Gitar ve Ekipmanı hakkında (sorunlarınız)

arkadaşlar herkeze merhaba. lütfen bana yardım edin çünkü artık ekipmanımdan soğumaya başladım amp ve pedallar konusunda hiçbir teknik bilgiye sahip değilim ve belli sorunlarım var bana yardımcı olursanız sevinirim öncelikle ekipmanımı yazayım amfi : marshall mg100 dfx pedallar : boss dd-6,boss ch-1, boss od-3 , ibanez ts 9,cry baby gcb 95 gitarımda ibson lp standart çok berbat tonlar çok patlıyo drive tonlarım çok kötü bu beni soğutuyo acaba hiçbir teknik bilgiye sahip olmadığımdanmı bana kötü geliyo yoksa.meselaamfi ve pedal tonlamaları hakkında bişey bilmiyorum kendi çabalarımla öğremeye çalışıyorum ancak tıkanıyorum ekipman konusunda ne yapmam gerektiğini satıp değiştirmekmi önerileriniz için şimdiden teşekkürler

Arkadaşlar merhabalar sizlere birkaç sorum olacak benim;

1)yaklaşık 2-3 sene evvel bi fender squier aldım ve neredeyse hiç kullanamadan dolap üzerine kaldırdım,bunca zaman içinde en fazla 4-5 defa elime almışımdır gitarı simdi ise bir hevesle tekrar başlamak istiyorum acaba ilk etapta sap ayarı gereklimi?(internetten baktığıma göre şuan sap-tel aralığı normal gözüküyor)
2)heves dedimya ufak ufak blues ile ilgilenmek istiyorum çeşitli forumlarda 0.10 ve üzeri tellerin bu tür müzikler için daha uygun olduğu fakat tel numarası değiğştirildiği takdirde bütün ayarların yeniden yapılandırılması gerektiği söyleniyor biraz yardımcı olurmusuunuz bu konuda
3)gitarımı kurcalarken arka kapağı açtığımda 2 adet yay gördüm yine forumlarda araştırdığım kadarıyla burada 3 adet yay olması gerekiyor bu neye dalalettir?(bu modele özel bişeymi yoksa içinden parça mı çalınmış?)
4)eğer sap ayarı ve entonasyon ayarı gerekli diyorsanız bu bana ne kadar masraf çıkartır?
5)sizce bu ikili giriş seviyesi için yeterlimidir?
şimdiden cevaplar için teşekkür ederim

[link]http://i49.tinypic.com/2q34si9.jpg[/link]
[link]http://i46.tinypic.com/30nfczp.jpg[/link]

schecter blackjack c1-fr

merhabalar arkadaşlar elimde schecter blackjack c1 - f1 gitar var ynei sayılır alalı 1 ay olmadı şöylebir sıkıntı yaşadım gitarın tellerini değiştirmek istedigimde floayd rose kısmının vidalarını sıkıştırmak için floyd alttına bişeyler sıkıştırmak ve havada tutmak gerekti bu olayda
arkadaki yayı baya bi esnetiyor haliyle ömründen yiyeceğini öngörüyorum nasıl bir çözümü var ne tavsiye edersiniz iyi günler

sırayla cevap vereyim

1)yaklaşık 2-3 sene evvel bi fender squier aldım ve neredeyse hiç kullanamadan dolap üzerine kaldırdım,bunca zaman içinde en fazla 4-5 defa elime almışımdır gitarı simdi ise bir hevesle tekrar başlamak istiyorum acaba ilk etapta sap ayarı gereklimi?(internetten baktığıma göre şuan sap-tel aralığı normal gözüküyor)

c 1) sap ayarının gerekli olup olmadgını anlamak için tüm notaları teker teker bakabilirsin 0 12 ve 24 perdede istenen notayı alıyorsan birsıkıntı olmaz şayet notalarda bi terslik varsa yapman gerekir

2)heves dedimya ufak ufak blues ile ilgilenmek istiyorum çeşitli forumlarda 0.10 ve üzeri tellerin bu tür müzikler için daha uygun olduğu fakat tel numarası değiğştirildiği takdirde bütün ayarların yeniden yapılandırılması gerektiği söyleniyor biraz yardımcı olurmusuunuz bu konuda

c2 ) blues u bende cok severim 0.09 tel kullanıyorm bi iki denemiştim 0.10
sesi biraz daha bass bi hale getiriyor o tarz benim hoşuma gitmedi şahsen tercih meselesi bence tak dene gör

3)gitarımı kurcalarken arka kapağı açtığımda 2 adet yay gördüm yine forumlarda araştırdığım kadarıyla burada 3 adet yay olması gerekiyor bu neye dalalettir?(bu modele özel bişeymi yoksa içinden parça mı çalınmış?)

c3) o herzmana 3 olmak zorunda deil ama istersen 3. yüde takabilirsin daha cok floyd rose lugitarlarda yadatremolo koluyla cok oynuyorsan tercih edilir tremoloyla cok oynadıysan ki sanmam az çalmışsın o teller baya gergindir tutar ama zaman içinde yaylar gevşiyor zaten ozamanda komple değiştirirsin 2-3 milyon bişey zaten baya bi götürür o seni

4)eğer sap ayarı ve entonasyon ayarı gerekli diyorsanız bu bana ne kadar masraf çıkartır?

c4) 20 kaada hallediyorlar max
5)sizce bu ikili giriş seviyesi için yeterlimidir?
şimdiden cevaplar için teşekkür ederim

[link]http://i49.tinypic.com/2q34si9.jpg[/link]
[link]http://i46.tinypic.com/30nfczp.jpg[/link][/quote]

c5) bana kalırsa gitarın olması demek her zmana giriş seviyesi var demekçaldıkdan sonra kendini illaki geliştirirsin

bunlar benim fikirlerim tabi en dogru kararıherkonuda sen verirsin iyi günler :)

Gitarın tremolosunda 2 ya da 3 yay olabilir. Benim 6 tane floyd rose lu gitarım var hepsinde de 2 yay var.

Floyd Rose lu gitarlarda teller şöyle değişir:

kafa daki kilidi aç,
ince tellerden kalın tellere birer birer değiştir: mesela ince mi telini çıkart, yenisini tak, böylece tremolo hep havada kalır ve yaylar esnemez. diğer telleri de bu şekilde tak ve iş biter.

anladım bende öyle düşünmüştüm ancak ozamanda fretleri istediim gibi temizleyemiyormm :D da yapcak bişey yok demekki cok saol teşekkür ederim ilgin için

keshhh demiş ki:
anladım bende öyle düşünmüştüm ancak ozamanda fretleri istediim gibi temizleyemiyormm :D da yapcak bişey yok demekki cok saol teşekkür ederim ilgin için
yay çok pahalı birşey değil ayrıca uzun süre dayanıyor ve çok sık tel değiştirmediğimizi hesaba katarsak sorun olmaz sanırım.satriani gibi adamlar floyd rosea oldukça abanıyor bir sıkıntı yaşamadıklarına göre bu şekilde kullanabilirsiniz.

arkadaşlar cort z44 ve roland cube20x kullanıyorum, istediğim gibi solo tonları alamıyorum, daha sert solo tonlar için ne yapmamı önerirsiniz, gitarı mı amfiyi mi değiştirmeliyim, köprü manyetiği mi değiştireyim, pedal veya prosesör mü kullanayım? öneriniz nedir?

Amaç fret temizliği olunca işler değişir. Limon yağı alıp, tüm telleri çıkartıp, klavyeyi limon yağıyla temizleyip sonra da sert bir diş fırçasıyla fretleri temizlersen topluca bir klavye bakımı yapmış olursun. Bunu 6-7 ayda bir yapsan yeter. Ancak hergün gitar çalıp ellerin de benim gibi terliyorsa daha sık bir temizlik yapabilirsin. Bu noktada limon yağını yine de 6-7 ayda bir yapmanı tavsiye ederim, klavyeyi çok yağlayıp yumuşatma. Sadece terle deri kaplanan kirli yerleri sert fırçayla temizlemek iyidir. Sedef inlayleri olan klavyen varsa da onlara fazla fırça darbesi vurmamaya özen göster.

compresor almayı düsünüyorum boss un dısında bi arkadaşım mxr vintage dyna comp diye bişey önerdi ama fiyatı fazla geldi biraz ortalama 300 tl lik kaliteli comp. pedalı var mıdır?

eee arkadaşlar prince marka gitar kullanıyorumda sizce nasıl bir de laney merka anifi hakkında bilginiz var mı

Geri