Hangi pedalı&prosesörü alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

"genel grunge" ekipmanı için tavsiyelerim:

-isteğe göre strat /les paul

-amfiye karışmıyorum çok önemli bir konu.

-pedallar: dunlop wah, boss sd1/ibanez ts9 , proco rat2, boss chorus, mxr p90

yani biraz fazla pedal gibi göründü bir grunge gitaristi için ama kurt, mike, jerry ve kim'in setupını harmanlarsak ortalama böyle birşey çıkarırdım ben..

Anladım..bana pedal olarak şöyle bir set önerdiler sizce nasıldır:

Bad monkey/boss sd1/digitech grunge pedal/digitech screamin blues

Chorus: Boss ch1
Delay: Digidelay,boss dd3
Boss Pw-10 wah-dunlop wah

Baştan ayağa uydurma bi setup olmuş yazdığın. Özellikle Black'tan başka hangi grunge şarkısında delay kullanıldığını çıkaramadım ben, o dist pedallarından birini aldıktan sonra bi de PW-10 niye alıyosun orası da ayrı bi konu...

"al_capone"un yazdığı setup tam olarak grunge gitaristinin ihtiyacı olan setup bence, zaten detaylı incelemelerimiz sonucunda bu karışımı ortaya çıkarmıştık. :mrgreen: Amfi konusunda 1500 YTL limitinin dışında olarak şunu söyliyim, 30/50 watt civarı bi tane tüplü amfi gerek.

Hayatımda hiç grunge çalmadım, ama grunge çalacak olsam bir crybaby bir boss ge7 bir sansamp tri-ac bir adet te small clone alırdım...

Gitarım da kesinlikle les paul olurdu... single coil sux

Lütfen yamuluyorsam düzeltin, feci şekilde yanlış şeyler söylüyor olabilirim :mrgreen:

manyetik_porecesi demiş ki:
Ben olsam Flaeros'un önerdiği setup ve les paul yerine Tele alırdım. Ben şahsen Bir tele ve Laney amfi ile hiç efekt kullanmadan grunge yapabiliyorum.

Grungedan kastın Nirvana'ysa DS-2'yi bağla bi amfiye, Aria elektron olsa bile öyle bi ses gelir ama bi Alice In chains - Down In A Hole ya da Pearl Jam - Alive çalcam diyosan ve sade amfinin tonu bana yeter diyosan, işimiz var demektir... Ben iki yıldır sadece Grunge çalıyorum, elektro gitar ve amfiden başka alet olmasa elimde yaptığım işten tatmin olmazdım açıkçası. Bu arada hiç bi grunge gitaristinin setupında equalizer görmedim şu ana kadar, bunu da not düşiyim. =)

Vine_Inlay demiş ki:
manyetik_porecesi demiş ki:
Ben olsam Flaeros'un önerdiği setup ve les paul yerine Tele alırdım. Ben şahsen Bir tele ve Laney amfi ile hiç efekt kullanmadan grunge yapabiliyorum.

Grungedan kastın Nirvana'ysa DS-2'yi bağla bi amfiye, Aria elektron olsa bile öyle bi ses gelir ama bi Alice In chains - Down In A Hole ya da Pearl Jam - Alive çalcam diyosan ve sade amfinin tonu bana yeter diyosan, işimiz var demektir... Ben iki yıldır sadece Grunge çalıyorum, elektro gitar ve amfiden başka alet olmasa elimde yaptığım işten tatmin olmazdım açıkçası. Bu arada hiç bi grunge gitaristinin setupında equalizer görmedim şu ana kadar, bunu da not düşiyim. =)
dedim ya daha önce çalmadım grunge :)

açıkçası ben ekolayzırı bir setup'ın olmazsa olmazı olarak görürüm... siz bana grindcore setup'ı yap deseniz de, grunge set up'ı yap deseniz de ben ilk olarak "şimdi ekolayzır şart" diye başlayacaktım :)

neyse ben de takip ediyorum bu başlığı, açıkçası kendimi bildim bileli "bodoz metal" çalıyorum... muff'tır, rat'tır bu tip şeyler hakkında hiçbir fikrim yok, merak ediyorum bu kadar kullanıyo millet nedir olayı, bi yumuşak drive alma düşüncem var, bakalım kader kısmet... :mrgreen:

kolay gelsin herkese...

arkadaşlar , yanılıyorsam düzeltin , bana yine aynı dükkandaki satış elemanı ekolayzır a ilk etapta gerek yok , gerekli ayarlamaları amfinin ekolayzırından yaparsın demişti..haklı mıdır?ve squier thinline tele-squier obey graphic tele-squier jagmaster falan düşüneyim mi sizce ?yoksa direk mexican standart tele iyi midir?ton olarak çok bi fark varmıdır aralarında?malum 400 ytl kadar bi fark varda değer mi yani?

@vine inlay

cın cın metalci kibin çalıyolar yav tonları çok şevdim :) opeth ten daha çok gainli adamların gitarları :)

tri-ac iyi tercih olabilir bu gonderdiklerin için, iyi tutturmuşum :mrgreen: yanına ikinci bir overdrive alınabilir ama (od3 olabilir, bence şd-1 ya da tubecreamer tek başına kullanılacak aletler değil, tri ac işe booşt a ihtiyaç duymadan yeterince gainli tonlar verebilir kanaatimce... şonuç olarak yani ben drive olarak od3-tri ac ikilişini kullanırdım)

@fenderfan

ekonomin kaldırıyorşa şquire lerle falan uğraşma git direk güzel bir mekşika fender al... 400 ytl o gitar şözkonuşuyken hiçbirşey degil...

anfi ekolayzırı işe ihtiyacını karşılayabilir evet...

NOT: klavyem bozuk ondan böyle peltek peltek yazıyorum kuşuruma bakmayın :mrgreen:

arkadaslar ben setupıma İBANEZ TS7 koymayı planlıyordum arkadasların birkacı boss DS1 al dediler ton acısından demediler ama kalite bakımından dediler yani BOSS DS1 İBANEZ TS7DEN dahamı iyidir saglamlık ve kullanım acısından?

Kurt'ün setup'ı dediginiz nedir yaa adam bi drive bi chorusla çaldı her zaman... Boss super overdrive , Boss super chorus'unu al bi tane fender strat o fiyata mexico olur haliyle.. Amfi de marshall mg15 falan filan gider herhalde... Çalacak adam her türlü çalar ne öyle ıvır zıvır bi ton alet.. Çook var etrafımda 10-15 pedal dizmiş 100 watt koymus evine ama gitarı tutmayı bilmiyo..

Bir de rica ediyorum Nirvana - Duman benzetmesi yapılmasın ne müzik açısından ne tipler açısından :) Sahnede sigara içmekle , uyusturucu almakla Kurt olunmaz , o herifin olmaya calıstıgı gibi..

Vine_Inlay demiş ki:
Big Muff'ın tonunu merak ediyosan Mudhoney - Here Comes Sickness dinlemeni öneririm.

Yumuşak drive tonları için grungedan başka yerlere bakmak gerek aslında... Nedenini açıklıyım; http://www.youtube.com/watch?v=d_qRTMKDqXA http://www.youtube.com/watch?v=mTIAaJcc0I0 :D

İkinci linke tıkladım şirkette sabah sabah. We die young açıldı, yıktım ortalığı. :D

Grunge setup denilince, o iş biraz karışık. Her grubun alakasız setup'ı var.
Örnek verelim; Kurt'ün setup'ı çok basittir; gitar, drive pedalı, chorus ve ampli. Bir adet Fender Mustang ve de Tech21 Double Drive ile o tonu yakalamıştım. (Fender Mustang diyorum, alo!)

Mike'ın setup'ı ise Fender Strat ve de Marshall JCM serisi üzerine kurulmuş. Oradaki en önemli üç pedal ise TS9, Uni Vibe ve de 535Q.

Chris Cornell ise Gretsch kullanmakta.

Bir Stone Temple Pilots klibinde ise Danelectro gitar kullandıklarını gördüm.

Jerry ise G&L ve Dean gitarlar, Bogner ve Line6 ampliler ile Line6 pedallar kullanıyor.

Görebileceğiniz gibi; grunge için kalıplaşmış bir setup, geek yok maalesef.

ama ben sadece grunge çalmıycam.yani grup tarz olarak grunge çalıyor ama ben evde gerektiğinde oturup aynı ekipmanlarla jazz,blues da çalabilmek istiyorum.
Teşekkürler..

Geri