Amfiler Hakkında herşey (Genel)

baba garip bi soru olmuş nası amfi olarak kullanılabiliyomu? eğer ses çıkışı var mı diosan amfiye bağlaman şart! ama processoru bilgisayarada bağlayıp iii bi ses sistemiyle amfiyi yakalabilirsin!!!

smtbhtyr demiş ki:
Arkadaşlar processor amfi olarakta kullanılabiliyor mu?Şuan amfim yok ona göre processor alıcam.yardımlarının için teşekkürler.

artık çoğu processorun üzerinde amfi simulatörü var.Herhangi bi ses çıkışı sağlayabileceğin amfi , kabin , pc , müzik seti v.s. ye giriş yaparak kullandığın processora göre istediğin tonda amfi sesleri alman mümkün.tabi orjinali kadar iyi asla olmaz ama zaten şu anda firmalar için başarı seviyesi analog tonlara en yakın digital sesler yaratmak.Genelde barlarda çalan müzisyenler eğer barda amfi yoksa amfi taşıma derdiyle uğraşmamak için bu tip aletleri kullanıyorlar.Hatta pod xt ve gt8 gibi aletlerde kabin (2x10-6x10-4x12 v.b.) ve mikrofon simulatörleri bile var.Bildiğim kadarıyla amatör müzisyenler için gt8 ve pod xt live bu aletler arasında en başarılı olanlar.Herhangi bir amfi kullanmadan güzel tonlar yakalayabiliyorsun.Üzerlerinde genelde Marshall , peavy , vox , fender ve mesa bog simulasyonları var.Birde bu işi analog olarak yapanlar var.Sansamp bunlara bir örnek.bence gayet başarılı bi alet.İnternette amfi olmadan yapılmış kayıtlarını bulabilirsin.

şimdi bende boss gt 6 var.örneğin marshall avt 50 aldım diyelim.bu amfinin preamp katı lambalı.ama ben boss gt 6 kullandığım için amfinin preamp'ını kullanmıcam.o zaman bu lambanın tona herhangi bi katkısı olurmu?

Preamp katı lambalı tüm amfilerde (melez=hybrid) bu geçerli... Yani returnden girersen lamba etkisiz olur...

VS'lerin tamamının melez olmadığını da hatırlatırım... ;)

İki seri farklı... Valvestate I ve Valvestate II var... Hiçbirisinde bir modelin hem melezi hem de SS'i yok...

Mesela VS30R ve VS65R, Valvestate II serisinden... Ama biri tüplü, diğeri değil...

ok çok sağol.burs aldım elime biraz para geçti.eğer yararlı bişey yapmassam para boşuna gitcek.normalde laney hcm 65 kullanıyorum.onu satıp üstüne bursu koyup marshall alayım dedim.bi arkadaş da fender ultimate chorus u önerdi.2*12 olması cazip geldi.ama kararsızım.marshall vs mi fender mi diye.biraz daha araştırıyım bakalım.

marshall mg lerde fark varmı

selamlar ben marshall mg30dfx kullanıyorum ama bi bar progrmında gördüğüm bi gitarist mg50dfx kullanıyordu acayip bi ton farklılığı var bu iki amfiyide kullanan varmı çocuğun önünde pedal vs yok ama ton benim amfiden baya farklı nedendir gitardanda olduğunu sanmıyorum

Re: marshall mg lerde fark varmı

tunnccc demiş ki:
selamlar ben marshall mg30dfx kullanıyorum ama bi bar progrmında gördüğüm bi gitarist mg50dfx kullanıyordu acayip bi ton farklılığı var bu iki amfiyide kullanan varmı çocuğun önünde pedal vs yok ama ton benim amfiden baya farklı nedendir gitardanda olduğunu sanmıyorum

Ton farklılığının sebepleri muhtemelen:

-EQ ayarları farklı olduğu için farklı şeyler duyarsınız, yani tonlama farklıdır.
-Hoparlör çapı farklı olduğu için aynı EQ ayarlarında bile farklı tonlar duyarsınız.
-Gitarlar farklıdır.
-Tuşe farklıdır. Yanlış anlama ama o kişi senden daha kat iyi bir gitaristse amfi ve gitarlarınızı değişseniz bile senden daha iyi çalabilir. O kişiyi Steve Vai imiş gibi kabul et ve dediklerimi baştan düşün.
-Ortamın akustiği önemlidir. Kişi daha iyi bir ortamda çalıyorsa çok farkeder bu. Özellikle grup sound'u denen şey iyi ise gitaristin güzel tonu iyice körüklenir. Yani tek olarak dinleyeceğinden daha iyi duyarsın onu...

sansasyon demiş ki:
selam

arkadaşlar marshall mg50combo ile mg100 head arasında teknik olarak ne farklar var
yani ses bazında ikiside aynı tonlar elde edilebilirmi

MG100HDFX'ten ses çıkmaz... Kafadır, nasıl bir kabin bağladığın çok önemlidir. Muhtemelen 4x12" kabin kullanılır ve ton çok iyi olur. Ama maliyet çok artacağı için ikisini kıyaslayamazsın...

İki amfiyi şimdi incelemedim ama teknik olarak aynı seri oldukları ve aynı tip transistörlü devreleri kullandıkları için ton birbirine yakın olacaktır. Yalnız başta dediğim gibi MG100HDFX'i hangi kabinle kullandığın çok çok önemli...

peki ev için maksimum kaç wattlık vekaliteli hangi model bi amfi gerekir.marka olarak ya marshall ya da hughes and kettner düşünüyorum. biraz fikir alışverişi yapalım :D

boss gt8'imi return girişinden bağliyacağım bir amfi ariyorum ev ortamina uygun olsun 15w ve 30w tercihimdir. Bildiğiniz model ve marklari verirseniz fiyat araştirması yapıcam, son öğrenimlerimi bari hayirli işler için harcim.

soulwalker demiş ki:
peki ev için maksimum kaç wattlık vekaliteli hangi model bi amfi gerekir.marka olarak ya marshall ya da hughes and kettner düşünüyorum. biraz fikir alışverişi yapalım :D

Maksimum watt diye birşey yok, amfiyi denemek lazım. Bazı amfiler en kısık seslerde boğulurken bazıları hiç boğulmaz... Bir de volume potansiyometresinin audio yada linear oluşundan kaynaklanan kısık seslerde, sesin artış miktarı önemli...

Ev için maksimum watt sanırım 2-3 watt'tır... ;) O bile fazla aslında...

Kaliteli bir amfi istiyorsanız "master volume" potu olmasına dikkat edin. Özellikle ev kullanımında esneklik sağlar bu.

Kaliteli bir amfi "ayrı" EQ kontrolüne sahip olmalıdır. Yani her kanal için ayar yapabilmelisiniz...

Hoparlör çapı büyük olursa iyi olur... ;)

Buna göre seçim yapın... Marka takıntısı yapmayın, özellikle bütçeniz 500$ civarındaysa Marshall'ı listeden çıkartın. En azından Laney Marshall'a göre daha ucuz ve kalitelidir(?)...

katilinek demiş ki:
boss gt8'imi return girişinden bağliyacağım bir amfi ariyorum ev ortamina uygun olsun 15w ve 30w tercihimdir. Bildiğiniz model ve marklari verirseniz fiyat araştirması yapıcam, son öğrenimlerimi bari hayirli işler için harcim.

Amfiyi taşımayacaksan -ki öyle anlaşılıyor- Behringer 2x12 modellere bak... Modelleyici olan amfilere fazla para verme, nasıl olsa preamfiyi kullanmayacakmışsın...

ben evde 30 35 watt a kadar çıkabiliyorum,çevreden sorun olmuyo bu. şu an ki amfimde iki kanal içinde eq ayarı bulunuyor fakat master yok. bi de amfinin basları beni tatmin etmiyor. ondan daha farklı şeyler arıyorum.hoparlör çapım 12" birazda ondan tercih etmiştim. tabi laneyde olabilir. hughes and kettner hakkında ne diyosun? bi de celestion speaker önemli oluyor değil mi? laneyden önerebileceğin bi model var mı?

Geri