Hangi pedalı&prosesörü alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

sevendolf demiş ki:
Arkadaşlar geçende taksimde gezerken denedim de
zoom Gx1 gayet tatlı geldi bana
170 milyon gibi bi fiyatı var,
ben pedal almayı düşünüyodum ama o fiyata o prossesör gayet güzel geldi bana
sizce nasıldır ??

bende de var zoom g1x şimdilik idare ediyor ama ilerde daha iyi bişeyler almayı düşünüyorum. ne kötü ne iyi idare eder ama bi zaman sonra yetmicek :D kullanımıda kolay bi alet...

Arkadaşlar şu anda digitech gnx3 prosesorunu kullanıyorum fakat artık aletin sınırlarını aştım ve yetmiyor.Kafamda rack-pedal gibi setuplar kurdum
Öncelikle fazla kullanmasamda chorus falan hepsinin bir yerde olması tercihimdir o yuzden bu tur efekler için TC ELECTRONICS G-MAJOR dusunmekteyim yanınada distortion olarak tech 21 sansamp tri ac ve 535q wah sizce boyle bir setuptan iyi performans alırmıyım bu arada gmajoru midi controlerla kulanıcam
yoksa bunlar yerine corusu falan da mı analog pedal alsam
yardımcı olursanız sevinirim

Sevgili plaROCK;

G-MAJOR hakkında çok fazla bilgim yok fakat sağlam gitaristler kullanıyor bu sistemi.Ben de araştırmıştım zamanında biraz,iyiymiş fakat bilen biri konuşursa daha iyi olur.Yanlış bir şeyler söylemeyeyim fakat kullananlar memnundu.

Distortion olarak seçtiğin Tri ac ye gelirsek bir zaman severek kullandığım kardeşi Gt2 ile kıyaslama yapacağım.Öncelikle sağlam pedallar.Gt2,Tri ac'ye oranla drivelarda daha sağlam bence yani Gt2 ses olarak daha canavar Tri ac birazcık zayıf kalıyor ama sahnede kullanım açısından Tri ac çok iyi.Bu iki pedaldan da jazzdan metale çok tatlı tonlar almanda büyük bir artısı ki zaten 3 amfi modellemelerini barındırıyor üzerinde.

Seçtiğin wah pedalı ise benim şu anda setup'ımda severek kullandığım (sanırım uzun bir süre de kullanmaya devam edeceğim) pedaldır.Blues sololarından tut metal sololarına kadar iş gören geniş bir yelpazede 6 farklı ton aralığı var (tabiki sadece sololarda kullanmıyorum).Üzerinde Q control var bununla parametreleri değiştirerek wah yoğunluğunu ayarlıyorsun.Volume boost denilen tuş ile sesi bustluyorsun.Yani kullanışlı sağlam bir wah pedalı kendisi.

Son olarak bu düşündüğün set up bence gayet kaliteli.Tarzını ve yeteneğini bilmiyorum fakat seni hemen hemen her tarzda tatmin eder diye düşünüyorum.Bu set up'ın yanına bir tane de overdrive alırsan daha hoş olur düşüncesindeyim (Ts9 yada Wylde overdrive öneririm).

İyi akşamlar dilerim...

rostocker demiş ki:
Sevgili plaROCK;

G-MAJOR hakkında çok fazla bilgim yok fakat sağlam gitaristler kullanıyor bu sistemi.Ben de araştırmıştım zamanında biraz,iyiymiş fakat bilen biri konuşursa daha iyi olur.Yanlış bir şeyler söylemeyeyim fakat kullananlar memnundu.

Distortion olarak seçtiğin Tri ac ye gelirsek bir zaman severek kullandığım kardeşi Gt2 ile kıyaslama yapacağım.Öncelikle sağlam pedallar.Gt2,Tri ac'ye oranla drivelarda daha sağlam bence yani Gt2 ses olarak daha canavar Tri ac birazcık zayıf kalıyor ama sahnede kullanım açısından Tri ac çok iyi.Bu iki pedaldan da jazzdan metale çok tatlı tonlar almanda büyük bir artısı ki zaten 3 amfi modellemelerini barındırıyor üzerinde.

Seçtiğin wah pedalı ise benim şu anda setup'ımda severek kullandığım (sanırım uzun bir süre de kullanmaya devam edeceğim) pedaldır.Blues sololarından tut metal sololarına kadar iş gören geniş bir yelpazede 6 farklı ton aralığı var (tabiki sadece sololarda kullanmıyorum).Üzerinde Q control var bununla parametreleri değiştirerek wah yoğunluğunu ayarlıyorsun.Volume boost denilen tuş ile sesi bustluyorsun.Yani kullanışlı sağlam bir wah pedalı kendisi.

Son olarak bu düşündüğün set up bence gayet kaliteli.Tarzını ve yeteneğini bilmiyorum fakat seni hemen hemen her tarzda tatmin eder diye düşünüyorum.Bu set up'ın yanına bir tane de overdrive alırsan daha hoş olur düşüncesindeyim (Ts9 yada Wylde overdrive öneririm).

İyi akşamlar dilerim...

co teşekur ederm rostocker overdrive ı da alıcam herhelde bu arada metal caldıgım bir grubum var fakat genel olarak her tarzı calan bir gitaristim :D
anladığım kadarıya gayet iyi bir setup seçmişim

squall5 demiş ki:
boss me-50 ve behringer v-amp 2 prosesörlerinin birbirleri üzerine artıları eksileri nelerdir? 100 lira fazla verip me-50 almak mantıklı mı?

Öğrenme aşamasındaysan vamp 2 alman daha mantıklı ama aktif olarak kullanacaksan pedalı sahne alacaksan vamp2 tavsiye etmem geçişler çok ağır oluyor vamp2 de fakat vamp 2 fiyatına göre fena alet değildir güzel tonları vardır.

arkadaşlar planladğım setupımı kuramam meslesi var maddi koşullardan dolayı o yüzden ben size bilgileri vericem yardımcı olursanız sevinirim
Tarzım:Metal(heavy trash death)caldığım bir grubum var ama birço tarzı çalan birisiyim genelde
Not:artık bu ton problemime çözüm bulmak istiyorum sert ve net anlasılır ton istiyorum

Düşündüklerim:LINE6 POD XT LIVE/X3 LIVE:bu aletlerden hiçbirini denemedim sadece netteki yorumlardan biliyorum sağolsun line 6 te sert ton değilde acayip tonların demolarını koymus oneren ve kullanan bir arkadaşım varsa bana ses klibi yada video yollarsa sevinirim

TC ELECTRONICS G-SHARP ve sansamp gt2 ve cry baby 95q:gibi bir setup nasıl verim alırım acaba

yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar artık sağlam ton alabileceğim alet istiyorum

taka demiş ki:
Önce ampli alsan nasıl olur? Sağlam ton için pedaldan ziyade gitar ve ampli gerekir.
amfim:fender fm212r gitarı:rg320fm gitara evo modifiyesi yapıcam fakat amfiye bir türlü kıyamıyorum çok severek kullandığım bir alet ancak 50 wattı geçmeyen iyi tonlu ve sıfır olması şartıyla bir amfi alabilirim fakat aklımda amfi konusunda hiçbirşey yok :? başlığın konusundanda çksada onerirseniz sevinirim taka ve lotion olmadı pm olarakda atabilirsiniz

squall5 demiş ki:
rp90 a bilgisayardan kablo ile ton atılabiliyor mu?
Arkasinda USB cikisi olmadigindan yapamazsin.
539483.jpg

plaROCK demiş ki:
taka demiş ki:
Önce ampli alsan nasıl olur? Sağlam ton için pedaldan ziyade gitar ve ampli gerekir.
amfim:fender fm212r gitarı:rg320fm gitara evo modifiyesi yapıcam fakat amfiye bir türlü kıyamıyorum çok severek kullandığım bir alet ancak 50 wattı geçmeyen iyi tonlu ve sıfır olması şartıyla bir amfi alabilirim fakat aklımda amfi konusunda hiçbirşey yok :? başlığın konusundanda çksada onerirseniz sevinirim taka ve lotion olmadı pm olarakda atabilirsiniz

plaROCK, kusura bakma biraz geç görmüşüm. Elimden geldiğince cevap vereyim. Thrashead, burada söyleceklerim senin de ilgini çekecektir.

Genel olarak gözlemlediğim; buralarda bahsedilen "sağlam" tonlara ulaşabilmek için kullanılan sistemlerde temel olarak iyi bir ampli-gitar ikilisi yer almakta. Pedallar ise sadece sese renk vermek amacıyla kullanılmakta.

Pek çok kişi, "Ben güzel drive almak istiyorum." deyip TS9, TS9DX vs. pedallara yöneliyor. Fakat işin özünü ıskalamamak lazım. Bu tarz pedalların temel amacı drive alt yapısı oluşturmak değildir. Tam aksine, alt yapısı iyi bir ampli ile sağlanmış drive tonunun üstüne bir şeyler eklemektir.

Bu sebeple benden tavsiye isteyen arkadaşlara (tavsiye istenilecek birisi olarak gördükleri için kendilerine teşekkür ediyorum) pedala harcıyacakları paraları ampliye veya gitara harcamalarını öneriyorum.

Burada ise şu husu ortaya çıkıyor (iyi bir gitarınız olduğunu varsayıyorum): Nasıl bir ampli?
Bu ise tamamen sizin tercihiniz ve maddi durumunuzla alakalı.
Tabii ki benim görüşüm drive'ın tamamı ile ampliden alınması. Ama herkesin elindeki imkanlar Bognerlere, Mesalara yetmeyecektir. Bu durumda Blues Jr., TM60 gibi hem fiyat hem de kalite açısından uygun olan amplilere yönelmek ve iyi bir kaç pedal ile istenilen tonlara ulaşmaya çalışmak daha yerinde olacaktır.

slm arkadaslar cok acıl yardımınıza ıhtıyacım var...ben 5 yıldır klasık calıorum ama yenı dahıl olcam grupta calmak uzere elektro ve pedallarını almam gerekıo...anadolu rock yapan bı grup bu arkadaslar...bole bı grupta ılk asamada benım ısımı gorcek pedallar hangılerıdır arkadaslar yanı hangılerını alsam sımdılık bana yeter?...cok fazla param yok arkadaslar...cevaplarınızı beklıorum...tesekkuruler

arkadaslar yardım edın bana

slm arkadaslar ben 5 yıldır klasık calıorum ama yenı dahıl olacagım grup ıcın acıl elektro ve pedallarını almam gerekıo...anadolu rock yapan bı grup arkadaslar bu...ılk asamada hangı pedalları alsam bana yeter arkadaslar?yanı cook fazla param yok olmazsa olmazları hangılerı en fazla 300 mılyon verebılırım...tesekkur ederım...

taka demiş ki:
plaROCK demiş ki:
taka demiş ki:

plaROCK, kusura bakma biraz geç görmüşüm. Elimden geldiğince cevap vereyim. Thrashead, burada söyleceklerim senin de ilgini çekecektir.

Genel olarak gözlemlediğim; buralarda bahsedilen "sağlam" tonlara ulaşabilmek için kullanılan sistemlerde temel olarak iyi bir ampli-gitar ikilisi yer almakta. Pedallar ise sadece sese renk vermek amacıyla kullanılmakta.

Pek çok kişi, "Ben güzel drive almak istiyorum." deyip TS9, TS9DX vs. pedallara yöneliyor. Fakat işin özünü ıskalamamak lazım. Bu tarz pedalların temel amacı drive alt yapısı oluşturmak değildir. Tam aksine, alt yapısı iyi bir ampli ile sağlanmış drive tonunun üstüne bir şeyler eklemektir.

Bu sebeple benden tavsiye isteyen arkadaşlara (tavsiye istenilecek birisi olarak gördükleri için kendilerine teşekkür ediyorum) pedala harcıyacakları paraları ampliye veya gitara harcamalarını öneriyorum.

Burada ise şu husu ortaya çıkıyor (iyi bir gitarınız olduğunu varsayıyorum): Nasıl bir ampli?
Bu ise tamamen sizin tercihiniz ve maddi durumunuzla alakalı.
Tabii ki benim görüşüm drive'ın tamamı ile ampliden alınması. Ama herkesin elindeki imkanlar Bognerlere, Mesalara yetmeyecektir. Bu durumda Blues Jr., TM60 gibi hem fiyat hem de kalite açısından uygun olan amplilere yönelmek ve iyi bir kaç pedal ile istenilen tonlara ulaşmaya çalışmak daha yerinde olacaktır.
Çok saol taka zaten birkaç gündür bende iyi bir amfi düşünüyorum.
amfiler başlığına yazdım maddi durumum el verirse metalhead türü bişey düşünğyorum ama el vermezse tabi ki yurtdışından hot rod deluxe düşünmekteyim,herhalde birkaç boostla metalda çalabilirim diye umuyorum. :?

Re: arkadaslar yardım edın bana

bygitar54 demiş ki:
slm arkadaslar ben 5 yıldır klasık calıorum ama yenı dahıl olacagım grup ıcın acıl elektro ve pedallarını almam gerekıo...anadolu rock yapan bı grup arkadaslar bu...ılk asamada hangı pedalları alsam bana yeter arkadaslar?yanı cook fazla param yok olmazsa olmazları hangılerı en fazla 300 mılyon verebılırım...tesekkur ederım...

Muhtemelen diger arkadaslar daha cok yardim eder ama ben "pedal" lafina takildim. Eger isini gorecek bir amfi alirsan hemen hemen hic pedala ihtiyacin olmaz. Yani onemli olan gitar ve amfi. Pedallari bosver simdilik.
Calacagin turu daha iyi tanimlarsan mesela:
"single coil (yada humbucker) sesi istiyorum", "amfi'yi genelde clean (yada driven) kullanicam" vs, ona gore gitar ve amfi tavsiyesi daha kolay yapabiliriz. Anadolu rock deyince bir suru sey anliyorum cunku. Bence magazalara gidip farkli gitar ve amfileri deneyip bir aday liste olusturman oldukca faydali olur. Ondan sonra tavsiyeler daha faydali olacaktir.

Geri