Hangi pedalı&prosesörü alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Cort G210 gitarım, Boston GX-40 anfim var. Rammstein ve Chimaira coverlayacağım çoğunlukla. Hangi pedalı önerirsiniz? 2. el alacağım. 2. el fiyatı 80-100 TL'yi geçmeyen bir şey olursa tadından yenmez.

MT2 ve DS2 önerenler oldu. MT2 ile rammstein coverlayan birkaç kişinin videolarını izledim, tam istediğim gibi, fakat bunda gitarın payı büyüktür de benden de o tonda ses çıkmaz diye de düşünmedim değil. Sonradan sorun çıkarır falan da dediler MT2 için.

DS2 ile MT2'deki tonu çıkarabilir miyim bilmiyorum. Hiçbir video bulamadım o tarzda.

Yani, şu anki durumumda, MT2 almayı düşünüyorum. 2. el fiyatı da 80 TL civarı.

Siz ne dersiniz?

ben genellikle metallica calan(her sarksini) bir gitaristim ama her tur muzik tarzini da caliyorum ve ben ekipmanima gore soyle bi setup hazirladim sizce nasil iyi kotu mu ekleme olarak ne olur vs vs..

Ekipman Epiphone SG G-310 Marshall MG15CD Digitech RP-90

Setup

BOSS CH-1 CHORUS
BOSS MT-2 DISTORTION
BOSS OD-3 OVERDRIVE
BOSS PH-3 PHASE SHIFTER
BOSS BCB-60 PEDAL BOARD

*Adminlerden ozur dilerim ama sabit basliga yazdim 3 hafatadir cevap yok saygilar.

MT2 solo tonları için çok güzel olmuyor iyi bi ton aralığı var ama bana kırcıllı geliyor tonları onun yerine boss alacaksan ml2 ye bakabilirsin bir de ehx metalmuff önerebilirim ama ml2 kadar sert değil.OD olarakta ibanez ts9 alabilirsin cok güzel boost pedalı olarak kullanabilirsin gerci tek basınada yetiyor bana :D Bu arada boss pedalların fazlası tonu boğuyor diye duymustum pasif bypass yok sanıyorum.Ama yinede bi arastırmak gerek.

Tavsiyem pedalla falan ugrasmak yerine oncelikle elindeki MG'yi satip iyi bir amfi alman olur.
O kadar pedali dusuk kalite 8 inclik bir bir amfiye takarsan parani ziyan etmis olursun.

Tech 21 TradeMark'lara bakmani oneririm eger SS amfi dusunursen, hibrid istersen Vox VT, tam lambali icin de BlackHeart, BlackStar gibi ufak watt'li amfilere bakabilirsin. Alacagin amfide bir FX loop olmasi cok pedal kullanicam diyorsan sart sayilir (modilasyon pedallari (chorus, delay vs) ve bazen de EQ fxloop'ta daha iyi calisiyor.)

RP90'i kullanicam sadece dersen (ki kotu bir multiFX pedali degildir, bende de RP350 var, cok guzel sesler aliyorum) o zaman da Tech21 Power Engine veya Cube Monitor tavsiye ederim. Power Engine'ler sesi bulandirmadan verirler, RP90'da kulakliktan ne duyuyorsan PE'den de ayni sesi alirsin.

DaRtH_ErLiK demiş ki:
Tavsiyem pedalla falan ugrasmak yerine oncelikle elindeki MG'yi satip iyi bir amfi alman olur.
O kadar pedali dusuk kalite 8 inclik bir bir amfiye takarsan parani ziyan etmis olursun.

Tech 21 TradeMark'lara bakmani oneririm eger SS amfi dusunursen, hibrid istersen Vox VT, tam lambali icin de BlackHeart, BlackStar gibi ufak watt'li amfilere bakabilirsin. Alacagin amfide bir FX loop olmasi cok pedal kullanicam diyorsan sart sayilir (modilasyon pedallari (chorus, delay vs) ve bazen de EQ fxloop'ta daha iyi calisiyor.)

RP90'i kullanicam sadece dersen (ki kotu bir multiFX pedali degildir, bende de RP350 var, cok guzel sesler aliyorum) o zaman da Tech21 Power Engine veya Cube Monitor tavsiye ederim. Power Engine'ler sesi bulandirmadan verirler, RP90'da kulakliktan ne duyuyorsan PE'den de ayni sesi alirsin.

anlamadim 15 watt lik amfi bu kadar pedali tasimaz mi yani amfi degistirecek durumda da degilim isin acikcasi

bodom_tarik demiş ki:
DaRtH_ErLiK demiş ki:

anlamadim 15 watt lik amfi bu kadar pedali tasimaz mi yani amfi degistirecek durumda da degilim isin acikcasi

Takarsin takmasina da alacagin ses hala Marshall MG sesi olacak. MG15 bu kadar pedali hakeden bir amfi degil daha acik bir ifadeyle.
O kadar pedala para verecegine amfini de sat ve TradeMark 30 veya para bulursan 60 al. Veya RP90'nin yanina PE60 falan almaya calis.

Artık Boss soundundan bıkmadınız mı arkadaşlar? Ortalıkta ne muhteşem ürünler var. Radial Engineering mesela... sitesine girin bakın, şaşın kalın derim. Ses örnekleri bolca. Türkiye de İstanbul ve Ankarada satılıyor. Boss neymiş.

Atalay demiş ki:
Artık Boss soundundan bıkmadınız mı arkadaşlar? Ortalıkta ne muhteşem ürünler var. Radial Engineering mesela... sitesine girin bakın, şaşın kalın derim. Ses örnekleri bolca. Türkiye de İstanbul ve Ankarada satılıyor. Boss neymiş.

"Boss'dan iyi pedallar da var" da diyecektim arkadasa onceki mesajda ama amfi'den ona sira gelmedi. :) Bir de pedallara da deginirsem iyice kizar diye dusundum. :)

Eheh, yok hayırlı olsun arkadaşa, iyi setup, ben de eskiden sadece Boss alırdım, ama o zaman sadece Boss, Ibanez ve Yamaha pedallar vardı. Ancak şimdi internet var ve araştırma yaptıkça neler çıkıyor.

Güle güle kullansın tabi. İleride takas yapıp, yenisini alıp yeni soundlarla da devam edilir nasılsa.

DaRtH_ErLiK demiş ki:
Atalay demiş ki:

"Boss'dan iyi pedallar da var" da diyecektim arkadasa onceki mesajda ama amfi'den ona sira gelmedi. :) Bir de pedallara da deginirsem iyice kizar diye dusundum. :)

estafurullah niye kizaayim :D hangi pedallar mesela yani ben boss u begendim gibi

Dip not:Daha ekipmani almadim once sizin fikirlerinize danisayim dedim :D

Eğer kafanda tam olarak ne yapmak istediğini şekillendiremediysen analog pedallar konusunda (ki bize sorduğuna göre öyle), 400tl civarına 2.el bir tane boss gt-8 al. eğer aleti iyi özümsersen sahnede, provada, kayıt da kısaca her yerde kullanım alanı bulur kendine gt-8. En temizi. Gt-8 fiyatı saydığın pedalların toplamı kadar bir para ettiği için gt-8 dedim ama vox tonelab ya da pod xt live da işini pek tabi görür ucuza bulabilirsen.

bodom_tarik demiş ki:
estafurullah niye kizaayim :D hangi pedallar mesela yani ben boss u begendim gibi

Dip not:Daha ekipmani almadim once sizin fikirlerinize danisayim dedim :D

Iyi o zaman. :)

SS bir amfi ile overdrive pedali almana bence gerek yok, cunku OD pedallari adi uzerinde lambalari ileri surup lambadan distortion almak icin. SS'de de etkili olur ama amaci disina cikmis olur.

Boss'lar true-bypass degiller, kapaliyken de tonunu degistirirler.

Onceden de dedigim gibi zaman modulasyonu yapan pedallar fxloop'ta iyi calisirlar, ondan delay vs tarzi bir pedal alacaksan amfinin fx loop'unun olmasi onemli.

Tech21, Radial, Digitech hardwire serisi, MXR gibi markalarda cok iyi distortion pedallari var. Onlarin sitelerine gidip ornek kayitlari dinleyebilirsin.

MF'deki ve HC'deki yorumlari okumaya calis begendigin pedallar hakkinda.

Eger "ille de analog olsun" demiyorsan Midnite'in dedigi gibi multifx pro'lar cok iyidir. Senin elindeki guzel, ama daha da iyi istiyorsan rp500, rp1000, gt8, gt10, tonelab, zoom g9tt (boyle miydi), pod xt (pod'larin sesi bana daha digital geliyor) gibi modeller isini uzun zaman gorur bir power-amp ve kabin ile.

Bende katılıyorum arkadaslara bosstan cok daha iyi drive pedalları var piyasada ama illa boss olsun dersen ml2 fena bi pedal değil bence.Ama genelde o fiyat aralığında ehx metal muff tercihimdir tabi bütceyi zorlarsan atalay arkadasımın dediği gibi Radial Engineering in ürünleri yeterince tatmin eder sanıyorum :)

Bir dönem MG 15CDR de, ML-2 de vardı elimde. MG ye ML-2 yi bağladığımda, ses potunu saat 9 yönünden fazla açamıyordum pedalda ve pek verim alınmıyordu açıkcası. O yüzden o amfi kullanıldığı sürece o tarz bir pedal tavsiye etmem.

Ayrıca ML-2 sanıldığının aksine, dijital bir pedaldır. Analog değil malesef.

yutup123458 demiş ki:
Bir dönem MG 15CDR de, ML-2 de vardı elimde. MG ye ML-2 yi bağladığımda, ses potunu saat 9 yönünden fazla açamıyordum pedalda ve pek verim alınmıyordu açıkcası. O yüzden o amfi kullanıldığı sürece o tarz bir pedal tavsiye etmem.

ben ML-2 demedim ki Mt-2 dedim :)

batuhankr isimli üye ML-2 tavsiye ettiği için öyle dedim. Gerçi Boss taraftarı değil sanırım oda. Olurda ML-2 düşünürsen, elindeki amfi ile nasıl olacağı hakkında fikrin olur.

bodom_tarik demiş ki:
yutup123458 demiş ki:

ben ML-2 demedim ki Mt-2 dedim :)

İkisi de dijital. İkisinden de cacık olmaz. Özellikle mt2 den. Bildiğin yüksek volümlü sinek vızıltısı.

Geri