Gitar ve Ekipmanı hakkında (sorunlarınız)

@saulot abi vintage tremolo işte.
Gönderdiğin köprü resimlerinden ilk resime benziyor :D

Hangi yaylar dersen bu köprünün yayları işte.
Bunlar gevşedi ve değiştireceğim, sorun bu. nasıl değiştireceğimi soruyorum

hıh şimdi oldu :D bişey olcağını sanmıyorum telleri gevsetirsin yayları değiştirsin sonra birde köprünün dengesini ayarlarsın biter. Ama biraz bekle daha tecrübeli arkadaşlar yol gösterir. Ama söyle bir durum var zaten köprünü çalısma prensibinden dolayı sen bend yapınca köprü havaya kalkar, yani bu normal. Daha az kalkmasını istiyorsan yay eklebilir veya sert yaylar takabilirsin ama ozamanda tremoloyu kullanırken daha fazla efor sarfedersin..

Saulot demiş ki:
bıçak diye bahsettiğimiz şey saddle değilmi? eğer saddle ı sökersem entanasyon ayarı da kaçmaz mı? çünkü biz saddle ı cıkardığımız zaman o parçayı aynı yere takmassak entanasyon bozulur, çünkü onun ilerde veya geride olmasıyla ilgili diye biliyorum. Diyelim işaretledim vidanın tam nerde oldugunu ve cıkardım altını mı silip yağlıcam onun?
Bahsettiğim parça bu;
saddle.jpg

İlgilendiğin için teşekkür ederim

Hayır saddle değil. Tremolonun, köprü yüksekliği ayarı yaptığımız vidalara yaslandığı yüzey.

Ibanez TBX15 r amfimden şu sıralar iğrenç bir cızırdama geliyor.İçinden bişi oynuyor.Amfinin dış kısmındaki mazgal,ızgara artık her ne derseniz o kısmı hoparlörün içine doru ittiğimde oynayan parça yerine oturuyor gibi ses yapmıyor.

Sorun ne olabilir?Ürünü mydukkan'dan aldım eğer kullanıcı hatası değilse garantiden yapılcak ama buyuk ihtimal kullanıcı hatası çıkçak ve artı kargo parası ödemek istemiyorum.

Ne yapmalıyım sorunum nedir?

Saygılar...

PhoibosApollon demiş ki:
Hayır saddle değil. Tremolonun, köprü yüksekliği ayarı yaptığımız vidalara yaslandığı yüzey.
Tamam anladım şimdi doğru. Bu hafta içinde cesaretimi topladığım bir ara denicem, çünkü elimde kalma ihtimali var :) Nette hangi parçanın nereye takıldığıyla ilgili resim var ona bakarak sadece yaylar ve telleri çıkartmam yeter gibi görünüyor, dimi?
resim; http://audiozone.dk/tremolo/trem-diag.jpg

KaanSK demiş ki:
Ibanez TBX15 r amfimden şu sıralar iğrenç bir cızırdama geliyor.İçinden bişi oynuyor.Amfinin dış kısmındaki mazgal,ızgara artık her ne derseniz o kısmı hoparlörün içine doru ittiğimde oynayan parça yerine oturuyor gibi ses yapmıyor.

Sorun ne olabilir?Ürünü mydukkan'dan aldım eğer kullanıcı hatası değilse garantiden yapılcak ama buyuk ihtimal kullanıcı hatası çıkçak ve artı kargo parası ödemek istemiyorum.

Ne yapmalıyım sorunum nedir?

Saygılar...
Boşu boşuna gönderirsin yani okadar küçük bir şey için kargo parası bayılmana hiç gerek yok bence o ızgarayı içeri ittir sonra onu oraya sabitle kağıt veya vida ile. Gönderirsen garantiye kullanıcı hatası cevabı alırsın gibi görünüyor çünkü

Saulot demiş ki:
PhoibosApollon demiş ki:
Tamam anladım şimdi doğru. Bu hafta içinde cesaretimi topladığım bir ara denicem, çünkü elimde kalma ihtimali var :) Nette hangi parçanın nereye takıldığıyla ilgili resim var ona bakarak sadece yaylar ve telleri çıkartmam yeter gibi görünüyor, dimi?
resim; http://audiozone.dk/tremolo/trem-diag.jpg

Yeterli. Önce telleri, sonra da arkadan yayları iyice gevşet. Sonra aynı sırayla telleri ve yayları çıkart. Böylece zorlanmadan çıkartırsın herbişeyi. Zaten teller ve yayları çıkarttığında tremoloyu yerinde tutan birşey kalmayacak.

acil yardım .gitarımın wolume dugmesı cıktı taktımda tam oturmuyor ama sesı kısıp acabılıyor ama tam oturmuyor ayakta duser yanı ? napmalıyım alütfen yardim edin

Selam beyler elimde bi b.c rich rave II model(strat kasa) bir gitar var.Türkiyeye gelen ilk gitarlından ve biraz eski.Benim sorum gitarda bi kaç değişiklik yapcam fakat modelin tam fiyatını ve yaptğım değişiklerin değip değmiyceği konusunda pek bilgim yok.Bu alet hakkında bilgisi olan arkdaşlardan yardım bekliyorum...

Sürekli potansla oynayan birisi olarak gitarımın volume potansı gevşedi ve sallanıyor. Ortasındaki vidayı sıkmam gerektiğini biliyorum ama minicik bir vida ve onu neyle sıkacağımı bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim...

arkadaşlar selam, gitarı alalı henüz iki hafta oldu ancak switch bozuldu, çalarken manyetik değiştirince ses bazen kesiliyor ve jakı amfiden takıp çıkarınca sorun geçiyor, bütün manyetikler çalışıyor mnayetiklerde sorun yok. Canım aşırı sıkıldı ne yapmam lazım, Ankara'dayım ne kadara mal olur, kaç gün sürer?

agmed demiş ki:
Arkadaşlar gitarımın akordunu Dropped C yaparken sap ayarı gerekir mi?
gerekli ama şöyle bir şey var bendeki gitarın birinin akorduyla istediğim gibi oynuyorum sorun yaratmıyor ama başka bir gitarım en ufak akord değişikliğinde cazur cuzur ötmeye başlıyor.kullandığın gitarın perde ve sap durumuna göre değişir kanımca . sap ayarının gözden geçirilmesi en mantıklısı.

Cızırdama yoksa gerek yok diyebilir miyiz yani? Bir de Dropped tuningler ii özel tel takımları varmış böyle bişey var mı? Dropped tuninge normal tel takımı kullansak olmuyo mu?

arkadaşlar rp350 mi pc ye bağlayıp x editi açtığımda midi sysex die bi hata geilo açmıo:(pedal güncel,donanımıda kurdum ama yinede açılmıo:winamp ı da sildim hiçbi ses programıda kurulu değil anlıyamıyrum neden böle oluyo
yardım edrseniz çok sevinirim

Geri