Star Wars 7 Hayal Kırıklığı Mı Olacak ?

Bilim kurgu ilgimi çekmiyor, hiç bir serisini de izlemedim. Fakat bu filme gidip izledim gayette keyif aldım. Çokta ön yargılı olmamak gerekiyor
Sizin konumunuzdaki kişilerin bu filmden çok keyif alabileceğini yazdım aslında ben de değerlendirmemde.
Star Wars evreni ne yazık ki filmleri ve oyunları dışında pek bilinmiyor Türkiye'de. Benim gibi genişletilmiş evren (SW expanded universe) tutkunu bir fantastik kurgu okuru iseniz (SW bence bilim kurgu değil...) beklentiler yüksek olabiliyor.

Son düzenleme:
Kylo ren' tırt çıktı. Beklediğim gibi heybetli olamadı malesef.
Aktörde de kötü bir seçim yapılmış sanki.
Kylo Ren öyle sanıyorum ki bir şekilde "redeem" olacak ve aydınlık tarafa geçecek veya Darth Vader gibi ölürken bir taraftan da kendini de temize çıkaracak. Bu anlamda biraz ölürken yüzüğün yok edilmesini de sağlayarak kaderin kendine biçtiği rolü oynayan Gollum'u da hatırlatıyor fonksiyonu.
Ancak önemli bir karakteri öldürmesine karşın yeterince gerçeklik kazanamadı Ren (yeni kötü karaktere bunu yaptırabileceklerini tahmin etmiştim eski mesajlarımdan birinde). Sondaki düellonun aşırı kolay olması da karizmayı çizdirdi bence.

Aktörde de kötü bir seçim yapılmış sanki.
Kylo Ren öyle sanıyorum ki bir şekilde "redeem" olacak ve aydınlık tarafa geçecek veya Darth Vader gibi ölürken bir taraftan da kendini de temize çıkaracak. Bu anlamda biraz ölürken yüzüğün yok edilmesini de sağlayarak kaderin kendine biçtiği rolü oynayan Gollum'u da hatırlatıyor fonksiyonu.
Ancak önemli bir karakteri öldürmesine karşın yeterince gerçeklik kazanamadı Ren (yeni kötü karaktere bunu yaptırabileceklerini tahmin etmiştim eski mesajlarımdan birinde). Sondaki düellonun aşırı kolay olması da karizmayı çizdirdi bence.

Spoiler olmasın diye yazmayacaktım ama dayanamadım. :D
Sondaki düelloda iyi karakter hiç jedi eğitimi almamış olmasına rağmen bir anda içinde gücü hissedince nerdeyse indiriyordu bizim soğan Vader ı. o kadar tırt yani...
Az daha hissetse filmin devamının çekilmesine gerek kalmayacak.

Spoiler olmasın diye yazmayacaktım ama dayanamadım. :D
Sondaki düelloda iyi karakter hiç jedi eğitimi almamış olmasına rağmen bir anda içinde gücü hissedince nerdeyse indiriyordu bizim soğan Vader ı. o kadar tırt yani...
Az daha hissetse filmin devamının çekilmesine gerek kalmayacak.
Ya bu mesele bayağı tepki almış yabancı forumlarda filan:)
Kylo Ren epey yaralanıyor o noktaya değin, biraz o mesaj verilmeye çalışılmış.
Fakat sanırım ileride biz Rey'in aslında bir tür üstün yetenekli Jedi (bkz: Anakin Skywalker) olduğunu göreceğiz. Dolayısıyla verilen bir diğer mesaj da, Rey'in Kylo Ren'den çok daha üstün bir savaşçı olduğu. Hatta bu nedenle Rey (illa ki ve seri geleneğine uygun olarak) karanlık taraf tarafından sınanacak muhtemelen. O düello da aslında biraz bunun başlangıcı idi.

Benim için çok da hayal kırıklığı olmayan film. Hatta izlerken gayet keyif aldım. IMAX de izlediğim en güzel film olarak tarihe not düştüm. Tek moralimi bozan Kylo Ren karakteri için seçilen oyuncuydu. Film çıkışı hayatı Star Wars olan bir arkadaşıma bu durumdan yakınırken açıp çizgi romandan Kylo'nun tipini gösterdi. Bire bir aynısını bulmuş adamlar. Arkadaştan o fotoyu alabilirsem burada paylaşırım. Tipi haricinde oyunculuğu kötü değildi elemanın :D Ayrıca filmde gördüğümüz mantıksızlıkların serinin 2 ve 3. filmlerinde bir yerlere bağlanacağını düşünüyorum. Rey olsun Fin olsun haklarında çok az şey gösterdi bize.

Sonuç olarak ne bekliyorduk? Cidden Empire Strikes Back'den daha iyi olacağını bekleyen var mıydı ?

Benim için çok da hayal kırıklığı olmayan film. Hatta izlerken gayet keyif aldım. IMAX de izlediğim en güzel film olarak tarihe not düştüm. Tek moralimi bozan Kylo Ren karakteri için seçilen oyuncuydu. Film çıkışı hayatı Star Wars olan bir arkadaşıma bu durumdan yakınırken açıp çizgi romandan Kylo'nun tipini gösterdi. Bire bir aynısını bulmuş adamlar. Arkadaştan o fotoyu alabilirsem burada paylaşırım. Tipi haricinde oyunculuğu kötü değildi elemanın :D Ayrıca filmde gördüğümüz mantıksızlıkların serinin 2 ve 3. filmlerinde bir yerlere bağlanacağını düşünüyorum. Rey olsun Fin olsun haklarında çok az şey gösterdi bize.

Sonuç olarak ne bekliyorduk? Cidden Empire Strikes Back'den daha iyi olacağını bekleyen var mıydı ?
Çizgi romandaki meselede durum tam tersi de olabilir. Biz buralarda takip etmiyoruz, ama o karakteri kimin oynayacağı kimbilir ne zaman duyuruldu... Bu bilindiği için çizgi romanı ona uydurmuş olabilirler. O çizgi romanlar filmleri lanse etmek için kullanılıyor biraz da.

Film diğer bi çok kişiye göre beklentilerimin üstündeydi. Bi kere star wars filmini sinemada izlemenin vermiş olduğu o değişik duygu tarif edilemezdi. Filme kalabalık bi arkadaş grubu olarak gittik ve sinemada oturduğumuz sıra komple bize aitti, falcon'u ilk gördüğümüzde hepimiz yüzümüzde o gülümsemeyle dönüp birbirimize baktık star wars izlemeye bu filmle başlayanlar ne yazık ki o duyguyuda yaşayamayacaklar. Filmin içindeki bütün eskiye dönük göndermeler hoşuma gitti fazla da olsa hiç sıkmadılar beni. Ama yeni karakterlerde beğenmediğim şeyler vardı. Bi kere o kızın gücü hiç eğitim almadan o şekilde kullanabilmesi beni rahatsız etti, tamam hadi kız çok güçlü o yüzden o şekilde oldu diyelim peki o jedi'lara özgü zihin tekniklerini ne ara öğrendin. Gücü fazlaca olabilir ama o teknikleri bi yerdw öğrenmesi lazımdı bi anda bu şekilde kullanması olmadı. Bi de yeni kötü karakterimizdeki eksiklikler var. Vader gibi yeni bi ikonik karakter yaratılmaya çalışılmış ama ben şimdiye kadar hiç böyle buram buram ergen kokan bi sith lordu görmedim. Hangi sith lordu sinir krizine girip yeni ergen gibi ortalığı kırıp döktü şimdiye kadar. Ayrıca adam resmen karaktersiz gidip orda babana duygu sömürüsü yapıyosun adam sana kucağını açıyo geri dön biz seni hala seviyoruz diyo sana tamamen güvenerek savunmasız bi şekilde yanına geliyo sen adamın o halinden faydalanıyosun. Şimdi tabiki öyle şeyler yapıcak adı üstünde kötü karakter diyeceksiniz ama vader da kötü karakterdi adam oğlu için palpatine'e sırtını döndü ki en başta da karanlık tarafa geçme nedeni zaten ailesiydi. Kylo gidip babasını adam gibi savaşarak öldürseydi yine gözümden düşmezdi ama bu şekilde dram yaparak o anki boşluktan faydalanması olmadı. Bütün bunlara rağmen filmde bi dakika bile sıkılmadık ve çıktığımızda hepimizin tek üzüntüsü filmin bitmiş olması ve yeni filmin çıkması için daha çok zaman olmasıydı. Filmi izlemeyen tanıdığınız varsa gidin izletin sizde bi kere daha izlemiş olursunuz.

Film diğer bi çok kişiye göre beklentilerimin üstündeydi. Bi kere star wars filmini sinemada izlemenin vermiş olduğu o değişik duygu tarif edilemezdi. Filme kalabalık bi arkadaş grubu olarak gittik ve sinemada oturduğumuz sıra komple bize aitti, falcon'u ilk gördüğümüzde hepimiz yüzümüzde o gülümsemeyle dönüp birbirimize baktık star wars izlemeye bu filmle başlayanlar ne yazık ki o duyguyuda yaşayamayacaklar. Filmin içindeki bütün eskiye dönük göndermeler hoşuma gitti fazla da olsa hiç sıkmadılar beni. Ama yeni karakterlerde beğenmediğim şeyler vardı. Bi kere o kızın gücü hiç eğitim almadan o şekilde kullanabilmesi beni rahatsız etti, tamam hadi kız çok güçlü o yüzden o şekilde oldu diyelim peki o jedi'lara özgü zihin tekniklerini ne ara öğrendin. Gücü fazlaca olabilir ama o teknikleri bi yerdw öğrenmesi lazımdı bi anda bu şekilde kullanması olmadı. Bi de yeni kötü karakterimizdeki eksiklikler var. Vader gibi yeni bi ikonik karakter yaratılmaya çalışılmış ama ben şimdiye kadar hiç böyle buram buram ergen kokan bi sith lordu görmedim. Hangi sith lordu sinir krizine girip yeni ergen gibi ortalığı kırıp döktü şimdiye kadar. Ayrıca adam resmen karaktersiz gidip orda babana duygu sömürüsü yapıyosun adam sana kucağını açıyo geri dön biz seni hala seviyoruz diyo sana tamamen güvenerek savunmasız bi şekilde yanına geliyo sen adamın o halinden faydalanıyosun. Şimdi tabiki öyle şeyler yapıcak adı üstünde kötü karakter diyeceksiniz ama vader da kötü karakterdi adam oğlu için palpatine'e sırtını döndü ki en başta da karanlık tarafa geçme nedeni zaten ailesiydi. Kylo gidip babasını adam gibi savaşarak öldürseydi yine gözümden düşmezdi ama bu şekilde dram yaparak o anki boşluktan faydalanması olmadı. Bütün bunlara rağmen filmde bi dakika bile sıkılmadık ve çıktığımızda hepimizin tek üzüntüsü filmin bitmiş olması ve yeni filmin çıkması için daha çok zaman olmasıydı. Filmi izlemeyen tanıdığınız varsa gidin izletin sizde bi kere daha izlemiş olursunuz.
Kylo Ren teknik olarak Sith Lordu değil. Ren Şövalyeleri diye bir geyik yapmışlar, herhalde ne olduğu sonra açıklanacak.
Ayrıca gerçek anlamda ergen gibi zaten, öfkesini kontrol edemeyen biri olarak resmediliyor.
Majör bir karakteri öldürmesi gerekiyordu, bu işin mantığı böyle işler. Kötü adam olarak gerçekçi hale gelmesi gerekiyor. (Bu başlığa ilk yazdığım mesajda filmi görmeden önce bunun olabileceğini yazmıştım). Zaten çok fazla karakter var ve eksilmeleri kaçınılmaz, aksi takdirde yönetilmeleri çok güç olur.

Eskilerden biri ya da birkaçını doğrayıp kadrodan çıkarırlar artık diye düşünüyordum yanılmadım. Sonraki bölümde kalanları da emekli ederler. Mark Hamill çok fazla kondisyondan düşmemiş gibi göründü bana 3 bölüm daha baston kullanmadan yürür bence o :D

Eskilerden biri ya da birkaçını doğrayıp kadrodan çıkarırlar artık diye düşünüyordum yanılmadım. Sonraki bölümde kalanları da emekli ederler. Mark Hamill çok fazla kondisyondan düşmemiş gibi göründü bana 3 bölüm daha baston kullanmadan yürür bence o :D
Eleman hiç iyi gözükmüyordu aslında, (Criminal Minds'ın ileri sezonlarından birinin finalinde kötü adamı oynamıştı, zor tanımıştım herifi) ama hem onu hem de Carrie Fisher'ı özel antrenör çalıştırmış Disney talep ettiği için:) Harrison Ford ise hiç kasmamış, adam zaten her daim formda:)

çok dandik olmuş hiç beğenmedim
Neden bu kadar uyduruk geldiği üzerine ben de epey kafa patlattım. Nihayetinde de şu sonuçlara vardım:
1)Majör karakterlerden biri ölmesine rağmen ciddi bir tehdit algısı yaratılamıyor.
2)Kahramanlar geliştirilememiş, onları umursamak için yeterince sebebimiz yok.
"A new Hope" (4. film) izlendiğinde tehdit algısı çok gerçekti ve karakterleri umursamamız için bir neden vardı. Luke'un yakınları öldürüldüğünde bu gerçekten can yakıyordu. Bunun nedeni de, Luke karakterinin geliştirilmesi için çaba harcanmış olmasıydı.
Oysa filmin başında gerçekleşen katliamı umursamak için bir nedenimiz yok, çünkü oradaki insalarla aramızda bir bağ hissetmiyoruz.
Aynı şekilde, süper bir silah ile gezegenler yok ediliyor ama hiç bir şekilde bu bizi etkilemiyor. Çünkü o gezegenleri umursamak için de bir nedenimiz yok. Oysa Alderaan yok edildiğinde bu karakterleri ve izleyeni gerçekten derinden etkilemişti.
Abrams oturup Yüzüklerin Efendisi'nin ilk filmini izlemeli bence. (Yakın zamandan Guardians of the Galaxy de iyi bir örnek).
Gerçek bir tehdit algısı nasıl yaratılır, kahraman nasıl geliştirilir, onlarla seyirci nasıl bağ kurar... Bunlar olmadan çoluk çocuğa seyirlik aksiyon sahnelerinden ibaret bir dizi soytarılık olmuş film. İkinci yarısında (özellikle de steroidli Ölüm Yıldızı sekanslarında) "bitse de gitsem" oldum. İçerikten yoksun teknik maymunluk vardı bol miktarda.
İddia ediyorum, eğer bu film SW serisinden olmasa ve geçmişten bağlanabileceğimiz temalar ve karakterler içermese, gişede iki seksen yatardı.

Kylo Ren teknik olarak Sith Lordu değil. Ren Şövalyeleri diye bir geyik yapmışlar, herhalde ne olduğu sonra açıklanacak.
Ayrıca gerçek anlamda ergen gibi zaten, öfkesini kontrol edemeyen biri olarak resmediliyor.
Majör bir karakteri öldürmesi gerekiyordu, bu işin mantığı böyle işler. Kötü adam olarak gerçekçi hale gelmesi gerekiyor. (Bu başlığa ilk yazdığım mesajda filmi görmeden önce bunun olabileceğini yazmıştım). Zaten çok fazla karakter var ve eksilmeleri kaçınılmaz, aksi takdirde yönetilmeleri çok güç olur.
Benim bildiğim kadarıylakaranlık tarafta olupta gücü kullanan herkes sith lordu oluyo tıpkı anakin'in taraftar değiştirdiği an sith lordu olarak anılması gibi. Tek fark adı değişiyo kylo'nun da adı değişmiş zaten. Ben han solo'nun ölmesini eleştirmedim zaten öldürülüş biçimi kötü karakteri fazla zayıf göstermiş o bana olmamış gibi geldi. Kylo'nun en geç bölüm 8'de bi karizma sahibi olması lazım eğer bunu başaramazlarsa daha iyi filmler beklememiz anlamsız olur gibi geliyo.

Benim bildiğim kadarıylakaranlık tarafta olupta gücü kullanan herkes sith lordu oluyo tıpkı anakin'in taraftar değiştirdiği an sith lordu olarak anılması gibi. Tek fark adı değişiyo kylo'nun da adı değişmiş zaten. Ben han solo'nun ölmesini eleştirmedim zaten öldürülüş biçimi kötü karakteri fazla zayıf göstermiş o bana olmamış gibi geldi. Kylo'nun en geç bölüm 8'de bi karizma sahibi olması lazım eğer bunu başaramazlarsa daha iyi filmler beklememiz anlamsız olur gibi geliyo.
Sith Lordu olmak spesifik bir durum. "Karanlık taraf" daha genel bir terim. Çünkü "Dark Jedi" gibi kavramlar da var genişletilmiş evrende.
Dark Jedi/Legends
Ayrıca kimi Jedi da şöyle bir gidip geliyor bazen o tarafa. Sith Lordları, karanlık tarafı kullanan spesifik bir tarikatın efendileri. Burada da Sith olduğu tam belli olmamakla birlikte Supreme Leader Snoke asıl lord gibi. Kylo aslında bir çömez ve üstelik de aydınlığa doğru bir çekim hissediyor.

Sith Lordu olmak spesifik bir durum. "Karanlık taraf" daha genel bir terim. Çünkü "Dark Jedi" gibi kavramlar da var genişletilmiş evrende.
Dark Jedi/Legends
Ayrıca kimi Jedi da şöyle bir gidip geliyor bazen o tarafa. Sith Lordları, karanlık tarafı kullanan spesifik bir tarikatın efendileri. Burada da Sith olduğu tam belli olmamakla birlikte Supreme Leader Snoke asıl lord gibi. Kylo aslında bir çömez ve üstelik de aydınlığa doğru bir çekim hissediyor.
Genişletilmiş evren çok ayrı bi dünya o konuları hiç karıştırmadım çünkü orda komple 7 filme ters olan olaylar falan var ben sadece filmleri baz alarak konuştum genişletilmiş evrene tamamen hakimde değilim zaten yanlış bi şey söyleyebilirim o yüzden. Snoke-palpatine, kylo-vader, rey-luke, luke-obi wan, poe-han solo gibi bi eski oyuncularla yeni oyuncular arasında bi rol değişimi olmuş gibi geldi bana o yüzden kylo'ya direk sith lordu dedim ve yakıştıramadım sith lord'luğunu

Sonunda izledim filmi ve avatarımda yerini verdim :D Çok über manyak bir Star Wars hayranı değilim ancak büyük bir hayranlığım var kesinlikle. İlk filmlerini 8-9 yaşlarımda 2-3 kez izlediğim zamanları hatırlarım, birşey anlamasam bile, görüntüler, genel felsefe, hep hoşuma gitmiştir o zamanlar bile :)

Filmde kesinlikle zayıflıklar var. Ancak ben kişisel olarak filmleri orjinalinin tadını bekleyerek veya teknik açılardan izlemeyi pek seven biri değilim. 'Aaa star wars değil mi gidelim coşalım' modunda biriyim. Bu film çıkmadan önce beklentiler düşüktü, tabiki bir Episode IV - V beklentisi yoktu, ancak filme belli beklentilerle gittim ve benimkileri karşıladı. Hani Cem Yılmaz 2008 Stand Up gösterisinde şöyle bir konu üzerinde durmuştur ya: ''David Copperfield uçuyor sahnede, adam da kesin ip var diyor, adam uçsa peygamberliğini ilan eder, böyle bakış açısıyla izlediğinden keyif alamazsın'' . Zaten eski tadını vermeyecek filme onu bekleyerek gitmek zaten biraz tehlikeli bana kalırsa, onun yerine yapılan şeylerden keyif almak lazım diye düşünüyorum :)

Aynı şekilde, Led Zeppelin şuanda bir albüm çıkarsa, ve eskisi gibi olmasa da, hepimiz açar dinleriz, playlistlerimize yerleştireceğimiz şarkılar elbet olur. Bir daha çıkarsa ardına, bir daha dinleriz, bir daha çıkarsa bir daha. Aynı şekilde, Star Wars 15 film olsa önümüzdeki 30 sene boyunca, hepsine tek tek Star Wars damarımızı kabarta kabarta gideriz, ve hiçbir zaman bir Star Wars V ya da Led Zeppelin IV keyfi alamayacağımız kesindir. Olandan en mutlak keyfi almak, ve hiç yoktan bir SW filmi izliyor olmanın, bunu yapabiliyor olmanın, havada uçan ışın kılıçları görmenin, Millenium Falcon'un uçuşunu izlemenin keyfine varılmalı diye düşünüyorum bu açıdan. Ben öyle yaptım, izledim çıktım, çıktığımda da çok mutluydum ve 8. filmi de heyecanla bekliyorum.

Bu arada filme gidelim, keyif alalım, boşverin eskisi gibi olamaz zaten falan dedim de, @barrios gibi dev SW hayranlarını kapsamıyor bu laflarım. Çok büyük hayranlar için evlat acısı gibi olmuştur büyük ihtimalle, onlar çok daha iyi anlar, ben pek anlayabileceğimi ya da tanımlayabileceğimi sanmıyorum.

Bu film üzerine yorumlara/yorumlarıma gelecek olursak. Tolga Abimiz tespitleriyle çoşturmuş zaten, izlerken bu kadar dikkat edemiyor insan böyle ayrıntılara, okuyunca da 'Vay bee, hakkaten öyle ha' falan diyorum :) Ancak kendi kişisel yorumlarıma/eleştirilerime gelecek olursam şunları söyleyebilirim:

- Film akışı çok hızlı ve olası olmayan olaylar ardı ardına çok bağlı gibi geldi bana.
- Rey bence çok başarılı bir karakter olmuş, ana karakter olarak.
- Finn'e bir türlü ısınamadım, onca ciddi olayın arasında bir tek onun hareketleri çok laubali geldi bana.
- BB-8 bence şu ana kadarki en güzel droid olmuş, çok eğlenceli, neşeli, hareketli bir droid. Ancak bazı sahnelerde çok fazla insanlaştırılmış gibi geldi bana.
- Kylo-Ren, bana kalırsa yapı, görünüş, kötülük bakımından çok şık ve über kötü bir villain imajı veriyor. Ancak bu imajda kalmış. Filmin sonunda eline daha 2. kez ışın kılıcı almış Finn arkadaşımız bile onun karışısında belli bir süre dayanabiliyor. Rey'le kapışması da aynı şekilde. Ancak o sahneleri görmezsek karakter olarak Kylo-Ren bence çok başarılı bir villain olmuş, bu yüzden avatarımda da severek yer verdim :p Daha önceki villainlerde görmediğimiz kadar çarpıcı ve güzel hareketleri ve force'u kullanarak yaptığı cafcaflı uçurmaları, lazer durdurmaları, insanlara işkence etmeleri, onları konuşturmaları var. Oralarda çok keyif aldım.
- Bunun dışında Han Solo yine formundaydı her zamanki gibi, Leia ise direnişin içindeki teyzemiz olarak oraya hiç yakışmamış bana sorarsanız.
- Film kendini kesinlikle çok tekrarlamış, yani birinde gezegen yokeden ölüm yıldızı, diğerinde daha fazla gezegen yokeden daha büyük gezegenimsi ölüm yıldızı, ikisinde de zayıf noktasından havaya uçurmalar falan, çok basit kaçmış, ancak büyük takipçisi olmayan izleyicileri bunu sevdi anladığım kadarıyla.

Bunun dışında düşünsem de bulamayacağım:
1)Majör karakterlerden biri ölmesine rağmen ciddi bir tehdit algısı yaratılamıyor.
2)Kahramanlar geliştirilememiş, onları umursamak için yeterince sebebimiz yok.
Kesinlikle mükemmel tespitler :)

Geri