gibi değil işler.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
arkadaslar bu topici acma sebebim yaptıracaklara yardımcı olmak fikir vermek fikir almak.. kendim bisi yapmayı dusunmuyorum :) agac secimi ton karakterleri sap govde uyumu vs.. vs.. yukarıda bi diagram koydum zaten agaclar ustune.. bi ölcü tartısmamıza gerek yok.. herkese bi fikir vermek amac.. bizde alabiliriz belki bisiler..

yaptıranlar nası bisi yaptırmıslar nasıl sonuc almıslar onu ogrenmek vs..vs..

Geri