Gitar ve Ekipmanı hakkında (sorunlarınız)

floydrose suz gitarlarda sık görülen bir olaydir .. plastik bir maddeden yapilan sapin ucunda bulunan eşiğe kalin gelen veya tam oturmayan tellerin gitar çalarken Tellerin esnemesiyle orda milimlik kaymalar yapip gicirti bazinda ses çikarmasidir buda..

Arkadaşlar,

Cort m520 gitarımın manyetik çerçevelerinde boya dökülmesi başladı.Bu çerçeveleri boyamak istiyorum.Bunlar direk çıkarılıp boyanabilir mi?
Boya olarak ne önerirsiniz?(elimi çok yasladığım için ter etkiside fazla)

guitarology demiş ki:
Ibanez RG-2550 gitarım var. Floyd rose ile tremolo yapınca tellerin gerilimi artıp-azalıyor. Akortta bir bozulma söz konu değil. Şöyle açıklayabilirm. Tremolo ile telleri gerdiğim zaman, akort 440'dan 441 ya da daha az bir değere çıkıyor. Telleri gevşettiğim zaman yani sapa doğru tremolo uyguladığımda ise 439 gibi bir değere düşüyor. Bunun sebebi ne olabilir? Çözümü nasıldır?
telleri tutmuyor köprü bence başka bir nedeni olmaz.yada kilit sistemide telleri sıkıştırmıyor olabilir.

guitarology demiş ki:
Ben de öyle düşündüm ama, akort hiç bozulmuyor. Mi,la,re,sol,si,mi sabit. Frekansı düşüp artıyor sadece. Yani hepsinin aynı oranda değişmesi ilginç geliyor bana ve çözemiyorum olayı bir türlü.

az önce köprünün üstüne bi işaret koydum. Gerip,gevşettiğimde işaretin yerinin değiştiğini farkettim. Stabil değil yani. Yayları yeni değiştirdim. Acaba köprünün yaslandığı vidalarda ya da değdiği noktalarda bir problem olabilir mi?

Hepsi aynı oranda artıp azalıyorsa eger bunun anlamı tremolo kolu kullanıldıktan sonra koprunun tam olarak eski konumuna,seviyesine geri gelmiyor olmasıdır, ya koprunun hassas bir sekilde ayarlanması gerekiyor yada seninde dediğin gibi koprunun vidalara değdiği noktalarda problem mevcuttur.

gitarım ibanez sz 520 fm, 12 numara tel kullanıyorum ve gitar do'ya göre akort edilmiş durumda (dropped değil, c tuning yani). truss rod ve action ayarını yapmaya uğraşıyorum birkaç gündür; ancak cızırtılardan tam anlamıyla kurtulamadım. yine de bilgisayara bağlayıp çaldığımda rahatsız etmiyor, eğer kulağımda bir sorun yoksa clean'deyken bile cızırtı duymadığımı söyleyebilirim. sizce buna rağmen cızırtısız hale gelecek kadar ayarlarla oynamalı mıyım, yoksa akordu düşük kullandığımı da göz önüne alarak biraz cızırtıya katlanmam mı lazım?

Gitarın düz akustiğinde duyduğun cızırtılar sorun yaratmaz. Eğer amfiden vs den gelen ses temizse ortada bir problem yok gönül rahatlığıyla çal. Kullandığın telin o akord ile beraber kalın olduğunu varsayıyorum.

Başka bir başlıkta demişim ki;

Çift kilit bir gitar akort kaçırıyorsa bunun belli bazı sebepleri vardır.

Teller henüz açılmamıştır; teller de sonuçta birer yay vazifesi görürler ve optimum çalışmaları için bir miktar zorlanmaları gerekir. Yani belli bir miktarın üstünde gererseniz kullanacağınız gerginlikte stabil bir hale gelene kadar deforme olurlar. Yay sabitleri düşer. Ancak bundan sonra düzgün bir performans alırsınız.
Birde şöyle bir durum olur insanları genelde şaşırtan. tremolo dive ya da pull-up yaparsınız, sarımlı teller inceye kayarken, ince teller pesleşir. ya da sol telinde bir bend yapınca sol teli kalına kayarken diğer teller incelir. işte bu tür bozulmaların sebebi tellerin henüz oturmamış olmasıdır. Pull-up yaparsınız, kalın teller yapılan baskıya daha fazla dayanırlar ve diriliklerini ince tellere göre daha iyi korurlar. İnce teller deforme olup stabil hallerini aldıkları halde kalın teller hala "yeni"dir. bu yüzden ince tellerin çekişi azalır ve yayların yükü kalın tellere biner, ince teller daha az gerildiğinden pesleşir, sarımlı teller ise daha çok yük bindiğinden tizleşirler. yani basit fiziksel olaylar bunlar aslında. Bu yüzden tel takarken akort sistemini kilitlemeden tremoloyla oynamak, telleri zorlamak iyidir.

Tremolo'yu tutan yaylar kalitesizdir ya da eskimiştir; Bu yaylar tremolonun 0 noktasına geri dönmesini sağlar ve köprüyü dengede tutar. burda bir problem olursa dive ya da pull-up'lardan sonra akortta problemler olabilir.

tremolonun pivot vidalara yaslandığı yüzey(bıçak) aşınmıştır, genişlemiştir. Floyd rose tremololarda köprünün üst yüzeyi doğrudan vidalarla temas ederken Ibanez Edge-prolarda bir bıçak bulunur. Malzemenin kalitesine göre pivot vidalara dayanan yüzey zamanla deforme olur, köprünün dengeli olması için bıçak yüzeyinin vidaya sadece bir noktadan temas etmesi gerekirken, aşındığı için birden çok noktadan ya da belli bir yüzeyden yaslanmaya başlar. bu da köprüde denge problemi yaratır.
Bu bıçak yemek bıçağı gibi oval bir uca sahip olmalıdır, çok keskin ya da çok küt olmamalıdır. haliyle 400$'a aldığınız bir ibanezle 1000$'a aldığınız bir ibanezin arasında bazı farklar olacaktır.

Bunun haricinde, tremolo bıçakları ile vidaların temas ettiği yere makina yağı sürdüğünde bu problemin önemli ölçüde azaldığını göreceksin.

PhoibosApollon demiş ki:
Başka bir başlıkta demişim ki;

Çift kilit bir gitar akort kaçırıyorsa bunun belli bazı sebepleri vardır.

Teller henüz açılmamıştır; teller de sonuçta birer yay vazifesi görürler ve optimum çalışmaları için bir miktar zorlanmaları gerekir. Yani belli bir miktarın üstünde gererseniz kullanacağınız gerginlikte stabil bir hale gelene kadar deforme olurlar. Yay sabitleri düşer. Ancak bundan sonra düzgün bir performans alırsınız.
Birde şöyle bir durum olur insanları genelde şaşırtan. tremolo dive ya da pull-up yaparsınız, sarımlı teller inceye kayarken, ince teller pesleşir. ya da sol telinde bir bend yapınca sol teli kalına kayarken diğer teller incelir. işte bu tür bozulmaların sebebi tellerin henüz oturmamış olmasıdır. Pull-up yaparsınız, kalın teller yapılan baskıya daha fazla dayanırlar ve diriliklerini ince tellere göre daha iyi korurlar. İnce teller deforme olup stabil hallerini aldıkları halde kalın teller hala "yeni"dir. bu yüzden ince tellerin çekişi azalır ve yayların yükü kalın tellere biner, ince teller daha az gerildiğinden pesleşir, sarımlı teller ise daha çok yük bindiğinden tizleşirler. yani basit fiziksel olaylar bunlar aslında. Bu yüzden tel takarken akort sistemini kilitlemeden tremoloyla oynamak, telleri zorlamak iyidir.

Tremolo'yu tutan yaylar kalitesizdir ya da eskimiştir; Bu yaylar tremolonun 0 noktasına geri dönmesini sağlar ve köprüyü dengede tutar. burda bir problem olursa dive ya da pull-up'lardan sonra akortta problemler olabilir.

tremolonun pivot vidalara yaslandığı yüzey(bıçak) aşınmıştır, genişlemiştir. Floyd rose tremololarda köprünün üst yüzeyi doğrudan vidalarla temas ederken Ibanez Edge-prolarda bir bıçak bulunur. Malzemenin kalitesine göre pivot vidalara dayanan yüzey zamanla deforme olur, köprünün dengeli olması için bıçak yüzeyinin vidaya sadece bir noktadan temas etmesi gerekirken, aşındığı için birden çok noktadan ya da belli bir yüzeyden yaslanmaya başlar. bu da köprüde denge problemi yaratır.
Bu bıçak yemek bıçağı gibi oval bir uca sahip olmalıdır, çok keskin ya da çok küt olmamalıdır. haliyle 400$'a aldığınız bir ibanezle 1000$'a aldığınız bir ibanezin arasında bazı farklar olacaktır.

Bunun haricinde, tremolo bıçakları ile vidaların temas ettiği yere makina yağı sürdüğünde bu problemin önemli ölçüde azaldığını göreceksin.

Öncelikle yazın için teşekkür ederim.. Tam sorunumu buraya yazacaktım ki yazını gördüm arama'da. Benim sorumda aynı yani; telleri köprüyle gerip bıraktığımda %+9 gibi bir miktar akordlu oluyor %0 iken. Gitarım daha yeni olduğundan bıçaklarda bir sorun olcağını sanmıyorum. Yaylardan olduğunu düşündüm ve arkasını açtım, yaylar aynı gerginlikte değil sağdaki ve soldaki. Köprüyü dengede tutmak içinde spring claw(türkçesini bilmiyorum, yayları kasaya 2 vida ile tutan parça) yamuk duruyor. Ben bu yayları değiştirsem ne gibi sorunlar(sap ayarı,entonasyon...) ortaya çıkar?

Teşekkürler,

Ibanez TBX15 r amfimden şu sıralar iğrenç bir cızırdama geliyor.İçinden bişi oynuyor.Amfinin dış kısmındaki mazgal,ızgara artık her ne derseniz o kısmı hoparlörün içine doru ittiğimde oynayan parça yerine oturuyor gibi ses yapmıyor.

Sorun ne olabilir?Ürünü mydukkan'dan aldım eğer kullanıcı hatası değilse garantiden yapılcak ama buyuk ihtimal kullanıcı hatası çıkçak ve artı kargo parası ödemek istemiyorum.

Ne yapmalıyım sorunum nedir?

Saygılar...

Saulot demiş ki:
Öncelikle yazın için teşekkür ederim.. Tam sorunumu buraya yazacaktım ki yazını gördüm Arama'da. Benim sorumda aynı yani; telleri köprüyle gerip bıraktığımda %+9 gibi bir miktar akordlu oluyor %0 iken. Gitarım daha yeni olduğundan bıçaklarda bir sorun olcağını sanmıyorum. Yaylardan olduğunu düşündüm ve arkasını açtım, yaylar aynı gerginlikte değil sağdaki ve soldaki. Köprüyü dengede tutmak içinde spring claw(türkçesini bilmiyorum, yayları kasaya 2 vida ile tutan parça) yamuk duruyor. Ben bu yayları değiştirsem ne gibi sorunlar(sap ayarı,entonasyon...) ortaya çıkar?

Teşekkürler,

ideal koşullar altında o yayları değiştirirsen sap ayarı ve entonasyon açısından hiçbir problem oluşmaması gerekir. Çünkü telleri aynı seviyede germek(ve tellerden aynı sesi almak) için gereken kuvvet aynıdır. Ancak, yayları değiştirmen için telleri boşaltman vs.vs gerekecek, gitar da haliyle eğilip bükülebilen bazen de saçmalayan bir enstrüman olduğundan net-kesin bir cevap vermem mümkün değil.

Gitarının modeli ve markası nedir?

Gitarın yeni olması bıçakların problemsiz olduğu anlamına gelmiyor ne yazık ki, fabrikadan olması gerekenden kalın bıçakla gelen çok ibanez var. Bahsettiğin aynı problem bir arkadaşın rg2550'sinde de vardı. Bundan "hemen gitarı al bi luthiere götür bıçaklarını traşlat" anlamı çıkartma tabi sakın. Ondan önce başvurabileceğin çok yöntem var.

Söylediğim gibi bıçağı temizleyip bıçakla vida arasına makina yağı sürersen, kullandığın yayları ve ayarları gözden geçirirsen çok daha stabil bir tremoloya sahip olabilirsin. Teller takılı iken tremolo yüksekliğini değiştirmemek de bıçakların stabilitesinin uzun ömürlü olmasını sağlar. Çünkü teller takılıyken yükseklik vidalarını sıkıp gevşetirseniz, vidalar bıçaklarla temas halindeyken dönerler, haliyle bıçakların yüzeylerini aşındırıp düzleştirirler. Tremolonun gövdeyle yaptığı açı da, bir önceki postta belirttiğim gibi tremolo stabilitesini etkileyebiliyor. Bazen tremolo vidalara tam olarak oturmamış bile olabiliyor.

Yay konusunda şunu söyleyeyim; sert yaylar kullanırsan daha stabil bir köprüye sahip olursun. Ancak aynı ölçüde tremolo hareketlerin de o kadar güç olur haliyle.

PhoibosApollon demiş ki:
...
ideal koşullar altında o yayları değiştirirsen sap ayarı ve entonasyon açısından hiçbir problem oluşmaması gerekir. Çünkü telleri aynı seviyede germek(ve tellerden aynı sesi almak) için gereken kuvvet aynıdır. Ancak, yayları değiştirmen için telleri boşaltman vs.vs gerekecek, gitar da haliyle eğilip bükülebilen bazen de saçmalayan bir enstrüman olduğundan net-kesin bir cevap vermem mümkün değil.

Gitarının modeli ve markası nedir?

Gitarın yeni olması bıçakların problemsiz olduğu anlamına gelmiyor ne yazık ki, fabrikadan olması gerekenden kalın bıçakla gelen çok ibanez var. Bahsettiğin aynı problem bir arkadaşın rg2550'sinde de vardı. Bundan "hemen gitarı al bi luthiere götür bıçaklarını traşlat" anlamı çıkartma tabi sakın. Ondan önce başvurabileceğin çok yöntem var.

Söylediğim gibi bıçağı temizleyip bıçakla vida arasına makina yağı sürersen, kullandığın yayları ve ayarları gözden geçirirsen çok daha stabil bir tremoloya sahip olabilirsin. Teller takılı iken tremolo yüksekliğini değiştirmemek de bıçakların stabilitesinin uzun ömürlü olmasını sağlar. Çünkü teller takılıyken yükseklik vidalarını sıkıp gevşetirseniz, vidalar bıçaklarla temas halindeyken dönerler, haliyle bıçakların yüzeylerini aşındırıp düzleştirirler. Tremolonun gövdeyle yaptığı açı da, bir önceki postta belirttiğim gibi tremolo stabilitesini etkileyebiliyor. Bazen tremolo vidalara tam olarak oturmamış bile olabiliyor.

Yay konusunda şunu söyleyeyim; sert yaylar kullanırsan daha stabil bir köprüye sahip olursun. Ancak aynı ölçüde tremolo hareketlerin de o kadar güç olur haliyle.

Gitarım cort x-6 . Eğer sorun bıçaklarda olsa, gerdiğim zaman ,bıçakların öne gelmesi gerekmezmi? Öne gelincede akord gevşemiş olur diye düşündüm o yüzden sorun direk yaylarda dedim.Birde yayların aynı gerginlikte olmadığını farkedince (bir taraftaki daha uzun bir taraftaki daha kısa). Zaten eğer sorun bıçaklardaysa hiç ellemem çünkü astarı yüzünden pahalı olur. Bıçakları temizleme konusunda o biraz beni aşar çünkü sonunda entanasyon ayarı da gerekecektir.

Değiştirirken sert yaylar takmayıda düşündüm çünkü şuan 3 tane yay takılı (| | |) şeklinde ve yumuşak geliyor köprü, biraz daha sert olması daha rahat olur diye düşündüm en azından ortadakini sert yayla değiştirerek.

Monster_YGT demiş ki:
Gitarımın köprüsü (sabit köprülü) bend yapınca havaya kalkıyor ve çalarken cızırdama yapıyor, büyük ihtimalle yaylar gevşedi.

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=5089&gid=1495

Bu linktekiler işimi görür sanıyorum.

Peki ben bu yayları nasıl değiştiricem yardım istiyorum Smile
Pardon ama sabit köprülü bir gitarın köprüsünü bend ile nasıl havaya kaldırmayı başarıyorsun? =) Sanırım floyd rose köprün var sabitledin. Ama öyle bir durumda bile köprü havaya kalkmas ki =) cızırdama konusuna gelince onun bir çok nedeni var fret, sap ayarı, köprü yüksekliği... Eğer klasik gitardan geçtiysen yavaş çal yani dokun sadece tellere =) Ben okadar uğrastım, aradım taradım cızırdama konusunda sorun çalma şeklim çıktı =)

Yok bildiğin sabit köprü işte :D
ya havaya kalkma dediğim böyle iyice dikilmiyor, sadece yerinden oynuyor ama sorunun yaylarda olduğuna eminim .
Çünkü köprü nün arasına 1mm lik bir pena çok rahat giriyor köprü yüksekte yani...
Ve elimle köprüye bastırdığımda içeriye doğru giriyor.

Ben başka bir şekilde açıklayamıyorum bunları kesinlikle yaylar gevşedi :D

Hocam emin misin? hayır, şüphe ettim kendimden de. Sabit köprülü gitarda yay ne arasın? =) Seç birini hangisi senin gitarın köprüsüne benziyor :D

vintagestyletrem.jpg

floydrose.jpg

5766323_3.jpg

Saulot demiş ki:
Gitarım cort x-6 . Eğer sorun bıçaklarda olsa, gerdiğim zaman ,bıçakların öne gelmesi gerekmezmi? Öne gelincede akord gevşemiş olur diye düşündüm o yüzden sorun direk yaylarda dedim.
Bunu anlayamadım. Gerince bıçaklar neden öne gelsin? Acaba bıçaktan kastettiğim şeyi anlatabildim mi?
edge_pro_grind_1.jpg

Saulot demiş ki:
Birde yayların aynı gerginlikte olmadığını farkedince (bir taraftaki daha uzun bir taraftaki daha kısa). Zaten eğer sorun bıçaklardaysa hiç ellemem çünkü astarı yüzünden pahalı olur. Bıçakları temizleme konusunda o biraz beni aşar çünkü sonunda entanasyon ayarı da gerekecektir.
gerekmez entonasyon ayarı. bıçakları temizleyip yağlayıp tremoloyu geri takacaksın sadece.

Saulot demiş ki:
Değiştirirken sert yaylar takmayıda düşündüm çünkü şuan 3 tane yay takılı (| | |) şeklinde ve yumuşak geliyor köprü, biraz daha sert olması daha rahat olur diye düşündüm en azından ortadakini sert yayla değiştirerek.

Monster_YGT demiş ki:
Gitarımın köprüsü (sabit köprülü) bend yapınca havaya kalkıyor ve çalarken cızırdama yapıyor, büyük ihtimalle yaylar gevşedi.

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=5089&gid=1495

Bu linktekiler işimi görür sanıyorum.

Peki ben bu yayları nasıl değiştiricem yardım istiyorum Smile
Pardon ama sabit köprülü bir gitarın köprüsünü bend ile nasıl havaya kaldırmayı başarıyorsun? =) Sanırım floyd rose köprün var sabitledin. Ama öyle bir durumda bile köprü havaya kalkmas ki =) cızırdama konusuna gelince onun bir çok nedeni var fret, sap ayarı, köprü yüksekliği... Eğer klasik gitardan geçtiysen yavaş çal yani dokun sadece tellere =) Ben okadar uğrastım, aradım taradım cızırdama konusunda sorun çalma şeklim çıktı =)

Muhtemelen vintage bir tremolosu var arkadaşın.

bıçak diye bahsettiğimiz şey saddle değilmi? eğer saddle ı sökersem entanasyon ayarı da kaçmaz mı? çünkü biz saddle ı cıkardığımız zaman o parçayı aynı yere takmassak entanasyon bozulur, çünkü onun ilerde veya geride olmasıyla ilgili diye biliyorum. Diyelim işaretledim vidanın tam nerde oldugunu ve cıkardım altını mı silip yağlıcam onun?
Bahsettiğim parça bu;
saddle.jpg

İlgilendiğin için teşekkür ederim

Geri