Gitar ve Ekipmanı hakkında (sorunlarınız)

tugberkozdemir demiş ki:
Ibanez RG320 üstüne bridge pozisyona super distortion taktım. Stock manyetiklere göre oldukça fark etti, özellikle sustain konusunda, fakat sustainimi daha da artırmak istiyorum, neler önerirsiniz

Fernandes sustainer kit. Pili bitene kadar sustain elde edersin.

benim bir sorunum var, gitarımı 2-3 ay hic calmamıstım.
Ibanez rg 350
bu aralar bi elime aldım. (teller eskidi 2-3 ay ancak degistirecegim)Akord ettim köprüyü falan hallettim, pararel vs. Yalnız birşey farkettim, eskiden teller klavyeye yakın sayılırdı, buda bence hızlı calmayı, solo takılmayı falan kolaylastırıyodu ritimde falan pek rahat olmuyodu. Ama oyle aslısmıstım ve oyle de seviyordum. Neyse kopruyu asagı indirdim biraz, pek degismedi tel yüksekligi.
Daha sonra calmaya kalkıstıgımda, mi ve la telleri civarında, 10-12. perdelerden sonra cızlama baslıyor ve ilerledikce daha da artıyor.
Sap ayarı sorunu oldugunu dusundum. 1 ve 22-24 civarındaki perdelere aynı anda basarak klavyenin ortasında kalan perdeden telin yüksekligine baktım
nerdeyse 1,5-2 mm. var. Anlamadım gitti, kimi değsin diyor kimi yarım mm, kimide 1 mm diyor ama. Neyse Sap ayarını daha once yapmıstım, oldukca hassas davranarak. Tekrar yapabilecegimi dusundum. actım vidaları falan. ufak ufak cevirerek deniyordum. Ama cok kolay dondugunu farkettim. biraz daha denedim olmadı.

Ya aslında o kadar uzun anlattım ama sanırım sorunum su, Sap ayarı yapılan vida, yalama oldu biraz? bu cok cok kotu biseymidir? kaca patlar? gitarım öldümü?

bikaç soru

Arkadaşlar elektro gitara yeni başladım. Epiphone lp standart ve roland cube 20x amfim var. Kafama takılan bikaç bişey var sizlere sormak istiyorum. Dediğim gibi şu an pek anlamıyorum sorularım komik gelebilir yani :)

1. Gitarı çalarken penanın tele vurduğunda çıkardığı sesi de duyuyorum amfiden. Benim acemiliğimden mi yoksa başka bişi mi var nasıl kurtulurum o sesden?

2. Birde mesela bi solo atarken hiç dokunmadığım telden de hafif ses geliyo rezzonanstan dolayı sanırım. Bunu nasıl önlerim?

3. Amfi üstündeki efektleri nasıl ideal olarak kullanacağımı bilmiyorum nereden öğrenebilirim?

hepinize teşekkürler...

:)

1- O pena sesinin kaynağı büyük ihtimalle pena tutuş şeklinden oluyor diye düşünüyorum. Yani çalarken pena ile tellere vurduğun alan genişse, şöyle anlatayım penayı geriden tutuyorsan pena tellere daha çok sürter bu yüzden öyle bir ses geliyr olabilir.

2- Kullanmadığın telleri elinle kapatmalısın, titreşim olmaması için.

3- Buna bişey yazamıyorum :)

Daha iyi bilenler cevap verir bu sorulara...

Re: bikaç soru

volvaxus demiş ki:
Arkadaşlar elektro gitara yeni başladım. Epiphone lp standart ve roland cube 20x amfim var. Kafama takılan bikaç bişey var sizlere sormak istiyorum. Dediğim gibi şu an pek anlamıyorum sorularım komik gelebilir yani :)

1. Gitarı çalarken penanın tele vurduğunda çıkardığı sesi de duyuyorum amfiden. Benim acemiliğimden mi yoksa başka bişi mi var nasıl kurtulurum o sesden?

2. Birde mesela bi solo atarken hiç dokunmadığım telden de hafif ses geliyo rezzonanstan dolayı sanırım. Bunu nasıl önlerim?

3. Amfi üstündeki efektleri nasıl ideal olarak kullanacağımı bilmiyorum nereden öğrenebilirim?

hepinize teşekkürler...

1- O sese bende zamanında çok takmıştım, ama konserlere gittiğimde, onbinlerce dolarlık ekipmanlara bağlayarak gitar çalan dünyaca ünlü gitaristlerin bile o sese, yer yer engel olamadığını duyunca rahatlamıştım :)

örnek : http://www.youtube.com/watch?v=KQWCH9ffY3k
Ekipmanının ve enstruman çalış tekniğinin bu videodakinden daha üstün olduğunu sanmıyorum, ve Zakk bile bu pena sesini yok edemiyorsa, bu işin çaresi yoktur sanırım =) (bir video izlemiştim, müzikle ilgili bişey mühendisi imiş adam, İngilizdi. Enstrumanlarda bu tarz istenmeyen sesleri araştırıyordu. Gitar çalarken pena sesini duymak, keman çalarken ilk önce yayın tele sürtme sesini duymak gibi. Hatta garip bir teknolojiye sahipti, piano çalarken bile ilk önce tuşa dokunma sesi çıkıyormuş, o sesi ölçüyordu =) ve bu tarz seslerin asla 0 a indirgenemeyeceğini söylemişti. Bulursam video yu eklerim.)

2- Sen farkında değilsindir ama diğer tellerede avucunun iç kısmı yada parmaklarınla dokunuyorsundur büyük ihtimal, zamanla düzelir bu ancak.

3- Efektler konusunda ise, müziğin bir zevk işi olduğunu hatırlamak isterim. Pedal olarak kullancak olsan doğru sıralamadan falan bahsedilebilir belki ama, amfi üzerindeki efektlerde, kulağına hoş gelen en uygun ayarı yap ve öyle kullan derim.

öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim.

Elimin diğer tellere değmediğinden eminim ya mesela üstten 2. telden başlayıp en alta giden bi solo atıyorum bi bakıyorum en üstteki telden hafif bi ses geliyo. Neyse çok da takılmamak lazım ya :)

Aslında bu gayet normal bi durum, sen telden elini çeksen bile sonuçta o tel titreşime devam ediyor ve manyetik bunu amfiye iletiyor. Çok rahatsız ediyorsa bu durum manyetik yüksekliğinle oyna, tellerden biraz daha uzaklaştır manyetikleri. Ama bana sorarsan, seninde dediğin gibi, fazla takılmamak lazım =)

Strat kopyası bir gitarım var. Çalarken teli kopardım :twisted: işime de geldi zaten klavyeyi temizlemek istiyordum bahane oldu bana :)

Yalnız şöyle bir sorum var; Köprü vintage tremolo dediklerimizden. Ve köprü hafif havada duruyordu, bu da çalarken cızırtı yapıyordu. Şimdi hazır telleri değiştireceğim o yaylarıda değiştireyim diyorum. Peki nasıl yapacağım bunu.

Bir de o yayları değiştirdikten sonra sap ayarı gerekirmi ? Aynı numara tel takacağım için gerekmeyeceğini düşünüyorum ama :) Hadi bakalım bir yardım :LOL:

Noldu Bu İbaneze?

Arkadaşlar sevgili ibanezim beni son 1-2 haftadır kendinden fazlasıyla soğuttu,öncelikle modeli rg320 fm yaşadığım yerde hava 30-35 oluyor bu da sapı ister istemez etkiliyor.Geçenlerde kursta sap ayarı yaptılar bu defa köprünün yeri kaçtı yani kopru arkaya dogru egik bir sekilde duruyor bana bunu floyd postlarla(o iki vida kopruyu govdeye baglayan) düzeltebileceğimi söylediler ama fazla anlamıyorum anlatırsanız sevinirim.Bu arada bu soruna çözüm varmı bilmiyorum fakat gitarın metal kısımları renk değiştirdi yani hepsi cosmo blacktı fakat mesela akort burguları öyle kaldı ama pickup framelerle knoblar chrome gibi bir renk oldu aynı rengide bulmak biraz zor.Bunu yazmamın sebebi başına gelmiş arkadaşlar birşey yaptıysa diye sordum.
saygılarımla plaROCK

Merhabalar ,

Elimde Cort X-Custom marka/model gitar var. Dün Askısını taktıktan sonra askısı çıktı (düzgün takamamışım) ve sapının en ucundan (burguların da ilersi) yere çarptı. Çok da sert bir çarpma değildi.Zaten çarpmadan hemen sonra tuttum gitarı , tellerde bir titreşim oldu ( çarpmanın etkisiyle ). Herhangi bir çizik vs. var mı diye baktım , bir şey yok. Sonra biraz çaldım , herhangi bir terslik sezmedim. Sapın doğruluğuna baktım . Herhangi bir sorun onda da göremedim . Tellerin perde demirlerine çarpması gibi de bir sorun yok ama yine de biraz endişelendim acaba bir sorun oluşmuşmudur diye? Başka ne olmuş olabilir. Bence bir sorun yoktur ama yine de sorayım dedim.
Bir de uzun zamandır olan bir sorunum daha var . Floyd rose a taktığım tremolo kolu 1-2 kere oynadığımda gevşemeye başlıyor.Bıraktığım yerde durmuyor. Çok da fazla sert sıkmak istemiyorum ama yine de o sıkılıkta durması lazım gibi geliyor bana. Bunu nasıl halledebiliriz. Yeni bir tremolo kolu almak mı halleder bu sorunu yoksa o yuvayla ilgili bir sorun mu vardır. Sistem Double Locking II . Tremolo kolunu taktıktan sonra civatasını sıkarak sıkılaştırıyorum.

Yardımlar için şimdiden teşekkürler.

merhaba;
cort-x6 ve gt-8+mg15 war gitarımda özellikle dist tonlarda tellere vurduğumda rahatça fark edilecek bir şekilde ses dalgalanması yapıor sebebi ne olabilir acaba

merhaba arkadaşlar,
saçma bir sorum olacak, şimdiden kabul ediyorum.
geçen hafta epiphone les paul standart aldım. alırken mağazada biraz çaldım, falan. beş on dakika çaldığım için sağ elim gövdedeki o beyaz aparata çok fazla takılmıyodu ancak eve gelince birinci saatin sonunda o şeyin -süs olduğunu düşündüğüm aparat- elimin serbestliğini azalttığını fark ettim. o şeyi çıkarabiliyor muyuz? ya elbette bu mümkün de söktükten sonraki vida yuvalarını nasıl kapatıyoruz, asıl bunu soracaktım.
teşekkürler;)XD

Süs olduğunu düşündüğün şey pena muhafazası (pick guard) olacak sanırım. Süs değil. Ama gene de vidalarından çıkarabilirsin tabi istersen. Vida yuvaları da çok mühim değil, uzaktan gözükmez zaten.

Ha ama sağ elinin serbestliği konusuna birşey diyemeyeceğim. Ne derece gitar çalıyorsun bilemiyorum ama belki de sağ el tekniği konusunda biraz ilerlemen gerekiyor. Pickguardın rahatsız etmemesi lazım.

pena muhafazası derken? gövdeyi olası pena darbelerine karşı mı koruyor? öyle bişi olmalı zira bi arkadaşım da öyle demişti, şimdi daha iyi anladım, sağol.
el serbestliği derken, billy gibbons gibi çalmak istiyorum. cheap sunglasses live versiyonlarının birinde tam da benim çalmak istediğim gibi çalıyodu. ben de arada parmaklarımı açıyorum böyle rahat olsun diye, hoş olmuyo:S ama napalım, kendimiz geliştiriyoruz işte, on yıl sonra falan belki bi yere gelirim.

ben ise dördüncü yılıma giricem, teori yok, 2 ay ders almıştım o da sadece akor-ritimXD

yoksa gitar güzel ya, washburn'e göre çok daha iyi en azındanXD

archimonde demiş ki:
Merhabalar ,

Elimde Cort X-Custom marka/model gitar var. Dün Askısını taktıktan sonra askısı çıktı (düzgün takamamışım) ve sapının en ucundan (burguların da ilersi) yere çarptı. Çok da sert bir çarpma değildi.Zaten çarpmadan hemen sonra tuttum gitarı , tellerde bir titreşim oldu ( çarpmanın etkisiyle ). Herhangi bir çizik vs. var mı diye baktım , bir şey yok. Sonra biraz çaldım , herhangi bir terslik sezmedim. Sapın doğruluğuna baktım . Herhangi bir sorun onda da göremedim . Tellerin perde demirlerine çarpması gibi de bir sorun yok ama yine de biraz endişelendim acaba bir sorun oluşmuşmudur diye? Başka ne olmuş olabilir. Bence bir sorun yoktur ama yine de sorayım dedim.
Bir de uzun zamandır olan bir sorunum daha var . Floyd rose a taktığım tremolo kolu 1-2 kere oynadığımda gevşemeye başlıyor.Bıraktığım yerde durmuyor. Çok da fazla sert sıkmak istemiyorum ama yine de o sıkılıkta durması lazım gibi geliyor bana. Bunu nasıl halledebiliriz. Yeni bir tremolo kolu almak mı halleder bu sorunu yoksa o yuvayla ilgili bir sorun mu vardır. Sistem Double Locking II . Tremolo kolunu taktıktan sonra civatasını sıkarak sıkılaştırıyorum.

Yardımlar için şimdiden teşekkürler.

Bi sorun olup olmadıgını calarken fark edersin. egerki degişen birşey yoksa sorun yok demektir. belki akord u kacmıstır belkide sap ayarı cok sorun yaratmayacak düzeyde bozulmuştur ama sen gitara baktıgında ve caldıgında herhangi bi provblem yoksa sorun yok demektir.

tremolo konusu ile ilgili bi cevap veremeyecegim ama tremolo kolu floyd rose'a uygun olmayabilir. onu değiştirmen gerekir oyuzden. tekrar söylüyorum floyd rose konusunda net bir acıklama getiremeyecegim :)

Geri