Hangi pedalı&prosesörü alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Selamlar Herkese..
1,5 yıldan fazla süredir (wow a başladıgımdanan beri yazamıyordum oyunu bıraktım kurtuldum) forumlara birşey yazmıyordum çok uzun zaman oldu ama daima takip ettim forumları..
Bir prosesör almayı planlıyorum ama birkaç marka-modelin arasında kaldım..

ilk başta Boss gt10 düşündüm hazır yeni çıkmıs bi gidip görim diye düşündüm ama Kıbrıs'ta oldugumdan dolayı fırsat bulup İstanbula gidemedim.. Kullanan -deneyen arkadaşlarla konuştum aletin çok komplike olduğunu ton yazmanın baya uğraştırdığını söylediler gt8 alsam daha iyi olacağını söylediler..

Sonra hazır gt8 önerimiş bi fırsat buldugumda gidip görim dedim gene olmadı
sonrasında pod x3 geldi aklıma kimseden bişey öğrenemedim alet hakkında
bi tek wah pedalında fabrikasyon hatası oldugu hakkında bişeyler okudum ne kadar doğru bilemedim ondan gene kararsız kaldım sonra 1 düşük modelini düşündüm pod xt live'i.. Bu alet hakkında hiç bir araştırma yapmadan gene arkadaşlarımdan biri (bazen olmaz olsunlar diyorum hep akıl karıştırıolar) t.c. electronic G-major önerdi..

G-major ün demolarını izleyebildiğim kadar izledim (internet bağlantım sağolsun sözde 1 mb bağlantımız var ayda 40 sterlin bayılıoruz ama kendileri şu sıralar 93 download 120 upload civarında takılıp duruyor) akla yatkın gibi geldi ama 500 yuro alete verip 342 dolar alete uygun pedal alma (behringerin bi modeliydi kendileri tam olarak hatırlamıorum) zor geldi bu yüzden 1 bilene değil birden fazla bilene danışmak lazım diye düşündüm..

Yorumlarınızı bekliyorum 5 arada 1 derede kaldım ne yapsam diye düşünüorum hep..

Şimdiden herkese teşekkürler..

Abi prosesör dedin mi iki-üç forum mesajıyla açıklanacak birşey olmuyor işte. Eğer doğru kararı vermek istiyorsan uzun uzun internette araştırmalısın. Bu forumdada birsürü yazı var, harmony-central ın incelemeleri de var, var oğlu var :) . Eğer İngilizcen de iyiyse bir sorun çekmezsin.

Şimdiden kolay gelsin vallahi :D .

arkadaşlar ev için şöyle bişey kurmak istiyorum tavsiyeleriniz nelerdir?

1. pod X3 + kabin?
2. boss gt8/pro +kabin?

asıl sormak istediğim;

3. ve önemlisi kabin olarak monitör gibi bişey mi kullanmalıyım yoksa amfi kabinini direk bağlayabilirmiyim mesela marshall head 1960 kabini gibi. kabini için power amp gereklimi? ayrıca her kabin veya monitör direk bu processorlere bağlanabilirmi?

kabin veya pasif her türlü monitör için power amp gerekli. aktif bir monitörü ise power amp olmadan kullanabilirsin. eğer kafa amfin varsa da fx loop'unu kullanarak sadece power amp kısmını kullanabilirsin.

arts demiş ki:
arkadaşlar ev için şöyle bişey kurmak istiyorum tavsiyeleriniz nelerdir?

1. pod X3 + kabin?
2. boss gt8/pro +kabin?

asıl sormak istediğim;

3. ve önemlisi kabin olarak monitör gibi bişey mi kullanmalıyım yoksa amfi kabinini direk bağlayabilirmiyim mesela marshall head 1960 kabini gibi. kabini için power amp gereklimi? ayrıca her kabin veya monitör direk bu processorlere bağlanabilirmi?

sadece kabin kullanacaksan power amp gerekli monitör kullanacaksan ki prosesör kullanacağın için bence daha mantıklı poweramp üzerinde dahil olan mikserler var onlardan edinebilirsin.2-3 alet bağlama şansın olur aynı anda.birde sağda solda çalarsan miksere doğrudan giriş yaptığında sorun yaşamazsın.evde oluşturduğun tona yakın tonlar alırsın.

Akustik modelleme pedalı almak istiyorum Boss'un bu amaçla yapılmış iki pedalı var bir de behringerin vardı Mydukkan da boss'lar mevcut ama behringer sayfası boş Sanırım sayfa yenileniyor Bu pedalın ortalama fiyatını biliyormusunuz? bir de kullananlar var mı Bu ikisini karşılaştırırsak boss daha iyidir diyeceksiniz ama tahminimce 60-70 ytl fiyat farkı var Bu farkı verip boss almaya değer mi? Takamine akustik gitarım var ama her programa onu taşıyamam Pedallardan takamine tonu alabilmeyi beklemiyorum Boss'un artısı ne Behringerin eksiği ne? Şimdiden teşekkürler

Efemuuu: aradığın şey nedir tam olarak? funky squashy tonlar mı istiyorsun? Yoksa ton karakteri değişmesin, tuşe farklılıklarını kapatsın tarzı birşey mi? Bir de fiyat aralığın nedir? Bunları belirtirsen bişeyler tavsiye edebiliriz.

Dreahte demiş ki:
Wah almayı düşünüyorum, sizce ibanez wd-7 nasıldır? jim dunlop dimebag nasıldır? daha çok sololar için kullanacağım pedalı.. fikirleriniz için şimdiden teşekkürler..

Piyasada kullanmadığım wah kalmadı gibi ama en sonunda uzun süredir WD-7'de kararlıyım. Ama yukarıda yazıldığı gibi zaman içinde deneye deneye ideal wah'ını bulman en iyisi. Bana WD iyi diye sen de alıp bir kerede hah tamam aradığımı buldum demen zor. Belki dersin ama bunun için maalesef aynı yoldan geçip birçok pedalı denemen gerekecek ;)

Yine de WD ile başlarsan hayal kırıklığına uğraman çok zor öyle diyeyim.

arkadaslar benım 200 ytl civarında param war vahı olan bi processor almak istiyorum digitech zoom filan bakdım ama hakkında dogru duzgun bı bılgı ogrenemedım sızlerın yardımcı olmanızı ıstıyorum ...tesekkurler

alp_41 demiş ki:
distorsion pedalı alıcam sizce hangsini almalıyım sert tonlar istiorm metal müzik için
evrenin sırrı ne diyosun yani :D dostum bu soru çok geniş ve kapsamlı bir soru.100lerce pedal olduğu gibi 100lerce fiyat çeşitliliğide var.şu an sahip olduğun ekipman artı düşündüğün bütçeyi söylersen yardımcı olabiliriz.

Öncelikle herkese merhaba.Bende mt-2,marshall 15cd amfi ve crybaby 535q var.MT-2 nin solo tonları pek tatminkar değil.Daha geniş bir ton yelpazesine sahip olabilmek için boss cs-3 compressor,sd-1 overdrive ve ge-7 ekolayzır pedallarını alsam mantıklı olur mu.150-200 arası bir bütçem var.Hangilerine öncelik vermeliyim ya da bunlara alternatif be alabilirim?Teşekkürler

oklid demiş ki:
Öncelikle herkese merhaba.Bende mt-2,marshall 15cd amfi ve crybaby 535q var.MT-2 nin solo tonları pek tatminkar değil.Daha geniş bir ton yelpazesine sahip olabilmek için boss cs-3 compressor,sd-1 overdrive ve ge-7 ekolayzır pedallarını alsam mantıklı olur mu.150-200 arası bir bütçem var.Hangilerine öncelik vermeliyim ya da bunlara alternatif be alabilirim?Teşekkürler

Bence hiç birini alma. Paranı biriktir. Yeterli seviyeye gelince amfini falan da sat, tüplü bir amfi al :).

Ama dersenki sahnede çalıyorum, pedallara ve ton çeşitliliğine ihtiyacım var. Çaldığım yerlerde de güzel amfiler var.. o zaman iş değişir tabi. Pedalları 2. el almanı tavsiye ederim, O zaman elindeki bütçe yeterli olacaktır hepsi için.

Geri