Gitar ve Ekipmanı hakkında (sorunlarınız)

Sanırım gain ve volume potunda pasdan,kirden bir oksitlenme olmuştur diye düşünüyorum.Bir amfi ustasında spreyi bulunur ve halledilir o.Başka bir durum ise toprak bağlantılarında bir sorun olabilir.Şu Vs serilerinde,ee bide eski üretim olduğundan,bu durumlar oluyor.Ben de Vs30 vardı zamanında onda da oluyordu bu şekil.
Kolay gelsin...

arkadaşlar yeni bi ibanez grg 170dx aldım gitara da yeni başlıyorum ancak gitarın telleri biraz sert gibime geliyor acaba yeni başladığım için ellerim alışmadı ondan mı yoksa tellerde bi sorun olabilir mi?
teller fabrika çıkış telleri

volume potansını sonuna kadar açıyorum ama ses az geliyo kapatıp tekrar açınca düzelebiliyo ve potans sıfırdayken arada bir ses gelip gidiyo sorun ne olabilir?

arkadaşlar ibanez aeg10 E model bir elektro akustik gitarım var,bir kaç gündür çalmıyordum.üzerinde Ibanez SST Preamp var.dün çalmak için elime aldığımda tuner a basınca ışık yanıp sönmeye başlıyor,pillerini değiştirdim hiç bir şey değişmedi,yeni pil taktım yine sonuç değişmedi.sorun ne olabilir ?bu arada gitarı elektro gitar amfisine bağladım ikisindede sesi sonuna kadar açınca bile ses zayıf geliyor

Bumblefoot demiş ki:
arkadaşlar ibanez aeg10 E model bir elektro akustik gitarım var,bir kaç gündür çalmıyordum.üzerinde Ibanez SST Preamp var.dün çalmak için elime aldığımda tuner a basınca ışık yanıp sönmeye başlıyor,pillerini değiştirdim hiç bir şey değişmedi,yeni pil taktım yine sonuç değişmedi.sorun ne olabilir ?bu arada gitarı elektro gitar amfisine bağladım ikisindede sesi sonuna kadar açınca bile ses zayıf geliyor
preampa pilden güç gitmiyor demektir.bir kaç çeşit pille dene bu da olmazsa pil yuvasından preampa giden kabloları kontrol et.

Tellerim bazi fretlerde bi diger frete degdigi icin tel cabuk susuyor yani sustaini kisa oluyor.ama digerlerinde sorun yok.sap ayari mi yapmam gerekiyor ? luthiyere goturdum tunelde unlu birine ama sadece para aldi gerisi ayni yani:)
fretlerin ayni hizada olmamasindan kaynaklajniyor sanirim.peki bunu asmak isin fretlerin zimparalanmasi mi gerekyor nasil ayni seviyeye getirilebilir??

teller fertlere sürtüyor

gtarımı yenı aldım 2. el cort sanırım 1981 model gtar az kullanılmız sanırım uzun zamandırda kullanılmıo gıtarın si telındeki reye basınca seste cok cızırtı oluo nerdeyse ses cıkmıo buınun sebebı nedır acaba

crueltyalper demiş ki:
Tellerim bazi fretlerde bi diger frete degdigi icin tel cabuk susuyor yani sustaini kisa oluyor.ama digerlerinde sorun yok.sap ayari mi yapmam gerekiyor ? luthiyere goturdum tunelde unlu birine ama sadece para aldi gerisi ayni yani:)
fretlerin ayni hizada olmamasindan kaynaklajniyor sanirim.peki bunu asmak isin fretlerin zimparalanmasi mi gerekyor nasil ayni seviyeye getirilebilir??
sap ayarından olabilir.
fretler eridiği için de olabilir.
zımparayla yapılabilir mi bilmiyorum, ben bi kere denemiştim ve daha kötü olmuştu, dikkatli yapmak gerek.
belli bir frette sorun oluyorsa ve sap ayarı düzgünse deneyebilirsin ama dediğim gibi dikkatli yapmak gerek çünkü zımpara freti çok kolay aşındırıyor.

Arkadaşlar Ibanez s470 model bi gitarım var
Bu gitarın floyd rose'u ile ilgili bi bilgisi olan varmı
floyd rose hakkında herşey adlı konuda bu floyd rose ile ilgili bişey yok
ZR Tremelo Zero Resistance floydrose un adı

Merhaba arkadaşlar ,
Elimde Meksika Fender Tele var.Bu sene öss nedeniyle pek gitar çalamıyorum.En son 2 gün önce filan çalmıştım bir sorun yoktu ama bugun gitarı elime bi aldım.Sol teli 1.ci perdeye değiyordu.Boş tele vurunca " gııı " tarzında bir ses çıkıyor oraya değdiği için.Ev içinde bir çözüm nedir acaba ? Oturduğum yerde gitarla ilgilinen kimseler yok da ... Ek olarak teller bir süredir üzerinde duruyo gitarın yıpranmasıyla bir alakası olabilir mi ki acaba ?

sap ayarı bozulmuştur
seninde dediğin gibi uzun zamandır kullanmıyosun.
sen onu iyisimi bi luthier e göster
evde kendine çözüm arayan bir çok acemi gitarının mutlak bişeyini bozar ve illaki gene luthier e goturur :D
meraklı gitaristler

Uzun zaman dediğim yine hafta 1-2 kere de olsa çalarım bazen hergün çaldığım da oluyor ama en son 2 gün çalmamıştım sonra bi aldım elime böyle olmuş..Buralarda da usta yok hiç anca izmire gidebilirsem fakat izmirde de hiç bilmiyorum kime götüreceğimi .. Sağ ol yine de..

tellerin zımparalanması gerekebilir entonasyon ayarı bozulmuş olabilir sap ayarıda bozlulmuş olabilir bunlar gitarın olaağan bakımları zaten hiç çalmasan bile bunları yapılması dogru olur. ama senin kendin yapabileceğin bişey oldugunu hiç sanmıyorum. izmire uzaksın madem gitarına cok cok saglam bakman lazım :)

Geri